25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Stopy budoucnosti

Jistě nepochybujete o tom, že by moje fantazie stačila na to, abych si vymyslel scénář budoucnosti ať již podle Julese Verna nebo podle Aldouse Huxleyho. Neudělám to, protože se mi zdá neseriozní předpovídat nepředpověditelné. A tak vám neprozradím, kolik občanů a jaký HDP bude mít v roce 2041 Česko, ani jestli bude existovat Evropská komise a jestli ji povede Jean-Claude Juncker. I když to poslední se zdá být podle zkušeností s tímto politikem velmi pravděpodobné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 1.5.2016 20:53

Re: Nu, můžeme si o současném západním světě

Pokud budou lidi volit politiky kteří je budou "čím dál víc zdaňovat" pak budou v (_._) i když se obrátí k "zážitkovým činnostem". Tak budou ještě závislejší na politicích a zaměstnavatelích než s těmi nemovitostmi a jachtami. Člověk přece musí někde bydlet a pokud nechce platit vysoký nájem / závislost na peněžních příjmech / musí vlastnit nemovitost. Pokud jim politici zdaní nemovitosti a potraviny, pak zbývá akceptovat že se jeden stal otrokem nebo se vzbouřit.

V. Kříž 1.5.2016 20:02

Re: Nu, můžeme si o současném západním světě

ono jich taky už pár umřelo. a mezi těma dnešníma bych si je snad ani nehledal. prostě asi jsem člověk jiné doby a moje představy kvalitního života se s těmi dnešními normami neslučují. a ani bych o to nestál

M. Bílý 1.5.2016 18:56

Výborně napsáno. Je nad čím přemýšlet.

Dotaz: jak byste definovali "renesanci základních hodnot"

M. Prokop 1.5.2016 18:04

Re: Nu, můžeme si o současném západním světě

Dobří kámoši nezávisí ani na politice, ani na dluzích.

V. Kříž 1.5.2016 16:50

Re: Nu, můžeme si o současném západním světě

eště že sem starej a už tu dlouho nebudu. v týhle nový době, tak jak ji líčíte, bych fakt nechtěl žít. za toho bolševika mi sice vládly k.u?v.y, žádná svoboda, ale kolem jsem měl vždycky partu dobrejch kámošů a dokázali jsme si dělat ten život podle sebe a bolševika z našeho života vyeliminovat. teď přichází doba, kdy mi budou vládnout ještě větší zlodějský k.u?v.y s obrovskými prackami, neskutečným apetitem, hypertrofovanou tlamou, co mi bude platná svoboda, když z pense uživím akorát sebe a čokla a o Sejšelách se mi bude snít stejně jak před třiceti roky. nejhorší na tom ale je, že kolem sebe budu vidět ne fajn kámoše, ale uštvaný přízraky, kteří se ženou ta prachama a za úspěchem, bez ohledu na kohokoliv kolem sebe, ideálně pak, aby se stali těmi k...ami, a vládli nám spolu s nimi. a vyeliminovat jak bolšán se nedají. děkuji pěkně za takový "světlý zítřek".

M. Prokop 1.5.2016 16:03

",vše jen pro zisk,"

A co vy, vše jen pro ztrátu? :-P

M. Prokop 1.5.2016 16:01

Re: Nu, můžeme si o současném západním světě

Někdy od šedesátých let dluhy rostou a rostou a rostou ...

Zaplatit je, průser, nezaplatit je ještě větší.

A většina touží po sociálnu (na dluh).

F. Houžňák 1.5.2016 14:27

Just to send it as a mail

F. Houžňák 1.5.2016 12:59

To je docela možné, že se mýlím s tím buddhismem,

ale nemýlím se s tím, že honba za rozmnožovacím úspěchem (tučné konto je často více sexy než sixpack), vyjádřená v hromadění sociální moci (peníze jsou jenom jedna část, ale v podstatě nezbytná), je to, co nás sundalo se stromů a dovedlo do společnosti blahobytu. Jako u každého živého tvora, akorát my jsme měli víc štěstí než třeba želvušky. Kdo je spokojený, nesnaží se o žádné zlepšení, to je jednoduché. To nakonec vidíte na těch buddhistických společnostech, všecko, co jim přináší snadný život, přicestovalo z toho prožluklého, zcela nebuddhistického Západu. Já netvrdím, že buddhismus nemá něco do sebe, ale není toho mnoho. Pokud vím, hlásá jako konečný žádoucí stav nirvánu, tedy dokonalé zapomnění a konečnou, dokonalou smrt. To se mi hrubě nelíbí. Kdyby byli všichni takoví, musel byste do Thajska pěšky nebo na džunce skrz piráty. Všichni na ten blahobyt nadávají, ale nikdo se ho nechce vzdát, a jen inteligentnější chápou, že nelze jenom prožírat, ale je třeba i investovat. Upřímně řečeno, pro synky z bohatých královských rodin, kteří, přesycení svým blahobytem, kážou chudobu a prostotu (oděnou do nějakého filosofického hávu, aby to líp vypadalo), mám pochopení limitně nulové, protože vidím spíš ty chudé, co po celý život neměli pořádně do huby. Taje existence se chápou docela dobře a pohodlně, když mám v nějaké bezpečné bance tučné konto. Jak si pamatuju, guru Havel taky hlásal prostotu a jednoduchý život bez elektráren a supermarketů a bytů-králíkáren a skladů u silnice, kázal ji stylově z okénka svého pětilitrového SUV Mercedesu cestou na svoji luxusní vilu v Portugalsku, poté, co ze státního ukradl 50 (spíš 150) milionů.

V. Pavelka 1.5.2016 11:50

Re: No, nevím, neidealizujete si ten buddhismus

Budhismus, hinduismus,taoismus jsou náboženství,na rozdíl od Islámu ,nekonfliktní .

F. Kusák 1.5.2016 10:56

Re: Zakony thermodynamiky

Špatně jste to studoval, je to jen jedna z hypotéz a entropie je je jen stavová veličina vymyšlená člověkem. Popisuje pouze míru uspořádanosti, resp. neuspořádanosti systému, pohyb k pravděpodobnějšímu chování. A tady je kámen úrazu, o který se fyzici přou. Třeba jak to chování vesmíru vůbec popsat a platí pro vesmír v plném rozsahu termodynamické zákony. Z kvantové teorie to není zcela zřejmé. Když mě kdysi vyhodili ze zkoušky z teorie pravděpodobnosti, protože jsem se místo přípravy proháněl na lyžích v Tatrách, a musel jít na opravný termín, pak jsem při poctivém studiu pochopil, že pravděpodobnost není jen pouhá statistika.

R. Tesařík 1.5.2016 10:49

Re: Uf

Takže jste si vybral kousíček článku a vypořádal se s ním...hmmmm.

V. Pavelka 1.5.2016 10:45

Byrokratizace složitost

to je to co nás ničí,Islám je jednoduchý a urputný ,!

V. Pavelka 1.5.2016 10:37

Re: Hm

Firma Amazon! koupila vývojovou firmu na roboty,stovky zaměstnanců se smrsknou na desítky ,nehledě na obrovský nárust dopravy.

F. Kusák 1.5.2016 10:34

Nu, můžeme si o současném západním světě

myslet cokoliv, ale realita tomu nasvědčuje. Poptávka neroste a významně neroste ani HDP, zdá se tedy, že extenzivní formy růstu začínají být vyčerpány. Přestávají platit pravdy typu, že "peníze dělají zase peníze" nebo, že "čas jsou peníze". Lidé nekumulují kapitál, ale spíše dluhy, protože to jim umožňuje žít "tady a teď". Dokonce si myslím, že velmi rychle opadne i boom nákupu nemovitostí, protože nemovitosti bud více a více zdaňovány a pro majitele se stanou zátěží a zbytečnou starostí, kterou musí dlouhodobě financovat a být neúnosně závislým na zaměstnavateli. To koneckonců bude platit i o nákladných věcech typu automobil, jachta nebo něco podobného. Asi nejvíce, tedy podle mého soudu, budou trendy zážitkové činnosti. Je to vidět i na na změnách informačních technologií. Ty budou ještě dlouho dominovat a rozvíjet se, např. technologie "3D" nebo virtuální realita. Investici do nových televizorů HDTV - T2 považuji proto za nesmyslné. Přichází jistě zajímavá doba a mladým zcela jistě některé věci "závidím", ale ralativizaci hodnot nikoliv. Jenže to s tímto trendem nejde dohromady.

V. Pavelka 1.5.2016 10:27

Re: Uf

na nadnárodních automobilkách, je vidět problém absolutního odcizení,vše jen pro zisk, miliardy na nové silnice,, obchvaty protihlukové bariéry, gumárny,předražené opravny ,pojištovny úrazy,a mnoho invalidů, zabírání půdy, olejárny atp. A to vše jen že se trochu povozíme !Nárůst oxidu znečištění,za posledních 20 let je z Číny,nyiní nás čeká industrie Indie a Afriky ,taky chtějí jezdit v automobilech.!

L. Popovský 1.5.2016 7:11

Souhlasím, ale rybníky vypouštějí rybáři nebo hrázní. Uvidíme, co nám umožní referendum. Nevěřím, že nám umožní např. omezit právo politiků sedět v parlamentu 20 let... Ale uvidíme.

Článek se mi i přes jeho délku líbil, ale přečtu si jej ještě jednou...

D. Lobpreis 1.5.2016 6:16

Re:

Zejména, pokud z globálního hlediska jsou ti kapři i všichni evropští důchodci, bezdomovci a samoživitelky, to name a few.

J. Machotka 1.5.2016 6:12

Re: Uf

Jedná se o rozdíl mezi Effectiveness a Efficiency (nevím, jestli pro druhý termín existuje v češtině ekvivalent) - viz např. http://www.diffen.com/difference/Effectiveness_vs_Efficiency nebo http://smallbusiness.chron.com/difference-between-efficiency-effectiveness-business-26009.html

J. Machotka 1.5.2016 6:09

Re:

Děkuji za Vaši upřímnou odpověď. S tím, o čem píšete v závěru, mohu jen souhlasit. Ovšem - kapři si sami rybník nevypustí...

J. Kovaříček 1.5.2016 4:58

Re: No, nevím, neidealizujete si ten buddhismus

Vážený pane Hloužňáku, škoda, že o Buddhismu máte zcela mylné představy. Lhostejnost k osudu bližního? Pravý opak, meditace metta je cvičením milující laskavosti k bližnímu i všem cítícím bytostem. Fatalismus? Velký omyl! Budha učí o zákonistech karmy, tedy zákonitosti akce a reakce. To je důležitý mravní aspekt. Zajisté, peníze potřebujeme k životu, ale honba za penězi že by sundala lidi ze stromů? Jak jste na to přišel? Honba za penězi přináší mnoho nepravostí - války, kriminalitu, bezohlednost.

Cílem Buddhismu jest nalézt Dharmu, tedy moudrost. Je to učení nanejvýše etické. Už jste někdy zažil buddhistického teroristu? Když někdo páchá vědomě zlo, tak Buddhistou není i kdyby si tak stokrát říkal! Buddhistu poznáte popdle činů nikoliv slov.

Ano, i v Thajsku jsou chudí a bohatí. Takový už je ůděl světa, nejsme všichni stejní. Buddha rozhodně nepropagoval socialismus, vždyť víme až moc dobře k čemu to vedlo! Buddha sám se narodil v bohaté královské rodině, aby však našel cestu k moudrosti a pochopení tajů existence zvolil život potulného mnicha, který se dovedl oprostit od závislosti na zbytečných materiálních věcech. Kdybychom takovýto přístup k životu dovedli uplatňovat v moderní společnosti mnoho problémů by ubylo.

J. Rechnovský 30.4.2016 21:59

Re: Uf

...a ještě něco Efektivita je anglicky Efficiency. Eficience je jen nový český název pro Efektivitu...

J. Rechnovský 30.4.2016 21:51

Uf

Efektivita, v rovině procesů v rámci nějaké firmy či organizace, má 3 fáze. 1. Popis procesu, 2. Optimalizace procesu, 3. Automatizace procesu. Účelem této činnosti je JEDNODUŠŠÍ proces, který spoří lidskou práci a čas, které nahrazuje obvykle výpočetní technikou. Výsledkem je úspora peněz.

Tato činnost je zcela běžná a přínosná. To, co bylo včera hypermoderní a často velmi složité až chaotické, je dnes zvládnuté, jednodušší a stává se standardem. Vyrobit proudové letadlo byl v roce 1943 vrchol světové vědy a techniky. Dnes to dokáže téměř garážová firmička... Včera nebylo lépe ani hůře. Snaha o efektivitu je přirozená a umožňuje nám uplatnit a zvládnout čím dál širší a hlubší poznání.

Takže. Petr Robejšek je ryzí teoretik. Ve skutečnosti se žádnými procesy nikdy nezabýval v praxi, protože by nenapsal takovou kravinu.

J. Jurax 30.4.2016 20:57

Hm

"Z jakého důvodu budeme pracovat nebo vymýšlet něco nového, když nás roboti osvobodí od práce anebo nás o ni připraví?"

Jenže napřed je potřeba vymýšlet něco nového - totiž ty roboty ... :-) ... současný stav rozhodně nelze mít za konečný v tom smyslu, že roboti nás osvobodí od práce a/nebo nás o ni připraví ...

J. Kanioková 30.4.2016 18:01

Díky za článek, je výborný,

v podstatě odpovídá tomu, jak nad lecčím přemýšlím i já. Čím víc jedinců je zapojeno do procesu, jak řídit kdeco ve stále větším prostoru, svět spěje jen k stále větší byrokratizaci, složitosti, nepředvídatelným komplikacím. Nějak se mi v tom ztrácí lidský faktor..

F. Houžňák 30.4.2016 17:16

No, nevím, neidealizujete si ten buddhismus

trošku? Chapu, kdyz je vase pani z Thajska, tak ze budete mit k tomu buddhismu nejak bliz nez my Stredoevropane, ale pokud vim, tak buddhismus hlasa lhostejnost k osudu blizniho, protoze je stejne vsecko predem dane a nema se narusovat cesta jednotlivce (zhruba receno). Taky bych rekl, ze honba za penezi a majetkem (ve forme odpovidajici urovni dane spolecnosti) je vlastni uplne vsem lidskym spolecenstvim, primitivnim i mene primitivnim. Taky kdyby nebyla, porad jeste jsme na stromech a zerou nas leopardi. V Thajsku nebo ostatnich buddhistickych spolecnostech nejsou chudi a bohati? Ja myslim, ze ano.

A. Reček 30.4.2016 17:15

Re: A just mám co dodat

Je to tak. Jen dodám, že autor článku použil příliš vět a cizích slov.

K. Wágner 30.4.2016 15:42

Islám je v Bruselu hlavním náboženstvím

Vatikánský rozhlas tento týden upozornil, že islám je dnes v Bruselu hlavním náboženstvím."Zatímco praktikujících katolíků je sotva 12 procent obyvatel belgického hlavního města, praktikujících muslimů je 19 procent. Navíc lze očekávat, že tato tendence v příštích letech dále poroste, protože v bruselských státních školách tvoří polovinu žáků muslimové," uvedl rozhlas.

Z. Lapil 30.4.2016 13:59

A just mám co dodat

Aby nedošlo k omylu: s článkem naprostý souhlas, zformuloval to, co nejasně tak nějak jakoby tuším.

Jen si myslím, že je-li - naprosto v souladu s článkem - svět/společnost/stát/organizace příliš složitá na to, aby byla řiditelná, pak nemá moc smysl uvažovat o tom, jak nebo dokonce kam ji řídit. Viz komunisti - dodnes mnozí věří, že je to dobrá myšlenka a že kdyby nebylo Stalina...

Což je, myslím, odpověď na nápad "Robejšek na Hrad". On zformuloval problém, ale řešení nejen že nenabízí, on ho ani nezná "a ještě to drze přiznává". O něco takového se pokoušel V. Havel. Myslitelé (já) ho berou vážně dodnes (nemusí nutně souhlasit), občané političtí ho buď proklínají rovnou, nebo si aspoň myslí (opět já), že v politice byl asi tak od dvě volební období déle, než bylo záhodno.

Aneb dovedete si někdo představit komentáře v novinách, kdyby politik nepodepsal vstup do EU a zdůvodnil to podobným způsobem? Už vidím titulky: ROBEJŠEK NECHCE DO EU, PROTOŽE JE NA NĚJ PŘÍLIŠ SLOŽITÁ!!!

M. Baloun 30.4.2016 12:10

super článek

To co si myslím, o čem přemýšlím shrnuto v několika super hutných odstavcích. Moc děkuji