25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ESEJ: Fúze civilizací. Bude zase dobře?

Renomovaný americký dvouměsíčník Zahraniční záležitosti (Foreign Affairs) zveřejnil v minulém čísle (květen/červen 2016) na svých webových stránkách esej Fúze civilizací – argumenty globálního optimismu, podepsaný profesory Kishorem Mahbubanim (68), bývalým singapurským diplomatem, nyní děkanem Národní singapurské univerzity, a Lawrencem Henrym Summersem (62), významným americkým ekonomem, ministrem financí v Clintonově administrativě a též bývalým prezidentem Harvardské univerzity, odvolaným za svůj kritický postoj k uplatňování politické korektnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 31.7.2016 17:27

.....

Wojciech Szewko: Evropa nedokáže zmařit plány ISIS - http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wojciech-szewko-europa-nie-potrafi-pokrzyzowac-planow-isis/c77925#tw=onet

Vyšlo nové číslo časopisu Dabiq. Jeho hlavním tématem je "rozbít kříž" - https://twitter.com/wszewko/status/759736863414480897

Mediální prezentace ISIS: Obsahová analýza časopisu Dabiq - http://www.vojenskerozhledy.cz/kategorie/medialni-prezentace-isis-obsahova-analyza-casopisu-dabiq

J. Tolman 31.7.2016 15:15

Očividně je pesimistické vidění světa

pro společenské uznání autora mnohem výhodnější než optimizmus. Na Psu určitě. Jenom těch rozpadů EU, kolik jen jich už tady proběhlo za poslední 3 roky. Krize v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Irsku, Řecku. A všichni, kdo rozpad předpovídali, měli sympatie publika. Jenže EU tu pořád je. A vzor toho chytrého a energického vedení státu, Rusku, v příštím roce utratí poslední naspořené finanční rezervy z doby drahé ropy.

P. Han 31.7.2016 20:47

Re: Očividně je pesimistické vidění světa

Zajímavé, že jste si nevšiml, že článek nepojednává o EU, není příliš pesimistický a "autor" je z cca 90% pouze překladatelem jenu zaslaného článku.

V. Pavelka 1.8.2016 9:17

Re: Očividně je pesimistické vidění světa

Rusko cpe většinu energie do vlastní nehybnosti,NÁRODNÍ HRDOST nic neprodukuje ,nedá se jíst ,nedá se zvážit , ani na záchodě ji není možnost použít , ostatní svět jde dopředu . Podle této teorie ,jakési spirální galaxie, roztáčení lidí, techologií školství , a nastupujícího potenciálu ŽEN . to může fungovat , Z tohoto pohledu mi názory p.Merkel nepřijde názor zvládneme to nijak nemožný ,další ženy v politice ,Británie ,USA ?

V. Podracký 31.7.2016 13:58

Z optimismu se stává naivita, když není reálně založen

V tomto článku to tak je jen částečně. Jistě, skvělá budoucnost nás může také čekat, ale jen při určitých podmínkách, které zmíněny nebyly. Principiální ohrožení jsou asi čtyři: 1/ Nerovnoměrné rozdělení peněz a rozdíly životních úrovní, které je možno zachovat jen při jisté míře separace a vojenského nasazení. 2/ Vymírání vyspělého světa a přelidnění zaostalého, které nelze snadno překonat pouhým přesunem obyvatel. 3/ Slábnutí demokracie se zánikem moci států se zvyšováním moci mezinárodních korporací. 4/ Známé ekologické hrozby.

Odpovídat je zapotřebí na všechny otázky.

M. Pivoda 31.7.2016 12:37

Karel C. Grig: Objeví se další výzvy. Největší ale nezmíněna

"Objeví se další výzvy. Mohou nás čekat i výrazné kroky zpět. ..."

Souhlas. Článek je dobrý, ale hlavní výzva v článku, bohužel, zmíněna nebyla. Řečeno metaforickým pohledem zoologa, ta další výzva zní takto: Během tří budoucích desetiletí se na zeměkouli objeví nová nebiologická specie, jejíž mozek bude výkonnější než součet všech lidských mozků a jejíž tělo může nabývat jakýkoliv tvar.

Již za pouhá tři desetiletí, viděno v extrémní poloze,

lidstvo se může dostat buď na pokraj svého vyhubení (viz pohádku o Golemovi), nebo naopak na pokraj tzv. technologického socialismu (viz pohádku o komunismu).

Kdy se asi na blogu Neviditelný pes (který zřídil bývalý český sci-fi spisovatel) objeví tato tématika? Scifi se v době exponenciálních technologií realizují během 20-30 let. Sci-fi spisovatel Ondřej Neff má tedy evidentně zpoždění. Během tří desetiletí dojde na úplně jinou a mnohem významnější "fúzi civilizací". Modlete se, aby to dopadlo dobře!

M. Pivoda 2.8.2016 7:39

Re: Karel C. Grig: Objeví se další výzvy. Největší ale nezmíněna

Výzva!

K. Janyška 31.7.2016 11:09

Civilizace divochů obchodem je procesem nazastavitelným

a civilizovaným je vždy lépe, než necivilizovaným. Proto se k nám hrnou. A protože necivilizovaní dělají děti jak na běžícím pásu, neboť u nich nefunguje kalkulace v životech, je jich moc a hrozí nám proto velké nebezpečí... Dzp.

J. Kovaříček 31.7.2016 8:09

Islám - náš vzor

Tak hloupý článek jsem už dlouho nečetl. A navíc cituje ještě hloupější autory. Přiblblé smýšlenky!!! Tak třeba v Malajsku žije hodně muslimů, ale není to mohamedánský stát řízený zákony šaria. Malajsko je konstituční monarchií (král je však volen každých 5 let) a je federací na bázi westminsterského parlamentního systému. Ano, Saudskou Arábii nám dávat za vzor je vskutku vtipné - hlavně jejich způsob výchovy žen, tedy podle Koránu rákoskou. To by bylo vhodné ku vzdělávání mnoha feministek.

Kvalita života se nedá vyhodnocovat jen počtem aut a televizorů, ale také množstvím antidepresantů občanstvem polykaných.

Tu fúzi civilisací nám už začali předvádět muslimové, autor článku se z toho optimismu asi brzy zalkne.

P. Han 31.7.2016 21:01

Re: Islám - náš vzor

To bude tím, že je článek příliš dlouhý. Velká část lidí u dlouhých článků příliš nevnímá jejich obsah, zdá se, že patříte mezi ně. Saúdskou Arábii nám nikdo za vzor nedává, autoři naopak vytýkají Západu, že "zůstal v klidu a připustil dramatické zvýšení počtu radikálních muslimských náboženských škol při mešitách po celém světě, financovaných Saúdskou Arábií". O Malajsku nikdo netvrdí, že je řízené zákony šaria, naopak je uvedeno jako příklad muslimské země, která se hlásí do světového (tj. západního, demokratického) společenství. Článek napsali dva autoři, ten, koho za autora pokládáte, ho pouze přeložil a velmi mírně okomentoval. Takže pozor na "antidepresanty", zkuste je na chvíli vysadit, třeba se vám zlepší vnímání.

J. Babička 31.7.2016 6:05

ach jo

To good to be true.

J. Jurax 31.7.2016 2:12

Hezké

Ale moc optimistické. A zatímco pesimisté předpovědi se plní s četností hodnou lepší věci, optimistické předpovědi selhávají zcela pravidelně.

A k těm kampusům - jde taky o to, co se na nich vyučuje. Kampusy humanitárně zaměřené budou produkovat jen zástupy krasoduchů, které bude muset někdo živit a kteří nepřispějí k technologickému rozvoji. Aby svět dokázal přežít, musí udržovat vědecký a technický rozvoj - jen tak má naději překonat krize, které přijdou, nebo ještě líp jim předejít - demografickou kvůli neřízenému explozívnímu růstu populace, potravinovou - ty lidi bude třeba nakrmit, surovinovou, energetickou. Úživnost některých území (najmě v Africe, ale i v Asii) je už dnes pod úrovní potřebnou k obživě raketově rostoucí populace. Nelze tam vypěstovat dost potravin, ani vytěžit dost surovin či vyrobit dost tovaru, jejichž prodejem by se získaly prostředky na potraviny. A do toho jdou klimatické změny.

O politických krizích nejen kvůli pošetilým politikům, jejich ambicím a bláznivým vizím, ale i kvůli obchodu, zdrojům surovin, sociálním problémům, národnostním i z náboženských věr plynoucím ani nemluvím.

Je sice hezké, že x miliard lidí bude žít na úrovni střední třídy (dnešní), násobně víc proti dnešku, ale míň hezké je to, že autory ani nenapadlo se zabývat tím, kde se na to vezmou zdroje.

Celkem mi to přijde jako vize akademického intelektuála humanitního zaměření. No - a taky ano - napsali to diplomat a ekonom.

J. Tolman 31.7.2016 7:56

Re: Hezké

Jaké zdroje máte na mysli?

"Naše zásoby přírodních zdrojů nejsou v žádném ekonomickém smyslu omezené. Ani minulé zkušenosti nám nedávají

důvod předpokládal, že přírodní zdroje jsou stále vzácnější. Může-li být historie vodítkem, přírodní zdroje budou postupně méně nákladné, tedy méně vzácnéa v budoucích letech budou představovat stále menší část našich výdajů. Populační růst bude mít pravděpodobně dlouhodobý prospěšný vliv na stav přírodních zdrojů. Dlouhodobá budoucnost našich energetických zásob je minimálně stejně skvělá jako budoucnost jiných přírodních zdrojů, i když vládní intervence mohou tu a tam přechodně zvyšovat ceny. Ani zde není problémem omezenost. Dlouhodobý vliv dodatečných lidí pravděpodobně urychlí vývoj využití zdrojů levné energie, které jsou téměř nevyčerpatelné."

Paul Simon, Největší bohatství

J. Tolman 31.7.2016 8:00

Re: Hezké

Dánský ekolog Bjorn Lomborg, který na otázku „Jak se člověk stane skeptickým ekologem?" odpověděl: „Naprostou náhodou. V roce 1997 jsme četl knihu amerického ekonoma Juliana Simona The Ultimate Resource, kde se říká, žc se světem to není tak zlé. Mizejí lesy? Nemizejí, přibývají. Stoupá znečištění ovzduší? Ne, klesá. Je na světě stále více lidí žijících v chudobě? Ne, je jich stále méně. První, co mne napadlo,bylo, že je to běžná americká pravicová propaganda, a dál jsem se tím nezabýval. Učil jsem ale tehdy statistiku na univerzitě a snažil jsem se to pro studenty zařídit tak, aby měli studium co nejzábavnější. Myslel jsem si, že bude zajímavé tu knihu rozebrat a dokázat, v čem všem Simon lže. Rozdělil

jsem práci a pustil to z hlavy. Za několik týdnů přišel první z nich a tvářil se rozpačitě. Prý že tohle a tohle je vlastně pravda, tahle data taky sedí... Bylo to jako zjevení. Každý týden jsme přišli na nějakou takovou bombu."

Martin Říman, 15.7.2005

J. Jurax 31.7.2016 17:55

Re: Hezké

Paul Simon je písničkář; jestli napsal něco takového, gúgl o tom mlčí. Možná jste měl na mysli Juliana Simona. Jeho kniha, z níž citujete, je ale 36 let stará.

S citátem lze polemizovat. Obecně si nemyslím, že by populační růst měl dlouhodobý prospěšný vliv na stav přírodních zdrojů. Leda na jejich zvýšené čerpání. Technický i technologický rozvoj napraví leccos, ale ani on není všemocný. Někde jsem četl, že stávají technika a známé zdroje nedokáží zajistit všem nynějším obyvatelům planety ani životní úroveň (západo)evropské nižší střední třídy.

"Dlouhodobý vliv dodatečných lidí pravděpodobně urychlí vývoj využití zdrojů levné energie, které jsou téměř nevyčerpatelné" - no, ledaže by točili třeli ebonitové tyče liščím ohonem. Levná energie je z větru a slunce, v obou případech ale neregulovatelná. Dokud nenalezneme levný, bezpečný, všeobecně dostupný a dostatečně účinný způsob, jak skladovat velké objemy již vyrobené elektrické energie (v řádu terrawathodin), jsou a budou tyto zdroje v souhrnu kupodivu dražší než klasické (kvůli zálohám klasických zdrojů - ono obrazně každý kW z fofrníku nebo fotopanelů musí být zálohován klasickým zdrojem o stejném výkonu jedoucím v pohotovostním režimu, tedy neekonomicky) - pokud nerezignujeme na nepřetržitou dodávky energie jako dosud. Zatím takový způsob není na obzoru, byť snaží se mnozí. Je taky jaderná fůze - už půlstoletí se tvrdí, že za takových třicet let bude použitelná; levné zdroj jsou i JE, proti nimž je ovšem odpor zelených cvoků, levné jsou i uhelky, je-li ovšem levné uhlí - ty zase ale vypouští ďábla CO2.

A tak dál ... ono to nevypadá, jsem v tomhle punktu kupodivu optimista, ale nikoli bezbřehý, problémy přehlížející a bagatelizující. Jenže toto není téma na příspěvek zdéli nejvýše 2000 znaků.

A naposled k té populaci - Země by snad uživila i 40 mld obyvatel, jen je otázka, na jaké úrovni. A taky jestli by pro ty lidi byla práce, protože technologický pokrok eliminuje nekvalifikovaná a nízce kvalifikovaná místa.

J. Václavíková 30.7.2016 18:08

Tak zajímavý článek na Psu?

:-)))

P. Rudolf 30.7.2016 18:48

Re: Tak zajímavý článek na Psu?

Jeden nestíhá a tak se občas vloudí chybička.

J. Václavíková 30.7.2016 18:59

Re: Tak zajímavý článek na Psu?

Nejsem si jista. Možná má plnit roli patníku. Ventilovat nenávist je také třeba, souznít nestačí :-)

P. Rudolf 30.7.2016 19:06

Re: Tak zajímavý článek na Psu?

Na to tady pohodlně stačí Neff, Vlk st., Matějka, Jakl a mnoho dalších. Spíš bych to vidě jako zastírací manévr, jak jsou demokratičtí a objektivní. Vžtyť pá dobrých autorů sem občas pustěj.

J. Václavíková 30.7.2016 19:16

Re: Tak zajímavý článek na Psu?

Myšlena byla nenávist davu. Tu je třeba někam napřít. Jinak smýšlející autor je k tomu ideální objekt. A Vámi jmenovaní mezi tím rozpumprlíkují plebs.

P. Rudolf 30.7.2016 20:23

Re: Tak zajímavý článek na Psu?

Nelze než souhlasit.

J. Jurax 31.7.2016 2:14

Re: Tak zajímavý článek na Psu?

Nelze než nesouhlasit.

J. Jurax 31.7.2016 2:20

Re: Tak zajímavý článek na Psu?

No, jak tak poslední dobou čtu Vaše příspěvky - kdybyste se ještě trochu, ani ne moc, snažila, roli zmíněného ventilu byste mohla plnit; pan Rudolf by Vám byl ku pomoci, má taky talent :-) ... ještě pár dalších by se taky našlo ...

Madam Netzer je sice na ventil řádově lepší, ale sama na to už nestačí; klnout jí je už celkem nudné, anžto je moc předvídatelná. Chce to inovaci :-)

M. Vondráček 30.7.2016 21:17

Re: Tak zajímavý článek na Psu?

Chápu , že se Vám líbí . Ale dovolím si upozornit , že i Marxův Kapitál je zajímavé čtení a myšlenka sociální spravedlnosti je úžasná.

Jen není kdo by ji realizoval, stejně jako ušlechtilé myšlenky z uvedeného článku. Umíte si představit současné představitele Evropy v té roli :-) :-) :-)

V. Vaclavik 30.7.2016 18:07

Z toho clanku

pana Griga a jeho citovanych kapacit, vane jedovaty dech slunickarske smrti. Je treba to rici takto na rovinu.

J. Mrázek 30.7.2016 17:27

ihned.cz kousíček ....

esty sice nepočítaly se zápornými úrokovými mírami, které jsou realitou, ani se záporně úročenými dluhopisy, kterých je na trhu víc než by bylo záhodno. Testy také nepočítaly s jednorázovou černou labutí jménem Brexit (proč vlastně, když se nic neděje). A pro jistotu nehodnotily ani řecké ani portugalské banky, které by při jakémkoliv posuzování, jež bere do úvahy realitu, přestaly existovat. Testy také nepočítaly s novou bankovni regulací Basel IV, podle níž zhruba sto největších světových bank podle odhadu poradenské firmy KPMG bude potřebovat dalších 350 miliard euro kapitálu. V zásadě testy pro jistotu nepočítaly s ničím, co by mohlo skutečně banky ohrozit, protože nemá cenu stresovat klienty, kteří stále ještě až na výjimky netuší, že v případě problémů své banky, se na její záchraně budou podílet z vlastní kapsy.

J. Kanioková 30.7.2016 17:21

Fúze nesourodých civilizací nemůže v EU fungovat,

resp. někde v EU to již funguje? Snad vždy stejně převáží jedno nebo druhé. Fúze -přetavení národních kultur na bramboračku podle receptu nejsilnějšího kuchaře...nebrat..

Islám v Evropě.. to je něco jako biologická zbraň..

P. Vaňura 30.7.2016 15:52

Problém ukazuje Irán a v poslední době Turecko

Jakmile se ke slovu dostane ZAOSTALÝ VENKOV, jde celá země do kopru! Toto autor nevidí, ale "demokratizace" v muslimském světě má katastrofální důsledky, protože rozhodnou zaostalí lidé pod vlivem reakčních duchovních!

V. Vaclavik 30.7.2016 17:53

Re: Problém ukazuje Irán a v poslední době Turecko

Tak ta demokratizace ma katastrofalni dusledky i pro nas, pro cely Zapadni svet! I u nas rozhoduji zaostali lide, jejichz hlas ma stejnou vahu, jako treba vas, ci muj, jenze jich je nesrovnatelne mnoho, nas je malo. Proto se dnes nachazime v dnesni situaci a ani minulost nebyla nic ani zdaleka uspokojiveho.

P. Princ 30.7.2016 15:50

"V jednadvacátém století se svět bude více řídit

autoritou idejí než idejemi autorit (In the twenty-first century, the world will be governed more by the authority of ideas than by the idea of authority)."

No, po 40 letech budování socialismu, a po náhledu na ideje, které jsou jsou t.č. k mání, volím radši autoritu kompetentní osobnosti. Mou autoritou je prof. Václav Klaus.