25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KLIMA: Ledy tají, hladiny moří nestoupají

Hypotéza globálního oteplování alias klimatických změn tvrdí celá desetiletí, že tání ledu na pevnině způsobí růst hladiny moří. Přímořské a zejména ostrovní státy dokonce bijí na poplach, že zmizí v oceánu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 4.9.2016 21:53

Celá tahle

"globální dobročinnost" má jediný cíl - vygenerovat majitelům nadnárodních společností nové "klienty" přerozdělením části kupní síly z vyspělého světa do Afriky a jižní Asie. Až dojdou černoši a Arabové, "humanisti" určitě zjistí že je třeba "odškodnit" i orangutany na Celebesu a pásovce v Bolívii.

P. Burda 2.9.2016 21:00

Tání ledovců a zatopené pobřeží

Jeden nezmíněný fakt:

Odtávání ledu ve Skandinávii vede ke zvyšování nadmořské výšky Skandinávského pohoří. Holandsko mírně klesá - buduje hráze.

Co když tani ledu v horách obecně dela totéž?

P. Rada 3.9.2016 5:18

Re: Tání ledovců a zatopené pobřeží

Ano obecně se kontinenty po odtání ledu zdvihají. Např. Finsko se izostaticky ještě dnes zvedá o 8mm/ročně. To si "oddechlo" od několika-kilomětrového zalednění v poslední době ledové kdy však byly oceány naopak o cca 100m níže (wurm). Podobně roste ale jen pobřeží Gronska kde led nyní oddtává nejrychleji roste dokonce o 25mm/točně. Celý proces včetně pohybu ledovců tam doprovázejí drobná zemětřesení.

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006040001

M. Šejna 2.9.2016 14:09

pane Bartoni

Vy si pletete zabírání pevniny na úkor oceánu s růstem hladiny. To se Vám pak těžko něco dá vysvětlit. Hladina oceánů samozřejmě roste a žádný vědec to nezpochybňuje. To ale není v rozporu s tím, že plochy pevnin mohou přesto přibývat.

Příkladem vysušování mělčin je Holandsko, které za posledních 100 let vytvořilo rozsáhlé poldery o rozloze asi 2500 Km2. Podobně se pomocí hrází chrání i dálší pobřežní hustě obydlené oblasti.

Tohle je ukázkou, že člověk je schopen se na oteplování adaptovat a není tedy potřeba financovat boj proti klimatu. Financováním adaptačních programů by se investice vyplatily mnohem více.

A. Alda 2.9.2016 13:21

Vždy jsem se těšil,

že hladiny oceánů stoupnou a my to budeme mít k moři blíž. V roce 1970 či 1971 napsali v ABC, že se atmosféra otepluje a tak roztají ledovce a v roce 2005 bude hladina moří o 100 m výše. To by znamenalo, že bychom z Krkonoš i Jeseníků viděli příboj. Máme rok 2016 a pořád nic.

To mne deprivuje.

P. Rada 2.9.2016 13:59

Re: Vždy jsem se těšil,

Vaše deprivace může být snadno vysvětlitelná tím, že jste si za ta léta něco zásadního popletl, něčemu nereálnému uvěřil ... a až nyní jste prozřel.

K růstu hladin oceánů o celé desítky metrů by sice skutečně mohlo dojít - ale jen za předpokladu úplného odtání polární čepičky v Antarktidě + Gronska + nárůstu teplot celého vodního sloupce oceánů a k tomu nejspíše do konce století nedojde. Typuji tak 1 až 6m a i to je problém ale nikoli k pokoukání s Krkonoš.

http://advances.sciencemag.org/content/1/8/e1500589

Kdyby přeci jen - pak v takovém případě by se ale mohly stát vrcholky našich hraničních hor tak vyhledávanou "atrakcí" nejrůznějších kultur utíkajících před oceánem..., že by jste se tam nemusel vůbec s řady důvodů dostat. Už nyní tam pozemky skupují cizinci.

Já jako odrůstající kluk jsem se v 70-tých letech na rozdíl od Vás těšil na cesty lidstva do kosmu. Také jsem nedávno prozřel, že je s tím konec a mám s toho uzavřeného prostředí které musím navíc sdílet s davem hmotných požitků chtivých dušiček také depku a tak Vás trochu chápu.

L. Písařík 18.9.2016 21:25

Re: Vždy jsem se těšil,

KDYŽ JSEM BYL V R. 1957 VZORNÝM UČEDNÍKEM, DOSTAL JSEM KNIHU O VĚDĚ, TECHNICE, KUTUŘE......V R. 2000. Ještě ji někde mám a pamatuji si co všechno tam bylo naslibováno, co se do roku 2000 stane. Teď jsme víc než 15 let po a nestalo se ani 20%. Ale staly se jiné věci, které tehdejší věštci vůbec nepředpokládali. Jen ta jaderná fůze se ukázala mnohem zapeklitějším oříškem. Stalo se taky to, co jsem si v 15 letech vůbec nedokázal představit. Navštívil jsem exotické vzdálené země, mnohokrát vycestoval k moři, měl jsem auta, o kterých jsem tehdy vůbec nevěděl, že existují. Nebyla to špatná polovina 20. století, byla mnohem lepší než ta první. Jsem rád, že jsem se mohl účastnit.

Co mi zůstalo z té doby, jsou vzpomínky na Vernerovky a zůstal i můj hrdina - univerzál Cyrrus Smith.

A tak si myslím, že lidstvo je jen malým škraloupem na povrchu veliké Země a zatím svou existencí nemůže Zemi příliš ovlivnit. Ten stav by se mohl ale v příštích stoletích změnit. Jak - to nevím.

F. Houžňák 2.9.2016 8:23

Holocénu, a anthropocénu,

že se na to ty lidi nepodívaj a nepřečtou si to po sobě ...

F. Lesniak 2.9.2016 19:30

Re: Holocénu, a anthropocénu,

Píše se " ti lidé". Jsou ovšem i takoví, že na chyby nepřijdou ani kdyby to četli po sobě desetkrát.

F. Houžňák 2.9.2016 19:34

Jak si vaše jazykovědná Jasnost neráčila povšimnout,

použil jsem hovorové češtiny (tzv. obecné) domovem v oblasti bývalého Království českého, takže to mám úplně dobře a vy blbě a nesprávně rýpete, nejspíš abyste vypadal jako inteligent.

I. Hil 2.9.2016 7:25

No to je přece jasné

Ta přebytečná voda nateče dírou v zemi dovnitř zeměkoule, kde je ještě jedna zeměkoule a ta je větší.

R. Langer 2.9.2016 9:12

Re: No to je přece jasné

To dává smysl! :-D

S. Kalužík 2.9.2016 11:58

Re: No to je přece jasné

Velmi správný postřeh, nutno doporučit všem "vědcům", kteří něco "zjišťují" :)

P. Selinger 2.9.2016 7:25

A co erose ?

řeky celého světa unášejí do moře značné množství zeminy, písku a kameniva. .Stoupá proto hladina moře ?

M. Šejna 2.9.2016 14:11

Re: A co erose ?

samozřejmě, že eroze půdy a její odnos do oceánů zvyšuje hladinu. Eroze je ale vyrovnávána horotvornými procesy, takže se dá hodně zjednodušeně říci, že to, co do moří nateče, to zas jinde vystoupá nad hladinu.

L. Písařík 18.9.2016 21:29

Re: A co erose ?

Tato úvaha mi připomíná okřídlenou otázku ze statiky: Prohne se 200m ocelový most, když na něj usedne moucha?

Správná odpověď zní: Ano, ale nepatrně.

B. Volarik 2.9.2016 7:10

Radáááááá, Šejnááááááá....!!!

Na plac a poučovat!

P. Rada 2.9.2016 8:16

Re: Radáááááá, Šejnááááááá....!!!

Jak poučit nepoučitelné a hned poránu navíc uřvané ignoranty? Možná jen trpělivým opakováním které by ale mohlo zabrat až ve chvíli kdy jim začne téci "do bot". Tedy jim asi přímo ne - ti jsou zašití někde v "suchu". Mohli by za nimi či spíše jejich dětmi ale přijít ti, které rostoucí hladiny vyhnaly od obživy - tedy s delt řek a pobřeží oceánů kde dnes žije většina lidstva. Současné migrační vlnky jsou budoucích hrozeb jen předzvěstí.

https://www.novinky.cz/domaci/385720-klimatolog-cilek-je-to-teprve-zacatek-do-pohybu-se-mohou-dat-stamiliony.html

http://www.ucsusa.org/sites/default/files/images/2015/08/gw-science-graphic-global-sea-level-rise-and-recent-causes.jpg

P. Zinga 2.9.2016 8:22

Re: Radáááááá, Šejnááááááá....!!!

Pane Rada, máte pravdu a Vy jste toho příkladem. Ale jak pravil český klasik: blbému nezbývá než věřit. Já dodávám: chytrý pochybuje.

P. Rada 2.9.2016 13:33

Re: Radáááááá, Šejnááááááá....!!!

Ano právě jak píšete. Pochybuji o tom co tvrdí autor a navíc jsem důvod doložil odkazem. Další - právě jako doklad velké pochybnosti o autorově tvrzení - ještě přidávám:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ledov%C3%BD_p%C5%99%C3%ADkrov

http://www.nature.com/nclimate/journal/v6/n4/full/nclimate2923.html

http://advances.sciencemag.org/content/1/8/e1500589

P. Lenc 2.9.2016 8:23

Re: Radáááááá, Šejnááááááá....!!!

Je zajímavé,jak jsou odpůrci zelených demagogů a podvodníků pasovaní na "ignoranty".Od velkého opisovače bludů pana Rady to opravdu sedí.

P. Rada 2.9.2016 13:15

Re: Radáááááá, Šejnááááááá....!!!

Pane Lenci je rozhodně dobře, že kdokoli oponuje demagogům a podvodníkům jakýchkoliv barev. Ta "zajímavost" se dá vysvětlit tím, že jsou odkazy uvedené opakovaně dříve ignorovány navíc za hlasitého raního pokřiku - kterého jste si příznašně ignorantsky asi nevšiml.

Dávám Vám tedy zapravdu, že ledacos sedí až na to, že blud se nevyvrací vágním tvrzením jednotlivce ale něčím nezávisle ověřitelným - jinak zůstanete v bludu.

P. Lenc 2.9.2016 13:46

Re: Radáááááá, Šejnááááááá....!!!

Začínáte být čímdál větší srandista.Bludný srandista.

J. Krásenský 2.9.2016 5:13

Děkuji za článek

a zvlášť za poslední odstavec. Pamatuji se, jak se v osmdesátých letech diskutovala myšlenka o zdanění emisí kysličníku uhličitého. Cílem bylo narovnání nerovného rozdělení bohatství na Zemi. Kupodivu tyto (zkázo)nosné myšlenky nevyšly z "tábora míru a socializmu", ale z USA, kde dlouhý pochod institucemi už nabral směr bílý dům a nejvyšší soud (dosažení cíle bylo korunováno presidentstvím clintonových).

P. Rada 2.9.2016 8:38

Re: Děkuji za článek?

Proč by měla být v principu zkázonosná myšlenka danit extrrnality které okolí zdroje zřejmě škodí?

Někdy se říká že svoboda jednotlivce končí tam kde začíná svoboda jiného. Pan Krásenský to ale asi vidí tak, že by bylo obecně dobé aby byla svoboda bezbřehá alespon pro ty kteří se cítí "vyvolení" //třeba tím, že obsadili nějaké surovinové ložisko...// Naopak celospolečenskou zvrhlostí by bylo jim to jen připomenout.

Když už si zřejmě K. pamatuje ta léta osumdesátá, možná mu v paměti zbylo povědomí jak se totalitní režim ČSSR podílel na kyselých deštích a jaké to mělo a ještě má dopady. Např. Černé jezero na Šumavě je ještě od té doby nyní mrtvé, překyseleno zůstává kde jaká půda... a dodnes kyselá depozice poklesla jen na čtvrtinu 80tých let. Dodnes se tedy ničivé dopady na okolí ve společnosti ještě mnohým tolerují a tak vlastně Krásenskému děkuji za připomenutí notoricky zažitého nešvaru.

A. Alda 2.9.2016 13:24

Černé jezero na Šumavě bylo "mrtvé" vždy.

A v 80. letech komunisti naopak nabrali velký kurs směrem k ochraně životního prostředí. Ale vy ovšem žijete v ekologických a disitenských mýtech.

J. Krásenský 2.9.2016 14:14

Re: Děkuji za článek?

Ale páro, CO2 neškodí, je naopak důležitý pro život a to je právě ta zkázonosná myšlenka. Hezky mi vkládáte myšlenky, které jsem neřekl a úspěšně proti nim bojujete. Gratuluji, nic jiného jsem od Vás ani nečekal. Takže dnes platíme desítky miliard ročně právě těm, co plundrují naše životní prostředí řepkou, kukuřicí, fotovolaickými panely, splodinami z obnovitelných zdrojů a to ve jménu krásné myšlenky o záchraně planety Země. Takových krásných myšlenek už bylo.

M. Prokop 2.9.2016 8:49

Re: Děkuji za článek

Myšlenka SE diskutovala? Jako že se její přední konec hádal s tím zadním?

J. Krásenský 2.9.2016 14:08

Re: Děkuji za článek

Promiňte, že jsem se neobratně vyjádřil, Tedy znovu a správně: tehdejší pokrokoví nereálnísocialisté ji diskutovali.

M. Prokop 2.9.2016 15:53

Re: Děkuji za článek

Já tedy vždy diskutoval o něčem a s někým, ale u pokrokových socialistů (ti jsou nereální z principu) je možné vše.