28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VĚDA: Troskův sen

Tak například tranzistorové rádio mi ukázala někdy tak kolem roku 1960 paní profesorka Vlasta Hilská, japanoložka, kamarádka mých rodičů. „Co myslíš, že to je?“ zeptala se.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Uhlich 17.3.2016 12:34

Re: Vodík už nejede?

Plácáte nesmysly Hlosto, objevem revolučních akumulátorů, nebo nových energetických zdrojů by se petrolejářského průmyslu podstatě nedotklo. Tohle je konspirační blábol, který se všude uvádí, ale mohou ho brát vážně jen ti, co jim to moc nemyslí. Začněte tím, že si vygooglíte jaký obsah jakých frakcí vůbec ropa má... pak zjistíte, že to co se používá na výrobu paliv není zas až tak zásadní část. Podstatně víc zabírají další frakce že kterých se vyrábějí některé chemikálie a pak po palivech následují frakce potřebné pro výrobu plastů, stavebních hmot,maziv,barev s dokonce i léčiv... Tedy kdyby se stalo, že by z nějakého důvodu přestal být zájem o benzín a naftu... petrolejářů by se to zas až tak nedotklo. Hlavně je to nereálné neboť zatím co do energetické bilance jsou na tom uhlovodíky neskonale lépe.. Do nádrže 1litr dáte podstatě víc energie než do baterie stejného objemu, navíc u spousty techniky je prostě elektrický bateriový pohon nereálný. Tedy pokud jednoho dne petrolejáře něco potrápí - bude to spíš to, že náklady na těžbu budou pod tržní cenou. Tedy nevěřte, že by tady nějaké koncerny něco blokovaky... kdyby se tady objevil opravdu životaschopný zdroj energie tak právě tyhle koncerny by do toho investovaly okamžitě... bylo by to pro ně výhodné... výroba ostatních komodit z ropy by jim zůstala a dál by bohatli na nových zdrojích... Tak asi tak....

J. Kavalír 17.3.2016 15:21

Re: Vodík už nejede?

Na konspirace také nevěřím, ale s tím využiřím ropy je to trochu jinak. Většina jde na paliva a ten zbytek se dále krakuje, aby se dal opět na paliva využít. I ty plasty se vyrábějí z "krátkých" uhlovodíků (poly+etylén, propylén...) Z těžších frakcí se vyrábějí maziva, asfalt, případně se mazut spaloval. Ředidla do barev jsou také lehké hrakce a to co se spotřebuje na léky nestojí za řeč.

V. Vaclavik 17.3.2016 1:34

Neni uz F1 aspon castecne

na elektrickych motorech? Onehdy jsem videl neco jako F1 zavod, ale byl to snad simulator, v kazdem pripade kdyz jsem slysel ten zvuk, mozna je to jen to nedavne omezeni aby motory nebyly hlucne jako byvavaly, hned jsem prepnul jinam, na to by nemelo cenu se divat.

A nas scifi autor je plne hoden toho oznaceni - neumi si predstavit nic jineho, nez zase baterky a baterky... proste od scifistu ocekavat neco cerstveho je marne, typicky umi jen prezvykavat to co uz mame.

J. Jurax 17.3.2016 1:49

Re: Neni uz F1 aspon castecne

No, ono je v článku řeč spíš o akumulátorech ... a co se Vám na tom nelíbí? Principů akumulace energie je neúrekom, i scifista se vyřádí ... ale furt to bude akumulátor, lidově po Vašem baterka, i když si scifista vymyslí ukládání energie do omega hladin na přechodech mezí psí mezony a kví mezony :-)

Akorát J.M.Troska sbíral nějakou vesmírnou elektřinu tuším tzv. rozsochou, pokud si pamatuju z dávné četby jeho děl - četl jste je taky?

S. Donát 17.3.2016 6:48

Re: Neni uz F1 aspon castecne

Ano, pravdu díte. Nakonec i ty Dlouhé stráně jsou taková velká baterka :).

Rozsocha, reostat, Arne, Pavel a na toho třetího si nevzpomenu. Zápas s nebem tuším, že? Byl jsem tou trilogií unešen. Ještě byla jedna z podmořského prostředí, taky vynikající.

B. Graf 17.3.2016 9:05

Re: Neni uz F1 aspon castecne

Aeronautilus, kapitán Nemo, paprsky života a smrti, holanit, platiridos, ... Jéje, to byly doby...

Trosku jsem také miloval, moc hezky se to čte, i když je to leckdy dost naivní a nedůsledné. Je to ale takové čisté, dobro je dobrem, zlo je zlem.

V. Javora 17.3.2016 12:32

Re: Neni uz F1 aspon castecne

Petr

V. Vaclavik 17.3.2016 13:03

Re: Neni uz F1 aspon castecne

No, cetl, i kdyz asi uz ne v tom uplne spravnem veku. Myslim ze to byla inspirace Teslou a jeho pokusy, cerpani elektricke energie 'z prostoru', vyuzivanim rozdilu potencialu elektricke energie v prostoru (ne v atmosfere jako takove).

Stejnou vec pouzila ve svem romanu 'Atlasova vzpoura' (Atlas Shrugged) Ayn Randova (motor cerpajici energii z prostoru), nejspis taky brala inspiraci v Teslovi.

Takova vec je pomerne blizko mym zajmum ve fyzice, ale nevim nic o tom, jak by neco takoveho bylo mozne, coz neznamena, ze to nekdy mozne byt nemuze.

M. Pivoda 17.3.2016 1:21

Česká sci-fi?

Já bych si zase přál, abych mohl v Česku napsat o výzkumně vývojové práci (v oblasti umělé inteligence), na které jsem se podílel s českým vědcem doc. Václavem Polákem již před pádem českého socialismu v roce 1989. Byl to dlouhodobý projekt, který byl ale v Česku rychle zabit Jiřím Zlatuškou (https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/).

Potěšilo mne ale, že v Americe naopak dokáží pracovat na jednom projektu umělé inteligence i tři desetiletí, než s plným produktem vyjdou na trh. Viz zde:

An AI with 30 Years’ Worth of Knowledge Finally Goes to Work. https://www.technologyreview.com/s/600984/an-ai-with-30-years-worth-of-knowledge-finally-goes-to-work/#/set/id/601047/

J. Kovaříček 17.3.2016 1:18

Co nás čeká.....?

Celá ta moderní technika je jen slabý čajíček, nic moc. Počkejte si ale na pětadvacáté století! To budete zírat jaké vynálezy vynalezne umělá inteligence. A za pět tisíc let? Jen popusťte uzdu fantazii a velice rychle a snadno se z toho zblázníte.

J. Jurax 17.3.2016 1:34

Re: Co nás čeká.....?

Ale ještě víc budete čumět, jaké hovadiny spáchá umělá blbost ... :-)

P. Dvořák 17.3.2016 2:02

Re: Co nás čeká?

Blbost je zcela přirozená, provází lidstvo od nepaměti, nelze ji ničím nahradit. Kdežto umělá inteligence je cosi syntetického, co se tváří jako něco, čím nikdy není.

V tom je dán rozdíl v konečném výsledku. Když používáte umělé sladidlo, tak jste také nadšen z toho, že nedostanete cukrovku, nejste z něho obézní, nemusíte v cizích státech bourat nově postavené cukrovary a pod.

Jenže jak správně píše pan Kovaříček: "A za pět tisíc let? Jen popusťte uzdu fantazii a velice rychle a snadno se z toho zblázníte."

J. Brunner 17.3.2016 4:31

Re: Co nás čeká?

Poslední odstavec je určitě správně. Evoluce pořád řádí, i když si to lidé nechtějí přiznat. Opice se nerozhodly stát se lidmi, evoluce je k tomu "dokopala". Kdo ví k čemu dokope současné lidstvo za pět tisíc let?

M. Pivoda 17.3.2016 10:41

Do jakého časového horizontu jsme schopni předpovídat?

Za pět tisíc let? Pokud bude vývoj v IT odvětví probíhat dosavadním tempem (a naplní se prognóza Ray Kurzweila), pak již v roce 2045 přesáhne výkon umělé inteligence souhrn všech lidských mozků na této planetě.

Nejsme tedy schopni předpovědět, co se stane již po roce 20145, natož pak aby někdo zvažoval, co bude za pět tisíc let - při normálním (tzn. nekatastrofickém) scénáři.

M. Pivoda 17.3.2016 10:44

Překlep

Ve druhém odstavečku rok 2045, nikoliv 20145.