19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

FEJETON: Inspirováno olympiádou

Neděle, v kalendáři 21. srpen 2016. Dva významné milníky toho dne. Výroční den okupace 68 a závěrečný den riodejaneirské olympiády.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 24.8.2016 16:14

Neni me jasne

jestli se pri tom nedalo podvadet, tedy ze nekdo odnekud chytil, slysel danou stanici. A jak tu stanici kontakoval za ucelem oznameni toho - mohl ji kontaktovat i bez toho, aby ji slysel. A taky, odkud vzal adresu te stanice, tedy kam poslat to oznameni? A nestal se pak v tom nasem rezimu podezrelou osobou castym posilanim a prijimanim takove posty?

Pri spojeni amaterskych stanic, at uz morseovkou, ci mluvenym slovem, si tito ucastnici vymenili adresy a poslali si ty listky, tam je to jasne, jak to chodilo a nedalo se podvadet.

Mimochodem, rozumim pohrdani tech, kteri pouzivali morseovku hlasovymi a radio stanicovymi amatery, a taky sdilim pohrdani tech prvnich dvou temi tretimi radiostanicovymi. Ale vsechno ma svoje.

Sam jsem se tim nezbyval, ale jako ctenar casopisu Radioamater a majitel starych predvalecnych rocniku tehoz casopisu o tom 'vim', ale az pri cestach po USA jsem v jedne domacnosti rodicu meho znameho, presneji jeho otce, videl toho otce radioamatersky kutloch, zvlastni malou mistnost polepenou temi kartami, a ten delal spojeni odmala a pracoval jak morseovkou, tak hlasem (uz presne nevim jak se tomu hlasovemu spojeni rika).

V. Dosoudil 24.8.2016 9:44

Luboši děkuji ti za tento článek

Z mladší generace, odkojené už internetem, si asi málokdo umí představit, s jakým zanícením a nadšením jsme si kdysi přibližovali svět. Tenkrát mívala každá informace obrovskou cenu, dnes se v nich utápíme. Kliknutím si v několika sekundách otevřeme tok zpráv od protinožců, je to úžasné, kdysi naprosto nepředstavitelné. Ale pocit vlastního úsilí a zkušenosti při ladění na krátkých vlnách, kde stále funguje "přírodní" šíření rádiových vln mezi nebem a zemí, dosud nic nenahradilo. Podobně jako zastaralé a pomalé, leč geniálně jednoduché, předávání zpráv telegrafními značkami.

B. Volarik 24.8.2016 7:27

Pro zajímavost:

Pro poslech krátkých vln se docela dobře hodily radia z CCCP. Já měl Rigu, docela slušné přenosné rádio, jak se tehdy říkalo-transistorák. Sovětský Svaz byl rozsáhlý, vzdálenosti obrovské...proto tam museli hodně používat krátké vlny (daleký dosah slyšitelnosti). Takže mimovolně zásobovali socialistický trh RVHP radiopřijímači s docela solidní výbavou pro příjem krátkých vln (několik pásem podle frekvencí) a tak si mohli i zadrátovaní občánkové poslechnout zahraniční vysílání z celého světa, tedy i z toho hnusného kapitalistického...

V. Vaclavik 24.8.2016 16:26

Re: Pro zajímavost:

Ja v Praze nekde koupil v sedmdesatych letech tranzistorak s tlacitkem na prepinani CCIR/OIRT, kde OIRT bylo FM vysilani Vychodniho bloku a CCIR Zapadni Evropy. Ale moc se s tim chtat nedalo, bylo by byvalo treba pripojit externi FM antenu na ten vyssi zapadni rozsah.

B. Volarik 24.8.2016 19:38

Re: Pro zajímavost:

Bohužel si pletete VKV (Velmi Krátké Vlny) a KV (Krátké Vlny). VKV zachytíte tak akorát do vzdálenosti přímé viditelnosti. VKV pásmo CCIR je od 80Mhz do asi 108 Mega. KV vysílají na mnohem nižším rozsahu ale jsou schopny se různě odrážet a v podstatě oběhnout zeměkouli...dosah v tisících kilometrů je normální.