29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Přehrada na Berounce?

Státní podnik Povodí Vltavy znovu otevřel plány na vybudování přehrady na Berounce. Hráz by měla stát v oblasti Křivoklátska, měla by zasahovat i do CHKO Křivoklát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 27.5.2016 9:40

Re: Když vidím zelené zabedněné zpátečníky

Taky jsem slyšel, že speciálně vltavská kaskáda povodňovou vlnu urychlí, takže ta se pak před Prahou potká s Berounkou a je definitivně zle. Na druhou stranu přehrady zvětšily retenční prostor, takže lze šlápnout na brzdu, ale tohle už je na mě, který jsem "vodní vzdělání" získal na internetu a procházkou podél Schwarzenbergského kanálu, trochu moc složité.

Snad jen ještě: nejsou-li přehrady, je třeba dvakrát za život "vymalovat obývák", a když jde opravdu velká voda, všichni vědí, že stěhování do patra nemusí stačit. Pokud mě před vyplaveným obývákem ochrání přehrady, celý život strávím v poklidu, a "opravdu velkou vodu" v představách zásadně podcením, protože netuším, že uklízet ten obývák je vlastně normální velká voda, nikoliv opravdu velká voda.

Asi už poděkuji za rozhovor. Poučil jsem se.

J. Pražák 27.5.2016 6:57

Re: Když vidím zelené zabedněné zpátečníky

Jednoduché to rozhodování určitě není. Jeden profesor např. vypočetl, že při plných přehradách dojde k ještě větší povodni, protože proudění vody v přehradě je více laminární, protože turbulence se nekonají vlivem širší hladiny a menšího tření o břehy. Nicméně Berounka je bez jakékoli retenční kapacity, což je určitě chyba. Mluvil jsem s hodně lidmi, kteří žijí v zátopové oblasti, jsou s tím smířeni, že jednou za 20 let "vykydají" nábytek a celé vybavení domu a pořídí si nové. Jeden velmi starý pán přesvědčil stavební úřad, že sám nepamatuje povodeň v místě, kde postavil pro syna dům. Za rk přišla povodeň až do patra toho domu.... Těmto lidem by určitě pomohlo, kdyby byly povodní postiýeni třeba jen každých 50 let a ne 20. Pojišťovny je dnes už nepojišťují. Navíc by se mohla rozložit kulminace povodňové vlny v Praze a níže, kdy byly v r. 2002 postiženy i Drážďany.

Z. Lapil 26.5.2016 23:43

Re: Když vidím zelené zabedněné zpátečníky

Takový pamětník nejsem :). Ale po webu jsem pobloumal, a celkem nevidím nic, co by vyvracelo moje přesvědčení, že v r. 2002 bylo vody prostě moc. Navíc na Wiki píšou, že pršelo 2x s asi týdenním odstupem, takže právě druhý déšť přišel v době, kdy byla půda nasáklá a nádrže plné.

Fakta: vltavské přehrady zvládají vodu zhruba 20tiletou. V r. 1954 byla stoletá voda na Otavě (na Slapech nevím) a pro Prahu byla klika, že přehrada byla prázdná. Objem 100leté povodně je asi dvojnásobný, než objem prázdných přehrad; v roce 2002 byla povodeň výrazně větší, než stoletá; Wikipedie píše o 500 až 1000leté. Takže když je zle, tak jsou hrázní rádi, když ukočírujou vlnu tak, aby se nepotkala se Sázavou a Berounkou a jako bonus dají lidem na řece pár hodin času. Zdroj: internet, zejména http://www.czsk.net/svet/clanky/cr/kaskada.html (doporučuju).

Co se preventivního upouštění týká: meteorologové jakž takž vidí nějaké dva tři dny dopředu. Za tu dobu slušně předvypustit přehrady tuším znamená prohnat Vltavou docela slušnou povodeň; počítám zhruba tu samou, které posléze zabrání. Pokud ovšem velká voda opravdu přijde. Když se meteorologům věštba nepovede, máte zatopené povodí a prázdné přehrady vlastně zbytečně. Nechtěl bych to mít na triku.

J. Pražák 26.5.2016 18:44

Re: Když vidím zelené zabedněné zpátečníky

Vzpomínáte ne velkou vodu (?stoletou?), která se valila přes korunu ještě nedostavěné Slapské přehrady? Jestli jste neviděl, tak najděte na webu. A to bylo cca v r 1955.

Z. Lapil 26.5.2016 13:01

Re: Když vidím zelené zabedněné zpátečníky

Ta konference byla technická, ne novinářská. Nemám důvod se domnívat, že se tam lhalo. Když vím, kolik vody se vejde do všech přehrad, a za jak dlouho ve špičce tolik vody proteklo pod kaskádou, tak je výsledkem číslo, nikoliv klauniáda. Což neznamená, že zpětně není možné zjistit, že bylo možné reagovat lépe.

Ono také není od věci si uvědomit, že i meteorologové pracují s pravděpodobností, a živě si představuju ten tanec, kdyby byla zatopená půlka povodí, přehrady vypuštěné a místo deště přišlo sucho. Mimochodem - on nikde v Čechách nebyl větší než 50tiletý déšť. To nijak hrozivě nezní, že?

Bolševik nepochybně uměl myslet komplexně, ale co se těch 60ti let týká, tam bych to spíš přičítal prosté statistice: stoletá voda ("nejméně tato hladina") přišla zhruba po sto letech (1896 byla v Praze poslední velká povodeň). Naše generace měla tu smůlu, že to tentokrát byla i voda několikasetletá. Někde v hlavě mám tušení, že vltavské přehrady by měly zvládnout zhruba 20tiletou vodu tak, aby "se to nepoznalo". A mám naopak naprostou jistotu, že KAŽDÁ přehrada má KONEČNÝ objem, takže všechny velké vody prostě nezvládne.

Jestli nevíte: kdyby Kamenný most v Písku v r. 1996 nezesílili (6 svislých předpínacích kotev v každém pilíři, že aby se zvětšilo tření v základech a voda most prostě neodtlačila) tak už ten most nestojí.

J. Pražák 26.5.2016 11:01

Re: Když vidím zelené zabedněné zpátečníky

Proč tedy zmizely ihned po začátku povodně v 2002 stavy a průtoky z webu pvl? Bylo na nich vidět-osobně jsem sledoval, že přehrady byly naplněny až po okraj, i když meteorologové varovali před povodněmi. Pozdější "dokazování" , že by kaskáda povodeň nezachytila jsou směšné pokusy těch, kdo měli máslo na hlavě a prospěch ze zadávání zakázek bez výběrových řízení. Stejná věrohodnost jako prohlášení primátora Němce, že praze nic nehrozí 2 hodiny před zatopením metra...

Také je zajímavé, že během těch 60 let, co stojí přehrady, tak nedocházelo k takovým povodním. On totiž i ten bolševik uměl myslet komplexně a věděl, že následky povodní jsou mnohonásobně dražší, než je ušlý zisk z trochy nevyrobené elektřiny.

I když stavby v záplavovém území vydrží, tak snižují průtočný profil a tím přispívají k zhoršování situace.

Z. Lapil 25.5.2016 22:53

Re: Když vidím zelené zabedněné zpátečníky

Na značně seriózním fóru (konference stavařů "Povodně: poučení z krizového vývoje"; moje interpretace názvu) nám bylo tvrzeno, že Vltavská kaskáda by zmenšila skutečný průtok Prahou o třetinu, ovšem pouze v případě, že by byla preventivně ZCELA vypuštěna. Tolik k nenasytnosti ČEZu.

Ono všeobecně (nejen) v technice platí, že za málo peněz je hodně muziky, když člověk není líný přemýšlet. Stačí se vyhnout pórovitým a shnitelným materiálům a stavět tvarově zhruba loď.

Příklad z Dobřichovic: v záplavovém území železobetonový suterén obsahující garáž a podobné "holoprostory", mimochodem děravý, aby voda mohla dovnitř a on neodplaval, a na něm už dřevostavba. Ano, trapně jednou za 10 - 20 - 30 let musíte podniknout opravdu velký úklid, ale když si v garáži nezapomenete nové Porsche, není to až takový průšvih. Reálně voda vystoupala 10cm POD tu dřevostavbu, shodou okolností ještě ani nezkolaudovanou, o pojištění nemluvě.

Příklad z Písku: obchodně bytové domy. Spodek želbet. skelet, samá výloha. Před povodní (jednou za generaci?) je třeba schovat zboží a tuším vysadit okna, jinak je voda nesoucí borrdel snadno rozbije, ale voda projde mezi sloupy a zase odteče. Ano, není to nic pohodlného, ale není to zásadní průšvih.

A. Richtr 25.5.2016 18:56

Aha ja cetl Predehra na Berounce...

J. Pražák 25.5.2016 14:43

Re: Když vidím zelené zabedněné zpátečníky

S Vaším textem souhlasím. Když jdete podél dolní Berounky, tak vidíte, že stavby z 19. století a starší byly většnou mimo záplavové území. Nicméně v tom problém není. Problémem jsou "bleskové" povodně, kdy např. říčka, spíše potok Litavka, která má průměrný průtok do 1m3/sec při bleskové povodni měla přes 1000 m3.

Obdobně Berounka při posledních velkých povodních podstatně přispěla k přítoku do Vltavy a tím ovlivnila i povodeň v Praze a níže po proudu. Berounka by nějakou retenční kapacitu potřebovala. A hlavním problémem je nenažranost ČEZu, který držel až do povodně 2002 hladinu Vltavy na maximu, aby vyrobil o pár MWh více. Cenu za povodňové škody jsme zaplatili z daní všichni a díky tomu, že se zakázky na opravy zadávaly bez výběrového řízení, tak to mnohým vyhovovalo.

Dalším problémem jsou "politici-ignoranti-Bezmozci" typu Igora Němce.

P. Krešňák 25.5.2016 14:12

Tak jsem to zase pos...

.... Vážený pane Zálom, měl jste být u Zelených a ne u Svobodných. Škoda, že jsem Vás volil za místopředsedu. Škoda, že jsem toto Vaše vyjádření neznal dříve než jsem hlasoval. Přehrady již dávno měly být. Od obyvatel se nemovitosti mají vykoupit a přehrada nijak nenaruší životní prostředí. Vše co jste uvedl je hloupé a nemá cenu s tím polemizovat. Já jsem na rozdíl od Vás pro stavbu všech přehrad které byly navrhovány. Krešňák Petr

J. Lepka 25.5.2016 13:33

Re:

sorry: poldry ochránily !

J. Lepka 25.5.2016 13:31

Re:

Vltavská kaskáda přiměřeně povodňovou vlnu přibrzdila, aby ta se pak mohla nad Prahou sečíst s tou přišedší z Berounky. To je fakt o kterém tzv. vodohospodáři neradi mluví, stejně jako fakt, že roku 2002 to byly dvě povodně po sobě, právě ta první naplnila přehrady na Vltavě k prasknutí, ovšem odborníci nad jiné povolaní, komunističní pohlaváři rozhodli, že vltavská kaskáda má prioritně energetický význam a tudíž každý kubík má cenu zlata a nesmí se předčasně upouštět. Tedy: stačí udržovat na přehradách dostatečný retenční prostor a hlavně myslet hlavou, pak se na Berounce nemusí budovat další betonové zvěrstvo. Jiná situace je ovšem na jejích přítocích, tam by suché poldry byly přínosem, ochránili by i Plzeň, ale to rozhodně není v kompetenci středočeského kraje.

A. Alda 25.5.2016 13:02

Na Berounce nejsou vůbec žádné přehrady.

Ani jedna jediná.

A z přítoků Berounky je pouze jedna přehrada na Mži a jedna přehrada na Úhlavě. Úslava, Radbuza, Střela, Klabava žádnou přehradu nemají ani na horním toku.

A. Alda 25.5.2016 12:59

Přesně tak.

To je ta potíž se Svobodnými: svobodně k nim nalezli všelicí šílenci, u kterých se ani nedá odhadnout, co se od nich dá v budoucnu čekat.

A. Alda 25.5.2016 12:58

Velmi přesně, pane.

Vystihl jste to naprosto dokonale.

A. Alda 25.5.2016 12:57

Ta přehrada měla už dávno stát.

Už v 80. letech probíhalo řízení o jejím zřízení ve fázi územního plánování. Zabránili tomu ale pražští ministerští úředníci, kteří tam mají u Berounky chaty.

J. Hruška 25.5.2016 11:21

Re: nevychovanej spratku Šejno!

Háá, postřelená husa kejhá. Čůůs, musí se nejen číst, ale také přemýšlet, Miro-slave.

J. Novotny 25.5.2016 11:20

Re: Žasnu.

Vltavská kaskáda nestačila za dobu existence na jedinou povodeň, jednak nebyla dostatečně vyprázdněna a přidala se Berounka, která nemá žádnou kontrolu. Dnes se více plánuje s přihlédnutím na možné povodně, dříve hrála prim energetika.

A i tak Praze koupila čas a utlumila maximum.

M. Šejna 25.5.2016 11:18

Re: zelený fanatik mezi Svobodnými?

nevychovanej spratek Hruška ani není schopen udržet myšlenku. Nejprve mě obviní z toho, že jsem nikdy nebyl u Berounky, aby mě nasledně obvinil, že si chci nechat postavit u ní nový bugalov místo staré trochnivějící chajdy.

M. Šejna 25.5.2016 11:15

pane Tichý

Hruška je hlavně nevychobvanej spratek a nejspíš i troll. A podle toho také jeho příspěvky vypadají.

M. Šejna 25.5.2016 11:13

nevychovanej spratku Hruško

na Berounce mohly těžko nějaké přehrady přetékat, když tam skoro žádné nejsou. Kulminace povodně v Praze nastala právě díky Berounce, jejíž hlavní povodňovou vlnu nemělo co zastavit. Vltavskou hlavní povodňovou vlnu přehrady zastavily. Díky tomu trvala povodeň v Praze sice déle, ale hladina Vltavy nebyla tak vysoká.

To byste si ale, spratku drzej, musel o průběhu povodně v Praze něco přečíst.

P. Harabaska 25.5.2016 10:49

Re:

Rozhodně dopady povodní na Prahu pozitivně ovlivnila. Biblickou potopu přirozeně přehradami zastavit nelze. Pro takový případ si raději postavte nějakou archu jako praotec Noe.

R. Tichý 25.5.2016 10:48

Ano, pochopil jsem, ze vsichni stavYtele jsou zlocinci. A za prodany kzbik betonu by zabili babicku.

Nezabranila, nebyla tak masivne nadimenzovana. V beznem provozu ovsem poskytuje rekreaci polovine Cech, dodava uzitkovou vodu zemedelcum v okoli. Produkuje elwktrinu. Zadrzuje vodu v krajine. To je dost pozitiv.

Podle toho, jak jste tu vytapetoval jste asi taky melounek.

P. Harabaska 25.5.2016 10:47

Re: Když vidím zelené zabedněné zpátečníky

Patrně jste dosud nezaznamenal, že různé instituce, např. pojišťovny, používají tzv. povodňové mapy, podle nichž vám chatrč či vilu na břehu Berounky pojistí nebo také ne. Bezpochyby jste vlastníkem dřevěné chatky, kterou postavili v době chatového boomu, kterou řeka na jaře téměř pravidelně zaplavuje. Proto vám osobně nahlédnutí do takové mapy nijak nepomůže, chatka už stojí. Jde tady o výstavbu poldru, byť velkého, takže vaše chatka by nebyla zaplavena celý rok (jako byly zaplaveny chaty postavené na břehu Vltavy u Štěchovic nebo Slap), ale až by povodeň pominula, opět by se z vody vynořila. Jen by byla zanesena bahnem nejen terasa, ale i útulné podkroví. Jste, zjednodušeně řečeno toho názoru, že zájem půldruhé stovky majitelů chat nad Roztoky je přednější nežli zájem tisíců trvale bydlících obyvatel v obcích pod nimi.

J. Hruška 25.5.2016 10:37

Re: Když vidím zelené zabedněné zpátečníky

Ále, to je mi novinka Šejno, já se brodil ve vodě v Praze když přetékala přehrada na Orlíku, na Slapech, Štěchovicích, ve Vraném atd. Zabedněný je asi někdo jako Miroslav, Miro - slav!

J. Hruška 25.5.2016 10:28

Re: Žasnu.

Brožku, žasnu, jaký ochranný charakter měla Lipenská přehrada pro Český Krumlov a celá Vltavská kaskáda pro Prahu?? Žasnu na vaší neinformovaností, že si dovolujete napsat takovou demagogii. Zdař Bůh, Josef.

J. Hruška 25.5.2016 10:22

Re: zelený fanatik mezi Svobodnými?

Miroslav Šejna, betonový fanatik, asi nikdy nebyl u Berounky, asi si chce nechat od státu postavit nový bungalov místo staré trouchnivějící pastoušky, nazdar.

J. Hruška 25.5.2016 10:16

Re:

Richarde, článek není o ekoteroristech, ale o stavytelých přehrad. Zabránila snad vltavská kaskáda povodni v Praze?? Celkem příjemně??

M. Šejna 25.5.2016 9:50

Re: Když vidím zelené zabedněné zpátečníky

Nejspíš netušíte, že poslední velké povodně v Praze způsobila Berounka a nikoli Vltava. To je také důvod, proč chce stát vybudovat přehrady na Berounce.

V. Vaclavik 25.5.2016 9:46

Re: Když vidím zelené zabedněné zpátečníky

Jsem na vasi strane, taky bych stranil autorovi a i vam.

Tyhle megaprojekty (i kdyz mega je relativni) je takovy 'cinsky' pristup k veci, anebo nas, kdyz se u nas budoval socialismus. Reseni bych videl spise v mikroprehradach, tedy malych, ale pocetnych prehrad po vetsine a to spise horniho toku reky, popripade ve spojeni s nimi take staveni vice 'ventilu', ktere by ve vhodnych lokacich odvedly 'nadmernou' vodu aspon castecne stranou.