24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

POLITIKA: Nová lež o důchodech je tu

Zdálo se vám, že téma důchodové reformy už jaksi vyšumělo? Že zrušením sotva zavedeného druhého důchodového pilíře se důchody tak nějak uklidily pod koberec?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Patta 2.4.2016 10:28

Nevěřte ekonomům ohledně důchodů ani čárku

Bohužel i paní Šichtařová, navzdory faktu že je matkou dětí, má jako účetní nepřekonatelný blok ve svém myšlení. Píše o tom, KDY bychom měli jít do důchodu, přitom ani NETUŠÍ jak je I. důchodový pilíř financován a co z toho plyne. Měla by se naučit správnou, tj. sociálně ekonomickou definici I. důchodového pilíře, která zní: Starobní důchody z I. důchodového pilíře jsou dividendy z investic do výchovy dětí. Možná že by pak časem pochopila, že výchovou svých dětí, na rozdíl od těch bezdětných, masivně investuje na svůj starobní důchod do I. důchodového pilíře. Proč? Protože I. důchodový pilíř je PRŮBĚŽNĚ, tj. mezigeneračně financován! Jinak řečeno: na naše důchody nám vydělají až naše děti, z čehož plyne závěr - kdo děti nevychoval, tomu nemá kdo přispívat na jeho důchod. Bezdětní důchodci v průměru tunelují 1 milion 600 tisíc korun z I. důchodového pilíře. Jak je to možné? Nelze mít v jednom systému financování průběžné a současně fondové. Výsledkem je aktuální schodek I. důchodového pilíře ve výši 27,5 miliardy korun ročně. V době, kdy do důchodu odejdou silné ročníky let sedmdesátých minulého století, schodek dosáhne 120 miliard korun ročně bez započtení inflace. Takže důchodový systém, nastavený v zákonu č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, jakoby pány Dr. Jekyllem a Mr. Hydem, je vskutku výtvor k nezaplacení a to doslova.

J. Pražák 31.3.2016 22:55

jednoduché řešení

Stačilo by, kdyby ti neomarxističtí dobrotrusové povinně zajišťovali pouze základní důchod, který by stačil na chleba, vodu a noclehárnu a vše ostatní nechali na svobodné vůli jednotlivce. Proč by si někdo nemohl pojistit důchod např. od 50ti leta ve výši 80% průměrného příjmu? Dle toho by platil. Stejně jako když si pojistí auto.

Ale to by nebylo sociální, socialistické a na přerozdělování od pilných k lenochům by se nedalo tolik "odklonit".

V. Čermák 31.3.2016 22:06

Problém důchodů je problém nedostatku peněz

ve státním rozpočtu. Pokud ročně odtéká z ČR nyní již 480 miliard korun do kapes našich kolonizátorů, ehm, spojenců, pak se tento problém, ale i jiné, budou vracet neustále.

M. Prokop 31.3.2016 22:19

Re: Problém důchodů je problém nedostatku peněz

Měl jste si nějakou tu fabriku koupit místo "kolonizátorů". A "odtékalo" by méně.

O matematických souvislostech věk odchodu do důchodu/počet důchodců/výše důchodu vám raději ani nebudu dělat v palici zmatek.

L. Novák 1.4.2016 21:27

Re: Problém důchodů je problém nedostatku peněz

:-D

P. Skřivan 31.3.2016 20:55

To jsou pomluvy !!!

Nová soudružka ministryně provedla dramatickou reformu: napsala všem OSVČ, ať si dávají bacha, že důchody budou malé. Ovšem, proč by si měli dávat bacha ti, kteří mají děti ? Jak může soudružka ministryně vědět, jaká bude realita za dvacet let ? Nepamatuji se, že by nějaká taková předpověď zdejším potentátům někdy vyšla. Pamatuji ale třeba, jak komunisti plánovali přes rok 2000. :-)))

M. Prokop 31.3.2016 22:20

Re: To jsou pomluvy !!!

Malé budou, to je čistě matematická zákonitost.

K. Novák 31.3.2016 19:02

Průměrný věk odchodu do důchodu

byl před několika málo lety (přiznal to v televizi i tehdy předseda vlády Nečas) 58 let. Nyní je to možná více, ale pochybuji, že rozdíl stojí za řeč.

2. pilíř je jen vyvádění peněz z reálné ekonomiky do sféry finančních spekulací a finanční spekulace jsou činnost ekonomicky neužitečná. Důchodové fondy, pokud by v nich bylo hodně peněz, by přispěly akorát k tvorbě bublin.

P. Vaňura 31.3.2016 20:27

Re: Průměrný věk odchodu do důchodu

Důchodové fondy, spravované soukromými subjekty by byly především ROZKRADENY. Neumím si představit, že by tomu mohlo být jinak. Pokud by nad nimi převzal stát garanci, musel by rozkradené peníze nakonec uhradit z rozpočtu.

M. Kysel 31.3.2016 20:29

Re: Průměrný věk odchodu do důchodu

Za posledních 15 let byly soukromé důchodové fony vykradeny (různou formou) pouze vládami: Maďarsko, Polsko, Slovensko...

M. Prokop 31.3.2016 20:43

Re: Průměrný věk odchodu do důchodu

Ovšemže.

P. Vaňura 31.3.2016 21:01

Např. v USA důchodci v důsledku krize přišli o nemalou

část důchodů, třeba 40%. Myslím tu krizi z r. 2008. Mnohé penzijní fomdy měly kapitál v hypotékách a hlavně "finančních produktech" od nich odvozených. Není tu jen Evropa...

M. Prokop 31.3.2016 22:20

Re: Např. v USA důchodci v důsledku krize přišli o nemalou

To ovšem není vykradení.

M. Prokop 31.3.2016 20:44

Re: Průměrný věk odchodu do důchodu

Co je tedy třetí pilíř? Po stránce použití peněz? :-P

K. Vyšata 31.3.2016 17:54

Jiný návrh.

Nechat průběžný systém tak jak je a dotovat ho ze zvýšení DPH (za Kalouska sanace II. pilíře). Přestat dotovat spoření do III.pilíře a ušetřené peníze vložit do výstavby a vytvoření systému penziónů pro staré. Přestat propagovat dlouhodobé spoření v nejproduktivnějším věku, kdy by se měl žít plnohodnotný život. V té době se zakládají rodiny, buduje se kariéra, cestuje se, vzdělává a stará se o děti. To všechno jsou výdaje v podstatě omezující nějaké dlouhodobé spoření s nejistým výsledkem. Teprve v době tak deset let před odchodem do důchodu, v době kdy jsou děti tzv. z domu a mají svůj život, nasadit všechny své volné peníze na krátkodobé spoření v čemkoliv, co má jasnou perspektivu vydržet deset let. Samozřejmě je možnost celý svůj produktivní život s vysokým příjmem část výdělku investovat do trvalých hodnot, pozemků, nemovitosti a pod. A to co neví kam peníze vyhazovat, protože je nespotřebují, se nabízí akciové trhy.

J. Jurax 31.3.2016 19:45

Re: Jiný návrh.

Možná snad.

Ale "Teprve v době tak deset let před odchodem do důchodu, v době kdy jsou děti tzv. z domu a mají svůj život, nasadit všechny své volné peníze na krátkodobé spoření v čemkoliv, co má jasnou perspektivu vydržet deset let.".

To ale platí pro profese, které mají nejvyšší plat před důchodem. Ale je celá řada profesí, u nichž tomu tak není - pracovník deset let před důchodem je už za zenitem a fyzicky, někdy i duševně nestačí; jeho plat pak odpovídá jeho výkonu. Taky můžou nastoupit nemoci a našetří se kulové.

A taky - děti z domu mající svůj život mohou potřebovat peníze pořád ... protože v té době zakládají rodiny, budují si kariéru, cestují, vzdělávají a starají se o děti a chtějí žít plnohodnotný život.

"Přestat dotovat spoření do III.pilíře a ušetřené peníze vložit do výstavby a vytvoření systému penziónů pro staré.". No možná. Ale nevím, jak by to finančně vyšlo a nechce se mi to zjišťovat. Máte nějakou aspoň rámcovou rozvahu?

L. Novák 31.3.2016 19:56

Re: Jiný návrh.

Komunisti jako Vyšata a spol. jenom blábolí o báječných zítřcích po zavedení nesmylných (ne)ekonomických experimentů. V socialistickém státě mělo zatím vždy smysl investovat do nemovitostí a vlastního bydlení. Stát řízený jako socialistický dokáže své ekonomicky aktivní obyvatelstvo vyždímat na kost, aby své voliče řvoucí po okradení bohatších a ekonomicky úspěšnějších uspokojili v blahobytu byt třeba na dluh. V socialistickém Česku proto má smysl spoléhat na státní průběžný systém, byť ho socialisté řídí jako "letadlo".

"Po nás potopa" je to správné socialistické heslo, které (zatím) funguje, dokud nám půjčují...

K. Vyšata 31.3.2016 20:26

Re: Jiný návrh.

Zastydlá puberta? To si musíte pokaždé místo argumentů stříknout do kalhot nenávistí? Jděte se vycpat když nedovedete věcně argumentovat.

J. Lepka 31.3.2016 21:15

Re: Jiný návrh.

Věcné argumenty ? Tak jo. Můj děda byl ajzboňák od roku 1916, tedy státní zaměstnanec pod penzí. Přesto si soukromě platil ještě druhou. V roce 1948 byl komunisty urychleně odeslán do penze / nebyl komunista / s penzí 600,- měsíčně a ta druhá, soukromá byla soudruhy na MF ukradena bez náhrady.

Tak neplácejte nesmysly.

K. Vyšata 31.3.2016 21:26

Re: Jiný návrh.

Asi jste nepochopil, že právě v tom se schodujeme. Váš děda dopadl přesně jak já dlouhodobé spoření nedoporučuji. Změna režimu patří mezi nebezpečí které může zničit úspory. Jenom pohledem na konání našich a evropských politiků právě tohle nebezpečí dělá reálné. Může za pár let nastoupit muslimská Evropa s jiným pohledem na spoření, nebo se EU rozpadne a jak to bývá, státy se porvou mezi sebou.

L. Novák 31.3.2016 22:00

Re: Jiný návrh.

Já mám větší obavy z komunistů v české vládě než z muslimů. Muslimové nejsou ekonomicky negramotní jako většina českých občanů s mozky vypláchnutými komunistickou vírou a propagandou.

K. Vyšata 31.3.2016 22:13

Re: Jiný návrh.

Co na to odpovědět, někdo má vypláchnutý mozek komunismem, jiný antikomunismem. Moc se od sebe neliší.

M. Prokop 31.3.2016 22:21

Re: Jiný návrh.

Liší se zásadně. Antikomunisté neškodí.

K. Vyšata 31.3.2016 20:14

Re: Jiný návrh.

Samozřejmě jsem to myslel jako směřování k určitému vnímání problému. V každém systému jsou a budou různé situace. Jedno je ale jisté, třicetileté spoření provází příliš nebezpečí a konečné výsledky ovlivňuje spousta nepříznivých okolností. Samozřejmě některé profese budou před důchodem ze své podstaty míň placené nebo jinak znevýhodněné, ale také stářím se zmenšují nároky, většinou lidé mají vyřešené bydlení, zařízení domácnosti a pod. Problémy se zdravím jsou logické a přicházejí bez ohledu na nějaký důchodový systém. Někomu to přinese víc potíží, někomu míň. Ale logika dokazuje, že v té době se dokáže člověk o svojí blízkou budoucnost víc a s vědomím odpovědnosti postarat. Chce to jeden základní předpoklad, vychovat a do světa pustit děti, které nebudou potřebovat luxování peněženek svých rodičů.

Pokud navrhuji zrušit dotování III. pilíře, nemůžu přesně napsat kolik to stojí, ale jde o miliardy ročně. Navíc se ze státního rozpočtu tímto dotují ti bohatší a je to vysávání od všech jen k některým. Vidím v tom nevhodnou podporu finančních žraloků kterým to přináší dost vyoké zisky. Nevím kolik stojí jeden střední penzion pro důchodce, ale vím, že je jich zoufale málo.

P. Vaňura 31.3.2016 20:33

Takže jinými slovy o penzionech pro důchodce nevíte NIC

Pokud bych tam měl skončit, uvažoval bych, zda nemám raději skočit pod vlak (něco o tom vím, bylo by to dlouhé povídání).

K. Vyšata 31.3.2016 20:55

Re: Takže jinými slovy o penzionech pro důchodce nevíte NIC

Jak se to vezme, nějaký čas jsem jezdil pravidelně do domova důchodců a do jednoho moderního penzionu. Dost velký rozdíl a úroveň života. Jak budete prožívat podzim života je jen na vás, i skok pod vlak je řešení, uspoří se důchod pro jiné. Možná ale že by neškodilo se spolu se svým okolím začít trochu o stáří spoluobčanů zajímat.

Já nikomu nevnucuji moje názory, jen dávám všanc jiný pohled.

J. Kozohorský 31.3.2016 17:51

už vidím,

jak někdo zaměstnává pětašedesátiletého , nemocemi prolezlého, hluchého a pomaloreflexního jedince :D

M. Čihák 31.3.2016 17:57

Re: už vidím,

nechte si to, jo?

J. Kozohorský 31.3.2016 17:59

Re: už vidím,

pozor, mě se to týká též ... 8-)

J. Mach 31.3.2016 16:56

Důchody

Jaká škoda, že mi je už 62 a do důchodu to mám necelý rok. Bohužel si už nebudu moct vychutnat ten požitek, až jako 80letý svižně vyšplhám do kabiny kamionu (doženeme-li do té doby třeba tu Anglii) a vydám se s 50tunovým kolosem na cestu Evropou.

Kdyby se u nás masově nekradlo (že, páni poslanci, vládo, senáte?) a stát místo buzerování svých občanů, malých a středních podnikatelů razantně zvýšil podporu mladých rodin, bylo by asi do značné míry po starostech.