25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

POLITIKA: Zdravotní volno je dobrý nápad

Byly popsány kilogramy papíru a mnoho gigabitů o tom, že střední třída nejen v České republice je v krizi. Přitom ta je pilířem každého státu, snaží se prací zejména uživit své rodiny a většinou platí řádně a včas daně. A to není málo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 19.5.2016 16:04

Člověk

z "vyšší nižší střední třídy" který z "finančních důvodů" přechází nemoci je normální hamoun. O jakou sumu by tak přišel? O pět tisíc? A platilo by to "zdravotní volno" i pro živnostníky? To jsou furt nápady, jak člověka udělat víc závislým na státu.

J. Jurax 20.5.2016 1:05

Re: Člověk

No, z vyšší i jen obyčejné střední třídy - nemocenská je jak známo tvrdě zastropována - přichází tak o tisícovku i víc denně.

A u té vyšší i jen obyčejné střední třídy marodění též nezřídka znamená, že stejně pracujete z domu, pokud to povaha práce a choroby jen trochu umožňuje, nebo po návratu do práce musíte zameškané dohnat.

H. Balzám 19.5.2016 11:21

Nechci slevu zadarmo!

Pro případné plačky, které tvrdí, že zaměstnavatel dává zaměstnanci něco zdarma, bych rád uvedl na pravou míru, že tomu tak rozhodně není. Veškeré náhrady, které zaměstnavatel zaměstnanci platí, tedy placená dovolená, placené svátky, jsou totiž pokrývány z fondu, který je generován z části zisku z práce zaměstnance a který by jinak byl vyplácen jako mzda. To není nic proti zaměstnavatelům nebo zaměstnancům, to je jenom upřesnění.

P. Švejnoch 19.5.2016 11:42

Re: Nechci slevu zadarmo!

Aha...!!!

Takže my, zaměstnanci, můžeme klidně chtít, aby byl poměr odpracované : neodpracované dny v roce nikoli nějakých 230 : 130, jako je dnes, ale aby byl obrácený... A vůbec, mohl by být třeba 40 : 320...!!!

Vždyť zaměstnavatel na to má fond, který vytvořil z našeho ožebračování!

A nezapomněl jste třeba i na to, že ten Váš "fond ze zisku" může vytvářet jen zaměstnavatel, který opravdu něco produkuje - tedy nikoli státní sektor a další "nezisková" odvětví, na která ti "ziskoví" musejí odvádět peníze?

Mohl byste mi ozřejmit, co jste mně, plačce, chtěl Vaším příspěvkem vlastně sdělit?

H. Balzám 19.5.2016 12:13

Re: Nechci slevu zadarmo!

Jebe vám pěkně, to se musí nechat. Co jste chtěl sdělit vy? Kromě toho, že nechápete?

P. Švejnoch 19.5.2016 13:51

Re: Nechci slevu zadarmo!

Jebe mi? No, když to říkáte Vy... :-)

Ano, nechápu - proto jsem se na smysl Vašeho příspěvku ptal... Myslíte, že jste schopen jej vysvětlit tak, aby to pochopila i plačka?

Pokud se Vám to podaří nějak lépe než dosud, možná změním svoje sdělení - tedy to, že píšete manipulativní kraviny. ;-)

H. Balzám 19.5.2016 14:15

Re: Nechci slevu zadarmo!

Nepočítal jsem s tím, že plačka je dutá. Takže znovu. Nic není zadarmo. Nikdo nic nedostává zadarmo. Tady ještě stíháte? Tak dál - zaměstnanec nedostává nic zadarmo, ani zákonem stanovené náhrady totiž nejdou ze zaměstnavatelova zdaněného zisku, ale jsou součástí mzdových nákladů. Tedy podílem zaměstnance na zisku z jím odvedené práce. Nic víc jsem nepsal, naopak, schválně jsem psal, že nemířím ani na zaměstnance, ani na zaměstnavatele, že to píšu pro ty, co nechápou oběh peněz a myslí si, že výplaty rostou na stromě.

J. Schwarz 19.5.2016 16:09

Re: Nechci slevu zadarmo!

Mám dojem že jebe vám, Monsieur Balzám. Zjevně se totiž domníváte, že když zákonodárce donutí zaměstnavatele zvednout minimální mzdu na 30 tisíc měsíčně, pracovní týden zkrátí na 35 hodin a zákonnou dovolenou prodlouží na 6 týdnů, že se to zaměstnavatele nijak nedotkne neb ten to vyplatí "jen ze svých zisků před zdaněním". Že by se za takových podmínek žádných "zisků" dosahovat nedalo a podnikatel by nejspíš zavřel krám / pokud by byl chytrej tak podobně jako Bakala - na svou "zaslouženou" výplatu si půjčit a pak poslat firmu do insolvence /.

H. Balzám 19.5.2016 18:53

Re: Nechci slevu zadarmo!

Například šest týdnů dovolené je někde úplně normální, jinak se samozřejmě snažíte být vtipný, ale jste akorát trapný. Jestli si myslíte, že země uprostřed Evropy s vyspělou průmyslovou tradicí má mít platové relace Balkánu, klidně si to myslete, já si myslím opak.

J. Jurax 20.5.2016 1:07

Re: Nechci slevu zadarmo!

Máte recht. Ale ono je tohle pro mnohé až srandovně nepochopitelné.

B. Rameš 19.5.2016 11:16

Problém je jinde,

a sice v tom, že se první tři dny nemocenské neplatí a další se platí 60%. Takže klasická týdenní viróza (ta neprezidentská) stojí zaměstnance cca pět tisíc. Takový výpadek si mnoho lidí nemůže dovolit a další, včetně mne, si ho zatraceně rozmyslí.

H. Balzám 19.5.2016 11:24

Re: Problém je jinde,

Ano. A to má ješte bohužel většina firem praxi, že při určitém počtu dní nemoci vám automaticky seberou prémie.

A. Zajícová 19.5.2016 12:14

Re: Problém je jinde,

a za co ty prémie má dostat, za odvedenou práci nebo marodění?

H. Balzám 19.5.2016 12:20

Re: Problém je jinde,

Vy jako důchodkyně to těžko pochopíte. Prémie jsou samozřejmě většinou vyjádřeny procentním podílem z platu, tedy za deset vyrobených rohlíků koruna, za sto rohlíků deset korun, za žádnej rohlík, když marodíte, žádná prémie. Ty prémie jsou většinou definovány jako odměna za to, že svou práci odvádíte správně a bez zmetků, například. Nevidím jedinou logickou spojitost v tom, že vám za to, že marodíte dejme tomu čtyři dny v měsíci, za trest vezmou prémie z těch zbývajících šestnácti dnů, kdy normálně pracujete.

A. Zajícová 19.5.2016 14:48

Re: Problém je jinde,

Někde je řeč o tom, že jim berou prémie za celý měsíc, nejen za dobu marodění, kdy, mudřeci z východu, za maroda pracuje někdo jiný? Který mimochodem za práci navíc musí dostat peníze, tedy se o peníze vygenerované výrobou stejného počtu rohlíků, jako když marod hákuje, musí podělit více krků než když marod nemarodí.

To se vyplatí u některých profesí, ale rozhodně ne u nízkopříjmových dělníků, kteří zpravidla moc velkou dobrovolnou pracovní morálkou neoplývají a jediné, co je žene k patřičným výkonům jsou prachy a tudíž je zcela jasné ( a empiricky dokázané), že si budou vybírat sick days, i když budou zdraví jako řípy...

Jinak díky za informaci o tom, že jsem důchodkyně, to jsem zatím nějak nezaznamenala, ale hned poběžím na PSSZ, ať navalej důchod, že to říkal Balzám a je to tedy směroplatný.

H. Balzám 19.5.2016 18:49

Re: Problém je jinde,

Ano, berou jim prémie za celý měsíc. Jinak ta matematika nebude asi vaší silnou stránkou, neboť deset korun mzdy za deset rohlíků je pořád deset korun mzdy, ať ty rohlíky dělá jeden nebo pět lidí. A samozřejmě, ať vás to překvapí, jak chce, deset korun za deset rohlíků zaměstnavatel opravdu nedostává. V tom je kouzlo podnikání, rozdělit zisk tak, aby všichni byli pokud možno spokojeni. Pindy, že to u nás nejde, si nechte od cesty, není mi patnáct a mám už odpracováno dost na to, abych poznal, že jenom vaříte z vody a nic o podnikatelském prostředí nevíte. S důchodkyní jsem si vás asi spletl, nevedu si na vás složky a váš, řekněme, velmi neinformovaný názor mě vedl k tomu, že toho o práci moc nevíte.

A. Alda 19.5.2016 11:37

A proto chodí do práce i v nemoci

a šíří kolem sebe viry a způsobují onemocnění dalších a dalších lidí, což v konečném důsledku stojí ekonomiku mnohem více peněz.

A. Zajícová 19.5.2016 14:50

Re: A proto chodí do práce i v nemoci

co to stojí ekonomiku může být majiteli firmy putýnka, ten hledí na to, co to stojí jeho...a má naprostou pravdu. Takže buď nechává zavirované zaměstnance doma s patřičnou náhradou mzdy nebo právem zkrachuje, až mu bude marodit celá fabrika.

Jinak nemalý podíl na krátkodobých onemocněních mají přežraní a ožralí víkendoví grilovači, kteří fakt nešíří žádné viry...ale obliba jejich třídenních kocovin stála skutečně hodně peněz nejen podnikatele, ale i "ekonomiku".

J. Jurax 20.5.2016 1:16

Re: Problém je jinde,

Výši nemocenského za kalendářní den získáme jako 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Pro výpočet nemocenského je tedy rozhodující výše vyměřovacího základu, který zahrnuje hrubé příjmy za posledních 12 měsíců, ze kterých odváděl zaměstnanec či OSVČ nemocenské pojištění. Denní vyměřovací základ pak získáme jako podíl vyměřovacího základu a počtu dní rozhodného období (365 resp. 366 dní u přestupného roku). Denní vyměřovací základ je nutné následně upravit redukčními hranicemi. Pro rok 2016 platí, že:

z částky do 901 Kč se započítá 90 %,

z částky od 901 do 1351 Kč se započítá 60 %,

z částky od 1351 do 2701 Kč se započítá 30 %,

z částky nad 2701 Kč se nezapočte nic.

R. Dubravský 19.5.2016 10:32

Viróza

S tím "vyležet virózu" jste přesně vystihl, k čemu sick days obvykle slouží :-)

P. Švejnoch 19.5.2016 8:26

Autor neříká nic jiného

než to, že by se měla uzákonit pětitýdenní dovolená, ale balí to jakéhosi zdravotně-starostlivého hávu.

Ač zaměstnanec, zcela zásadně s ním nesouhlasím.

P. Hlosta 19.5.2016 8:37

Re: Autor neříká nic jiného

Už jen fakt, že v soukromém sektoru si valná část zaměstnanců raději nechá proplatit dovolenou ke svému platu a rozhodně se celoročně a to i mnoho let, nerekreují, signalizuje že delší dovolená a to i zdravotní, je nesmysl. Rozdíl je mezi soukromým sektorem a státním a to ohromný. Například jsem nezaregistroval, že by státní sektor vyprodukoval nějaké nezaměstnané. Já tedy o nich ani jednou neslyšel.

Pětitýdenní dovolená existuje. Ve státním sektoru!

H. Balzám 19.5.2016 12:16

Re: Autor neříká nic jiného

Pokud se někdo nerekreuje, znamená to, že se v práci fláká. Já jsem normální člověk, kterých je většina, ale i když mám svou práci rád, pracuju fyzicky na dvanáctihodinové směny a jsem rád za každý den volna.

A. Zajícová 19.5.2016 10:07

Re: Autor neříká nic jiného

naprosto přesné.

Po zavedení pětitýdenní dovolené (zaobalené do "sick days" začnou vyžadovat státní zaměstnanci, aby měli volno o týden delší, neb mají jiné nevýhody (dávno už neplatící, jako např. menší platy...kdepak ty časy jsou, nemožnost podnikat atd.), takže dostanou šest týdnů dovolené a takhle můžeme jet až do situace "Venezuela".

Lidi jsou nepoučitelní, jak je vidět.

S. Sedlák 19.5.2016 6:49

To je pěkné :(

Tak zaměstnavatelé by měli (zase) něco zdarma poskytnout. Státní svátky, kdy polovina populace ani neví, čemu jsou věnovány.

Zaměstnanci snad nemají dovolenou, kterou mohou čerpat? Ty tři dny neplacené nemocenské byly zavedeny proč? Zaměstnavatelé neplatí prvních čtrnáct dnů nemocenské?

Zaměstnavarelé nechť poskytnou (třeba) placené tři dny při první neschopnosti v roce. Klidně i opakovaně, ale dobrovolně.

P.S. O praktiky se neotírejte. Těm nejvíce přidalo práce zrušení regulačních poplatků.

P. Hlosta 19.5.2016 8:46

Re: To je pěkné :(

Na "soukromé" obvodní lékaře mám názor, který se vám jistě nelíbí. Přijdou mi jako administrativní pracovníci, co rozdělují pacienty odborným lékařům a na vyšetření. Léčba občasné chřipky, anginy ap. je celkem procentuálně řídká. Spíše jde o administrativní bitvy, přerozdělování pacientů k odborným lékařům, vypisování nemocenských, sepisování statistických údajů, preventivní tzv. prohlídky namnoze formální a řady a řady nepodstatných pro pacienta úkonů. Soukromý obvodní lékař je v systému zátěž a to hlavně finanční. Může jít i o velmi schopného lékaře, leč v důsledku jej systém byrokracie pohltí. Pacient má hodně štěstí, když obvodní lékař mu včas a kvalitně pomůže!

Neotírám se o tzv. praktiky, ale o veskrze špatný systém. Jinak s vámi vcelku souhlasím.

P. Hlosta 19.5.2016 6:48

Vše souvisí se vším!

V malé soukromé firmě se už dávno praktikuje, že v případě nemoci si zaměstnanec bere volno. Buď z dovolené, nebo náhradní, případně neplacené. Teprve když je hůř, jde k lékaři. Ovšem jak který, protože mnozí jsou zaměstnaní načerno a nemají zaplacené zdravotní a sociální, ani proto nemocenské. Kdo je vyškrtnut z Pracovního úřadu a na plat mu hrozí exekuce, ten těžko může být zaměstnán oficiálně, protože by přišel i o tu minimální mzdu a to většinou doživotně.

Kde je chyba v systému? Těžko určit. Hodně často je to chyba oněch předlužených, protože jednoduše neuměli žít tak, aby se riziku vyhnuli. Vzniklý lumpenproletariát má kořeny už v socialismu, stejně jako kořeny v socialismu má náš tunelovaný rozpočet, kdy ročně mizelo desítky a stovky miliard v korupci.

Vše souvisí se vším. I vznik Českého velkokapitálu s vznikem lumpenproletariátu. Minimálně mají svůj původ v socialismu.

V. Javora 19.5.2016 7:34

Re: Vše souvisí se vším!

A který socialismus máte na mysli, pane Hlosto? Ten totalitní a nebo současný?

P. Hlosta 19.5.2016 8:31

Re: Vše souvisí se vším!

Současný socialistický trend centrálního dirigizmu souvisí s předešlým.