18.4.2019 | Svátek má ValérieDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Začíná doba nepohodyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 46, poslední: 20.7. 2016 22:14, přehled diskusí

Re: Jen hlupák si dnes pořídí zbraň legálně, aby o tom věděl:
Autor: J. Schwarz Datum: 20.7.2016 22:14

Těžko se domnívat, že otázky které musí adept zbrojního pasu zodpovědět mají sloužit jeho informovanosti. Zvlášť ty které se týkají třeba zkušebních komisařů... Vypadá to, že většina podobných "přezkušování" má sloužit ověření toho, nakolik je jedinec ochoten podvolit se bez přemýšlení jakémukoli nesmyslu "úřadem" vyžadovanému...

Re: Pane Chaloupko:
Autor: Z. Lapil Datum: 20.7.2016 22:01

Mluvíme-li o (jakž takž) demokratické zemi, pak je takový člověk občan. Jako takový má, mimo jiné, právo volit si své zástupce a usilovat o změnu zákonů (včetně těch o volbách a ustavení vlády).

("Já vím, že je to zase nesmysl, pane doktore, ale když já si nemůžu pomoct." Jiránek, v nepatrně jiné souvislosti).

Tažení "humánistů" proti:
Autor: J. Schwarz Datum: 20.7.2016 20:02

zbraním má asi nějaké psychologické podhoubí a racionální zdůvodňování žádoucnosti zbraní mezi bezúhonnými lidmi nezabere. Příklad: nedávno někdo přejel vodním skútrem mladou ženu a ta zemřela. Z toho se ihned vyvozuje, že je třeba "zasáhnout" a nejlépe provoz vodních skútrů zcela zakázat. A když ne zakázat, tak omezit rychlost, omezit plochy kde lze jezdit a v neposlední řadě posílit policii a vybavit ji rychlými čluny... Vloni přejel plavce v rychlém člunu - policajt! A žádný křik že je třeba policajtům zakázat plavbu po přehradách a když, tak jen v pramici se nekonal. Přitom v obou případech šlo o jednotlivost...

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: P. Rudolf Datum: 20.7.2016 17:02

Je fakt, že z těch českejch neokons (machovců-klausovců) je Joch nejstravitelnější.

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: I. Mertl Datum: 20.7.2016 16:38

Ano, ale Jech míval z těch pánů k rozumu nejblíž.

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: P. Rudolf Datum: 20.7.2016 16:14

Nelze, než souhlasit.

Pravdou ovšem je, že větší hlupáky, než u neocons (česky SSO), už člověk nenajde snad ani mezi komunisty.

Re: Pane Chaloupko:
Autor: J. Václavíková Datum: 20.7.2016 15:53

Pán ráčí býti anarchistou?!

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: J. Václavíková Datum: 20.7.2016 15:52

:-)

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: I. Mertl Datum: 20.7.2016 15:44

Díky za odkaz na taková čísla.

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: R. Langer Datum: 20.7.2016 15:09

Zkušenost je v praxi taková, že tam, kde byli občané legálně odzbrojeni, narostla kriminalita několikanásobně. Lze snadno dohledat ve statistikách. Myslím, že tím je řečeno vše a dál to není potřeba rozebírat.

Konzervativci všech zemí, spojte se!:
Autor: I. Mertl Datum: 20.7.2016 14:49

Milý pane Jechu, jako představitel konzervativní strany asi nemůžete psát jinak. Nevím, ale taky se za konzervativce považuji, leč ne toho amerického typu, a proto si myslím, že to, co píšete o samovyzbrojování, moc smyslu nemá.

Jednak se muslimské nebezpečí z politických důvodů přehání: Evropská civilizace žije v kontaktu s muslimskou skoro půldruhého tisíciletí; kdyby ti muslimové byli tak krvežízniví, jak jim přísná interpretace některých súr koránu i současná antimuslimská propaganda určuje, dávno by v Evropě žádní křesťani a židi nežili. Jako vzdělaný člověk, pane Jechu, také jistě víte, že muslimské komunity byly tradičně nábožensky tolerantnější než komunity křesťanské. Takže soudím, že éra poblouznění arabské části muslimského světa nemůže mít dlouhé trvání. A také síla oněch blouznivců je spíše mediální a sám IS by dávno skončil, kdyby světoví politici našli cestu, jak uklidnit rozvrtaný blízký východ. A konkrétní ztráty způsobené muslimským terorismem? I započteme-li trochu sporný niceský masakr, činí to za dva roky v Evropě zhruba 200 obětí, což je číslo jistě hrůzné, ale srovnatelné se ztrátami na silnicích za jeden jediný víkend. Individuální riziko spojené s muslimským terorismem i v celoevropském měřítku je o mnohem nižší než riziko plynoucí s užívání osobních aut - a přesto denně desítky miliónů Evropanů nasedávají do svých vozů. A to nemluvím o tuzemsku, kde prakticky žádní muslimové nežijí.

A občanské vyzbrojování: Odborné studie opakovaně prokazují, že samoobrana občana jakž takž může fungovat v soukromí - tam však teroristu asi neočekáváme. Na veřejnosti je spornější - jen si představme občanskou střelbu na Americké promenádě! Zato si lze dobře představit jiné využití vyzbrojení občanů, ale většina těch aplikací je protispolečenská. Je mi líto, ale americká zkušenost s častou střelbou na obou stranách zákona není pozitivní doporučení, nemluvě o současné silné diskuzi o omezení občanského vyzbrojování i v americké veřejnosti.

Nevím jak vám, ale mně připadá Joch:
Autor: L. Bouše Datum: 20.7.2016 14:30

jako by spadl z Měsíce. Vždyť přece každý člověk jeho postavení a vzdělání už byl schopen si zjistit, že unijní věrchuška odebírá a bude odebírat ještě pečlivěji zbraně občanům, aby se lidé muslimům nemohli bránit.

Člověk dodržující zákony neexistuje.:
Autor: A. Alda Datum: 20.7.2016 14:22

Není nikdo, kdo by dodržoval důsledně všechny zákony. Není to možné, neboť je těch zákonů příliš mnoho a neustále se mění. Každý člověk denně poruší několik zákonů.

Re: ha ha ha:
Autor: I. Schlägel Datum: 20.7.2016 12:47

To máte pravdu. Nicméně dětinů je na netu jako máku. Nelze se jim vyhnout. ;-)

Re: ha ha ha:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.7.2016 12:39

Já se moc nesměji, když ministrem obrany jest neoholený komediant, v brusele se potloukají "Pospíšilové" ........ A ministryně rovnopráva se vyjadřuje o občanech jako o "nezvedených nezletilcích, které pochytá a dá do útulku"!! Taky tu figuruje jeden těžce zakomplexovaný Halík (nesvůj z toho, že občané by ho nezvolili ani předsedou místní samosprávy, natož presidentem republiky)!!!

Vtipkovat o tom, že starosta bude mít služební zbraň (ve světle dnešní doby) jest poněkud dětinské.

Re: Odzbrojení ne.:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.7.2016 12:31

Možno skoro stoprosouhlasit.

Být zastáncem jest ale poněkud málo - jest třeba konat!

Re: To je velmi přesné a podstatné.:
Autor: I. Schlägel Datum: 20.7.2016 12:19

Každá tradice měla a má svůj začátek ;-)

Re: Co o tom víte?:
Autor: I. Schlägel Datum: 20.7.2016 12:16

Najděte si statistiky (nejlépe policejní), v jakých státech v USA je vyšší či nižší zločinnost v závislosti na počtu legálně držených zbraní a v závislosti na existenci liberálnějšího přístupu při jejich pořizování. Možná alespoň částečně prohlédnete.

Re: ha ha ha:
Autor: I. Schlägel Datum: 20.7.2016 12:12

Vy byste se uplatnil jako zákonodárce. Hlav pomazaných je v tomto oboru jako šafránu.

Re: Jen hlupák si dnes pořídí zbraň legálně, aby o tom věděl:
Autor: J. Strakoš Datum: 20.7.2016 11:37

Ano, podíval jsem se. A získat u nás zbrojní průkaz (a následně zbraň) je možné. Můžeme se bavit o tom, zda všechny otázky na testech jsou rozumné nebo zda lhůta pro bezúhonost je krátká nebo dlouhá, nicméně pro normálního (=v tomto případě neodsouzeného za závažný trestný čin a schopného se naučit na test) není získání zbraně nemožné.

Co je mlhavé, je možnost, kdy je možné zbraň mimo střelnici použít - tady bych přivítal větší osvětu, protože "přiměřená" obrana může pro každého představovat něco jiného.

Re: Viděl jste někdy autore:
Autor: J. Lepka Datum: 20.7.2016 11:36

Milý pane Rudolfe, plácáte nesmysly. Sice rádoby fundovaně, ale evidentní hlouposti. Takže je vyvrátím hezky popořadě:

Jaký je rozdíl mezi amatérem pravidelně cvičícím na střelnici a policejním "profesionálem", bouchnoucím si jednou ročně povinných pět patron ? Co se týká podpažního nošení kovové pistolky, tak to je výmysl hollywoodských filmařů, z praxe vím, že u nás takhle zbraň nosí jen taxikáři a to ještě proto, že vsedě za volantem by se k té na opasku prostě nedostali. Dnes již standardní pistole s polymerovým rámem a v dospělé ráži 9Luger váži cca 650 gramů (prázdné), revolvery s titanovým bubnem 450 gramů a ujišťuji vás, že za pár dnů si budete ten futrál furt osahávat, jestli jste tu bambitku někde nevytratil. No a co se týká střelby na člověka, to je samozřejmě dost velký etický problém, ale jak dále píšete o USA, je použití i proti člověku hodně rozšířené, a to i m.j. proto, že selhala tzv. hrozba zbraní, t.j. že zfetovaný hnědoameričan prostě nevěří, že to zmáčknete a pokračuje v útoku. Poměrně přesný příklad nám denně předkládají socialistická media, ovšem již zapomínají upozornit, že jen podle odhadů ( statistiky se nevedou) počet použití střelné zbraně tzv. hrozbou 2 až 3 krát převyšují dokonaný útok, tzn. že útoku zabrání. A poslední argument, že se naprostá většina masakrů stane v tzv. " gun free " zónách mluví sám za sebe a poněkud znevažuje vaše argumenty. Ale pindáte pěkně, to zas jo.

Re: Co o tom víte?:
Autor: P. Švejnoch Datum: 20.7.2016 11:35

No dobře. Tak jste nám, milý pane Braune, ozřejmil, že jste nikde nenašel statistiky vypovídající o tom, že ozbrojený člověk se ubrání/ zabrání zločinu snáz než neozbrojený (á si tedy myslím, že k pochopení takto triviálního faktu nejsou potřeba statistiky, ale Vy je k tomu zřejmě potřebujete, a tak jste teď smutný, že jste je nenalezl...).

Nicméně - mě by spíš zajímalo, co z Vašeho příspěvku vyplývá pro leitmotiv článku, tedy pro tezi, že čím více bezúhonných občanů bude legálně držet zbraň, tím lépe pro všechny...?

Nebo proto, že Vy jste nenašel ty statistiky, by bylo lepší všechny zbraně zakázat a jejich držitele (včetně držitelů ZP, pochopitelně) exemplárně potrestat?

Re: Viděl jste někdy autore:
Autor: M. Klas Datum: 20.7.2016 11:01

P.Rudolf - a kam se řadíte Vy? Slona byste trefil? Můžu Vás ubezpečit, že my "amatéři" trénujeme podstatně více, než běžná policie. A nošení zbraně není nic neobvyklého, když si zvyknete, nic nepohodlného na tom není.

Re: Co o tom víte?:
Autor: V. Braun Datum: 20.7.2016 10:56

Dejte sem odkaz na statistiky, kde je uvedeno kolika zločinům zabránili ozbrojení civilisté v Izralei a USA. Ať to těm sluníčkům pěkně nandáte.

Něco jsem si o zbraních v Izraeli četl, povolení mají docela přísná, například lidé s povolením mohou vlastnit jen jednu krátkou palnou zbraň a povolení si musí obnovovat každý rok. Statistiky o počtu zločinů, kterým zabránili ozbrojení civilisté jsem nikde nenašel.

Odzbrojení ne.:
Autor: K. Krejčů Datum: 20.7.2016 10:48

Jsem zastáncem držení střelných zbraní občany - ať legálně nebo nelegálně. Odhaduje se, že v česku existuje zhruba tolik zbraní nelegálních jako legálních. A děje se něco? Absolutní většina lidí totiž používá zdravý rozum. Nelegální zbraň je poslední pojistka proti fatálnímu bezpráví kdy jde o život.

Vláda by se měla starat, aby občané byli nejen vyzbrojeni, ale i vycvičeni - viz Izrael nebo Švýcarsko. Tedy - pokud se sama svých občanů nebojí.

A k zastřelení řidiče, který najel do davu lidí - v tom je určitý problém - jak poznáte, že se jedná o vraha a ne o řidiče, kterému selhaly brzdy? Ale asi se to přece jenom poznat dá. Nešťastníky, kteří nedbalostí způsobí dopravní nehodu se smrtelným následkem snad střílet nebudeme - i když by si to někteří snad i zasloužili.

Re: ha ha ha:
Autor: R. Langer Datum: 20.7.2016 10:40

Jo, já jsem pro. Jsem si jistý, že by se občané potom cítili bezpečněji.

Re: Pane Chaloupko:
Autor: R. Langer Datum: 20.7.2016 10:38

Ale jak správně nazvat člověka dobrovolně dodržujícího hloupé, či přímo nemorální zákony, to je ovšem otázka. Vobyčejnej člověk?

Tutti: A víte něco o americké legislativě?:
Autor: M. Drašner Datum: 20.7.2016 10:30

Blábolíte, osobo. A to ve více směrech. Jednak tu máme už 20 let Glock a po něm další plastové zbraně. Za druhé, "civilové" včetně zločinců střílí prokazatelně často lépe, než policisté. A "americké" zákony, týkající se zbraní, vlastně neexistují. Jen velice různá legislativa jednotlivých států, mnohdy "ostřejší" než ta naše.

Re: Pane Chaloupko:
Autor: R. Langer Datum: 20.7.2016 10:09

Ano, člověk, který dodržuje zákony, může být klidně hlupák, nijak to spolu totiž nesouvisí... ;-)

Re: Co o tom víte?:
Autor: R. Langer Datum: 20.7.2016 10:06

Přesně tak. A nejenom v Izraeli, ale i v USA. Ale protože to není sluníčkové téma, když se starý pán ubrání dvěma negrům, co ho přepadli, tak se to normálně ani nedozvíte.