24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Tajné kšefty nemocnic

V článku „Kšefty nemocnic budou přísně tajné“ zveřejněném v MF Dnes s fotkou bývalého ředitele pražské Nemocnice Na Homolce, bohužel lékaře, Dbalého je popsána situace, která vznikne od července letošního roku, kdy nemocnice budou muset zveřejňovat smlouvy na nákupy nad 50 tisíc Kč (doposud nad 500 tisíc Kč).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
G. Kovář 16.5.2016 13:11

Bulvár nečtu

a tak kupuji jen ve čtvrtek MF Dnes, ne snad jako zdroj solidních informací, ale kvůli příloze Magazin s týdenním programem TV a občas i s dobrým článkem. Ale vydání 5.5. mě ohromilo svým celostránkovým bulvárním titulkem o kšeftech nemocnic.

Navíc Magazin se ten den prezentoval naprostou novinářskou ubohost v článku robert.sara Zrození zlaté generace

Tak s MF Dnes končím.

A. Zajícová 16.5.2016 11:09

Zaměstnanci šroubáren

podvádějí nesrovnatelně méně než zaměstnanci ve zdravotnictví, ale to si pan profesor zjevně přiznat nechce.

G. Kovář 16.5.2016 13:40

Re: Zaměstnanci šroubáren

spíše by bylo zajímavé jak SROVNATELNĚ podvádějí pracovníci šroubáren a zdravotnictví. Na příklad, kolik podvodů prokázaných a kolik zatím neprokázaných připadá na 100.000 nákupů.

Osobně si ale myslím, že nic nesrovnáváte, ale vycházíte z to, že to přeci každý ví,

A. Zajícová 16.5.2016 13:46

Re: Zaměstnanci šroubáren

Nevím, co každý ví, vím, co vím já...a srovnání můžete klidně vypracovat, bude jistě zajímavé a "osobně si myslím", že mé tvrzení nevyvrátí, právě naopak.

B. Hudzieczek 16.5.2016 21:49

Re: Zaměstnanci šroubáren

Jestli to nebude tím, že šroubáren je u nás nepoměrně méně než zdravotnických zařízení. A nepochybně se na šroubkách a matičkách bohatne drobátko pomaleji než na lécích a přístrojovém vybavení nemocnic.

O. Prokop 16.5.2016 11:05

dodatek

doposud systém " funguje" jenom díky nedodržování zákonů a díky sebezničujícímu altruismu lékařů a sester, regulacím ( okrádání) zdravotnických zařízení a žádné regulaci konsumenta zdravotní péče( pacienta, voliče). Přerozdělovny zdravotní daně( tzv. pojišťovny) přicmrndávají za práci, že často nezaplatí ani náklady. Vzpomínám jak pan profesor před léty uvedl, že za operaci tlustého střeva pro karcinom a k tomu pobyt v nemocnici zaplatí česká zdravotní pojišťovna 16 000 Kč, kdeže za úplně to samé v Rakousku rakouská krankenkase 8200 Euro. České zdravotnictví pracuje za 2 Kč za Euro a to by měl soudruh ministr Babiš vědět.

F. Kusák 16.5.2016 16:28

Re: dodatek

Pane Prokope, dost často píšete nesmysly nebo přinejmenším nepřesnosti. Za prvé: zdravotní pojištění není daň, jak uvádíte, protože daně plynou do státního rozpočtu a jeho užití v daném rozpočtovém roce určuje zákon, a ten, jak známo schvaluje parlament. Bohužel, zdravotní pojištění není ani pojistné v pravém slova smyslu, protože není přesně definována tzv. pojistná ochrana, snad možná se to blíží zákonnému pojištění motorových vozidel, ovšem je to také nepřesné.

Za druhé: v Rakousku, kromě standardního zdravotního pojištění tzv. gesetzliche Krankenversicherung, obdoba našeho zdravotního pojištění, existuje private Zusatzversicherung, tedy dodatkové soukromé zdravotní pojištění, a to u nás chybí. Nad tím se nedávno právě pozastavoval Andrej Babiš. Dodnes u nás není definován tzv. nadstandard, což je taky zásadní.

Bohužel, srovnávat příjmovou stránku v Česku a Rakousku taky nelze, to by například učitel musel brát kolem osmdesáti tisíc korun. Za všechny tyto anomálie určitě nemůže Babiš. Ekonomická úroveň v Rakousku je taky někde jinde, srovnáme-li např. jen HDP na hlavu a o dalších sofistikovanějších ukazatelích ani nemluvě.

O. Prokop 17.5.2016 9:02

Re: dodatek

máte pravdu. Já chtěl říct trochu expresivně, že my si jezdíme v Mercedesu za peníze na Škodovku a zdravotníci nám ten rozdíl dotujou ze svého.

Jestli je to daň nebo pojištění? V každém případě to typické zdravotní pojištění není, ačkoliv to jde to tzv. pojišťoven- lépe přerozděloven zdravotní daně. Takže v tom se shodneme.

V našem socialistickém zdravotnictví není připojištění resp. dodatkové soukromé pojištění, u nás nemá smlouvu s pojišťovnou občan, ale lékař( vadilo by Vám že bych to přirovnal jako kdyby smlouvu s pojišťovnou měl automechanik a ne majitel auta?)

A co se týče příjmová stránky, souhlasím. Ale řeknete mi, není zázrak, že za 850 Euro, co jde na léčení jednoho pacienta ročně( 250 mld Kč celkem) máme stejně kvalitní a v mnoha oborech i lepší péči než za rakouských 3000 Euro? Když vstupy- ceny přístrojů, léků, nájmů, energií, služeb jsou tržní, tedy téměř stejné, ale příjmy jsou regulované, 3x nižší? A k tomu u nás spoluúčast 16%, v Rakousku 25%?

A proč není nadstandard a připojištění? Protože všechny vlády nám namlouvaly, že máme všichni nárok na rychlou kvalitní péči, aby vyhrávali volby. A máme tedy to, co jsme chtěli. Více na www.zdravotnictvivolaopomoc.cz

J. Pražák 16.5.2016 10:54

Hodně demagogie

V nemocnicích neznají ctrl+c a ctrl + v ?

Nebo nakupují bez smlouvy? Zveřejňování smluv lze zajistit automaticky jednoduchým prográmkem.