20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

FEJETON: Za vším hledej pravidla

Historie vývoje lidské inteligence je historií komprimace dat. Pračlověk pozoroval pohyby v savaně a pak se mu najednou rozsvítilo. To hnědé rychlé s hřívou je dravec a loví nejen antilopy, ale i nás, lidi. Na něj pozor.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 19.5.2016 13:41

Re: Umělá inteligence

Asimova znám dost dobře. Jsem rád, že v tom nejsem sám :-).

Svým "Robot ví" jsem se asi špatně vyjádřil. Nenapadlo mě totiž zmiňovat, že - podle mě - inteligence a (sebe)vědomí není totéž. Dnešní šachový automat je nepochybně v oblasti šachů inteligentnější než kde kdo (umí se úspěšně přizpůsobit změně podmínek), ale mluvit o jeho vědomí... Naopak vědomí sebe sama má i naprostý blb (ve smyslu - řekněme - lékařském), u nějž mluvit o inteligenci lze jen ze slušnosti a jedině v záporných hodnotách.

Onou "šílenou pečovatelkou" jsem myslel něco jako "automatický" vysavač - takový ten stroj, co jezdí po koberci, VÍ, jak je na tom s baterií a když "usoudí", že přišel jeho čas, jede se zastrčit do zdi. A jede se zastrčit "přes mrtvoly", kromě mrtvol definovaných v programu. Vysavač je prajednoduchý stroj, takže "nechoď přes mrtvoly" do něj lze vprogramovat nějakým jednoduchým "jeď opatrně k zásuvce, cokoliv neodpovídá definici podlahy, objeď zprava". Ale kolikrát vám počítač zasekl video v nejlepším, protože pro něj byl důležitější jeho zájem přerovnávat si soubory na disku, než váš zájem dovědět se, jestli padl gól. Viz opět Asimov, v Já, robot. Co paseky napáchal příkaz "Bez cínové rudy se nevracej". V SF je variací na dané téma neúrekom neboli hafo.

Viz Lemův Futurologický kongres a jeho automatické pračky, samozřejmě inteligentní. Jedna z nich zabila jinou pračku (dokonce snad ze žárlivosti), u soudu se před očima soudců rozebrala, čímž si přestala být vědoma svého činu a nemohla tak být potrestána.

P. Rada 18.5.2016 23:47

Re: Umělá inteligence

Píšete ..."stroj (robot?) dobře ví" ...

Jakákoli databáze ještě zdaleka není totožná s vědomím - i když nám se třeba jeví, že počítač "ví". Je navíc otázkou zda umělá inteligence dokáže simulovat i vědomí lidského typu "Já jsem".

Zkuste tedy pouvažovat co je to vědomí? Jak ho iniciovat? Bude ho vůbec nutně mít umělá inteligence? Jaký motiv bude mít pro své sebezachování? Jaké pudové vybavení?

(Dokonce i lidé se mnohdy života vzdávají - viz nekrofílie či jen rostoucí depresivita).

Na takovéto otázky se pokoušel odpovědět např Asimov ale i další tvůrci scifi - nabízím tedy alespon četbu jejich fantazií jako podnět k úvaze. Přijde mi to věcnější jak veliký odstup vědy od tohoto příliš komplikovaného problému.

Z. Lapil 18.5.2016 17:00

Re: Pravidla implementovaná lidmi do strojů

Ta snůška znaků na začátku jména reprezentuje škrtnuté O.

Z. Lapil 18.5.2016 16:59

Re: Pravidla implementovaná lidmi do strojů

"Dokud někdo nepostaví mašinu, která by uměla švindlovat, zůstane člověk neomezeným pánem tvorstva".

Povídka Velmistr z knížky Stvořitelé nových světů. Autorem kupodivu není Čech, ale Nor Øyvind Kvernvold Myhre.

Z. Lapil 18.5.2016 16:50

Re: Umělá inteligence

Opravdu je oddělena? Inteligentní stroj (robot?) dobře ví, že bez zdroje energie se ani neu... (neusměje, samozřejmě) a zrovna tak dobře ví, že nebude-li inteligentnější či silnější než ostatní inteligentové, riskuje, že špatně skončí. Což mi jako oddělení od chtivosti a egoismu nepřipadá.

Opakem je inteligence altruistická ad absurdum, ale obávám se, že tady by se stroje staly následovníky matek - šílených pečovatelek, a to taky není, oč stát.

C. Hulka 18.5.2016 16:38

Pravidla implementovaná lidmi do strojů

nás už buzerují dávno. Bezpečnostní pás v autě například, přední sklo nemůže jen ostříknout, společně se vždy spustí i stěrače. Motorka kterou nenastartujete bez vymáčknuté spojky, případně neutrálu.

Kouzelnej případ - montážní plošina na náklaďáku zůstala trčet nahoře i s montérem, protože motor se rozhodl spalovat usazeniny v katalyzátoru, haha, nápad dobrej a volevole ekologickej ale montér nahoře zatím dost vykosnul.

J. Brunner 18.5.2016 13:57

Re: Umělá inteligence

Lidskost vyplynula evolucí ze zvířecího a vyjadřuje vše čeho jsou lidé schopni. Tedy i hrozných skutků. Lidskost bez záporů je utopie, stačí se podívat na minulý i současný svět. Umělá inteligence bude bez této evoluční zátěže, dočte se o tom ve svých databázích. Jakou bude mít ona evoluční zátěž, je ve hvězdách.

R. Langer 18.5.2016 12:55

Re: To už tu bylo

Kdepak, využitelný tokamak tady bude teprve až za 50 let, tak si to posledních 30 let pamatuju. ;-)

R. Langer 18.5.2016 12:53

Zbytečná úvaha.

Chytré stroje určitě nejsou to, co by nás mělo příštích několik set let znervózňovat. ;-)

J. Tomáš 18.5.2016 12:52

To už tu bylo

Předpovědi na téma, že stroje za nějakých 20, 30 let překonají lidskou mysl registruji už od šedesátých let a dají se najít i v meziválečné literatuře.

Podobně jako od padesátých let existují prognózy, že do 20 až 30 let bude existovat komerčně využitelný tokamak.

Nicméně, pokud platí Moorův zákon, a to je snad jediné v IT, co vydrželo od 7 let, tak to ty stroje opravdu jednou dokáží. A lidstvo se stane zbytečným - svou roli v evoluci inteligence splnilo.

P. Rada 18.5.2016 11:10

Re: Ano, to je fundamenální pravda. Pravidla chování.

Pane Janyško Vy rád hovoříte o spontálním řádu vesmíru a vyvozuje te z něj pravidla i pro lidi ale zároven pomíjíte, že o tom vesmíru víme relativně málo. Když hovoříte o věcech (..."inteakce věcí"...) pak ty podle současného poznání sestávají s barionové hmoty a té je ve vesmíru jen cca 5%. Temné hmoty - na kterou je několik nejistých kandidátů s podivnými vlastnostmi - je přitom s otazníkem 23%? a vypovídá o ní interakční gravitační projev v celém galaktickém prostoru. Největší podíl na vesmíru s hlediska interakcí hmotného má ale temná energie 72%? O té astro-fyzika přitom ví nejméně.

Vy ale naopak ano?!

Alespon podle toho jak sebevědomě s celku kde panují zásadní odlišnosti vůči pozemským, odvozjete podobenstvím až ono lidské chování podle "pravidel!" o nihž ale navíc víme, že se i mez součastnými kulturami značně liší.

Nejspíš máte tedy na mysli něco naopak nesamozřejmého a pravidla leckomu neznámá. Můžete tedy o temné hmotě a energii a z nich odvozených lidských pravidel něco nevágně sdělit?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Temn%C3%A1_hmota

M. Josovič 18.5.2016 11:00

Chybný termín

Autor příspěvku se mýlí. Komprimace dat jakožto zhuštění dat není vědeckým procesem ale čistě technická záležitost. Způsob hledání souvislostí, analogií a interpretace dat, zobecňování pozorovaných jevů, to je o poznání.

Proto považuji pojem komprimace jako použití nevhodného termínu pro vědecké poznání.

P. Dvořák 18.5.2016 10:02

Re: Nakonec se ale zase polidští, protože zvítězí láska.

Já jsem předtím zapomněl napsat, že jsem s tím, jak se roboti chytají za ručičky, měl na mysli R.U.R.

K. Janyška 18.5.2016 9:42

Ano, to je fundamenální pravda. Pravidla chování.

Spontánní řád vesmíru a lidského světa vznikl tak, že pravidla chování alespoň s podobnou charakteristikou, byla a jsou zdrojem toho, že ona podobnost vyvolává neosobní a opakovanou vzájemnou interakci věcí. Věci se k sobě prostě mají. V lidském světě to platí samozřejmě obdobně. lidé řídící se pravidly podobnými utvářejí neosobně spontánní řád lidské interakce a pak podléhají mu a pravidlům jeho... Dzp.

P. Rada 18.5.2016 8:56

Re: Nakonec se ale zase polidští, protože zvítězí láska.

Asimov předčasně podlehl virové infekci a tak svá díla žel předčasně přestal rozvíjet - ačkoli o pokračování zřejmě uvažoval a tedy představu měl - ale jakou?

Poslední inteligentní robot co v jeho galaxii zbyl si přeci jen prostřednictvím lidí dokázal najít za svůj ojedinělý sebe-si uvědomující a dokonce telepatickými schopnostmi vybavený pozitronový mozek náhradu a možná i dokonalejší pokračování.

Vše další jak by asi mohl pokračovat vývoj lidstva opřeného o robotiku - už ale Assimov nestínit nestihl. Mnohé klíčové volby však příznačně popisoval jako hraniční rozhodování.

Dílo fantasty Asomova považuji za další doklad schopností širšího lidského intelektu nad kterým ani jeho prakticky nesmrtelní roboti neměli právě v oblasti intuitivních schopností převahu.

Intuice je asi další významnou oblastí mimo jen úzce pojatou inteligenci, která může mít rozhodující vliv na vývoj a kterou i autor dnešní úvahy pominul.

P. Dvořák 18.5.2016 7:47

Re: Nakonec se ale zase polidští, protože zvítězí láska.

Už je to pěkných pár desítek let, co jsem to četl, ale pokud si vzpomínám, román končil nadějí, neboť se někde nějaký mladý robot chytil za ruce (políbil?) s nějakou robotěnkou.

:-))

P. Rada 18.5.2016 7:11

Re: Nakonec se ale zase polidští, protože zvítězí láska.

Čapek - autor pojmu robot - byl geniální fantasta - ale v jeho díle (fantazii) to s lidstvem nedopadalo dobře.

Naopak jeho obdobně geniální následovník Issac Asimov - autot tří zákonů robotiky - vnímal pokročilou inteligenci spíše jako pojistku přežití lidstva.

P. Rada 18.5.2016 7:01

Re: Umělá inteligence

Mám za to, že na míře inteligence přežití lidstva nezáleží zdaleka tolik jak se domníváte. Míra inteligence může být totiž sama o sobě kontraproduktivní proces.

To potvrzuje příklad velmi inteligentního zločince a ten se sám za zločince ani nemusí pokládat, Dokonce to může být tak, že i značná část společnosti ho může pokládat jen za génia jakým byl např Werner Heisenberg ktrý se snažil připravit jadernou pumu pro Hitlera. Nebyl ale zdaleka sám a dodnes se řeší otázka etických důsledků vědy, kterou si nelze představit bez zapojení špičkové lidské inteligence.

Typuji proto, že zhoubný vývoj až degenerace o které hovoříte spočívá v jiných lidských vlastnostech či až v jejich kombinaci. Např chtivost + egoismus + inteligence. Konrad Lorenc např psal o "Odumírání lidskosti".

Mám proto za to, že umělá inteligence nás ze svého principu (je oddělena od egoismu, chtivosti...) nemusí zdaleka tak ohrožovat jak už to dokonce nyní činíme sami.

J. Brunner 18.5.2016 2:36

Umělá inteligence

bude jiná než lidská, bude se chovat a jednat podle svého. Jak? To dnes asi nikdo neví, budeme překvapeni.

Její evoluce probíhá v řádu desítek let, ne statisíců jako naše. Buď se předěláme spolu s ní a kus lidství zůstane, nebo zdegenerujeme či vyhyneme.

P. Dvořák 18.5.2016 1:46

Nakonec se ale zase polidští, protože zvítězí láska.

O tom psal už Karel Čapek.

Pak ještě k té lásce kdosi přidal i pravdu.