22.7.2019 | Svátek má MagdalénaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Kouzla a úskalí současného dialoguŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 35, poslední: 7.5. 2016 8:10, přehled diskusí

Nemám,:
Autor: F. Kusák Datum: 7.5.2016 8:10

co bych dodal. Lépe bych to nesvedl ani náhodou. Skvěle a výstižně napsáno. Můj oblíbený V. C. nezklamal.

Děkuji

Re: Z diskuzí na intermetu je zřejmé,:
Autor: J. Jurax Datum: 4.5.2016 22:48

Snad ano. Ale nemusí to být ke škodě - ti takto odrazení by nejspíš článek stejně nepochopili.

Ono se nezřídka stane a je z diskuze patrné, že dlouhý článek nepochopí i ti, kdož jej četli. Ne každý rozumí všemu, že ...

Re: Humanitní obory:
Autor: J. Jurax Datum: 4.5.2016 22:44

Ne že byste neměl pravdu, ale přece jen - humanitní obory vychovávají též filology, co mne naučí cizí řeč a přeloží pro mne dobrou knihu, historiky, co mi přiblíží dobu Přemysla Otakara I. nebo vysvětlí peripetie období před Velkou válkou a tak dál a podobně.

I nějaký sociolog či politolog může být k dobrému, možná snad i pfilozóf - ale nesmí se tyhle kategorie přemnožit jen proto, že jsou to jednoduché kecací školy lehce absolvovatelné a není tam matika :-)

Skvělý článek!:
Autor: B. Rybák Datum: 4.5.2016 22:36

Za přesný, objektivní a dnes už bohužel výjimečně statečný popis zužování svobody ve veřejném prostoru formou organizovaných zastrašujících aktivistických útoků na nositele byť i jen nepatrně "nekorektních" názorů, panu V. Cílkovi děkuji!

Re: Pane Cílku, :
Autor: J. Jurax Datum: 4.5.2016 22:33

Na Vaši otázku ohledně koupě vozu a "koupě" politika či strany - jestli to není tím, že skutečné technické parametry politiků a stran se moc nedozvíte a spoustu dalších věcí taky ne. V životopisech, stanovách a volebních prohlášeních nejsou.

Re: Děkuji Vám za článek.:
Autor: J. Jurax Datum: 4.5.2016 22:27

No, mám dojem, že každá generace má dojem, že situace se mění k horšímu. Děda říkal, že i on měl ten dojem někdy koncem dvacátých let, tata taky koncem čtyřicátých ... pradědu jsem nezažil, nejspíš by říkal totéž ...

Nakonec dvacátě století nebylo procházkou růžovým sadem a jednadvacáté na to taky nevypadá ... takže též mám dojem, že situace se mění k horšímu.

Státní televize:
Autor: J. Jurax Datum: 4.5.2016 22:10

"Výsledkem je pozvolné „vybydlování“ televizního zpravodajství, které přestává oslovovat mladší generaci" dí autor.

K tomu bych dodal, že tu starší taky.

Já si nejsem jistý:
Autor: L. Popovský Datum: 4.5.2016 21:32

Já si pane Švrčku nejsem jistý, jestli s tím způsobem chování lidí při nákupu auta, máte pravdu. Nedávno jsme kupovali lednici s mrazákem a prodavač nám řekl, že většina lidí přijde, prohlédne si lednice, jednu si vybere, ukáže na ni a řekne - tuto chci a koupí si ji. Auto je násobně dražší, takže bych očekával, že situace bude lepší, ale ne o moc. Zde však praktickou zkušenost nemám. Asi je stále méně lidí, kteří jsou ochotni věnovat čas hledání a vyhodnocování informací. Přitom někdy stačí, si jen nechat poradit a zamyslet se nad tím.

:)))))))):
Autor: J. Kanioková Datum: 4.5.2016 17:53

Naprosto přesně, pane Cílku, jako vždy. Díky..:
Autor: J. Kanioková Datum: 4.5.2016 17:52

Re: Pane Cílku, :
Autor: M. Valenta Datum: 4.5.2016 15:10

Tak např. Zeman. Slyšet je dost, úderných zkratek má po ruce také dost a spoušť, kterou za sebou zanechá (hlavně na obecném lidu) bude kolosální.

Re: Nevšímejte si toho, co píší novináři.:
Autor: M. Valenta Datum: 4.5.2016 15:03

Tím "MY" myslíte Vaši ženu, děti, babičku nebo koho vlastně?

Re: Hm, pane Cílku, z vlastní zkušenosti vím,že:
Autor: I. Schlägel Datum: 4.5.2016 14:42

Konečně s Vámi mohu v něčem souhlasit. to to trvalo.;-)

Děkuji Vám za článek.:
Autor: I. Schlägel Datum: 4.5.2016 14:40

Situace se mění jednoznačně k horšímu. Demokracii plíživě chřadnou všechny orgány a většinu lidí to nezajímá. Zajímat se znamená informovat se, studovat, přemýšlet, porovnávat, analyzovat, ověřovat, atd. To je zkrátka strašně moc práce. Je potřeba ŽÍT TADY A TEĎ!

Nevšímejte si toho, co píší novináři.:
Autor: A. Alda Datum: 4.5.2016 13:39

My jim stejně už dávno nevěříme ani slovo.

Děkuji za shrnutí, vidím to stejně.:
Autor: H. Dudová Datum: 4.5.2016 13:10

Registrovala jsem se, abych mohla poděkovat.Vaše slova jsou balzám na okoralou duši stárnoucího pedagoga. Jen tak, prosím, dál. Poslední dobou uvažuji, zda se se svými ústy nevymáchanými dostanu dříve do důchodu či do kriminálu. Vidím to 50:50. Obrat "pustit si pusu na špacír" začíná dostávat nové rozměry. My, trénovaní v době předsametové, máme nicméně určitou evoluční výhodu. Nepřeválcovaným ZDAR!

Re: Hm, pane Cílku, z vlastní zkušenosti vím,že:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 4.5.2016 11:57

To asi tak nebude, protože hlavní páka jsou volby a v těch by 20% gaunerů nemělo proti 80% slušných šanci. Tak to ale rozhodně není. Volby rozhoduje sleva 30kč a kobliha ve vestibulu metra ...

Re: Humanitní obory:
Autor: Š. Hašek Datum: 4.5.2016 11:55

Připojuji se.

Jsou velice zajímavé statistiky o počtu absolventů, jejich růstu každým rokem, (skoro tajné, protože provokují občany), kteří mají titul vhodný jen pro kancelář státní správy. Na štítky o "prospěšnosti domu občana". Neziskovka s 90% mzdových nákladů pod patronací Valachové též dobrá!! Nikoliv pro jakoukoliv soukromou firmu, firmu s účetnictvím má dáti dal.

Ostatně - všimli jste si, že soukromá firma nebazíruje na škole, ale na vědomostech hlavy/zručnosti rukou/píli. Ouřad bazíruje na glejtu s "evropských studií", jedno jaký, počitadlo s "programem" enter umí i KatkaBiomasa a její děti!!

Re: Hm, pane Cílku, z vlastní zkušenosti vím,že:
Autor: Z. Švrček Datum: 4.5.2016 11:48

mám jinou zkušenost. I zde platí Paretovo pravidlo = 20%gaunerů a 80% slušných. Problém je v tom, že k tomu, aby ti slušní porazili ty gaunery, museli by v sobě tu slušnost zabít a to není jen tak, na to musí být už opravdu silné kapky! Vidíte to sám dnes - 20% magorů a gaunerů protěžuje multikulturalismus, ohrožuje naši civilizaci, vymýšlí naprosté hověziny, těží z toho do svých kapes a vládne nám. A co slušní lidé? Jdou je snad defenestrovat? Nikoliv, kapky jsou zatím příliš slabé (i když, pravda, stále sílí - snad se dočkáme i té defenestrace gaunerů).

Pane Cílku, :
Autor: Z. Švrček Datum: 4.5.2016 11:34

díky za tenhle článek. Jistě nebudu souhlasit se vším, co jste napsal - příkladně práce D. Drtinové si po osobních zkušenostech nevážím. Avšak vskutku, titulkových pokřikovačů, kteří v podstatě žádný názor nemají, či nezastávají (i zde na Psu, nejen v mediích), je přehršel. Nejhorší na mediích se mi jeví opravdu ta záměna informační role za emoční potenciál jednoduchého sdělení. Proč však většina těch, kteří si jdou koupit vůz, nechce to červené Hyundai támhle z té reklamy, ale pečlivě zkoumá technické parametry a spoustu dalších věcí, než nakoupí? A proč naproti tomu si titíž voliči dělají obrázek o světě a politice dle titulků a odmítají se informovat podrobněji, vyhledat si více informací, diverzifikovat zdroje, či alespoň podrobit ony titulky porovnání s vlastní zažitou skutečností, či blízkým okolím? Přitom je jejich neinformovanost ve volbách ovlivní v životě více, než chyba při koupi auta. Obávám se, že to je nejen vzdělanostní nedostatečností, ale i stálým tlakem státu a jeho sílící snahy ve smyslu "nepřemýšlej, nestarej se, netrap se, to přece vyřešíme za tebe"!

Průšvihem je, že se tenhle jednoduchý modus vivendi dostal až do školství a na akademickou půdu. Pak ubývá "lidí slova", kteří by byli schopni ukázat i jinou cestu, než je ta oficielně stanovovaná a preferovaná. A kruh se uzavírá, i kdyby jich neubývalo, nebudou slyšeni, protože se z podstaty věci nemohou a nesmí vyjadřovat v úderných zkratkách. V lidu obecném to pak nechává stopy, jejichž náprava je složitá a zdlouhavá - ale o to přece jde dnešním mediálním mocným i politickým mágům (a mocným lidem v pozadí).

Re: Z diskuzí na intermetu je zřejmé,:
Autor: L. Florner Datum: 4.5.2016 11:21

Těch 80% ve většině ale nejsou čtenáři, nýbrž konzumenti titulků. Lidé, kteří nepotřebují o textu přemýšlet, nebo hledat argumenty, natož důkazy. Stačí, když to nějak cítí (a cítí to tak, jak to plánoval tvůrce titulku...jsou jako stádo ovcí, které se poslušně sune přesně tam, kde ho chce bača mít, aby mohl ovečky oholit).

Pan Cílek to pojmenoval naprosto přesně.

Bohužel je jednodušší:
Autor: Z. Lapil Datum: 4.5.2016 11:11

otrávit filosofa matematikou, než matematika filosofií.

Pravila kdysi jedna kamarádka a já si ji občas dovolím citovat.

Re: Nechce se mi věřit:
Autor: Z. Lapil Datum: 4.5.2016 11:09

Rozumím Vám dobře, že si myslíte, že autor nemá pravdu? Že noviny (o facebookářích nemluvě) natolik vytrhávají z kontextu, až pozměňují smysl řečeného? A to - abych nevytrhl z kontextu Vámi psané - ve výraznější míře, než před - řekněme - patnácti lety?

Příklad? Viz prezident Zeman. Ten se přizpůsobil tomu, co pan Cílek píše: důležitý je titulek, heslo dostatečně úderné, aby se nedalo zkrátit. S tím, že by ho někdo pět minut poslouchal, pustil si jeho řeč v televizi nebo aspoň přečetl článek pod tím titulkem, prostě přestal počítat.

Přidávám se:
Autor: Ś. Svobodová Datum: 4.5.2016 10:59

Re: Hm, pane Cílku, z vlastní zkušenosti vím,že:
Autor: B. Rameš Datum: 4.5.2016 10:37

fuj, opravy, pobít...

Re: Hm, pane Cílku, z vlastní zkušenosti vím,že:
Autor: B. Rameš Datum: 4.5.2016 10:35

A z toho plyne, že to už tisíce let děláme blbě. Měli by spíše gauneři a magoři, když je jich většina, pobýt ty slušné. Zavládl by věčný mír a prosperita spravovaná gaunersko-magorskou vládou.

Nu, když tak o tom přemyšluji, se mi zdá, že to už někde začali chápat...

Nechce se mi věřit:
Autor: P. Pětník Datum: 4.5.2016 10:19

že tento článek zrovna vy, který je v médiích jako doma, má spoustu vystoupení naživo a píše podobné články, jako je tento, které mu nikdo necenzuruje, můžete myslet vážně. Navíc zrovna vy, který zná historii lidské společnosti jako málokdo jiný, musíte přece sám nejlépe vědět, že cenzura a autocenzura existovaly, existují a existovat vždy budou. Problémem vždy bude jenom jejich míra. Nikoliv existence.

Pane Cílku, děkuji za krásný článek. :
Autor: P. Vandas Datum: 4.5.2016 8:32

Velmi si vážím Vaší odvahy myslet a mluvit svobodně bez ohledu na nevoli svazácky zanícených odpůrců. :-):-):-)

Re: Humanitní obory:
Autor: P. Lenc Datum: 4.5.2016 8:18

To tvrdím již hezky dlouho, ale i tak dík za váš příspěvek.Jen si dovolím dodat, že toto je fašizující část společnosti.

Děkuji:
Autor: L. Popovský Datum: 4.5.2016 7:56

Pana Cílka čtu moc rád, jsem rád, že jeho článek vidím zde na NP. To, co dnes napsal, je velká pravda.