25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

TURECKO: Umíráček za Atatürka

Až budou historici zkoumat, kdy v Turecku definitivně skončila Atatürkova éra, dost možná dospějí k 16. červenci 2016. Toho dne se zřetelně ukázalo, že armáda už není takovou oporou Atatürkova sekulárního odkazu, aby své cíle dokázala prosadit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 21.7.2016 15:44

Možná, že se ani žádný armádní puč nepřipravoval

mě to celé připadá náramně podezřelé, ty tisíce zatčených a tak rychle - asi to měl Erdogan v šuplíku a jen čekal na vhodnou chvíli. Hezký den

V. Lacina 21.7.2016 18:52

Re: Možná, že se ani žádný armádní puč nepřipravoval

Bez ohledu na to, jestli to byl puč nebo false flag, je jasné, že Erdogan nechává zatknout veškerou relevantní opozici bez ohledu na to, jestli se povstání účastnila nebo ne. Ukázkové. Řadoví vojáci si mysleli, že jsou na cvičení a kdo celou akci nařídil není jasné. Generál, který se ke zosnování převratu přiznal, to neudělal zrovna "bez mučení", že...

J. Vintr 21.7.2016 11:48

Nemyslím si, že by Erdogan získal srdce většiny Turků

spíš se ho teď začnou mnohem více bát. Podobné to bylo s jedním, také demokraticky zvoleným, diktátorem ve třicátých letech v sousední zemi. Podobnost tehdejšího požáru říšského sněmu s nynějším "pokusem o puč" a následných událostí nebude jen náhodná. A bohužel chování světových politiků k tomuto diktátorovi se také moc neliší od chování tehdejších politiků. Bojím se, aby ta podobnost nešla ještě dál ...

P. Schuster 21.7.2016 13:39

Re: Nemyslím si, že by Erdogan získal srdce většiny Turků

Má stejný pocit, mlčící většina může být klidně v domovech. Ale co je důležité, že co se týče náboženství lidí, jsou za prezidentem islamisté což je nebezpečné.

V. Novák 21.7.2016 13:46

Re: Nemyslím si, že by Erdogan získal srdce většiny Turků

Věršina Turků ještě nezapomněla, jak se jim žilo pod "demokratickými" vojenskými vládami a jak probíhaly tehdejší volby.

A nejen Turků - i Kurdů, kteří dnes smějí mít i zastoupení v parlamentu, což za "demokratických" vlád bylo nemyslitelné.

Proto se Turci vyslovili - možná ne pro Erdogana - ale rozhodně proti pučistům.

R. Langer 21.7.2016 14:12

Re: Nemyslím si, že by Erdogan získal srdce většiny Turků

No, tak teď si užijí té pravé "turecké" demokracie. A pokud je to tak, jak říkáte, tak jim to ze srdce přeju. Velmi pravděpodobně se vyslovili naposled.

V. Novák 21.7.2016 14:28

Re: Nemyslím si, že by Erdogan získal srdce většiny Turků

Té pravé "turecké demokracie" si užívali právě za vojenských vlád.

Ani turista si nemohl nevšimnout, že tehdejší Turecko byl policejní stát s vojenskými kontrolami na každém kroku - kolem Vanu snad po 5 km - a naprosto bídnou ekonomikou.

Až Erdogan tam zavedl demokracii, aspoň v tom smyslu, že výsledky voleb byly respektovány, byl zrušen trest smrti, Kurdové se směli začít politicky organizovat a dokonce získali menšinová práva, třeba na projev nebo vyučování v rodném jazyce.

A poslední dva-tři roky Erdogan zase tahle práva očesává - ale na úroveň 60-90. let zdaleka ještě omezena nebyla.

Zajímavé, že NATO nikdy vojenské převraty v Turecku ani v Řecku nevadily - demokracie-nedemokracie.

J. Lepka 21.7.2016 15:17

Re: Nemyslím si, že by Erdogan získal srdce většiny Turků

Jestli ono to nebude tím, že se NATO zásadně nevměšuje do vnitřních záležitostí. Jinou otázkou je, zda by mělo.

V. Novák 21.7.2016 15:40

Re: Nemyslím si, že by Erdogan získal srdce většiny Turků

Zásadně se nevměšuje třeba v Afghánistánu, Libyi, Iráku...

J. Jurax 22.7.2016 0:27

Re: Nemyslím si, že by Erdogan získal srdce většiny Turků

Nejsou členy NATO, víte?

J. Jurax 22.7.2016 0:28

Re: Nemyslím si, že by Erdogan získal srdce většiny Turků

Do vnitřních záležitostí svých členských států.

J. Chaloupka 21.7.2016 11:47

Atatürk byl osvícený despota, který vnutil Turkům

modernitu, no a Erdogan je despota zaslepený, který je vrátí tam, odkud přišli. To by nevadilo, ale NATO má každý stát právo veta, takže jestli navrhne někdo vyloučit Turecko, to to bude vetovat, a tak to bude navěky. Budeme zachraňovat Turky prostřednictvím NATO. Ještě se někdo diví Trumpovu projevu, že je nutné zvážit jeho působení v NATO?

J. Vintr 21.7.2016 12:00

Re: Atatürk byl osvícený despota, který vnutil Turkům

Islám dělá z lidí programově nesvéprávné blbce. Mezi blbci nemůže fungovat demokracie. Zavést jakž takž slušný pořádek v zemi, kde je blbců mnohem více, než obvyklá třetina, nejde jinak než diktátorskými metodami. Zrovna tak je ale bohužel snadné ty blbce ovládat pro špatné cíle. Tím se liší Erdogan od Mustafy Kemala.

V. Novák 21.7.2016 13:43

Re: Atatürk byl osvícený despota, který vnutil Turkům

Ale prd, pane Chaloupko.

1) Z NATO se nevylučuje, z NATO se dá jedině vystoupit - a to jeden rok po doručení informace o vystoupení vládě USA.

2) K aktivaci čl. 5 je třeba konsensu členských zemí, takže pokud bude Turecko (nebo kdokoli) zlobit, prostě jiný člen NATO ji zablokuje. Samozřejmě pokud to bude v zájmu USA, protože NATO je už jenom převodová páka USA.

J. Lepka 21.7.2016 15:19

Re: Atatürk byl osvícený despota, který vnutil Turkům

Bravo, hezky jste to opsal z rudé brožurky.

V. Novák 21.7.2016 15:42

Re: Atatürk byl osvícený despota, který vnutil Turkům

Severoatlantická smlouva je rudá?

Zatím jsem si nevšiml... Děkuji za upozornění...

No - a něco než o barvě desek byste měl?

J. Jurax 22.7.2016 0:31

Re: Atatürk byl osvícený despota, který vnutil Turkům

No, že NATO je převodová páka USA do mne hustil už politruk na vojně před 44 lety. Jak vidno, Vy tomu taky věříte jak ten politruk.

L. Severa 21.7.2016 11:43

Erdogan je asi mazaný.

Ke své roli neomezeného diktátora se pečlivě připravil. Pro čistky které v tak obrovském množství provádí musel mít svoje fízly-udavače, kteří sledovali jakékoliv projevy nevole proti Ergolanovi a tito jeho odpůrci jsou nyní v tisících odhalováni. Pravděpodobně měl i svoje lidi v armádě.

R. Langer 21.7.2016 10:38

No, co si Turci přáli,

to budou mít. Uvidíme, jaké tam nakonec zavládnou pořádky. Já osobně jim ale nezávidím.

V. Novák 21.7.2016 8:45

Armádu vždy "opravňovala" k pučům jen její síla.

Strach lidí. Už se nebojí.

BTW - pro Kurdy nejsou armáda nebo Erdogan nastejno - za armádních vlád bylo zakázáno i jen veřejně promluvit kurdsky (až několik let natvrdo), Kurdové oficiálně neexistovali, byli označováni za "horské Turky", o nějakém zastoupení, o novinách, knížkách, rozhlase nebo televizi v kurdštině si mohli nechat leda zdát - a o kurdském vyučování jen ve velmi divokých snech.

M. Prokop 21.7.2016 8:49

Re: Armádu vždy "opravňovala" k pučům jen její síla.

A teď, za Erdogana, vládne klid a mír, snášenlivost a tolerance. :-P

Nebo ne?

Š. Hašek 21.7.2016 9:14

Re: Armádu vždy "opravňovala" k pučům jen její síla.

Netroufám si (po zkušenostech s "pomocí" USA různým barevným revolucím) mluvit do politického uspořádání států. Ať už nepatrných, či větších (Turecko) a největších (Čína).

Jedním z "politiků", který se domníval, že jeho nápady stran vlády (a vůbec všeho) jsou nejlepší na Zemi - byl Václav Havel. A vždy do roka a do dne z toho byl jen a jen průšvih. A raději se mlčelo.

"Nechal" bych tedy Turecko Erdoganovi. Mimochodem - Anděla Šílená u něho byla pečená vařená. A teď je Erdogan "vrahem tureckého lidu"?

M. Prokop 21.7.2016 16:26

Re: Armádu vždy "opravňovala" k pučům jen její síla.

Já Turecko Erdoganovi a Turkům Erdogana nijak neberu, jejich věc. Jen jsem trochu zapochyboval o panem Novákem líčené idylické situaci a hlavně jejím směřováním.

Stejně tak pochybuji o míře zaangažovanosti USA v "barevných" revolucích, vnitřních důvodů pro ně bylo v těch státech dost a dost.

V. Novák 21.7.2016 17:20

Re: Armádu vždy "opravňovala" k pučům jen její síla.

Nepopisoval jsem žádnou idylu.

Popisoval jsem, jak se změnilo ppostavené ́í obyčejného Turka (třeba že může hlasovat podle svého přání a na výsledek voleb se hledí) a Kurda. Pořád turečtí Kurdové nemají taková menšinová práva, jako měli českoslovenští Němci mezi válkami - ale proti zákazi "kurdství" jako takovéhp, jež se praktokovalo od Etatürka do 90. let 20. století, to je pokrok.

A právě vaše neschopnost rozlišit mezi utopickou idylou a zlepšeným neideálním stavem je velmi netzerská.

V. Novák 21.7.2016 13:36

Re: Armádu vždy "opravňovala" k pučům jen její síla.

Hodláte nahradit Frau Netzer?

Vaše pitomá poznámka by tomu napovídala...

R. Langer 21.7.2016 14:12

Re: Armádu vždy "opravňovala" k pučům jen její síla.

Mě to naopak připadá jako velmi příhodná poznámka.

V. Novák 21.7.2016 14:36

Re: Armádu vždy "opravňovala" k pučům jen její síla.

Viz výše.

Za Erdogana přišla do Turecka demokracie, jakou Turci nepoznali nikdy v historii. Atatürk byl neskrývaný vojenský diktátor a poválečné Turecko si hrálo na demokracii jen tak, aby se neřeklo. Když se nelíbil výsledek voleb, tak ho armáda zkorigovala.

O postavení Kurdů jsem psal. Dnes mají zastoupení, mají právo na projev v rodném jazyce, mají školy, vydávají tiskoviny, mají vysílání v kurdštině, za což bylo za "demokratických" vlád dlouholeté vězení.

Netzrovitost Prokopovy pitomé poznámky spočívá v tom, že nerozeznává různé stupně svobody nebo demokracie. Na nepoučitelnost Frau Netzer ("svoboda je buď plná - nebo není žádná!" a zároveň "některé projevy jsou zločiny a nesmějí být tolerovány!") jsem si už zvykl. U Prokopa mě to (zatím ještě) překvapuje...

D. Polanský 21.7.2016 7:25

Erdogan je, ale časem nebude, to je ale detail,

Podstatné je, že idea sekulárních států je zatím sci-fi. Kličkovat před ideou křesťanského státu i dokonce celé EU nemá cenu. Musíme jasně vědět, co jsme. Bez toho se dále nedostaneme.

Z. Koutecký 21.7.2016 1:42

Vážený pane Petráčku,

pokud někdo oželel v noci z pátku na sobotu pár hodin spánku a sledoval celý ten turecký "puč" prakticky v přímém přenosu na ČT24, tak musel dojít k závěru, že je to Erdoganův puč a nikoliv puč proti Erdoganovi. Pár tanků, jedna helikoptéra, dva výbuchy, rozstřílený Parlament, kde nikdo nebyl,v ulicích zdaleka ne těch 6000 vojáků, kteří prý byli zajati, žádný ohvězdičkovaný velitel, jen samí velice mladí kluci se zbraněmi, ale bez sumek, údajně obsazená TV CNN Türk, která však nerušeně vysílala Erdoganovo poselství lidu, který se vzápětí vyvalil do ulic i s obrovskými vlajkami a portréty Erdogana atd.atd. Prostě parodie na vojenský puč. Můžete si filozofovat jak chcete, ale Erdogan je prostě na cestě na diktátorský trůn. Na tu naši slavnou EU kašle a my budeme kolem něj opatrně našlapovat, protože Turecko se základnou NATO nutně potřebujeme včetně turecké armády, i když bude islamistická. Nakonec i v Sýrii podporujeme islamisty, i když jsou to teroristi. Ovšem ti hodní a demokratičtí teroristi. Tak proč nepodporovat demokraticky zvoleného diktátora? Nakonec v Egyptě se to osvědčuje. Jenom se nesmí paktovat s Putinem. To by bylo těžko odpustitelné. Myslím však, že nás tím zatím jen tak straší.

Š. Hašek 21.7.2016 9:05

Re: Vážený pane Petráčku,

Vidím to podobně. Včetně Vašeho závěru o "řádném spravování země zvoleným diktátorem".

Pouze mi není jasné, jak konkrétním zemím přikážete "s nikým se nepaktovat". Pokud ovšem je před tím "nerozklížíte obamovským způsobem". Vidíme, jak to dopadlo.