20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

EVROPA: Co bude dál s EU po brexitu?

Politické a ideologické diskuze sice sleduji, ale nezapojuji se do nich. Nepovažuji je za příliš smysluplné. Také nejsem politolog ani ekonom. Zůstávám raději u takových témat, jako je věda, fyzika a energetika.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Berger 1.7.2016 22:52

Já nevím, proč "elity" EU

(Juncker, Schulz) blbnou (no.teda tuším to), vždyť referendum VB je čistě jejich vnitřní věcí, parlament k němu nemusí přihlížet (i když si to nedovedu ausgerechnet ve VB představit), ještě nebyla podána žádost o ukončení členství a už tito pánové řvou, ať to VB ukončí rychle. Vždyť oni ani nectí (pokud vůbec je znají) své vlastní regule! 2 roky od PODÁNÍ ŽÁDOSTI! A ta dosud nebyla podána! To je neskutečná arogance a sebestřednost. Dále to, že bylo k "řešení situace" přizváno jen pár členů, nikoliv všichni (to ukazuje, jak si asi považují nás a ostatní, kromě těch "hlavních").

J. Jurax 1.7.2016 23:08

Re: Já nevím, proč "elity" EU

Jsou to europapaláši utrpěvší díky své neschopnosti řešit problémy politickou porážku. Takže pochopitelně hystericky piští, jiného jsouce neschopni. Bruselští pitrysové ...

A nemůžete přece po nich chtít dodržování nějakých euroregulí - oni jsou mezi všemi eurosoudruhy, co jsou si rovni, ti nejrovnější a euroregule se dodržují, jen když se to těm nejrovnějším papalášům a nejmocnějším eurostátům hodí. Jinak se to okecá nebo uřve. Evropu si rozvracet nedáme, že ...

No a že EU má jen demokratickou fasádu, ale sama demokratická není (dobře si to v bruseli vymysleli), je obecně známo. My máme tak akorát nepropást příležitost mlčet, jak ve slabé chvilce kdysi vyžbleptl pravdu Jacques Chirac.

Dost bylo EU ...

Z. Lapil 2.7.2016 1:22

Re: Já nevím, proč "elity" EU

Upřímně: Vás to překvapuje? Já mám dojem, že KDYKOLIV o něco jde, předpisy se ohnou nebo rovnou pominou: limitovaný schodek rozpočtu, ochrana schengenských hranic, ECB nebude pomáhat problematickým státům, referenda ve VŠECH státech při změně Maastrichtské smlouvy (na Lisabonskou); že tomu teď místo příslušných činitelů šéfuje Merklová, to už je spíš taková taškařice, která způsobí, že se člověk přestane rozčilovat a začne se smát.

Já si trochu zahraju na Klause: já to vždycky říkal. Netvrdím, že jsem při referendu o vstupu do EU nějak seriózně věštil vývoj, ale hlasoval jsem proti z důvodu zásadní nedůvěry: když mi někdo začne říkat "ty můj malej, ubohej, ty seš úplně blbej, já se o tebe postarám", je mi podezřelý. Když jsou to velký kluci a já jsem malej, podezření stoupá.

A když jsem si vzpomněl na Havlíčka Borovského "Nechoď, Vašku, s pány na led" tak jsme odložili odjezd na dovolenou z pátku na sobotu. Dnes jsem rád, protože si nemusím říkat svoje oblíbené: nebyl`s volit, tak teď mlč.

V souvislosti s řeckými penězi si šéfové nechali podepsat absolutní beztrestnost. Dost mě to celé děsí a Britům se naprosto nedivím.

J. Cervenka 1.7.2016 21:47

USA

kazdy vi kdo s velkym predskokem vede ve vede, technologii, inovacich,medicine, Nobelovych cenach A Neni to tim, ze by se pestovly ruzne ideologie nebo se smerovalo k socialismu. Vzit si ale US za vzor by v Erope zpusobilo asi krvavou revoluci polointelektualu a nasledne i lidu.

V. Vaclavik 1.7.2016 19:15

Ideologie

Ideologie neni neco, co by melo byt smahem odsuzovano, ale odsuzovana by mela byt spatna ideologie a naopak. Ideologie je souhrn ideji do koherentniho, konsistentniho celku. Jestlize pujde o ideologii dobrou, nebo spatnou, pak zalezi na idejich, ktere reprezentuje, jestlize tyto jsou dobre, nebo spatne.

A pro autora mam novinku - veskera politika a tudiz i "snahy o reálné zlepšení funkcnosti Evropské unie" se odviji od ideologie, at uz spatne, ci dobre.

Opakem ideologicke politiky by byla neideologicka, tedy rozhrkana, nesouroda a tedy nutne iracionalni politika.

"Opravdu neexistuje cistý apolitický prostor volného obchodu."

Volny obchod je vysostne politicko-ideologicka vec. Neni to neco, co nejak samozrejme ovladne prostor, kdyz se nedela politika, nebo se zapomene na ideologii. Volny obchod je vysledek jiste politiky, zalozene na jiste ideologii - te racionalni.

V. Wagner 1.7.2016 22:37

Re: Ideologie

Pane Václavíku, dovolím si reagovat nejen na tento, ale i na Váš ranní příspěvek. Oba totiž krásně dokumentují to, o čem píši. Tedy, že při politických a ideologických diskuzích Vy a řada dalších přispěvatelů zde se vůbec neobtěžujete si text pořádně přečíst a přemýšlet nad ním. A reagujete na věci, které v něm nejsou a přesně podle svých daných ideologických schémat. A pokud ještě nemáte ani ekonomické nebo politologické znalosti, tak opravdu takové diskuze nejsou smysluplné. Hned na začátku svého textu píši, že "politické a ideologické diskuze sleduji". A mám také své politické i ideové názory a nejen ve volbách je uplatňuji. Nikde v mém textu není nic o tom, že bych politický a společenský život pomíjel. To, co jsem napsal je, že se neúčastním právě zmíněných politických a ideologických diskuzí.

Také nikde nepíši, že by měla být ideologie odsuzována (zvláště pokud jde o pojem v anglosaském slova smyslu) a ani, že by se neměla politika a ideologie uplatňovat. To, co kritizuji, jsou politický a ideologický dogmatismus, který řada lidí i zde uplatňuje. A to dokonce i na přírodní zákonitosti (tedy například podle nich to, kolik CO2 produkuje civilizace či jak a proč se vyvíjí klima, neřeší měření a vědecké zkoumání, ale jak to konvenuje s jejich ideologickou představou). A také dogmatická představa, že jedině jejich ideologie (buď ta levicová, nebo pravicová) je dobrá a k jejímu prosazení musí dojít za každou cenu. A pokud se neprosadí v EU, tak tuto organizaci radši rozbiji, doufaje, že ji prosadím v národním státě (pokud ani zde, tak jej rozbiji také?).

Budu moc rád, když napíšete, jak Vy rozdělujete ideologie na špatné a dobré :-)

Z. Lapil 2.7.2016 0:38

Re: Ideologie

A co takhle: mě absolutně nezajímá "velká" ekonomika ani "velká" politika. Mně by bohatě stačilo, aby mě stát nechal svobodně vydělávat a utrácet peníze.

Problém Vaší úvahy je v jednom: vy máte "vědeckou" představu, že existuje (jediná?) objektivně správná ekonomika či politika, což - tvrdím já - prostě není pravda.

Příklad ekonomický: ČNB manipuluje s kurzem koruny, přičemž nízký kurz prospívá exportérům, vysoký dovozu; nedej pámbu, aby exportér a importér byl jedna a tatáž osoba: zaměstnanec Škodovky (líbí se mu podpora exportu) jde koupit počítač (líbí se mu podpora importu). Jak zjistím optimum? A co mám vlastně optimalizovat? Neboli - nebylo by lepší lidi a podniky nechat, ať si poradí sami? V politice totéž v bledě modrém: samostatný stát má své výhody, EU má své výhody, dokonce i RVHP měla svoje výhody ("měkká" konkurence je pro zaměstnance fajn), ne že ne. Jak chcete, jsa šéfem, rozhodnout? Jste technik a vědec: JAK ZNÍ OTÁZKA?

Závěr: čím méně státu (EU), tím lépe. Současný stát se pokouší rozhodovat nerozhodnutelné a optimalizovat neoptimalizovatelné.

Příklad: technické normy jsou fajn. Buď se výrobci domluví, nebo jeden z nich "vyhraje" samospádem, a dnes jakákoliv matka jménem M16 pasuje na jakýkoliv šroub M16; závit možná není dokonalý, ale je funkční. Jak ale chcete optimalizovat (sjednotit) měnu? Bankéři mi tvrdí, že Euro funguje, ale probůh - vždyť oni i extrasvětoví ratingovci naprosto přehlídli, že je Řecko před bankrotem. Přece kdyby Řekové měli vlastní měnu, tak už dávno vědí, že si nic moc nekoupí neboli že jsou chudí a nemůžou si vyskakovat. A nepotřebujou na to ani Standarta ani Poorse. TOHLE mají lidem říct peníze: máš nás málo, dej si bacha. Peníze, které mi to neřeknou, jsou k ničemu.

J. Jurax 1.7.2016 22:46

Re: Ideologie

"odsuzovana by mela byt spatna ideologie a naopak. Ideologie je souhrn ideji do koherentniho, konsistentniho celku. Jestlize pujde o ideologii dobrou, nebo spatnou, pak zalezi na idejich, ktere reprezentuje, jestlize tyto jsou dobre, nebo spatne."

No jo, ale kruciální otázka je potom tato: která ideologie je dobrá a která špatná? Které ideje jsou dobré a které špatné? Kdo to rozhodne? Lid v referendu, nejvyšší soud, porota neposkvrněných panen?

Zajímalo by mne, kterou ideologii máte Vy za odsouzeníhodně špatnou a kterou za dobrou, které ideje máte za dobré a špatné? Protože o tomhle je politika od úsvitu věku a jak vidno, nějaké obecné shody jsme se jako celek moc nedopracovali.

J. Berger 1.7.2016 17:47

Já nevím, proč "elity" EU,

Milan V 1.7.2016 15:38

poslední dva odstavce jsou jenom fráze

Evropská unie má být unií pouze společných zájmů (najdou se takové na nichž se všichni shodnou) a ne unií která vnucuje vůli některých členů všem.

Energetická politika má být určena technickým pokrokem (ten je obrovský například u některých obnovitelných zdrojů energie) a snahou o zdravé životní prostředí a ne lobysmem různých zájmových skupin.

J. Jurax 1.7.2016 22:55

Re: poslední dva odstavce jsou jenom fráze

No a taky by energetická politika neměla být určována náboženstvím zelených cvoků a v neposlední řadě by neměla energii zdražovat. Kteréhožto zdražování jsme díky zeleným cvokům a blbým politikům nyní svědky.

A ještě bych připodotknul, že bohužel není podstatného pokroku v levném, dostupném a bezpečném způsobu ukládání již vyrobené elektrické energie (v řádu terrawathodin), což je nezbytnou podmínkou ku využiti neřiditelných (částečně ovšem kvůli vadné legislativě) obnovitelných zdrojů typu fotopanelů a fofrníků.

V. Klepetko 1.7.2016 12:24

Článek je plný arbitrárních tvrzení

"...obyvatelstvo v prostoru současné Evropské unie žije už velice dlouho v míru a při vysoké životní úrovni, za což do značné míry vděčí právě evropskému sjednocování..."

"..pouze evropským sjednocováním je možné zajistit mírový rozvoj a prosperitu..."

Domnívám se, že v současné době by byl Czexit kontraproduktivní, a že má ještě cenu usilovat o nějakou rozumnou reformu EU. Ale články, jako tento, od evropské integrace lidi spíše odradí!

B. Rybák 1.7.2016 21:27

Re: Článek je plný arbitrárních tvrzení

A čemu vděčí za svůj mír "zbytek světa" v němž kromě několika válek občanských a terorismu, který postihuje i (zbabělou) EU skutečné války mezi státy neexistují?

Není to náhodou tím, že v dnešním, předchozí invazí "západní" ziskuchtivosti proměněném světě se vedou pouze "hybridní" (ekonomické, diplomatické, ideologické, špionážní, masmediální...) "války", které jsou mnohem efektivnější než vyhraná (natož prohraná) válka "horká"!

Domnívám se, že naše přeměna na "bruselský" (berlínský) EU-protektorát je tak hluboká, že Czexit je nyní naprosto nerealizovatelný! Náš vliv na dění v EU je proto prakticky nulový!

D. Polanský 1.7.2016 9:41

Polední odstavec je jedna veliká fráze,

zatím by stačilo zajistit ochranu vnějších hranic. Pokud tomu tak nebude, nebude nutné řešit oblasti zmíněné v posledním odstavci. Bude vymalováno.

Jinak do výzkumu a vývoje teče peněz až až, ale právě proto výzkumníci nemusí moc bádat, jelikož se mají dobře i bez bádání. Chybí jim motivace, tedy kapánek bídy.

F. Kusák 1.7.2016 12:21

Re: Polední odstavec je jedna veliká fráze,

O těch penězích do výzkumu, o kterých mluvíte, bych si dovolil zapochybovat, a to z následujících důvodů:

1) absolutní částka měřena k HDP není nijak vysoká, spíš patříme na chvost rozvinutých zemí,

2) podstatné je, kolik financí se rozděluje podle jednotlivých oborů. Značná část těchto zdrojů totiž míří do výzkumu, který je, podle mého názoru, naprosto zbytečný. Problémem však zůstává, jaká objektivní kritéria zvolit při přerozdělování peněz, a kdo je posoudí

F. Kusák 1.7.2016 12:21

Re: Polední odstavec je jedna veliká fráze,

3) Jak vzrůstá počet absolventů VŠ, zejména s humanitním zaměřením, roste i počet pracovišť, která se nějakou formou výzkumem zabývají. Tak třeba závislost počtu migrantů ze severní Afriky na podílu tříděného odpadu k celkovému komunálnímu odpadu. Jak dalece nám tento výzkum pomůže v konkurenceschopnosti naší produkce nechť posoudí někdo jiný,

4) nejhůře na tom je aplikovaný výzkum, který naše nadnárodní montovny financují jen minimálně (proč taky) a malé a střední firmy na to nemají dost prostředků, ale ani dost výzkumníků na minimálně evropské úrovni.

Z. Lapil 2.7.2016 0:46

Re: Polední odstavec je jedna veliká fráze,

Ad 2: to je přesně důvod, proč by se do toho stát neměl cpát. Vám připadají "takto" utracené peníze nesmyslné, mně třeba nikoliv. Nikdo, ani já, ani stát a dokonce ani ten Newton a určitě ne Roentgen ani Becquerel (objev radioaktivity? A snad mu nekazím jméno) tak úplně přesně nevěděli, co vyzkoumají a k čemu to bude dobré.

M. Valenta 1.7.2016 8:31

Celkem souhlas,

EU to nemá a nebude mít jednoduché. Extrémisty a populisty všeho druhu se to všude jenom hemží. Dlužno dodat, že si je Brusel, svojí krátkozrakou a sebestřednou politikou, vyrobil z velké části sám. A nyní je třeba jejich počty zase zredukovat. Jinak než změnou to ovšem nepůjde.

O. Istvanfy 1.7.2016 12:17

Re: Celkem souhlas,

Dúfajme, že brexit bude impulzom k takejto zmene.

R. Tichý 3.7.2016 23:19

Myslite, ze si Schulz dodela alespon stredni skolu? V CR se na vratneho berou jen zajemci s Bc. a Evropsky parlament ridu nedouk ;-)

K. Frauknecht 1.7.2016 8:28

Ale honem zpátky

ke gravitačním vlnám, Fukušimě... :-)). Tam jste doma a rád si Vaše články vyhledám a přečtu. Z tohoto pokusu jsem krapet nesvůj. Jo, někdo má rád holky, někdo vdolky a někdo se bojí Číny.

Z. Frys 1.7.2016 8:27

Dříve

jsem se o politiku příliš nezajímal. Podobně jako pana kolegu Wagnera mě zajímaly především přírodní vědy. Ovšem v posledních letech, když pozoruji narůstající agresi státu (našeho národního statu i EU) vůči svobodě, kdy se kazdým novým dnem přibližujeme Orwellovské vizi, stal se ze mě úhlavní nepřítel etatismu - limitní libertarián. Reforma EU je stejně nemožná jako pěrestrojka CCCP. Řešením je pouze postupné omezování státu a redukce přerozdělování (limitně k nule). Alternativní řešení je občanská válka, kterou si, aspoň se domnívám, nikdo nepřeje.

I. Schlägel 1.7.2016 7:56

Ano, pro bolševiky je EU příliš kapitalistická,

pro libertariány je příliš socialistická. Co EU pomůže, více regulace (socialismu) nebo více konkurence (kapitalismu)? Více centrálního plánování (které je realitou) nebo více autonomního a odpovědného rozhodování? Více přerozdělování s cílem utrácet lehkomyslně cizí peníze nebo ponechání většiny peněz jejich vlastníkům i s jejich osobní zodpovědností?

Z. Frys 1.7.2016 8:28

Re: Ano, pro bolševiky je EU příliš kapitalistická,

Jako limitní libertarián se domnívám, že EU nejvíc pomůže její dekonstrukce.

R. Tichý 1.7.2016 12:48

Podle mne se staci podivat do nedavne minulosti, ktere staty zkrachovaly. Myslim, ze pouze ty, ktere "spravedlive" prerozdelovaly.

Z. Lapil 1.7.2016 23:58

Re:

Dobrá poznámka. Děkuji.

V. Vaclavik 1.7.2016 3:34

fatalni, trestuhodne selhani

Kazdy je dobry v necem, autor zrejme v prirodnich vedach, ale v cem by vsichni meli byt dobri, vzdelani, je politika, tedy spolecenske deni.

Pomijet politiku, spolecensky zivot, je fatalni selhani kazdeho jedince. Bohuzel se toto dnes nosi jako modni trend. Nerikam, ze je nutne si vytirat cumak v dennim hadani nasich kasparku, ale velka poltika by mela byt zivotnim zajmem kazdeho cloveka. A az pak by mel clovek mit nejake dalsi zajmy, profesni, karierni, vydelecne. Selhani, tedy zustani idiotem co se spolecenskeho usporadani zivota zeme tyka, je neomluvitelne.

M. Pechr 1.7.2016 11:16

...máte pravdu... ...zajímat se o dění ve svém dosahu a pokoušet se o změnu k obecnému prospěchu a začít u sebe je základ... ...žel, zatím stále nedostatečně pochopený...

J. Jurax 1.7.2016 23:25

Re: fatalni, trestuhodne selhani

Nesouhlas.

Pominul jste určit, do jaké míry se jeden má zajímat o politiku, aby ji nepomíjel a fatálně tak neselhával. Kolik hodin či minut denně podle Vás postačí?

Ono všichni nemohou být úspěšnými znalci detailů politické scény - nemají na to čas, musí makat, aby uživili kromě sebe i ty politické znalce a žvanily.

"Selhani, tedy zustani idiotem co se spolecenskeho usporadani zivota zeme tyka, je neomluvitelne." Ale kuš - viz výše.

"A az pak by mel clovek mit nejake dalsi zajmy, profesni, karierni, vydelecne." Ale kuš, a zweimal - spíš obráceně; nemůže každý být politik nebo kavárenský politický znalec či dojič peněz v nějaké neziskovce s politickým podtextem. Na barikádách nelze být furt. Na tyhle koníčky je třeba si napřed vydělat. Bohatství národa se samozřejmě skrze politiku a tanečky kolem ní dá promrhat a/nebo přemístit, potažmo ukrást, ale nedá se vytvořit.

P. Maleček 1.7.2016 3:11

Hezký, ale nereálný sen

Bylo by hezké kdyby se politici věnovali skutečným společenským problémům jako je energetika nebo vědecký rozvoj. Je to však čirá teorie. Tyhle témata vás totiž, jako třeba přerozdělování či obviňování konkurence z korupce, k politickému lizu nedostanou.