25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Vezmou vám roboti práci?

Můžou stroje a počítače nahradit většinu lidských profesí? Než odmítavě zakroutíme hlavou, pojďme se zamyslet, v čem vlastně profesionalita různých oborů spočívá a jak moc je umělá inteligence ve skutečnosti inteligentní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 13.5.2016 10:38

Re: Je to jinak

To mne těší anonyme. Představ se, a řeknu ti více.

M. Pivoda 13.5.2016 10:37

Upřesnění

1. Nikdy jsem nebyl členem komunistické strany, byl jsem a zůstal jsem individualistou. Jinak bych zde nepsal něco, co se odlišuje od hlavního proudu názorů. To by kolektivista (kterého mi chybným úsudkem přisuzujete) určitě neučinil.

2. Nejste prostě informován o posledním technologickém vývoji, takže vaše reakce je docela přirozená. Takže se mýlíte. Rok 2015 byl velkým skokem vpřed v aplikacích tzv. umělé inteligence. Nečekal jsem, že to bude trvat až tak dlouho od roku 1990, kdy jsem pracoval na expertním systému s porozměním lidskému jazyku (tzn. s využitím systému umělé inteligence OLS doc. Václava Poláka, jehož projekt zabil a českou ekonomiku tak ochudila Jeho Magnificence Jiří Zlatuška).

V. Vaclavik 12.5.2016 23:52

Re: Budoucnost asi nepatří lidstvu

I individualiste se mohou spojit ke spolupraci, mate naprosto pomyleny pojem individualismu. Rozdil je jen ten, ze tak vzdy cini dobrovolne, kdezto v kolektivismu i kdyz treba nechteji spolupracovat (jako na spolecnem blahu idiotsky definovanem), jsou ke spolupraci prinuceni, viz nase spolecnost.

V kapitalismu, tedy individualisticke spolecnosti jste volny se spojit s ostatnimi ve spolupraci za jakymkoli nezlocinnym cilem. Ale vsichni musi byt ke spolupraci ziskani jejich dobrovolnym souhlasem, nikdo nesmi byt ke spolupraci nuceny.

O te vasi umele inteligenci vite co si myslim. Zvlast kdyz o ni pisi lide jako vy, kteri ani neumi pouzivat tu inteligenci, jaka je, ci mela byt dnes bezna. Napriklad ta vase pomylenost ohledne pojmu individualismu zde (vase mysleni je mysleni typicke pro nas minuly rezim, jeho predstavitele).

J. Jurax 12.5.2016 22:34

Re: Vidím to jinak

No, ono to se skutečnou umělou inteligencí ještě dlouho nebude nijak horké.

Což ovšem neznamená, že pseudointeligentní systémy nejsou a nebudou schopny dělat mnohé lépe než člověk. Koneckonců autopilot v letadle je stár přes osmdesát let - ty dnešní jsou ovšem dokonalejší - a automat už nahrazuje i člověka řidiče - ale jen při řízení auta - překážky teď už nejsou ani tak technické, jako legislativní, ekonomické a psychologické.

J. Jurax 12.5.2016 22:23

Re: Nevezmou

Protože počítače pomáhají při řešení problémů, které by bez nich nevznikly.

Říkalo se to už v dvaasedmdesátém, když jsem začínal na Tesle-200 :-)

12.5.2016 21:43

Re: Je to jinak

Tvoje představy pivodo o tom, jak se bude vyvíjet společnost mně vždycky pobaví. :-)

M. Pivoda 12.5.2016 12:48

Re: Zlatuška nic nezabil

Když o dramatickém případu českého projektu umělé inteligence (z let 1990) nic nevíte, tak se k tomu, prosím, tak kategoricky nevyjadřujte. Děkuji.

Ano, lidem nepřijde možné, že tak vysoce postavený akademický funkcionář (z akreditované české univerzity) by mohl být tak velkým darebákem. Ale on jím skutečně je. Bohužel. Já stále vlastním jeho posudek, který osud toho důležitého projektu rozhodl (a další korespondenci), který ho z toho darebáctví usvědčuje.

Matematik doc. Polák se pak sice (díky přátelům z minulosti) zachránil, ale jen na Katedře algebry a geometrie Masarykovy univerzity, což není důstojné pracoviště pro výzkum umělé inteligence. A dle toho pracoviště Polák proto svoji poslední práci pojmenoval "Mathematized Humanities via Humanized Mathematics" - ačkoliv je to o umělé inteligenci.

http://www.amazon.com/Mathematized-Humanities-Via-Humanized-Mathematics/dp/8085219220

M. Pivoda 12.5.2016 12:14

Vidím to jinak

Já vám věřím jenom to, že se opíráte o znalosti o informačních technologiích z doby před 30 lety. Od té doby zde ale zapracoval exponenciální vývoj. A co hůř/lépe, bude to pokračovat i nadále.

Pokud člověk nemá duši (tzn. nějaký software, který přišel do biologického mozku odněkud z venčí), pak mozek funguje také jen jako mechanický systém.

D. Polanský 12.5.2016 12:10

Zlatuška nic nezabil

Do vědy teče u nás peněz jako hnoje, jenom produkce jaksi pokulhává. Ale ne kvůli nedostatku peněz, kvůli závisti mezi vědci. Kupříkladu měli jsme ministerstvo informatiky, hrozná ptákovina.

D. Polanský 12.5.2016 12:05

Re: V podstatě vůbec nejde o to

Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb. Viz heslo komunismus.

D. Polanský 12.5.2016 12:02

Nepřekoná, překoná

pouze mechanické schopnosti kupříkladu výpočtu. Cca 30 lez zpátky se vkládali veliké naděje do tzv. expertních systémů, jenomže dokud člověk do těchto systémů vědomosti nevloží, tak má systém smůlu. O tom něco vím z praxe ne z vyčteného textu.

D. Polanský 12.5.2016 11:57

Nevezmou

se zavedením informačních systémů do státní správy počet úředníků stoupl. A stoupá a stoupá. Konce nevidím.

M. Pivoda 12.5.2016 11:54

Budoucnost asi nepatří lidstvu

Nechci vám vyvracet vaše náboženství o škodlivosti kolektivismu, jen připomenu, že mamuta bylo kdysi možné ulovit až díky kolektivní součinnosti pračlověkých lidí, podobně jako dnešní kolektiv snadněji vyřeší mnohé současné složité problémy.

Hlavní problém/příležitost s tzv. umělou inteligencí (běžící na silikonu či jiném fyzickém médiu) je v tom, že její potenciál je mnohem vyšší, než je potenciál lidského biologického mozku pevně uzavřeného lebkou.

Mozkový implantát to omezení výkonnosti lidského mozku sice zlepší (v hybridním období několika desetiletí), ale blíží se nutně kritická doba (během několika desetiletí), kdy umělá inteligence mnohonásobně překoná inteligenci lidskou.

V. Vaclavik 12.5.2016 11:15

Re: Robotizace a ztrata pracovnich mist

Technologickymi schopnostmi jsme ve dvacatem prvnim stoleti, ale lidsky jsme stale kolektivisticti divosi staleti pozadu za tim technickym pokrokem. Ten navic tvori jen mala cast spolecnosti, velka cast se jen veze s nimi a sama na nic takoveho nema, stejne jako nejaky divoch z africke dzungle.

Ovsem staci jim v nasi spolecnosti byt sroubky a matickami a pozivaji tu technologii i bez zaslouzeni se o ni, tedy jestlize za zasluhu nepovazujeme to, ze tu mensinu zodpovednou za ten technicky pokrok si neuvarili v kotli k hostine. Cini se ovsem jinak, namisto uvareni za ucelem konzumace jsou vycuranejsi a tu mensinu si zotrocuji, a ta mensina, byt technicky zdatna, je co se spolecenskeho mysleni tyka, na stejne urovni jako jejich otrokari, jinak by se nenechali zotrocit.

V historii lidstva je plno prikladu, kdy nejaky panovnik moudre nehazel vyjimecne jedince do kotle, ale nechal je byt a oni zacali vynalezat a doslo k obrovskemu rozvoji spolecnosti, ovsem ten byl vzdy zahy zatipnuty but pristim iracionalnim panovnikem, nebo najezdem barbaru zvenci. Jen poslednich par stoleti nam to prece jen nejakou dobu vydrzelo, ale taky to nemusi trvat naveky, ale muze to behem pristiho pul az jednoho stoleti zase zmizet do propasti lidskych dejin. Zadny dosazeny stupinek neni takovy, aby se z neho zase nedalo spadnout. Nas technicky pokrok muze odejit stejne rychle, ne-li rychleji, nez prisel.

V. Vaclavik 12.5.2016 10:57

Robotizace a ztrata pracovnich mist

O tom je myslim clanek pana Kohouta, i kdyz do toho plete i to umelou inteligenci.

V principu veci, rozbijeni tkalcovskych stavu bylo pomylene, a stejne tak byla obava sevcu z Batovskych zavodu, atd, atd.

Jestlize ovsem dnes robotizaci trpime, pak je to vinou naseho kolektivismu co se rizeni spolecnosti tyka. Byvalo, ze se materialy spojovaly hrebiky a ty se zatloukaly kladivy, dnes se bud uz vubec nepouzivaji, anebo mame pneumaticke hrebikvoacky, sponkovacky... a tak je to se vsim. Proc ale zustava napriklad porizeni bydleni pro bezneho cloveka stejne narocna zalezitost i dnes, s tou dnesni technikou, mozna i vice narocna, nez tomu bylo u nasich predku, kteri meli jen to kladivo a hrebiky?

Na vine je nase pomylene kolektivisticke rizeni spolecnosti, ktere nas zubozuje a drzi pri zemi tim, ze se naprosta vetsina vyprodukovaneho bohatstvi prosustruje, vyplaca na blahobyt pro ty, kteri nic, nebo temer nic neprodukuji. Trh je pokriveny do uplne iracionalni zrudnosti socialismem, a tak lide jako pracovite veverky slapaji v nekonecnem kole nasi socialisticke ekonomiky letadloveho typu, jen aby se udrzely na 'dne kola', musi bezet cim dal rychleji, jak to jen jde, coz obrazne pekne vystihuje osud bezneho obcana, sroubka a maticky v soukoli kolektivistickeho hospodarstvi, spolecnosti.

Technologicky pokrok by mel zvysovat nas blahobyt, ale jeho vystup je cim dal rychleji odsavan do cerne socialni diry a zaroven jsou mu hazeny klacky pod nohy.

Prisly pocitace, prisly mobily, prislo plno takovych vymozenosti, ktere mely radikalne zvysit blahobyt prumerneho obcana, ale nestalo se tak ani zdaleka, byt k jistemu zlepseni i tak doslo. Ale ke zlepseni doslo i u nas za tech ctyricet let totalitniho komunistickeho rezimu, to vse zalezi, jak se na to clovek diva, jake si stavi cile, jake ma ocekavani, jestli se necha vest na nudli, nebo jako oslik jde za mrkvi, povesene vozkou na udicce a kyvajici s ni nad jeho nosem...

M. Pivoda 12.5.2016 10:24

Je to jinak

1. Algoritmizován byl už i proces učení, takže ta současná umělá (programovaná) inteligence je už skutečně inteligentní. Je ale zatím nejvýkonnější jen ve specializovaných oborech, nemá zatím potřebný výkon v úkolech vhodných pro univerzální inteligenci.

2. Pokud jde o automatizované řízení automobilů, tak to už dlouho trvat nebude. Pravda je spíše ta, že zavádění těchto systémů do praxe má dnes zpoždění, protože zatím nebyla vyřešena právní stránka věci. Technická stránka je již dnes dostatečně dobrá, aby na silnicích umíralo méně lidí, než při řízení pomocí staré technologie, tj. člověka.

3. Velká nezaměstnanost již klepe na dveře v rámci stávajícího kapitalismu. Současného kapitalistu (v Česku překabátěného komunistu) zajímají na člověkovi jen jeho svaly a mozek, nikoliv jeho duše (ted pokud existuje). Proto nás již brzy čeká i změna společenského systému. Zavádění minimálního nepodmíněného příjmu pro každého občana je tím správným řešením, i když tento systém může být označen za poloviční socialismus. Je to ale socialismus z nadbytku (díky technologiím), nikoliv nedostatku (jakým byl český reálný socialismus 1948-1989).

J. Vintr 12.5.2016 10:13

V podstatě vůbec nejde o to

aby lidé měli "práci", ale aby měli z čeho žít a realizovat své potřeby. Takze by vůbec nemuselo vadit, když se budou hodnoty vytvářet bez účasti lidské práce. Bohužel je ale větší část populace natolik zdegenerovaná, že si nedokáže najít rozumnou "zábavu", aniž by jim někdo jiný organizoval jejich čas a spousta lidí zase nedokáže bez vnější regulace najít strop svých " potřeb".

F. Kusák 12.5.2016 9:41

Odpověď na to, co je a co není inteligence

bych raději přenechal filosofům, tedy nikoliv psychologům nebo psychiatrům, a hlavně, se současnou úrovní znalostí a poznání podstaty života, bych se o to ani nesnažil. Tady dávám za pravdu panu Kohoutovi. Nic lepšího než extrémně složitý a rychlý rozhodovací algoritmus nejsme stejně schopni v současné době vytvořit. Není to málo, je to úžasný pokrok, ale od inteligence tak, jak ji vnímáme ve vztahu k živým organizmům, jsme ještě hodně daleko, možná nekonečně daleko. Blouznit o tom, jak roboty nahradí lidskou inteligentní činnost v plném rozsahu, není na místě. Tam, kde je možné proces dobře algoritmizovat, technicky a technologicky zvládnout a překonat odpor lidí, tam je možné tyto "stroje" použít. Myslím si, že i úvahy o tom, jak za nás budou auta řídit umělé systémy, je předčasné a bude to ještě dlouho trvat. Daleko lepší by byla v tomto směru plně automatizovaná hromadná doprava, jistě levnější a účinnější.

M. Pivoda 12.5.2016 8:57

Hlavním problémem umělé inteligence je lidská neinteligence

1. Umělá inteligence je nepřesný výraz, který snadno může zmást člověka, který nepracuje v oboru. Nejde o nic živého. Správně bychom měli říkat programovaná inteligence (běžící na počítačích různé architektury). Nicméně "umělá inteligence" je již zavedený pojem, takže se ho přidržne.

2. Hlavním problémem zavádění tzv. umělé inteligence do praxe je neinteligence prostředí, do kterého by tento software měl být implementován. Lidé prostě ten nový výtvor odmítnou jako nereálný (respektive jako "bombastické tvrzení" - abych citoval přesně Jiřího Zlatušku, který svým posudkem zabil český projekt umělé inteligence v roce 1990), nebo ten nový výtvor prostě ignorují, jako kdyby neexistoval.

3. Kdo jen chvili stál, dnes je opodál. To je citace od Jana Nerudy. Prakticky to znamená, že dnes probíhá poměrně rychlé dělení ve společnosti i v podnikatelském prostředí: jedni jsou "in" a druzí jsou zcela vedle. Jedni z toho vytěží, jiní utřou hubu.

4. Zajímavost. Někdy v polovině roku 2016 bude firmou Microsoft uvedena do mobilních telefonů zajímavá aplikace umělé inteligence, asistentka Cortana, která již bude mít osobnost, takže nebude mít při komunikaci pocit, že hovoříte s automatem. Další zajímavostí je fakt (byl jsem u toho!), že o algoritmizované osobnosti publikoval český vědec Doc. Václav Polák kapitolu ve své knize již v roce 1990. https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/

Co na to dnes asi řekne Jeho Magnificence Jiří Zlatuška, bývalý rektor akreditované české univerzity, který perspektivní český projekt umělé inteligence úspěšně zabil? Možná bude za to povýšen, aby mohl méně škodit pokroku. Typické pro tuto zemi.

P. Bílek 12.5.2016 6:47

Umělé mozky

Umělé neuronové sítě úspěšně napodobují biologický mozek. Když se rychlost a paměťová kapacita dostatečně zvýší, bude možné simulovat množství mozků složitějších, než je ten lidský, mnohem větší rychlostí, než jakou pracuje lidský mozek.

Simulaci, kde se umělé mozky sami učí, si můžete ve svém webovém prohlížeči vyskoušet na http://www.quantum-mechanics.info/Umele_mozky.html

D. Šimáček 12.5.2016 0:51

další otázkou je

že definice umělé inteligence se vlastně rovná definici života (uvědomění si sebe sama) a bojím se, že řešení problému "lidstva" zvládnou stroje dřív, než oživnou a pak už nebude kdo by je posunul dál....