20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

FEJETON: Žijeme v ráji

Denně jsme zaplavováni mnoha negativními zprávami a myšlenkami, které nám často berou radost ze života.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Popovský 11.6.2016 22:46

Váš přístup se mi líbí a rozumím mu, pane Rado, i když si myslím, že většina lidí by nás měla za blázny. To ale nic nemění na tom, že máte pravdu.

Dobrovolná skromnost je mi sympatická.

L. Popovský 11.6.2016 22:34

Dobré slovo nebo úsměv nic nestojí, a každou ženu potěší, nejen na pokladně v supermarketu. Na světě je hned krásněji.

Z. Lapil 11.6.2016 13:10

Re: děkuji za pěkný článek - a souhlasím

Ad: Pokoušet se o globální zodpovědnost. Píšu, že jsem odpovědný za své okolí. CO TO JE? Toť otázka. "Jsme odpovědní za ty, které jsme k sobě připoutali". Líbí se mi představa spontánního řádu; kromě intelektuálních důvodů proto, že se cítím principiálně neschopen řídit svět. Že mám nejspíš pravdu, ukázali Stalin, Hitler a možná pár dalších, kteří se o to pokusili opravdu ve velkém.

Pokus o shrnutí: starám se o svoje (i při volbách), uklízím po sobě a když mám příležitost, učiním kousek toho dobra (toho, co považuji za dobro, mám-li být přesný). Kdyby to bylo prohození chápavého slova k té paní, co už šestou hodinu v Tescu mává čárovými kódy kolem skeneru a začínají ji šeredně bolet záda.

P. Rada 11.6.2016 7:57

"Světlo na konci tunelu"...

...je s osobního hlediska - kterým fejeton právě je - možné ba kýžené hledat. Také ho hledám a mám za to, že nalést jej lze avšak může mít nečekanou podobu. Podstatu v nalezení "světla v temnotách" proto vnímám v zásadně odlišném typu zaměření pozornosti. Obecně v odklonu od extenzifikace (těžby s okolí) k intenzifikaci (opět hledání potenciálu uvnitř). Tedy v rozvoji bytosti a posléze snad celé společnosti. Příznačně se totiž takto před stotisíciletím náš vlastní druh zachránil před zánikem. Učinil tehdy vniřní vývojový skok osvojením-si vyššího stupně intencionality který se stal jeho dědičnou tedy bytostnou vlastností odlišující druh. Až tehdy se na planetě a žel dál zas příliš extenzivně rozmohl nový druh homo s.s. Byl však za to vyhnán z jakéhosi dětského ráje dříve si neuvědomovaných širších souvislostí. Mohl se však na okolí začít dívat skrze vyšší nadhled a nové poznání umožnilo úspěšněji se adaptovat - ba podmanit si planetu.

Příklad s dneška. Jednotlivec v našem teritoriu stojí před oprávněnou potřebou chodit si pravidelněji (ze zdravotních důvodů...) zaplavat. V létě je přírodního koupání relativně dost ale se zimou nastává problém jek vzdorovat chladu.

Extenzivně to lze řešit vybudováním plaveckého bazénu a vazbou na dodávku vody, energií, chemie... V uzavřeném systému s omezenými zdroji ale nemůže být komplexní růst nákladovosti jednotlivce obecným vzorem dlouhodobě udržitelného řešení.

Intenzivní cestou je naučit vlastní organismus odolnosti k chladu otužováním a prakticky celoročně si tak zachovat přístup k přírodnímu koupání - a navíc se takto stát houževnatějším - tedy i méně náročným na zdroje s okolí.

Rozdíl takových přístupů je výmluvný. Extenzivní investuje do neosobího "hardware" hnaneho energií odjinud - versus Intenzivní změna bytostné podstaty a mobilizace své vlastní energie. Obě cesty se jeví potenciálně řešením. Tu druhou dnes representuje jen hrstka otužilců... ale přesto se mi jeví pro lidstvo spíše oním světlem na konci tunelu.

R. Brzák 11.6.2016 0:04

Re: děkuji za pěkný článek - a souhlasím

Stát, to je jen moje dohoda s Vámi, jak spolu na jednom území budeme žít. Platíme si jej jako službu, která udržuje tuto dohodu (takový je ideál). Pokud se mi nelíbí, co dělá stát, je to moje odpovědnost (a do té míry, do jaké se na to cítíte, i Vaše), pokud tu službu platím a odevzdávám jí (aby mne chránila či opečovávala) svou odpovědnost a svobodu a moc nad svým životem.

Co se týče politiků, chápeme to podobně - jdou do politiky s přáním odpovědně jednat ve prospěch svého ideálu, ale povaha moci z nich učiní na moci závislé, mocí zkorumpované a strachům podléhající i strachem manipulující, jak je známe. Z toho jasně vyplývá, že nejhorší systém v rámci těch demokratických je zastupitelský.

nerozumím, jak myslíte - pokoušet se o globální odpovědnost. Vždyť pokud je něco v mé moci ovlivnit - byť sebemírnějším pouhým slovem - pak vždy odpovědnost mám, ať už konám, nebo raději zavírám oči. A není důležité, že mám na triku, jakožto příslušník nejúspěšnější bandy lidí, co přežila evoluci, přibližně jednu miliardtinu oné globální odpovědnosti.

S Vaší poslední větou absolutní souhlas.

Z. Lapil 10.6.2016 23:46

Re: děkuji za pěkný článek - a souhlasím

Nejsem si jistý, že jsem odpovědný za stát nebo dokonce za společnost (o které pan Janyška tvrdí, že neexistuje). Budete-li se o tuto globální odpovědnost pokoušet, skončíte buď s infarktem ze zoufalství, nebo jako mocí zkorumpovaný politik, o kterých tu už byla řeč.

Vím, že jsem odpovědný za sebe a za své okolí aneb slavné: Kdo chceš hnout světem, hni sám sebou.

L. Popovský 10.6.2016 22:35

Re: Žijeme v ráji? - Nebo už jdem "na porážku"?

Přečetl jsem si znovu svůj příspěvek. Píšu v něm, že příroda v naší zemi je k nám milosrdná. Nazval jsem naši zemi rájem. Upozornil jsem na to dobré, abych vzápětí burcoval k činnosti a naší zodpovědnosti. Nic se neudělá samo. Citát od pana Cílka v sobě také nese aspekt "zatřesení s námi", což ve mě jasně evokuje migrační invazi. A na konec zdůrazňuji oprávněné obavy a burcuji k aktivitě. Já nikde nevidím ignorování rizik a negativních stránek reality.

Zaměřil jsem se na to, že máme domov, za který stojí za to bojovat.

Řešit v takovém příspěvku nastavení ekonomiky naší země bych nechtěl.

To, co jste napsal, mě ale velmi zaujalo. Je to zajímavý úhel pohledu.

R. Brzák 10.6.2016 22:00

Re: děkuji za pěkný článek - a souhlasím

Vy odpovědný jste - ve smyslu - jsem-li zde, vidím něco, rozumím tomu, proč to funguje, jak to funguje a platím to, pak se to děje na mou odpovědnost (jakkoliv mohu nahlédnout svůj podíl přiměřený svému postavení - ale soudit druhé nemohu, mohu soudit jen sebe). Platím to a doufám snad, že se to jednou změní - ale proč by se to měnilo, když to dostává "potravu", ze které to vyrůstá? Ale postavit se ke své odpovědnosti čelem je velmi těžké - takže ať každý dělá, co mu jeho situace a osobní stav dovolí. Ovšem nesmím si namlouvat, že "to oni" - jsem to já, kdo nese odpovědnost! Zvláště, když vidím to, co "oni", mechanismem a silou moci ovládnutí, zkorumpovaní, na moci závislí a i proto mnoha strachům podléhající, logicky nahlédnout mohou hůře, než já, stojící opodál...

L. Popovský 10.6.2016 21:31

Re: Žijeme v ráji? - Nebo už jdem "na porážku"?

Děkuji Vám, já si zase cením každého slušného člověka, který je ochoten se mnou diskutovat a pomáhá mi korigovat mé názory. Myslím si, že diskuse je stejně důležitá jako článek sám. Ale je to samozřejmě šílený žrout času.

Takového Vás znám - velmi fundované a logické. Děkuji.

Já si myslím, pane Rado, že bychom se ve většině věcí shodli. Jsme totiž rozumní lidé. Mám určité mezery ve vzdělání, nerozumím všemu, takže jsem si vědom určité naivity svých některých názorů, ale nestydím se za to. S tím co píšete souhlasím, ale já v tom stále nevidím rozpor. Většina lidí potřebuje cítit naději a vidět světlo na konci tunelu. Když je toho na mě občas moc, tak také musím vypnout a dát si pauzu od studia reality, protože jinak bych se z toho zbláznil. Co mi pomůže, když se budu neustále utápět v přesvědčení, že je to úplně v háji? Všechno má svůj čas - starosti o budoucnost, radost z dnešního krásného dne, vzpomínka na minulost.

Dost mě trápí to, že se většina lidí v naší zemi odmítá situací zabývat a naprosto ji ignoruje v zájmu vlastního duševního zdraví a schopnosti odvést nějakou práci. Když do nich neustále budu neustále "bušit" pravdivou, ale nepříjemnou pravdu, jak dlouho mě budou poslouchat?

Většina lidí prostě chce žít svůj život a neužírat se něčím, o čem nevěří, že by mohli změnit. Má smysl jim to vyčítat?

P. Rada 10.6.2016 21:06

Re: Žijeme v ráji? - Nebo už jdem "na porážku"?

Pane Popovský velmi si cením, že zároven píšete příspěvky a navíc si najde te čas na reakce vůči těm kteří k nim diskutují. Toto je postoj kterého si vážím.

Přesto situaci této země vnímám v řadě pohledů naprosto jinak - ačkoli bych si podobně přál aby rájem byla. Za pozitivní - blízké ráji - nevnímám to co si jednostranně a s klapkami na očích o naší situaci namlouváme - za pozitivní považuji spíše cestu poznávání pravdy. V "ráji" je to pak dokonce o žití v pravdě. Tento rozpor zkusím ozřejmit jen na Vaší poslední větě kde srovnáváte dnešek s dobou minulou: ..."1 200 let vedle Němců"....

Toto je právě porovnávání velmi problematické a to s toho důvodu, že předešlých 1000let jsme zde žili především na podkladě vlastního umu a toho co dávala zdejší země. Dalo se tedy hovořit spíše a s přestávkami o národě. Národ totiž musí mít svou svrchovanost kulturní i ekonomickou. Podobně Němci ale ti přeci jen měli přístup k moři a tak i když nikdy nebyli přímo koloniální mocností, tak posledních 200let už zdaleka nežijí ze své podstaty založené na domácích zdrojích.

Právě u nás se ale situace radikálně změnila od prvé republiky v posledních dvou desetiletích a tento trend započal ekonomcky už v půlstoletí předtím. Závislostí na obchodní výměně prakticky zkončila naše deklarovaná svébytnost a to jakkoli jsme si mohli a doposud můžeme nalhávat, že jsme stále národem zcela svobodným. Nikoli - jsme dnes závislí na obchodní výměně jako nikdy předtím a to dál zejména s regiony totalitně vedenými. Takto se skrze oněch 200miliard korun vydávaných do světa jen za energetické suroviny rovněž vlastně zůčastnujem na kdejaké válce o suroviny....

Toto vše už zdaleka není o faktickém ráji - to je o těžbě surovin mimo tento ráj a zde o užívání si na dluh poblž dobře seřízeného produktivního stroje, jako by se kolem nic nedělo a jakoby právě nenadcházel Antropocén.

L. Popovský 10.6.2016 20:16

Re: Žijeme v ráji? - Nebo už jdem "na porážku"?

Mám, pane Rado, ještě mám 2 poznámky.

1) Když se podíváte na seznam mých článků, tak věřím, že mi dáte za pravdu, že problémy, které se na nás valí, nepřehlížím. Hlavními tématy pro mě jednoznačně jsou islám a migrační invaze. Stačí pod článkem kliknout na moje jméno a přesměruje Vás to na seznam mých článků.

2) Moc nám chybí hrdost. Hrdí lidé po sobě nenechají šlapat a budou se bránit. Když se budeme utápět jen v sebemrskačství a v žalu nad tím, jak to stojí Vy víte za co, tak hrdost v lidech nikdy nevybudujeme. Jsem přesvědčen, že na to, jak malý národ jsme, toho naši předkové dokázali opravdu hodně. Ono jen přežít těch více než 1 200 let vedle Němců je úctyhodný výkon.

L. Popovský 10.6.2016 19:16

Re: děkuji za pěkný článek - a souhlasím

Já s tímto mám problém. Ale chápu to. Když vidím a slyším některé členy naší vlády, tak mám také chuť být odpovědný. Takže možná budu také jednou odpovědný.

R. Brzák 10.6.2016 19:10

Re: děkuji za pěkný článek - a souhlasím

Já nejsem prostý občan. Jsem ten, z jehož odpovědnosti se dějí věci, které se mi nelíbí. A nikdo, zejména ne jakýkoliv můj zastupitel, s tím nemůže nic udělat. Neboť komukoliv odevzdám svou odpovědnost (a své peníze, a svou moc), ten se na ní stane závislým a mocí zkorumpovaným (a já, logicky, když odevzdám odpovědnost, méně svobodným).

Kdo platí, ten poroučí - a ten je také zodpovědný. Je-li něco, co chci, zaplatím to. Je-li něco, co nechci, je zodpovědné, abych to platil?

Co s tím mohu dělat? Být odpovědný!

L. Popovský 10.6.2016 19:05

Re: děkuji za pěkný článek - a souhlasím

Ano, máte pravdu. Ale co s tím jako prostý občan mohu dělat, když to považuji za cestu do pekla?

L. Popovský 10.6.2016 18:46

Re: Žijeme v ráji? - Nebo už jdem "na porážku"?

Pane Rado, toto je můj 14. článek na Neviditelném psovi a 1. POZITIVNÍ!!! Nevnímám jeho pozitivnost ve smyslu "politické korektnosti", já ty věci, o kterých jsem napsal, skutečně za pozitivní považuji!

Rozlišujme prosím Vás "srovnání stavu naší země v porovnání s ostatním světem" a "srovnání stavu naší země s ideálem". Já jsem přesvědčen, že v rámci planety Země patříme ekonomicky mezi horních 10 000 obyvatel. Většina z nás si žije jako prasata v žitě. Ano, jsou rozdíly mezi jednotlivými kraji. Ano, jsou ekonomicky slabší skupiny jako například osamocení důchodci, matky samoživitelky atd. Na druhou stranu, pokud srovnáváme stav naší země s ideálem, tak je to skutečně výrazně horší.

Přesto jsem, pane Rado, pevně přesvědčen o tom, že jako národ máme být na co hrdí a máme na čem stavět a není důvod zde aplikovat sebemrskačství. Já před problémy oči nezavírám, bere mi to často radost ze života, často jsem z toho v depresi, ale teď je JARO, tak mě nechte být alespoň chvilku POZITIVNÍ :-)

Dal jsem si závazek, aby alespoň jeden z deseti článků byl pozitivně laděný a vězte, že to není nic jednoduchého napsat něco pozitivního. Mnohem jednodušší je psát o něčem, co Vás štve a vadí Vám to... Já si za tím, co jsem napsal, stojím, já to tak cítím. Vy máte samozřejmě plné právo to vidět jinak.

L. Popovský 10.6.2016 18:27

Re: Vážený pane Popovský,

Děkuji Vám, pane Vydro, za Váš příspěvek do diskuse. Je mi 42 let. Moje osobní zkušenost je, že stará moudra jako: "Všude dobře, doma nejlépe." a "Všude je chleba o dvou kůrkách." jsou hluboce pravdivá. Doma je prostě DOMA. Strávil jsem 1,5 roku svého života v zahraničí, velmi dobrá zkušenost, kterou bych dal každému povinně. Jen je potřeba se vrátit zpět domů a neuváznout tam.

K práci pro komunitu. Já myslím, že nejrozumnější reakcí na to, co se na nás valí, je semknutí lidí v rámci komunit a vzájemná spolupráce. Sám člověk není nic. Ono se to ale lehčeji řekne, než prakticky uskuteční. Chce to i mít trochu štěstí na lidi.

Co se týče luxusu a konzumu, tak mnohem důležitější, než kolik toho člověk vlastní, je, jestli je s tím spokojený. Někdo je spokojený a šťastný s málem, někdo je nespokojený a nešťastný, ať toho má sebevíc a někdo je bohatý, spokojený a šťastný.

Hlavní je chtít, a potom jde všechno. Buďte zdráv!

P. Rada 10.6.2016 18:27

Žijeme v ráji? - Nebo už jdem "na porážku"?

Možná doposud ano. Krásné jaro nám jej bezesporu připomíná. Realita v pozadí je ale už o něčem docala jiném. Autor se věnuje tomu pozitivnímu - a toho je rozhodně potřeba si vážit - ale na druhou stanu opomíjení neblahého momentálně méně viditelného mi připomíná chlácholení beránka jdoucího na porážku. V tomto smyslu s autorem souhlasím, že zbytečně se stesovat je obecně nebezpečné. Naopak je ale stejně a možná ještě nebezpečnější si rizika, že jdem rájem na porážku - nepřipouštět.

To co mě např. zaráží je výběr autorovy argumentace s téhož zdroje která o vážných problémech prakticky mlčí a pozitiva vypichuje. Necht si čtenář např srovná citáty v téhož - tedy knihy "Povaha změny" které od Cílka použil v tomto textu výše - s tím co v tom samém textu stojí HNED ÚVODEM.

„Bylo by zahanbující až trestuhodné mlčet.

Je nutné postupně naleptávat narkotizační závoj infotainmentu, jemuž je

majorita nepřetržitě vystavena,“

R. Brzák 10.6.2016 18:11

děkuji za pěkný článek - a souhlasím

Toto je moje země, kterou nemohu nemilovat. A jsem to já, kdo zodpovídá za to, jak se v ní bude žít mě a mým blízkým.

Zmínil jste narůstající dirigismus státu - ale není to vina nějaké "organizační jednotky" - nýbrž moje vina. Neboť žádám po svém státu více a více ochrany tam, kde by si mí předkové vystačili s rodinou a sousedy, žádám více a více jistot a záruk bezpečnosti a práv. Anebo, když nežádám (protože každý stát má přirozenou tendenci bobtnat mocí nad občany a sám hledá prostor, který mu dovolím "zabrat"), přesto je to má odpovědnost - protože já to platím...

Z. Koutecký 10.6.2016 17:50

Vážený pane Popovský,

podle mne máte pravdu. Toto je krásná země, i když bych řekl, že je to dnes pro mnohé spíše "zemský ráj to na pohled" než na žití. Kvůli tomu luxusu si i ten pohled však stále více kazíme. Jsem pravděpodobně o generaci starší než Vy, žiji v různých koutech této země již přes 80 let, takže hodně pamatuji a také jsem hodně cestoval po vlastech českých pěšky, na kole i v kanoi a i po jiných zemích s batohem na zádech.Vždycky jsem se rád vracel domů, ať bylo jak bylo.

Myslím, že máte pravdu i v tom, že dříve bylo více lidí pro svoji komunitu ochotno přiložit ruku k dílu. Ano, zejména tam, kde se nežilo lehce, kde se lidé navzájem potřebovali, kde si "viděli i do talíře", jak se říká. Předpokládat však, že "se to v budoucnu budeme muset opět naučit", jak píšete,je však,myslím,nereálné.To se totiž naučit nedá. Dnes jsme převážně sbor individuí ženoucích se s vytřeštěnýma očima za chimérou právě toho luxusu. Pospolitost je nám stále více cizí.Ale jak říkali již staří filozofové "tempora mutantur et nos mutamur in illis", to platí i dnes. Do stejné řeky prostě dvakrát nevstoupíš. Pantha rei.

J. Jurax 10.6.2016 15:50

No jo,

když se napíše něco pozitivního - za což autorovi přísluší dík - hned vylezou z děr škarohlídi a alternativní inteligenti, co autorovi promptně vyspílají nebo jej ironizují. Viz diskuze níže.

J. Jurax 10.6.2016 15:45

Re: Žilo by se tu dobře,

Ale kuš ... žije se tu dobře i přesto, že tu vegetují i takoví volové jako Vy.

J. Chaloupka 10.6.2016 12:54

Tak nevím, před cca 10ti lety jsme navštívili západ USA

a to, co mne překvapilo, je množství opravdu chudých lidí. Kamarád pracoval na Univerzitě tuším někde v Ohiu, a jeho kolegové mu nechtěli věřit, že jsme v podstatě všichni očkovaní. Dost dobře nechápu toho Billa Gatse, že řeší očkování Afričánků, ale že v USA jsou miliony neočkovaných dětí chudých, to je mu jedno. Nedávno v Kanadě shořelo celé město. Myslíte, že třeba Adra nebo nějaká Charita vyhlásily sbírku? Ani náhodou. To když je nějaké neštěstí v dalekém otvoru (díře) to se hned sbírá a zachraňuje. Tak mám pocit, že si bohatí v naší civilizaci myslí, že už nemusí nic řešit. Ale to je přímá cesta ke ztrátě té civilizace.

P. Lenc 10.6.2016 12:14

Re: Žilo by se tu dobře,

Já vím,ale čeho je moc, toho je příliš.

S. Netzer 10.6.2016 11:55

Re: Zajímalo by mně,

Nic ve zlém, ale takové kuchyňské teologizování ("korán dělí svět na "svět islámu" a "svět války") je zrovna tak směšné, jako Vaše pomatené představy o tom, že muslimská víra nařizuje ženskou obřízku nebo vraždy ze cti.

Z toho důvodu postrádá debata na toto téma veškerý smysl.

Autor: S. Netzer Datum: 10.6.2016 11:52

L. Popovský 10.6.2016 10:50

Re: Mile prekvapen

Děkuji Vám, pane Richtre. Napsal jste to moc hezky a já věřím, že je nás stále dost, kteří to takto cítíme.

L. Popovský 10.6.2016 10:47

Re: Zajímalo by mně,

Já sice sympatie k paní Netzer také necítím a naprosto Vás chápu, pane Kardo, ale dávám raději přednost slušnosti. Když mě potom někdo nazve volem, jako pan Hoblík, tak to nesu lépe.

Snažím se paní Netzer respektovat, i když jsou někdy naše názory tak odlišné.

A. Richtr 10.6.2016 10:46

Mile prekvapen

Puvodne podle nazvu jsem cekal blbost, ale jsem velmi mile prekvapen...

Citim napeti v nekterych z Vas... Cekate az autora chytnete za slovo, viz slovo boj, kde autor skvele odpovedel...

Ja nas stat beru neco jako zahradu... Je treba se o ni starat a mit z ni radost, protoze uz to neni divocina, ale take zadna znicena zeme... To ze je treba prilozit ruku k dilu uz nechape spousta lidi a neziskovky nam v tom nepomahaji, spise jdou proti nam.

Zijeme hned po Dansku a Rakousku(snad jsem nejakou zemi nevynechal) v nejbezpecnejsi zemi EU, neni tu ten strohy nemecky poradek ale clovek I tak vidi ze tahle zeme stoji za to aby lide byli hrdi a nenechali si sr.t na hlavu od kohokoliv... Jedno jestli vychoz zapad ci stred...

Vsem tem, kteri se vic citi byt Evropany nez Cechy: Snad Vam nezhorknou v puse Vase nenavistna slova o narodovectvi az unie slapne I na Vase kuri oka...

V. Karda 10.6.2016 10:37

Re: Zajímalo by mně,

Pane Popovský vlezdobbruselská anonymní muslimská soudružka Sibille Netzer zásadně nikomu neodpovídá.Jako pes jen štěká tak i ona.

L. Popovský 10.6.2016 10:30

Re: Žilo by se tu dobře,

Pane Lenci, s takovými projevy musí bohužel člověk počítat, když "jde s kůží na trh".

Na tomto článku jsem si prakticky vyzkoušel, že je neskonale těžší napsat něco pozitivního (promiňte pane Janyško, já to slovo prostě mám rád). Jsem za ten příspěvek moc rád a nenechám si zkazit radost. Já vím, co cítím a jak to vzniklo.

Kdysi mě trenéři obchodních dovedností vytrvale učili zásadu: "Kritizovat se můžeš, ale začít musíš pozitivně!" Byl jsem tehdy extrémně negativní...

L. Popovský 10.6.2016 10:18

Re: Zajímalo by mně,

Myslel jsem tím boj proti negativnímu vývoji v naší zemi. Bojovat se dá skutečně demokraticky u voleb, ale také lze být občansky aktivní a zajímat se o dění okolo sebe, chodit na demonstrace, psát články, diskutovat s přáteli, posílat e-maily... Předpokládám však, že Vy jste žádný negativní vývoj v naší společnosti nezaznamenala.

Otázku jsem Vám položil pod článkem MIGRACE: Svoboda slova a svoboda víry z 8.6.2016 od Vratislava Hlubučka v 9:30 hodin. Chcete-li mi odpovědět, odpovězte mi tam. Děkuji.