25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Připomínka pamětníkova k srpnovému výročí

O osud svého národa se bojím, bojím, bojím! (dr. Karel Kramář k uzavření smlouvy o přátelství a spolupráci s SSSR r. 1936)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hamáček 19.8.2016 22:11

Pane Frýborte

Pane Frýborte , potvrzujete mé myšlenky . Mimo jiné tvrdím , že hippies ( velmi odporná stvoření , ale to člověku došlo až později , až byl dostatek informací , sice jsem je nikdy nepodporoval , ale dost lidí v mém okolí je obdivovalo ) založili Rusáci , protože vojensky nebyli schopni porazit Američany ve Vietnamu . tak použili tuto zákeřnou pátou kolonu přímo v USA. Jinak bohužel levičáci jsou rozlezlí po celém světě , zejména na vysokých školách.

J. Jurax 19.8.2016 20:08

No, nevím

že by se tu nějak masově projevovalo přichylování k tomu tam se slovanskému dubisku ... jestli ten dojem nevzniká tím, že každý, kdo se nevlídně vyjádří o EU či má za to, že by se z ní mělo fofrem vypadnout, je některými prostšími myslemi okamžitě označen za rusofila, putinomilce, ano i bolševika a je mu podsouváno, že chce naši republiku převekslovat ze stávající gubernie bruselské na gubernii moskevskou.

J. Lancik 19.8.2016 20:30

Re: Ja nevím

Zlaty Rakosko, zlate cisar pan, meli jsme daleko vic svobody, zemske snem, zemsko finacni a danovo samospravu a ted nemame nic jen posranyho Haska. Skoda, ze to nelze obnovit, uz by nas nechceli, ani kdyby jsme se jim sami nabizeli. Jeste muj dedecek zpival "Rise rakouska nepomine, slava vlasti cisari". A prazsti Pepici zpivali "Bourali jsme vesele to Rakousko zpuchrele". Dneska nam Rakusaci plnym pravem muzou rict "to bourani by vam jeste tak slo, ale neco zbudovat aby to vydrzelo tezko"! Plnym pravem, protoze uz tady bylo od roku 1918 nekolik republik at uz socialisticka nebo federalni zadna nevydrzela a ani tato majici gottwaldovske usporadani 14 kraju nestoji za nic. Rakousko diky zemskemu zrizeni trva od zruseni okupacnich zon dodnes.

M. Prokop 19.8.2016 21:25

Re: Ja nevím

Jen tak pro úplnost, ke konci už Rakousko-Uhersko nechtěli ani němečtí Rakušani. Nebyli by v něm vládnoucím národem.

J. Babička 19.8.2016 22:38

Re: Ja nevím

Hodně rakouských němců, zvláště mládež, propadli velkoněmecké myšlence.

M. Prokop 19.8.2016 21:23

Re: No, nevím

Občas se to přichylování objeví, viz třeba Zeman a ta banda kolem něj.

Jinak ovšem máte pravdu, mnoho lidí je za rusofily vydáváno bruselanty.

J. Babička 19.8.2016 22:29

Re: No, nevím

Ono je to proto, že na rozbití EU má Rusko zájem, takže pak bezděky jsou na jeho straně.

B. Hamáček 19.8.2016 22:20

Re: No, nevím

No přímé přimknutí snad nikoliv , ale po těch nesmyslech , co koluje na netu , ve kterých za všechno na světě můžou USA (Rusáky rozšiřovaných ) , které dosti lidí i vysokoškolsky vzdělaných a životem poučených to doslova žere je bohužel mnoho . Těch názorů , nechci Rusy ( "ale jinak nevadí"). Ani Američany ti se jen všude roztahujou , je habaděj. Přitom o Američana ani nezavadí a Rusáků je u nás jako nas...o , viz Carovy Vary!

Prostě Rusko je říší zla , a bohužel to asi jiné ani nebude.

Z. Koutecký 20.8.2016 1:30

Re: No, nevím

„Svět potřebuje četníka a tím četníkem musí být Spojené státy americké," prohlásil exšéf NATO Rasmussen, současný Porošenkův poradce.A není to hlas ojedinělý.

Já nevím jak Vy, pane Hamáčku, ale já nějak o žádného dalšího četníka,který by mi vtloukal do hlavy jak mám milovat muslimy, podobně jako třeba Srbům,demokracii jako Vietnamcům, Libyjcům, Iráčanům nebo Afgáncům, ani moc nestojím. Nestojím samozřejmě ani o ruského četníka, ale ten tím zatím alespoň nikomu nevyhrožuje.

Z. Koutecký 19.8.2016 18:24

Vážený pane Frýborte,

ledacos už ve svém věku pamatujete, ledacos jste viděl a zažil, o arabský svět jste se zajímal už jako mládenec a mnoho o něm víte, pěkně o všem píšete stylem, který se mi líbí. V jedné věci však máte zmatek. Zaměňujete totiž vytrvale nespokojenost s mnohým současným děním a kritiku někdy nesmyslného počínání orgánů EU či násilného zasahování do vnitřních záležitostí jiných států ze strany USA, za touhu vracet se do socialismu, či pod vládu Ruska. Jestliže si občané v Tišnově vystojí frontu a pak si pochutnávají na salámu vyrobeném podle normy z roku 1977, nebo když Lidl s velkým úspěchem realizuje akce prodeje „retropotravin“ vyrobených podle norem ze sedmdesátých let, tak ti lidé, co si to pochvalují, nechtějí návrat poměrů z té doby, nýbrž by rádi jen jedli takové potraviny místo toho současného chemicky vylepšeného odpadu.

Víte, pane Frýborte, každý režim si vylepšuje svoje image, jak jen může, včetně zkreslené nebo lživé propagandy. Za totáče mohli za všechno špatné a nepodařené u nás západní imperialisté, dnes je to Putin. Zítra to může být třeba Erdogan. Nic nového pod sluncem.Jinak bych řekl, že chmurné zkušenosti máme nejen se špekem carským, nýbrž i německým. Mimochodem 21.srpna 1968 k nám vtrhla nejen vojska SSSR, nýbrž i Polska, Maďarska a Bulharska. Německá vojska byla připravena, ale nakonec se usoudilo, že jejich vpád by nebyl, právě vzhledem k historii příliš vhodný.

J. Babička 19.8.2016 19:52

Re: Vážený pane Frýborte,

Okupace československa se zúčasnili vojáci Německé Demokratické Republiky. Jesli si ale myslíte, že státy o kterých mluvíte, byly nezávislé a okupace se zůčasnili dobrovolně, tak s vámi bohužel, by s tím skákáním na špek neměli takový problém.

Ta nostalgie jak za sovětské okupace bylo tolik věcí lepších včetně salámů, je docela běžná i když pro mě nepochopitelná.

Za komunistické vlády neexistovala možnost si zjistit jaké chemikálie a čím vším nás krmí, jen se vědělo, že se vyrábí uzeniny a potraviny podle starých receptů často s první republiky a prodává se to jen v obchodech přístupných vybrané elitě.

Zrovna tak pole stříkaná jedy a často nebezpečnými umělámi hnojivy, způsobila, že vyhynuly křepelky a koroptve,. Jenže existovali pole kde se to nedělalo pocivě se hnojilo jen hnojem a žádná chemie. a otud šli brambory a ostatní potraviny na stůl vládnoucí elitě.

Ono to západní co pan Frýbort kritisuje, citit se revolucionářem a odvážně mluvit a kritisovat západ a hlavně USA, když vím že se mi nemůže nic stát a chovat se k přestupkům Riska, jako kdybych se dotýkal ran otcových, přišlo do česka nějak příliš rychle. Och ty doby kdy zpíval Kryl "pole voní chlebem s jedovatých hlíz "

P. Beránek 19.8.2016 21:44

Re: Vážený pane Frýborte,

Ještě tu o Karkulce, babičko.

1. Byli jsme nezávislejší než dneska. O tom co se bude U NÁS dít jsme si rozhodovali sami, všechno patřilo tady NÁM a ne cizincům jako dnes. Vzpomínám si jak mi po převratu u výtahu vmetl do tváře ředitel útvaru podniku s celostátní působností, kde jsem pracoval "I don ́t speek czech". To se nám "za totality" stát nemohlo, aby nám šéfovali cizinci, aby nám tady už nic nepatřilo.

2. "Za komunistické vlády" platily u nás přísné ČSN normy, dle kterých se vyrábělo. Ty se pak musely po převratu "demokraticky" zrušit, aby se k nám mohl dovážet ten hnůj ze západu.

K tomu dodávám, že někdy na začátku devadesátých let jsme s manželkou šli coby turisté do přes hranici do Německa. Vystoupili jsme z lokálky v poslední zastávce před hranicí a dál šli pěšky. Proti nám se najednou vyhrnula horda asi 50 Němců s nákupními taškami, kteří se nahrnuli do toho vlaku a jeli do vnitrozemí Česka na nákupy potravin. Na nákupy potravin, které asi byly lepší než ty německé, jinak by je nekupovali.

3. Prý "vyhynuly křepelky a koroptve". Opět kecy. Naopak, pamatuji jak se u nás odchytávali polní zajíci a následně se prodávali na Západ protože tam jim vyhynuli.

J. Babička 19.8.2016 22:20

Re: Vážený pane Frýborte,

No a to mi právě zajímalo, kolik je těch prostáčků Božích, kteří vážně věří, že za časů sovětské okupace jsme byli nezávislí a svobodní, životní úroven nám západní němci záviděli,

President Zeman, dokud ješte nebyl presidentem se vyjádřil, že polovina národa nejsou chytří lidé. řekl to ovšem jadrnějšími slovy. A tak někdy mám pokušení s ním souhlasit.

P. Beránek 19.8.2016 23:08

Re: Vážený pane Frýborte,

Já neříkám, že jsme byli "nezávislí a svobodní", já jenom říkám, že jsme byli NEZÁVISLEJŠÍ A SVOBODNĚJŠÍ" než-li dnes, babičko.

A dále neříkám, že "životní úroven nám západní němci záviděli", ale říkám, resp. píšu, že jsme jedli KVALITNĚJŠÍ POTRAVINY, než-li dnes.

To by pochopil z toho textu i můj desetiletý vnuk - ten už narozdíl od tebe (schválně s malým "té") už chápe psaný text.

Ale jinak také souhlasím s presidentem, ty se vehementně snažíš dokazovat, že má, co se tebe týče, pravdu.

P. Vaňura 19.8.2016 17:33

Pokud jde o "osmašedesátníky," jedno se jim nedá popřít

Udělali totiž vše proto, aby politická cena, kterou SSSR zaplatil za srpnovou okupaci, byla co nejvyšší.

M. Pivoda 19.8.2016 17:16

Dva komentáře - také od pamětníka

1. Autor ve svém článku pamětníka zdůrazňuje hlavně zásadu: "Neuchylujte se k žádnému slovanskému dubisku, odtud nemůže přijít žádný životaschopný socialismus." Nebudu zde toto stanovisko hodnotit, i když výhledově (během několika desetiletí) nás dle amerického technologického kapitalisty Petera Diamandise jistě čeká tzv. technologický socialismus. Přičemž tím výrazem Diamandis myslí toto "technological socialism = having our lives taken care of by technology".

2. Autor článku tvrdí, že v českém národě žilo a žije hodně komunistů. Hm. Nevěřím tomu. Možná, že jsem prožil svůj život ve velmi atypických českých institucích, ale já jsem ty komunisty z přesvědčení v Česku nikdy v životě nepotkal. A to už dost pamatuji. Například včera večer jsem se setkal s pamětníky-někdejšími spolupracovníky, a ti z nich, kdo byli někdejšími členy Komunistické strany (než jich po roce 1968 z této strany vyhodili) mně sdělovali: "Hučel do mne (někdo starší), abych do té strany vstoupil, jinak že nebudu schopen nic pořádného v Česku dělat. Tak jsem tam vstoupil!" Neslyšel jsem od nich žádné vzletné ideje o "budování beztřídní společnosti, usilování o sociální spravedlenost či uspokojování společenských potřeb". Vstoupili do KSČ proto, že do nich někdo respektovaný "hučel", aby tam vstoupili. Představuji si podobně faráře, který by odůvodnil své kněžství následovně: "Hučeli do mne, abych se stal farářem, jinak že mne vydědí. Tak jsem se jím stal." Amen.

P. Vaňura 19.8.2016 17:41

Existovalo tady to, čemu lze říci "generace Pavla Kohouta,"

čímž myslím procentuálně poměrně velkou skupinu r. 1945 ještě teenagerů, kteří vlastně první republiku ani kloudně nepoznali, a r. 1945 naletěli komunistům na "šťastné zítřky," což byl také následek toho, že nás "osvobodila" převážně Rudá armáda. Tito lidé z toho postupně vystřízlivěli a r. 1968 to byla hlavní skupina, která usilovala o reformy. Po prověrkách r. 1970 jid drtivá většina skončila mezi "vyloučenými" či "vyškrtnutými." Takových lidí jsem znal hodně!

M. Pivoda 19.8.2016 17:52

Moje životní zkušenost je jiná

Moji další spolupracovníci, kteří byli vyškrtnutí z KSČ po roce 1968, se následně stávali zakládajícími členy obnovovaného Svazu československo-sovětského přátelství, aby tím dokazovali neoprávněnost svého vyhození od koryta.

Po roce 1989 se ale tito lidé prohlásili za disidenty (protože se jim, bohužel, nepodařilo dostat zpět do té KSČ) a proto na VUT Brno získali rehabilitační docentury. Ha. Ha. Ha.

P. Vaňura 19.8.2016 20:05

Vyloučených a vyšktnutých jsem znal desítky, ve svém

okolí ale jsem věděl jen o dvou, kteří se do KSČ vrátili. Jinak, nejméně 80% těch, kteří byli "vyloučení" či "vyškrtnutí" by mohli zůstat v KSČ, pokud by chtěli, některým bylo dokonce vyhrožováno represáliemi vůči dětem !!!, pokud odejdou. Jako "vyloučení" či "vyškrtnutí" byli často označeni více méně neprávem, protože už předtím vystoupili z KSČ na protest proti normalizaci. KSČ ovšem oficiálně neznala kategorii "vystoupil z KSČ z vlastního rozhodnutí."

Nevím, zda na mém pracovišti vůbec existoval SČSP, kažpodádně žádného člena jsem neznal. Ostatně soudruzi měli jiné starosti, počátkem r. 1970 totiž velká část členů vystoupila z ROH na protest proti nedemokratickému odvolání podnikového vedení. Soudruzi je sice během pár let nahnali zpátky, objevil se ale jiný problém, neměli dost spolehlivých lidí na to, aby obsadili všechny funkce a tak si nebyli jisti, co mohou členové udělat. Počátkem 80 let jsem byl svědkem proslovu jednoho soudruha na téma že "pravici se málem podařilo rozbít celozávodní schůzi ROH."

J. Sova 19.8.2016 20:16

Re: Vyloučených a vyšktnutých jsem znal desítky, ve svém

Stačilo se nedostavit k prověrkám a v KSČ dotyčný skončil.

Že by mnoho lidí vystoupilo z ROH, o tom mám pochybnosti. Byl jsem v podniku s 500 zaměstnanci jediný nečlen ROH. Až koncem osmdesátých let jsme byli dva.

J. Lancik 19.8.2016 20:11

Re: Existovalo tady to, čemu lze říci "generace Pavla Kohouta,"

Ne vsichni cekali az budou vyskrtnuti nebo vylouceni. Znal jsem i takove kdyz jeden sel k proverkam (velka proverovaci akce z let 1969-70) dali mu svoje rude knizky a poslali vzkaz "vodevzde to tam a rekni jim at si to strcijo do pr....".

B. Brousková 19.8.2016 19:15

Re: Dva komentáře - také od pamětníka

KSČ vznikla odštěpením od sociální demokracie v roce 1921.Ve volbách v roce 1925 byla druhá a volilo jí tehdy téměř milion voličů. Od té doby v každých volbách získávala pokaždé něco kolem 750 000 hlasů a někdy i více. V prvních posametovách volbách v roce 1990 získala tuším opět osmset tisíc hlasů. A to se pravidelně opakuje volby co volby dodnes. Na Slovensku se vůbec nedostává do parlamentu. Čím to asi bude?

M. Pivoda 19.8.2016 19:44

Rozdíl mezi voličem a implementátorem ideologie

Protestní hlasy se ve volbách také počítají, ale to neznamená, že tito voliči jsou i přesvědčení komunisté.

Ti, kteří jsou ale ve vedoucích pozicích, musí té nosné idei (ideologii) věřit, jinak je praktický systém odsouzen k zániku. Historie mi v Česku jednoznačně dala za pravdu. Po listopadu 1989 se z největších českých komunistů stali největší čeští kapitalisté.

Reálný český socialismus (1948-1989) nezkrachoval nejen k vůli malé ekonomické produktivitě reálného socialismu. Toto hledisko je nezpochybnitelné. Zkrachoval ale také proto, že tehdejší členové KSČ předstírali, že jsou i komunisty. To bylo sice lepší v tom, že pak bylo méně mrtvých oponentů od zuřivých komunistů, ale zároveň tím byl celý nový systém podkopán zevnitř.

Nalejme si čistého vína. Dívám se na věc z pohledu řízení.

M. Prokop 19.8.2016 21:33

Víra je k ničemu.

"Ti, kteří jsou ale ve vedoucích pozicích, musí té nosné idei (ideologii) věřit, jinak je praktický systém odsouzen k zániku."

Rozhodující jsou zpětné vazby.

P. Urban 19.8.2016 14:39

A kdyby tam Merkelová nebyla

tak by evropské muslimy nic tak ošklivého jistě nenapadlo.

P. Vaňura 19.8.2016 14:12

Problém je v tom, že možná z Moskvy řízená

Merkelová představuje dnes aktuálnější nebezpečí, než Putinova Rusko. Protože ani Generalissimus v neblahé paměti nebyl horší, než záplava Evropy primitivy z třetího světa. Tady je totiž v sázce samotná fyziská existence Evropanů! Bílí v Evropě mohou být imigranty VYVRAŽDĚNI, tak jako před 200 lety vyvraždili černoši Francouze na Haiti!!!!

P. Urban 19.8.2016 14:40

A kdyby tam Merkelová nebyla?

No, tak by muslimy v Evropě něco tak ošklivého jistě nenapadlo.

J. Babička 19.8.2016 19:55

Re: Problém je v tom, že možná z Moskvy řízená

No a dopadli by jako černoši na Haiti, když si mohli vládnout sami bez bělochů, v bídě

B. Rameš 19.8.2016 12:00

Já žiju v kotlině české

už něco přes pět desítek let a z každodenní zkušenosti se mi nezdá, že by lid Český (Moravský, Slezský i jiný menšinový, v zemích koruny usídlený) měl "rusáky" v přílišné oblibě. Pár tisíc, možná desítek tisíc levičáků a rusofilů národ nedělá. Popravdě tedy, lid Český (Moravský etc.) nemá přespříliš v oblibě nikoho, sebe sama v to často počítaje. Ale hlasité bučení je vždy slyšet - vzpomeňme si, jak loni měl jet americký konvoj Českem - zdálo se dle predikcí, že budou amíci přinejlepším popliváni, v horším případě dlažebními kostkami a Motolovými koktejly vítáni - skutečnost byla poněkud jiná. Tak nepropadejme trudnomyslnosti - co si sami nepo*, nikdo za nás neučiní - osmašedesátý rok byl výjimka, tehdy "odejít" z ruského samoděržaví asi skutečně nešlo - (byť třeba takovému Titovi se to do značné míry podařilo, ale to byl drsný chlápek s bojovými zkušenostmi, ne Saša Dubček).

P. Čech 19.8.2016 11:38

Dr. Karel kramář měl zcela pravdu.

Kdo podepsal v roce 1936 onu smlouvu o spolupráci a přátelství se SSSR? Vlastizrádce Dr. Edvard Beneš. Ten se dopustil vlastizrady čtyřikrát. Poprvé, když jménem ČSR podepsal zmiňovanou smlouvu, Podruhé když odvolal mobilizaci v roce 1938, potřetí, když v roce 1946 jmenoval premiérem Klementa Gottwalda, ikdyž podle tehdy platné ústavy z roku 1920 nemusel a počtvrté, když v roce 1948 přijal demisi ministrů a neodvolal z funkce K. Gottwalda, ikdyž podle ústavy mohl. V současné době se kloním k názoru, že celé slavné Pražské jaro byla pitomost a akce mocichtivých jedinců (Duibček, Smrkovský, Černík a další), jakkoliv odsouzená k nezdaru dvěma způsoby. Bohužel nastal ten druhý - okupace Československa vojsky SSSR. Jediný komunsta, který má z té doby čistý štít byl a je František Kriegel a to za to, že nepodepsal Moskevské protokoly.. Všichni ostatní účasníci moskevského jednání, Ludvíkem Svobodou počínaje a Dubčakem konče jsou stejní vlastizrádci jako Edvard Beneš a nebo z doby nedávné (1992) Václav Klaus, který zase ve spolupráci s několika dalšími mocichtivými jedinci a v zásadním rozporu s tehdy platným ústavním zákonem č.327/1991 sb rozbil svou i mou vlast - společný stát Čechů a Slováků.