25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

HISTORIE: 150 let od bitvy u Hradce Králové

3. července uplyne 150 let od největší bitvy, která se kdy na území našeho státu odehrála. V největším střetnutí prusko-rakouské války roku 1866 bojovalo na obou stranách téměř půl miliónu vojáků, padlo kolem 8 000 mužů a dvojnásobek bylo zraněno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Tomáš 9.7.2016 19:19

Pruské vítězství

Prusové asi táhli na Vídeň a po čas jednání vlád se usadili v jižních Čechách, jak vyprávěli dědové, kteří to věděli od svých dědů. Měli prý hodně peněz, ale zabíjela je cholera, kterou se nakazilo i některé české obyvatelstvo. Spousta Prusů prý zde zemřela.

Naše porážka urychlila hospodářský rozvoj především českých zemí, ale pozdější přátelství s Vilémem se projevilo jako katastrofa celé Evropy.

J. Basler 9.7.2016 19:10

Svíbský les

Doporučuji přečíst novelu Vladimíra Körnera. "Tenkrát pršelo, protože bůh se nemohl dívat na tu hrůzu..." - parafrázuji. A zajet tam...

J. Berger 10.7.2016 7:44

Re: Svíbský les

Byli jsme tam pře několika lety, prošli a projeli bojiště a byl to velice silný zážitek. Od té doby se na tuto bitvu dívám jinak... Plně souhlasím s nížeuvedeným příspěvkem p. Sovy o příčinách porážky Rakouska. Nelze pochybovat o hrdinství rakouských vojáků, leč velení...

J. Kanioková 9.7.2016 13:09

Zajímavé připomenutí, díky

Z. Velínský 9.7.2016 12:03

Skvělý článek

P. Jášek 9.7.2016 10:39

Dobré

na to, že je to z IVK. kdyby pánové i současnost popisovali takto realisticky.

Ale pozor, Rakousko stále bylo, civilizačně, více Západní než Německo!

I. Pujman 9.7.2016 10:14

jen naokraj

Bismarckovo Německo mělo na Rakousko ještě jeden svým způsobem okrajový dopad. Bismarckovi byrokrati dokázali po dobu okupace části Rakouska sjednotit do té doby roztříštěnou síť železnic předfevším v českých zemích, zavedli příkazem jednotný jízdní řád, sjednotili technické a organizační parametry provozu parních železnic, zkrátka, vpodstatě odstartovali v Česku systém státních jednotných drah. Do té doby byly většinou jednotlivé dráhy na území Čech a Moravy soukromé, oddělené, a jejich vlastníci nijak nespěchali sjednotit je v ucelený systém. Z hlediska obecné historie drobnost, z hlediska historie českých železnic zásadní historická událost.

J. Laták 9.7.2016 8:41

Zní to neuvěřitelně

ale můj dědeček se narodil v tomto kraji roku 1866 v dubnu, tedy 3 měsíce před zmiňovanou bitvou a ve zdraví se dožil osmdesáti let.

J. Kombercová 9.7.2016 11:38

Re: Zní to neuvěřitelně

Asi proto, že jako tříměsíční kojenec nebyl schopen vojenské služby.

Vtip, omlouvám se, ale v kontextu mi nedalo.

Z. Velínský 9.7.2016 11:58

Re: Zní to neuvěřitelně

A tvůj dědeček měl tvého tatínka v 50 letech a tvůj tatínek tebe také v 50 letech. Fakt neuvěřitelné.

P. Maleček 9.7.2016 8:00

Vzájemným křížením zpuchřelé Rakousko

Ta zpuchřelost Rakouska se tehdy netýkala statečně bojujících vojáků, ale říšského a tedy i armádního velení, už tehdy degenerujícího vzájemným příbuzensjým křížením. Což se projevilo už i o 200 dřív, kdy by bez pomoci čerstvé krve Poláků a českých vojáků Rakousko spolkli Turci. No a vyvrcholilo v prví světové válce a pak rozpadem Rakouské říše.

Avšak Rakušané, tedy přesněji jejich elity jsou nepoučitelné. K opětnému vzájemnému křížení dochází mezi po desetiletí vládnoucí koalici lidovců a socialistů. Elitní rodiny se tak snaží posílit svou moc, ale v pidi Rakousku se to neobejde bez příbuzenského křížení. Plodem této spolupráce jsou rozumem mdlé bytosti schopné vystudovat jen humanitní multikulti a genders obory, za to bohatě obdařené přesvědčením o jejich předurčení vládnout.

Což v důsledku přináší totální odtržení společenských "elit" od lidových mas, zoufale bránící staré dobré Rakousko před snahami humanitně zpitomělých elitářů udělat z Rakouska multikulti ráj ovládaný totalitně melounovou (zvenku zelená šlupka, uvnitř rudé maso) ideologií.

Jak aktuálně vidíme u tamních prezidentských voleb. Nelze si než přát aby zvítězilo to vzájemným křížením nezdegenerované křídlo. Jinak máme za několik let pár km od hranic zase Turka.

J. Sova 9.7.2016 9:37

Re: Vzájemným křížením zpuchřelé Rakousko

Zatímco pruští velitelé se na své pozice vypracovali "od píky" a ovládali dokonale vojenské řemeslo, u Rakušanů to bylo jinak. Tam dostal vysokou hodnost ten, kdo byl urozeného původu, i když o vojenství věděl minimum.

To byla hlavní příčina porážky rakouského vojska, falešné elity.

Pruské jehlovky to nevyhrály, byly dost poruchové. Větší vliv mělo to, že Prusové již používali moderní způsob boje, zalehávali a ukrývali se za překážkami. Rakušané stále pochodovali proti nepříteli v šiku.

V. Pavelka 11.7.2016 10:34

Re: Vzájemným křížením zpuchřelé Rakousko

Trochu se bojím co Němci spaktují strategického !v 1. SVĚTOVÉ poslali Lenina do Ruska,z části ůspěch, ale důsledky katasrofální, Revoluce!2.světová , důsledky opět katastrofalní ,zatažení komunizmu do Evropy a poloviny světa ...Jaké budou důsledky, Multikulurně spravedlivého sociálního řádu ?!

B. Volarik 9.7.2016 7:17

Zajímavé a poučné.

Ve škole jsme se toho o té válce moc neučili nebo jsem to z velké části zapomněl. Je dobré si takhle osvěžit vědomosti o významných událostech v poměrně nedávné historii Evropy.