25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

PENÍZE: V hospodě účtenku. A jednu navíc za spropitné

Kolik mám dát dýško? Kdysi mě tou otázkou zarazil americký student hostující na mé alma mater. Došlo mi, že jsem vlastně tuhle jednoduchou otázku nezkoumal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rudolf 12.8.2016 18:16

Vy byste byl autore

ideálním diskutérem tady na Psu. Nic o věci nvíte, ale názor máte jasný.

J. Fleiszner 12.8.2016 18:27

Re: Vy byste byl autore

A jaký názor na to máte vy?

P. Rudolf 12.8.2016 18:44

Re: Vy byste byl autore

Fundovaný, takže vás s ním raději zatěžovat nebudu.

M. Prokop 12.8.2016 21:50

Re: Vy byste byl autore

Obvykle EUrofašistický.

J. Kraus 12.8.2016 17:59

Za blahých dob

komunismu, někdy v šedesátých letech, bylo vydáno nařízení, které mělo odstranit nedůstojný zvyk dávání spropitného. Na účtenku se dole připsalo +5% a sebeúcta obou stran měla zůstat zachována. Pokud se pamatuju, i u nás doma, kde nikdo po hospodách nechodil, se o tom víckrát mluvilo. Každý na to nadával a nejvíc prý číšníci, kteří z toho pochopitelně neměli nic. Původní poměry se obnovily brzo, jen těch 5% se nějak rozptýlilo do celkové ceny. Takovými nesmyslnými akcemi si komunista dělal zle.

V devadesátých letech jsem jezdíval služebně do Německa coby zástupce zákazníka, tedy osoba považovaná. Nikdy jsem se na to neptal, ale placení služební večeře probíhalo dvěma způsoby. Buď účtenka pod ubrouskem na tácku, peníze pod týž ubrousek a co se vrátilo, v tom cinkaly mince, nebo bez tácku a ubrousku a v tom případě si nechal večeřící manažer vrátit vše do posledního feniku, se zářícím úsměvem obsluhy.

V českých zemích, soudě podle vzácných zmínek ve starých pamětech, prostý lid platil krčmáři jen požadovanou částku, a to ještě s brbláním, často na dluh. Na dluh se pilo ještě před válkou.

V poslední době se stává, že zákazníkovi nepíšou účtenku na stole, ale po konsumaci ji přinesou vytištěnou z tiskárny se zbytkem náplně a tedy nečitelnou. Stalo se mi to dvakrát, jiní mají podobnou zkušenost. Vždy je to v hospodě, kam nechodí často a vždy jsou na účtence položky navíc. Starci dnes postupně docházejí k tomu, že nejlépe je chodit do hospody už odpoledne, kdy tam nikdo není, aniž tam dokonce řve nahluchlá mládež, a obsluha je vděčná za každý počinek. Pak ani ten tuzér nemusí být tak vysoký.

J. Brunner 12.8.2016 13:55

Dovedu si představit

ten řev, kdyby něco takového prosazoval Klaus jako ministr financí.

M. Prokop 12.8.2016 17:06

Re: Dovedu si představit

Klaus nebyl a není blbec.

Š. Hašek 12.8.2016 19:54

Re: Dovedu si představit

Souhlas.

J. Brunner 12.8.2016 21:58

Re: Dovedu si představit

Já souhlasím také. Napsal jsem: "kdyby".

P. Janoušek 12.8.2016 12:36

Kdysi jsem si myslel...

..., že se svými zdaněnými penězi si můžu dělat co chci. Žil jsem v omylu.

J. Vintr 12.8.2016 14:08

Re: Kdysi jsem si myslel...

Uvědomte, si že stát tady není pro nás. Stát je gangster, který vybírá výpalné. A má velice účinné prostředky, jak k tomu každého donutit.

M. Malovec 12.8.2016 12:10

Kdo mne donutí,

abych dal dýško bez účtenky? Tak co pořád řešíme?

A. Javůrek 12.8.2016 11:53

i dar

je zdanitelný ... . :-)

V. Vaclavik 12.8.2016 14:10

Re: i dar

Pro zacatek bych zacal danit darky (vanocni a vubec jakekoli) mezi rodinami, posleze bych pristoupil i na daneni darku v rodinach, at se deti uci odmalicka co je ceka, az vyrostou. Nechal bych kazdeho prijemce darku kazdorocne vyplnit prisezne priznani ke zdaneni, asi jako to uz maji zavedene politici.

O. Prokop 12.8.2016 11:24

Vzpoměl jsem si na 30 Kč

poplatečky u lékaře, které vyhrály ČSSD volby. Lékař je musel vybrat, vykázat kód pojišťovně, že to vybral( jinak riskoval pokutu 50 tis Kč) a pojišťovna pak sesumírovala, kolik toho ten lékař ročně vybral a musel to dát do daňového přiznání, takže čistého to dělalo cca 14 Kč. Co takhle kdyby soudruh Babiš zavedl i pro restaurace a dýška něco podobného,pak by to zrušil a vyhrál volby ?

J. Hajský 12.8.2016 10:47

Dary

Někteří vizionáři vidí v dohlednu konec mincí a bankovek a předpokládají jen bezhotovostní platby. Jak to bude s dary nejen číšníkům (dýško je vlastně dar číšníkům) ale hlavně se žebráky ,kteří se po sametové revoluci značně rozmohli. Budou mít své terminály na karty - blbost, že.

Nebo to nebude dar, ale žebráctví bude profese na živnosťák? Budou dávat účtenky na každou korunu vhozenou do klobouku - dokonce elektronicky - EET?

V. Kain 12.8.2016 10:59

Re: Dary

A to má ten slovenský pazneht co to chce zavádět u voličstva dost velkou podporu a nebo ne?Ovšem sám někoho oškubat a investovat 50 mega do svého čapího pelechu mu nedělá žádný problém.

J. Vintr 12.8.2016 11:24

Re: Dary

Oni si totiž hlupáci zaměstnanci neuvědomují, že když stát škube kapitalistu (jejich zaměstnavatele), tahá ty peníze vlastně z jejich peněženek.

V. Vaclavik 12.8.2016 14:13

Re: Dary

Jenze tu nemluvime o nejakem kapitalistovi!!

J. Vintr 12.8.2016 19:53

Re: Dary

Každý, kdo někoho zaměstnává (včetně sebe) je pro lidi, kteří se nechávají zaměstnat, kapitalista. V tom pejorativním smyslu slova. Takže každou státní buzeraci, která na tyto lidi dopadne, vítají zaměstnanci s povděkem.

J. Kyselková 12.8.2016 16:15

Re: Dary

Jestlipak žebráci, hajzbáby a šlapky tomu nenažranému dravci uklouznou ? Kolik dobře placených úředníků a fízlů na těch chudácích chce vyživit ?

O. Mayer 12.8.2016 10:07

osobně nemůžu říct, ...

... že bych americký systém dýška obdivoval. Ten má mnoho stupňů (k ceně vám mohou připočítat tzv. sevice fee, pak gratuity a nakonecc ještě tip), takže cena uvedená na jídeláku nemá nic společného s realitou (celkem bez obalu jí můžete vynásobit 2) Personál toto mandatorní dýško mnohdy dosti nevybíravým způsobem vymáhá. Osobně jsem zažil např. situaci, kdy u snídaně v hotelu (v ceně pro nás dosti neuvěřitelných 30USD, ale to není nic neobvyklého) jsem byl důrazně upozorněn, že tip 10% je málo a že musím dát 20%- přitom jediný počin personálu byl, že mi ukázal mojí židli a iniciálně nalil šálek řídkýho kafe. V hospodě zase tenhle systém znamená, že máte číšníka neustále za zadkem s dotazy, co si ještě dáte, musíte si chránit sklenici vlastním tělem, aby vám jí okamžitě nedolil a ve chvíli, kdy přestanete objednávat, okamžitě vám nese účet (a v podstatě vás vykopne)

Takže systém který máme u nás mi nepřijde zase tak špatný.

B. Volarik 12.8.2016 21:14

Re: sevice fee, pak gratuity a nakonecc ještě tip

Gratuity znamená totéž co tip. Vyberete-li si hotel, kde snídaně stojí $30 tak jste buď vůl nebo příslušník horních deseti tisíc. V obou případech by vám to tudíž mělo být jedno. A když považujete bezvadnou službu za obtěžování, tak jste navíc ještě křupan.

S. Ševeček 12.8.2016 9:50

Nějak se pomíjí to, že U Nás máme

několikanásobné zdanění.

(patří tam i to dýško podle Babišovy Evidence Tržeb)

R. Jonák 12.8.2016 9:34

Není náhodou "dýško" můj dar obsluze?

Pokud ano a já si to skutečně myslím, tak by se s touto částkou mělo jako s darem zacházet. Tzn. když už zdanit, tak jen dle příslušného zákona týkajícího se zdanění darů tj. bez sociálného a zdravotního a už vůbec ne z něj platit ještě DPH.

Ale je tak na okraj opravdu to vymyslela hlava pomazaná (nevím ovšem čím).

J. Macků 12.8.2016 8:27

Platby

Za jídla v restauraci (nejen) platím zásadně hotově, spropitné dávám dle uvážení, účet nepotřebuji, vím co jsem snědl a vypila za kolik a nehodlám to měnit. MF nemusí vědět za co všechno jsem utratil své peníze.

M. Prokop 12.8.2016 8:33

Re: Platby

Tak to jsme nejméně dva.

I. Schlägel 12.8.2016 9:25

Re: Platby

Nemusí, ale chce. A časem bude, to mi věřte, "pokrok" nezastavíte.

P. Janoušek 12.8.2016 12:33

Re: Platby

Tři.

J. Kulheim 12.8.2016 8:13

DAŇ Z NIČEHO. Socialismus v praxi.

Státní úředníci by měli sloužit občanům tj. daňovým poplatníkům. Marně přemýšlím, jakou službu mě státní úředníci poskytují bez přímé platby. To, žer chtějí vybírat daň ze spropitného mne v od počátku tohoto měsíce nepřekvapuje. Jak to udělat, aby to bylo možné určitě nějaký socialista najde. Třeba tím, že zruší papírové peníze.

S bratrancem jsme zdědili ideální polovinu pole. Rozhodli jsme se, že pole rozdělíme, aby to bylo zapsané na katastrálním úřadě na každého z nás osobně, aby v budoucnosti nedošlo k nějakým problémům. Na katastru proběhlo všechno bez problémů. Po několika měsících jsme byli úřednicí FÚ upozorněný na to, že jsme nezaplatili daň z převodu nemovitostí. Na otázku proč máme platit daň když jsme nic neprodali, nekoupili, nedostali, jenom jsme provedli úřední úkon, aby to odpovídalo skutečnosti, jsme uspokojivou odpověď nedostali. Pouze to, že je to podle platného zákona.

Byli na nás tak hodní, že jsme platili „pouze“ 4% s ceny nemovitosti. Mohli jsme platit také 14%. Protože jsme nepředložili přiznání a tím se opozdila platba, tak k tomu ještě pokutu za pozdní platbu. S pokutou jsem zaplatil DAŇ ZA NIC cca 9000Kč, co je můj měsíční důchod /9200 Kč/.

Tito socialističtí šibalové už berou i tam, kde nic není, přidávají si neexistující peníze. Jí jsem si nějakou korunu na stáří našetřil. Ale nedovedu si představit, jak by to platil důchodce, který našetřené nemá a nemůže pracovat. Asi by ho vystěhovali na ulici.