25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Konfrontační politika není užitečná

Nedávný varšavský summit NATO a jeho závěry ve vztahu k Rusku, jež počítají s odstrašováním i se spoluprací, se dostaly do mediálního stínu především v důsledku brexitu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Koutecký 30.7.2016 21:59

Re: Starý komouš

1.dubna 1997 - Referendum o vstupu České republiky do NATO je podle prezidenta Havla v podstatě nesmysl. Aliance je vlastně smlouvou mezi státy, a proto není nutné o ní rozhodovat referendem, míní Havel.

12. června 1997 - Vyjádření prezidenta USA Billa Clintona, který se vyslovil pro to, aby NATO bylo v první vlně rozšířeno o Českou republiku, Maďarsko a Polsko, uvítala česká vláda i ČSSD.

Vás se občane Dostále někdo ptal, jestli chcete, aby ČR vstoupila do NATO? Mne ne.

J. Jurax 31.7.2016 0:51

Re: Starý komouš

To máte ta úskalí zastupitelské demokracie ... vstup do NATO rozhodli volení zastupitelé, vstup do EU všeholid v referendu.

Aniž bych chtěl tyt způsoby rozhodování nějak porovnávat, přesto nemohu nevidět, že vstup do NATO bylo rozhodnutí nade vší pochybnost dobré (a to i když se Vás ani mne osobně nezeptali), kdežto vstup do EU se ukázal být rozhodnutím velmi jemně a diplomaticky řečeno ne tak zouplna dobrým - vstupovali jsme sice do jiné EU, ale po Lisabonu nejsme než gubernie a z brusele hrozí, že je třeba se semknout, takže bude hůř.

V. Dostál 31.7.2016 11:11

Re: Starý komouš

Poučen historií jsem volit tu politickou stranu, která měla v programu vstup do NATO.To aby bylo jasno. BTW kolikrát se Putin vyslovil proti rozšíření NATO?

Z. Koutecký 31.7.2016 18:28

Re: Starý komouš

Fajn, tak máme jakousi Washingtonskou smlouvu, ve které je pro naši bezpečnost důležitý zejména článek 5 a jeho ustanovení, že dojde li k ozbrojenému útoku na jednu nebo více smluvních stran, pak každá smluvní strana "pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v součinnosti s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a zachovat bezpečnost severoatlantického prostoru." Zda pomůže i ozbrojenou silou, či jinak, je čistě na rozhodnutí každé smluvní strany. Podobně vágní smlouvu ohledně vojenské pomoci jsme měli i v roce 1938 s Francií.Jak to dopadlo víme.Navíc doktrína NATO se změnila a zaměřuje se převážně na budování základen a mise mimo severoatlantický prostor (out-of-area). Takže ČR má místo armády expediční sbor, který válčil nebo válčí v Afghánistánu, Bosně a Hercegovině,Čadu, Chorvatsku,Iráku,Kosovu,Kuvajtu, Makedonii, Pakistánu a bůhví kde ještě, což nás přijde přes miliardu ročně, další miliardy spolknou příspěvky do rozpočtu NATO a nepřímé výdaje plynoucí z účasti v NATO. Naši bezpečnost střeží pár tisíc vojáků podél hranic s Ruskem a bez armády USA by NATO nezastavila ani uprchlíky vyzbrojené klacky.A to si nejsme jisti, jestli by nám některý příští americký prezident, třeba Trump, poslal v případě napadení alespoň nějaké konzervy.Nebo jestli si jeho bombardéry nespletou Česko s Čečnou jako v roce 1945 Prahu s Drážďany.A už vůbec netušíme, co udělá Erdogan. No, uvidíme, co se bude dít až někoho napadne v rámci sankcí uzavřít Rusům přístup do Kaliningradu.