25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

JAZYK: Rakovina není projekt, rakovina je nemoc

Mluvit v souvislosti s nádory o boji, bitvách, vítězstvích a prohrách je nepřesné, často i nevkusné a hlavně kontraproduktivní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Šafránek 29.7.2016 13:12

S autorem souhlasím - ač laik, popsal problém přesně tak, jak ho vidím já - zdravotník. Otázkou je, co by k tomu dodal onkologicky nemocný.

J. Ráž 29.7.2016 13:51

Re:

Minulý týden mi skončil poslední ordinovaný cyklus chemoterapie. Doktor mi řekl na rovinu, že jsem dočasně zdráv a tak musím k životu přistupovat. Další osud už medicína ovlivnit nemůže a mám si uvědomit že mám v sobě jen potlačenou smrtelnou nemoc, která se může kdykoliv vrátit a podle toho musím žít. Dělat co mi lékaři poradí a nemoc neprovokovat kouřením a alkoholem.

K tématu: Když se ta potvora vrátí a chemo nebude zabírat, volil bych taky klidnou cestu ke konci, než aby se na mně dělali pokusy, "co kdyby to zabralo" a při tom bych trpěl. Viděl jsem to a nechci!

I. Patta 29.7.2016 8:30

Novináři zásadně popisují témata

o kterých nic neví. Zde je to snad ještě horší přístup, protože novinář jen cituje jiné novináře, namísto toho, aby se zeptal přímo lidí, kteří trpěli, ale také bojovali. Snaha pacienta s rakovinou bojovat a nenechat se psychicky zlomit, jako i dobré rodinné zázemí, je stejně důležité jako léčba samotná. Dokladem naprosté neznalosti pisatele článku o tomto onemocnění je jeho zdůrazňování role alkoholu a cigaret. Zapomíná, resp. patrně neví, že rakovina není onemocnění specificky plicní nebo jaterní. Člověka lékaři, včetně specialistů ujistí, že je zcela zdráv ...a pár dní nato jednoduché vyšetření odhalí rakovinu. Prostě argumenty v tomto článku jaksi nesedí. Když už chce pan Kašpárek psát na téma jazyk, tak bych doporučil téma dítě. Sociologové dítě jako takové nevidí, protože z dítěte udělali objekt sociální péče a narození dítěte je pro ně sociální událost. Výsledkem takového "myšlení" je výrok profesora sociologie I. Možného, cituji: rodina se skládá z ženy, dítěte a sociálky.

B. Rameš 29.7.2016 11:09

Re: Novináři zásadně popisují témata

Jj, alespoň to nemusím psát

P. Skřivan 29.7.2016 18:50

Re: Novináři zásadně popisují témata

Neřekl bych, že by autor neměl pravdu. Není tak neobvyklé, že je úplně jedno, jaké nemocný má rodinné zázemí a jakou má náladu bojovat. Někdy, a ne tak zřídka, je chemoterapie a léčba jen o prodloužení zbytku života např. na dvojnásobek, což by ale současně nemělo znamenat prodloužení utrpení. Což není jednoduché.

Jinak řečeno: rozdíl mezi tím co vyhrál a tím co prohrál, může být třeba jen v tom, že jednoho jeho obvoďák poslal ve správnou chvíli na správnou prohlídku.

I. Patta 29.7.2016 23:42

Re: Novináři zásadně popisují témata

Skřivan si v březnu musí vrznout, i kdyby měl zmrznout. Nevrzej. Za prvé není březen. Za druhé o tom nic nevíš a jen kecáš jako politik před volbami.

P. Sulc 29.7.2016 1:27

Mate pravdu, ta terminologie opravdu nesedi.

"Nmocny vyhral, ci nevihral boj s rakovinou'' To vyhrala ci prohrala medicina, ten nemocny nema na tom zadny podil. Stejne jako XYZ prohrala boj z dlouhou nemoci //jakoukoliv// .Ona nebojovala, ale trpela a byla lecena, jeji podil je pouze pasivni. Ten pristup k nemocem by se mel opravdu zmenit, a udrzovat lidi nazivu za kazdou cenu,at to stoji co to stoji, je opravdu spatna cesta, jenze tak se to doktori uci, tak jim jsou na universitach vymyvany mozky.

J. Ráž 29.7.2016 14:12

Re: Mate pravdu, ta terminologie opravdu nesedi.

Když u mne rakovinu zjistili, řekl mi lékař: V podstatě rozeznáváme tři typy onkologických pacientů: 1. "Mám rakovinu a stejně umřu, tak proč mám ze sebou něco dělat". Pak lehne do postele a do dvou měsíců je hotovo. 2.Druhý typ jsou ti, co považují rakovinu jen za trochu těžší chřipku a chovají jako by jim nic nebylo.....těm se dáva na dožití max 1rok. 3. Třetím typem jsou pacienti, kteří ví, že mají smrtelnou nemoc, nedělají z toho přehnaně vědu ale důvěřují lékařům, že dělají vše, aby přežili. Ti mají šanci na přežití 10-50 let a podle typu nemoci mnohdy i na úplné uzdravení. Ale je to jen šance, ne jistota.

A pak řekl: "Vyberte si, jaký budete mít přístup Vy!"

Já si myslím, že na přístupu pacienta záleží hodně!

P.S. To co cítí onkologický pacient je nesdělitelné. Kdo to nezažil neví o tom nic a proto mne diskuze na toto téma častokrát vytáčejí!

P. Skřivan 29.7.2016 18:57

Re: Mate pravdu, ta terminologie opravdu nesedi.

Chápu. Je ovšem ještě čtvrtý typ pacienta, a sice ten, který ať udělá cokoliv, tak do roka nebo i do půl roku tu nebude. O tom ten článek je. Není úplně korektní dělat, že tento čtvrtý typ neexistuje nebo že to byl ten, který dost nebojoval, protože paliativní léčba, je bohužel dost častá.

P. Sulc 30.7.2016 2:51

Re: Mate pravdu, ta terminologie opravdu nesedi.

At se pacient rozhodne jak chce, tak on nebojuje, je to pasivni predmet v rukou lekare. A ja mel rakovinu 2x, v 73 malignent melanoma, bojovala za mne operace, pred seti lety prostata, bojovalo ozarovani. Moje cinnost byla strikne pasivni, proste loutka v rukou lekaru, nikoliv bojovnik