25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EVROPA: Referenda jsou zásadní zbraní

Je to jediná zbraň, která nám zůstává, pokud chceme zůstat demokraté. Jistě se zeptáte, proč hovořím o zbrani.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 16.7.2016 13:12

Re: Churchillovo Nedat se nebyla zadna vize,

Vize je všechno, co si představíte, jak bude, či mohlo by v budoucnu vypadat. Takže měl jsem na mysli, že Beneš byl špatný vizionář. Jestli viděl v budoucnu kapitalismus se socialismem v objetí, pak byl špatným vizionářem. Já osobně už bych ale takovou kravinu viděl spíš jako stařeckou demenci.

F. Houžňák 16.7.2016 8:42

Obyvatele Krymu vyuzili sveho prava

na sebeurceni a vyjadrili ho v celonarodnim referendu. Vy jste nepostrehl, jak vasi ukrajinsti pratele Krymu predtim nasilim sebrali vsechna prava samostatne republiky, ktera mel? To je holt podle vas v poradku, ale beda, kdyz Rusove na Krymu nechteji zit pod kyjevskym diktatem. Mimochodem, vsiml jste si, jak pri poslednich volbach na Ukrajine se hlasovaci listky, vhozene ukrajinskymi volici do pruhlednych uren, samy od sebe skladaly do vysokych kominku? Proste takovy ukrajinsky fyzikalni zazrak. Ostatne pruhledne urny byly podle vasi strany prave ohromny dukaz nedemokraticnosti referend na vychodni Ukrajine a na Krymu, jak si jiste dobre pamatujete. Takze volby na cele Ukrajine, a taky v Holandsku (tusim, nebo to byla Francie?), byly neplatne?

F. Houžňák 16.7.2016 8:35

Pripojuji se.

F. Houžňák 16.7.2016 8:34

Churchillovo Nedat se nebyla zadna vize,

to si asi nerozumime, co je to vize. Kdyz se vam neco dere do klavesnice, tak to klidne napiste. Nevim, co je na takove otazce nemistne. Nikoliv, rada nemeckych politiku vize svetlych zitrku ma a snazi se je vsem vnutit. V tom se taky mylite.

M. Prokop 15.7.2016 21:21

Re: No, jak on píše, "prohráli bychom důstojně",

O té výzbroji a její kvalitě a počtu zřejmě nevíte vůbec nic.

M. Prokop 15.7.2016 21:18

Re: Prezident Beneš.

Nechtěli, ale to neznamená, že by Beneš nenadělal dost chyb. O některých se ani moc nepíše, třeba přístup k Polsku, když bolševíci táhli na Varšavu.

M. Prokop 15.7.2016 21:16

Re: Spojené státy evropské

Jak nevyšel Krym? Urvali si ho Rusáci? Urvali!

M. Prokop 15.7.2016 21:15

Re: Demokracie, co se neumí bránit, je k ničemu.

Tak třeba na Ukrajině nebo v Gruzii by se vám asi pochechtávali, s tím "umělým strašením". V horším by vás měli za agenta.

J. Vlček 15.7.2016 21:00

Pane Chrastino,...

...díky vám za pěkný článek. Ostatně jako vždy. Vaše články si vždy moc rád přečtu. Pokaždé jdete k jádru problémů.

Přiznám se, že by mě nikdy nenapadlo, že jeden známý hudebník bude sdílet oprávněné obavy normálně smýšlejících lidí tohoto státě o svoji budoucnost a budoucnost svých potomků, zatímco druhý známý hudebník (MK) se bude pasovat mezi takzvanou elitu národa a jako takový bude udílet rady všem, podle něj zřejmě hloupým lidem, kteří nevědí koho mají volit, jak se mají stavět k menšinám a k přistěhovalcům a celkově napravovat jejich smýšlení, které se zrovna neshoduje s tím jeho. Ani nevím, zda je vůbec schopen si uvědomit, že ho mají lidé plně zuby.

Proto si velice vážím vašeho postoje a ještě jednou vám chci za něj poděkovat.

D. Polanský 15.7.2016 20:04

Demokracie, co se neumí bránit, je k ničemu.

Umělé strašení Rusem na mnohé zabírá, ale myslící člověk ví, že hlavní nebezpečí přichazí z muslimského světa.

Z. Koutecký 15.7.2016 19:36

Spojené státy evropské

v jejichž podobu se má EU změnit je stará myšlenka. Ovšem logicky všechny tyto vize počítaly s tím, že někdo tomu bude velet, protože takový slepenec původně suverénních států nelze udržet pohromadě bez pevného a mocného velení (viz třeba Jugoslávie). Churchill si samozřejmě představoval, že to bude fungovat pod vedením Velké Británie. Ta ovšem nyní poznala, že ona to nebude, takže vycouvala. V současné době pro takové sjednocení EU pod jedno velení ovšem není vhodná atmosféra, což centralisté také vidí. Takže mají dvě možnosti. Buď postupovat i nadále pozvolna, salámovitě nebo katastroficky s využitím NATO a strachu z Ruska. Doutnák je připraven v Litvě u ruského koridoru do Kaliningradu, když nevyšel ten Krym. Se zapálením se ovšem musí počkat na výsledek prezidentských voleb v USA. Referenda nelze už dovolit v žádném případě.

Z. Rychlý 15.7.2016 19:25

Re: No, a jakou vizi byste si tenkrát představoval

Beneš vizi mostu mezi západem a východem měl. Souhlasím, že s tím měl jít k lékaři. Vize Churchilova byla - nedat se a rozbít Hitlerovi hubu. Naštěstí s tím k lékaři nešel a celý národ ho poslechl, i když to bylo setsakramentsky tvrdé.

Když jste položil nemístnou osobní otázku jestli já jsem vizionář - dere se mi na klávesnici odpověď, ale zůstanu slušný. Pokud se pouštím do nějakého projektu, či dlouhodobého konání, ano vizi mám a řídím se jí. Nejsa politik, svěřuji se s ní jen osobám, které s tím mají co do činění. Vy a němečtí politikové podle vás vizi k čemu směřujete nemají, ...ok.. Tu se kývnou sem, tu tam ...

J. Kyselková 15.7.2016 17:47

Prezident Beneš.

Po přečtení zdejší debaty, na tak hrubé útoky a urážky prezidenta Bneše musím přidat své slovo. Ani Dr. Beneš ani Dr. Hácha nechtěli svou d r a h o u zemi vykoupat v krvi.... !!!

Mám k nim hlubokou úctu.

Článek o referendu beru závažně.

P. Čech 15.7.2016 17:41

Re: No, hlavně že vy jste neselhal

Potírat Beneše za jeho života jsem bohužel nemohl, protože jsem byl tříleté dítě. Pokud bych byl v té době dospělým, dozajista bych to dělal.. A kdo vytvořil podmínky k poražení komunismu? Američané to byli (Reagan) a poslední polínko přiložil Gorbačov.. O deset let dříve ještě Gorbačov nebyl generálním tajemníkem KSSS a bez Gorbačovovy perestrojky by tady komouši byli možná ještě dnes.

F. Houžňák 15.7.2016 17:34

Jo, pěkný.

Děkuju.

L. Popovský 15.7.2016 17:29

Re: To je "německý" vtip,

Dovolím si Vám napsat, pane Houžňáku, jeden starý vtip na oplátku, protože humoru není nikdy dost.

Do lesa zavítá Finanční úřad a mezi zvířátky zavládne panika.

Šnek i s celou rodinou utíká z lesa. Potká ho čáp a ptá se:

"Kam běžíš šneku?" „Ale, do lesa přijel finančák vybírat daně a teď – já mám barák, moje stará má barák, všechny děti mají barák, no to bych se nedoplatil!" Čáp se zamyslí a začne taky utíkat. A narazí na medvěda. “Kam běžíš čápe?" „Ale, do lesa přijel finančák vybírat daně a vem si - já si žiju na vysoký noze, moje stará si žije na vysoký noze, všechny děti si žijou na vysoký noze,no to bych se nedoplatil!" Medvěd se zamyslí, začne taky utíkat a škobrtne o krtka. "Kam se valíš medvěde?" "Ale, do lesa přijel finančák vybírat daně a teď – já mám kožich, moje stará má taky kožich, naše děti mají všichni taky kožich, no to bych se nedoplatil." Krtek se zamyslí a rychle se taky hrabe z lesa pryč. Vyhrabe se až ZOO přímo v kleci paviánů. Starej pavián na něj kouká a ptá se: "Co tady děláš krtku?" „Ale, do lesa přijel finančák vybírat daně a teď – já mám nahrabáno, stará má nahrabáno, děti ty mají taky nahrabáno, no to bych se nedoplatil!"

Pavián na to: "Krtku, co blbneš. Podívej se na mě - já mám holou prdel, stará má holou prdel, naše děti mají taky holou prdel a stejně nás všechny zavřeli!"

L. Popovský 15.7.2016 17:17

Re: To je "německý" vtip,

Děkuji :-)

L. Popovský 15.7.2016 16:10

Re:

Děkuji Vám, pane Pujmane za Vaši osobní zkušenost. Já to znám jen z článků. Tu hlášku o úžasném multikulturním městě mi řekl můj kamarád, když jsem mu na základě svých teoretických znalostí řekl, že Londýn je úplně v pr.... A ještě dodal, že Praha je proti Londýnu zaprděné město. Po jeho hlášce jsem skončil, protože těžko se hádat s někým, kdo tam byl, když já jsem tam nebyl. Jeden londýňan mi na to řekl, že Londýn je tak úžasně multikulturní, že si od něj rád odpočine v "zaprděné" Praze.

Ano, většina hlavních měst je na tom stejně a ty tendence bohužel vidím i v Praze. V poslední době jsem byl jen ve Vídni a zhrozil jsem se.

Ještě k Londýnu. Kamarádka mi vyprávěla, jak jí její sestra žijící v Londýně přesvědčovala, že nový starosta Sadiq Khan je úžasný člověk a že jej volila.

Další zkušenost. Češka žijící cca 2 roky v jednom přístavu v jihozápadní Anglii mě přesvědčovala, že Angličané jsou úžasně tolerantní lidé a že s muslimy v Anglii nejsou vůbec, ale vůbec problémy. Viděl jsem se s ní po půl roce 2 minuty a rozešly jsme se. Asi mám vzteklinu :-) Situaci sleduji a je vážná, z mainstreamu se to však nedozvíte, drží nás v nevědomosti.

A takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. :-(

K. Kovář 15.7.2016 14:37

Re: Kdo ještě nepochopil?

S islámem!

F. Houžňák 15.7.2016 14:36

To je "německý" vtip,

"ohne Triangl", vyslov "óne triangl", znamená německy "bez trianglu". Jinou pointu to nemá.

K. Kovář 15.7.2016 14:35

Kdo ještě nepochopil?

Jsme ve válce s ISLǍMEM, dokonce nám válku muslimové vyhlásili, také drze žádají aby jsme jí zaplatili, kdo tohle ještě neví nazývá se blbem!

L. Popovský 15.7.2016 14:26

Re: Další

Vidím to stejně. Je myslím zřejmé, kam to směřuje. Pokud se lidem vezme možnost něco demokraticky změnit, tak je průšvih na obzoru.

L. Popovský 15.7.2016 14:15

Re: No, ono se to musí spíš vyprávět,

Děkuji Vám, pane Houžňáku. Vtipu jsem se zasmál, ale musím přiznat, že dnes asi nemám svůj den, nepochopil jsem tu pointu s trianglem. Asi si stojím na vedení :-( Nebo to má souvislost s němčinou, která mi uniká?

S. Netzer 15.7.2016 14:10

Re: Další

Moc mě nepřekvapuje, že člověk který vidí v jedné z vynikajících osobností svého národa "živoucí zlo", ví, co je "zájmem obyvatel EU".

Té chorobné představě o vlastní velikosti, se říká velikášství.

P. Čech 15.7.2016 14:09

Re: Další

Já jsem Váš včerejší příspěvek nečetl. Jinak jsem toho názoru, že referendum je nutno pořádat vždy, přejí-li si to občané. Od toho je také tam, kde je systém referend zaveden, stanoven počet občanů, kteří musí podepsat, říkejme tomu petici, o vyvolání teferenda k nějaké otázce. Onen počet občanů, kteří mohou referendum vyvolat je různý a závisí na počtu občanů dané země. V případě Švýcarska je to např. 50 000. U nás ovšem zase dostávají slovo ti, kteří chtějí být papežštější než papež a navíc, chtějí co nejvíce referendum znemožnit (návrh 250 000 ), přičemž počet Švýcarů je cca 9,5 milionu a Čechůa Moravanů cca 10 milionů. (skoro stejný počet). Připomíná mi to silně schvalování zákona o přímé volbě prezidenta, který jeho odpůrci z řad poslanců zprznili zavedením čl. 56, odst.5 (jen tak mimochodem je v přímém rozporu s nejméně dvěma články Listiny základních práv a svobod). Tomu se v ČR říká právní stát. Zákony jsou schvalovány tak, aby je pokud možno nebylo možno racionálně používat. Přesně to je totiž důsledek systému, založenému na volné soutěži politických stran v jejich boji o moc mezi sebou a nad občany země.

F. Houžňák 15.7.2016 13:48

No, ono se to musí spíš vyprávět,

ale je to zhruba takhle: zkouška orchestru v Čechách, dirigent přijde a říká, dámy a pánové, mám bohužel jenom německé noty, ale ono to půjde i tak, tak jedem. Rozdá je, začnou hrát, všechno šlape, a najednou se odzadu od bicích ozve takové zaúpění "úúúúúú ...", dirigent zaklepe a říká, co to tam vzadu je, tak ještě jednou. A zase na stejném místě se zezadu ozve "úúúúúúú...", tak dirigent zase zaklepe a naštvaně říká, co to tam pořád máte, a bubeník mu říká, pane dirigente, tady u mně v notách stojí, "ohne Triangl" ! Tak to je celé. Zdravím.

L. Popovský 15.7.2016 13:37

Re: Ohně chápu, ale jak ta potvora přišla na

Neznám, pane Houžňáku, ale přečtu si jej rád. Děkuji.

L. Popovský 15.7.2016 13:12

Re: Další

Ta zmínka o referendu každých 10 let je, pane Čechu, narážka na moji myšlenku z mého včerejšího příspěvku "Proč si přeji referendum o czexitu?"

Napsal jsem v něm.

"Než budu pokračovat, tak si dovolím vyslovit názor, že referendum o vystoupení či setrvání bych v každé zemi EU pořádal pravidelně dejme tomu každých 10 let. Proč? Jak jinak chcete zajistit, aby se EU neubírala jiným směrem, než jakým si přejí občané jednotlivých zemí?"

Paní Netzer má nejspíš problém s tím, že chci, aby se EU vyvíjela v souladu se zájmem jejích obyvatel.

F. Houžňák 15.7.2016 13:11

No, hlavně že vy jste neselhal

a sedmdesát let po Benešově smrti ho udatně potíráte. Připomínáte mi jednu moji známou, která vykládala, že komunistický systém porazili ne Američani, ale čeští disidenti v čele s Havlem. Když jsem se jí zeptal, proč teda ti její disidenti neporazili komunismus o deset let dřív, tak říkala, že pro to ještě nebyly podmínky. A když jsem se jí zeptal, kdo tedy ty podmínky k poražení komunismu vytvořil, když ne Američani, tak se dožrala.

F. Houžňák 15.7.2016 13:04

Ani

ho nechtějte vědět, určitě bych se přitom dopustil urážky Jejich Veličenstev.