28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Má prezidentská otázka (2)

Snad by se zdálo, že další prezident, jako poslední komunistický, by měl uzavřít část první. Ale s nástupem dr. Gustáva Husáka - nejprve do funkce generálního tajemníka KSČ v roce 1969 (jak víme, k prezidentství se dopracoval až v roce 1975) - přišla i generální změna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Procházková 18.3.2016 1:13

Re: A ještě jedna věci Husákovi k dobru: byty.

Bodeť by nebylo v Kalifornii dost bytů, tam totiž nevládli komunisti...:-) My čekali na byt už za Tondy Novotného, ale jak jsem psala, vzdali jsme to a odešli z Prahy. Splnili jsme rozkaz toho politika, který na sjezdu hřímal, že je nutno to pražské intelektuálské hnízdo rozprášit.(:-D)

B. Volarik 17.3.2016 23:41

Re: A ještě jedna věci Husákovi k dobru: byty.

Také jsem za Husáka čekal a čekal nabyt. Ba i závdavek do bytového družstva jsem vložil. jenže jsem neměl dost "bodů"... to víte, svobodný a ještě k tomu nekomunista..... Tak jsem se po po odchodu z rudého ráje půl roce čekání na asyl ubydlel v Californii a bylo to. V San Fernando Valley bylo, kupodivu, bytů dost....

M. Pivoda 17.3.2016 15:01

Po roce 1968: Souhlasíš se vstupem vojsk spřátelených armád?

Jeden chytrý hnědočech na tuto výzvu před komisí reagoval slovy: "Soudruh Novák říkal, že ..."

Předseda prověřovací komise na to: "No ano, správně to řekl soudruh Novák. Ale jaký je tvůj osobní názor?"

Chytrý hnědočech stále pokračoval ve stylu: "Soudruh Dvořák říkal, že ...".

Na toto zareagoval přeseda prověřovací komise už velmi vztekle: "Já se tě ale ptám, jaký je tvůj osobní názor? Máš ty vůbec nějaký osobní názor?"

Zde chytrý hnědočech zabodoval následovně: "Ano, já mám i svůj vlastní názor. Jenže já už s ním předem důrazně nesouhlasím!"

J. Farda 17.3.2016 14:32

Re: To je pravda,

Jen esli na ně spíš nedopadaly pendreky Psů Filipsů Vondrušků za disciplinární přestupky které jako zavilí nepřátelé lidu a socialistického zřízení provokativně spáchali proto, aby na ně nemohla ta amina na rozdíl od těch obušků dopadnout! :-(

J. Fridrich 17.3.2016 14:07

Re: V zájmu objektivity je nutno dodat,

Že vy jste si nevzal léky pane Alda ? Vypotit se, obklady, klid na lůžku. Odpoledne lehká procházka parkem vaší kliniky. Ale pozor, hlídejte si čas ! Víte, že docent Chocholoušek nemá rád pozdní příchody. Příště by vám nepůjčil tu odpornou Západní techniku - počítač. Ale Putin by vám jako pravému nefalšovanému soudruhu zajisté půjčil ten jejich výkřik ruské techniky - SČOT. Dá se na něm také počítat. Na drátcích tam budete mít plno barevných kuliček - uvidíte, že se vám to bude líbit - ony se totiž dají po těch drátech hezky posouvat.

Vy máte rád pohádky, že ? Tak jakou si dáte - O červené Karkulce, nebo o Sněhurce, také Pepek námořník a Mickey Maus je dobrej - ale pozor, některé jsou z JůEsEj a ty budou pro vás " závadové ".

J. Vozábalová 17.3.2016 13:38

Re: Trošičku polemiky

Tak to jste mne pane Hruško rozesmál - je to hezká představa, ale fakt nevím. V Sedmi Chalupách jsem byla jedinkrát v životě počátkem devadesátých let - pracovně. Byla to tehdy malebná vesnička - kdoví kolik statků od té doby prošlo "modernizací" a jak dnes vypadá.

Já žiju na druhé straně Kletě - z hlediska počasí je Brložsko a Křemežsko na návětrné straně, my jsme schovaní - tedy "zakletí za Kletí".

Jo a díky za ten smích!

I. Procházková 17.3.2016 12:04

Re: A ještě jedna věci Husákovi k dobru: byty.

Je to přesně tak, p. Brousková, já jsem o tomto problému už taky několikrát psala. Dokonce tehdy na počátku normalizace, kdosi (Husák nebo Bilak?) prohlásil, že je nutno to intelektuálské pražské hnízdo rozprášit). Docházelo proto k situacím, kdy člověk s požadovaným vzděláním, žádající o práci s bytem, nebyl přijat, protože byl Pražák (prostě měl trvalé bydliště v Praze). Místo něj vzali pracovníka se základním vzděláním, ale se správným bydlištěm - na začátku 70. let to byl Západočeský kraj (říkalo se tomu "náborová oblast"). Hodně těchto "náplav" dostalo takto byty na Proseku nebo na Jižním Městě (většinou velmi brzy - 3 měsíce po nástupu do práce). Šlo převážně o dělnické profese ve stavebnictví nebo v těžkém průmyslu. Někteří to řešili tak, že když měli někoho příbuzného mimo Prahu (konkrétně právě v západních Čechách), naoko se tam přihlásili k trvalému pobytu a tím pádem se z nich stali nepražáci a získali tak šanci na získání bytu. Měli jsme s manželem stejný problém, oba rodilí Pražáci bez šance na získání bytu. Manžel by mohl pracovat při výstavbě metra, ale bez bytu, ty dostávali jen mimopražští. Tak jsme z Prahy kvůli bytu odešli, manžel podepsal setrvání u podniku na deset let a byt jsme dostali 10 měsíců po svatbě. Je to už skoro padesát let, do Prahy to naštěstí nemáme tak daleko...:-)

B. Brousková 17.3.2016 11:09

Re: A ještě jedna věci Husákovi k dobru: byty.

Husák byl celý život dobrák od kosti, jako každý komunista. To vám jistě rád potvrdí každý pamětník.S Husákovými byty to ovšem bylo trochu jinak. Po řádění plíživé kontrarevoluce a zahájení normalizace, v rámci poučení z krizového vývoje, došla Husákova rodná a moudrá strana k závěru , že jedinou možností jak zabránit něčemu podobnému v budoucnosti, je nutnost rozředit kontrarevoluční podhoubí v Praze , protože tam bylo nepochybně kontrarevoluční hnízdo, soudě podle toho jak Pražáci uvítali Ruské a Sovětské dobrodince při jejich příchodu. Nikde jinde nedošlo k tak masivním protestům, nebylo tolik mrtvých a raněných, navíc vše dokonale zdokumentováno na filmech a fotografiích. V první fázi proto bylo ke Praze připojeno asi třicet obcí včetně měst jako Zbraslav a Radotín. V druhé fázi začala výstavba pražských sídlišť. Včetně obrovských jako je Jižní město atd. Byty v nich ovšem nebyly určeny pro pražské žadatele , čekající na byt mnohdy desetiletí. Byly určeny pro přistěhovalce z venkova, kteří měli posloužit jako jakási pátá kolona v prostředí, kde milující stranu obyvatelé kupodivu nemilovali. Praha, která měla před okupací necelý milion obyvatel , měla v krátké době o stotísíc obyvatel více. Výsledek celé komunistické akce předčil očekávání. Jenže místo očekávaného naředění kontrarevolučního podhoubí se stal pravý opak. Straně věrné naplaveniny byly patrně infikovány protikomunistikými viry. Když v roce 1989 skandovali Pražáci na Letné v počtu přibližně milionu demonstrantů "Podívej se Gusto, jak je tady husto"!! bylo mezi nimi jistě mnoho Husákových přistěhovalců a jejich potomků. Mimochodem v té době bylo stále v Praze sto tisíc nevyřízených žádostí o byt a zhruba třetina bytového fondu , patřila mezi zdravotně závadné byty. že...

A. Alda 17.3.2016 9:50

To je pravda,

milosti neuděloval "nepřátelům socialismu". Ale amnestie na ně dopadaly také.

J. Farda 17.3.2016 9:07

Re: V zájmu objektivity je nutno dodat,

Tasil jste dříve, vzal jste mi to z huby, pardon, z ruky!

A. Reček 17.3.2016 8:58

Re: V zájmu objektivity je nutno dodat,

Je to tak.

J. Farda 17.3.2016 8:44

Maličké upřesnění:

soudruh bojler Jakeš pochází z osady České Chalupy na severoseverozápadním svahu Kletě, administrativněsprávní obec Brloh. Jinak skvělá retrospektiva časů, které jsou už zaplaťkdokoli za námi. Díky autorovi, hezký den/dny všem! :-)

M. Valenta 17.3.2016 8:44

Re: V zájmu objektivity je nutno dodat,

Až na ty "politický" pane Alda. Ty v lochu trčeli dál.

A. Alda 17.3.2016 8:35

A ještě jedna věci Husákovi k dobru: byty.

Když byla po válce nouze o byty, nechal k tomu Gottwald vydat speciální zákon. Nouze o byty pokračovala, a tak i Zápotocký si k tomu nechal vydat zákon. No a protože zákon o jen papír a žádný problém neřeší, bytů bylo stále zoufalý nedostatek. No a tak i Novotný vydal svůj zákon o hospodaření s byty. Ale ony jaxi pořád nepřibývaly a čekací doby na byt se prodlužovaly a úplatky rostly do pozoruhodných výšin... Až přišel Husák a ten místo nového zákona nařídil konečně ty byty stavět. A to masivně. A když odcházel z funkce, byla situace taková, že polovina bytového fondu v Československu byla postavena za jeho vlády. Ovšem Havel to nazval králíkárnami, že...

P. Kmoníček 17.3.2016 8:31

Re: Trošičku polemiky

Myslím si,že je zbytečné upřesňovat odkud ten šašek vlastně pochází.

A. Alda 17.3.2016 8:31

V zájmu objektivity je nutno dodat,

že Husák byl nejmilosrdnější president, kterého jsme kdy měli. Vyhlásil nejvíce amnestií (ty byly tak pravidelné, že s nimi advokáti standardně počítali a podle toho v dohodě se soudci uzpůsobovali časových průběh trestních caus), a také udělil nejvíce milostí. V podstatě nebyl den, kdy by Husák neudělil někomu milost.

J. Krejčí 17.3.2016 7:38

Konec dobrý, všechno dobré !

Když si vzpomenu na všechen ten vztek a na-ranost, kterou ve mně vzbuzoval Husák svým žvaněním, cítím, že to stálo za ten konec. Bez srpna 68 by tady byl SSSR asi dodneška.

J. Hruška 17.3.2016 6:37

Re: Trošičku polemiky

Jestlipak u Vás soudruzi pohrobci pověsili pamětní desku u jedné ze Sedmi Chalup na kůl v plotě??

B. Volarik 17.3.2016 6:34

Jak jsme nepodepsali.

Studoval jsem tehdy na večerní průmyslovce (Střední Průmyslová Škola Stavební v Praze, na Smíchově). Bylo mi tehdy 30. Učitelka češtiny a občanské výchovy byla kovaná rudoška, předsedkyně volební komise..atd... Záhy po prvním vydání prvního prohlášení Charty 77 přišla do třídy s tím, že se kolektivně podepíše prohlášení proti Chartě. V tu ránu se zvedla celá druhá lavice: Messner, Jung, já, Mikulášek, Koubek a jali jsme se dožadovat kolektivního seznámení se s dotyčným textem, neboť nelze přece protestovat proti něčemu, co neznáme. V novinách text nebyl, v rádiu taky ne...nikdo to vlastně nečetl, znění textu neznal! Učitelka chvíli váhala a pak v ní zvítězila pochybnost. Řekla: Dobře, já vím, že to určitě někdo z vás má. Kdo to má? Koubek zvedl ruku a řekl: Já. Učitelka ho vyzvala k přečtení textu. Koubek vylovil zpoza košile jeden samizdatový výtisk a nahlas ho přečetl. Učitelka na to řekla: NO, tak teď už nemůžete tvrdit, že to neznáte a klidně můžete podepsat prohlášení o nesouhlasu. Osazenstvo druhé lavice se téměř jednohlasně vyjádřilo: My s tím ale souhlasíme! Nebudeme podepisovat prohlášení proti něčemu, s čím souhlasíme! Učitelku to tak vyvedlo z míry, že od záměru podepisování upustila a v rozpacích vyklidila pole. Kupodivu se nikomu z nás nic nestalo. nebyli jsme vyhozeni ze školy, nebyli jsme potrestáni v zaměstnání. Učitelku to asi tak vyšinulo, že se stáhla do pozadí a o trapasu mlčela. Ono by asi přiznání toho fiaska mohlo pro ni znamenat větší nebezpečí než pro nás. Já byl například svářeč, montér ocelových konstrukcí, nebylo kam mne vyhodit a vydělával jsem spoustu peněz...asi mnohem víc než ta učitelka...

J. Vozábalová 17.3.2016 1:44

Re: Trošičku polemiky

Omlouvám se - nikoli z Českých Chalup - ty jsou sice jen kousek vedle, ale patří k Nové Vsi - ale ze Sedmi Chalup - a ty patří do obce Brloh. Tehdy - v době Jakešova dětství - to samozřejmě byla samostatná vesnice, ovšem kostel i škola byly v Brloze a Sedm Chalup tam bylo přifařeno i přiškoleno, stejně jako Nová Ves i České Chalupy.

J. Vozábalová 17.3.2016 1:16

Trošičku polemiky

Opravdu si netrofnu tvrdit, že většina národa věděla, co je obsahem Charty 77, ale vcelku bych řekla, že to vědělo dost značné procento - a nevím o nikom, kdo by s tím obsahem nesouhlasil. "Svobodku" poslouchalo docela dost lidí a byla místa, kde "slyšel jsem v rádiu" znamenalo přesně "slyšel jsem na Svobodné Evropě" nebo "slyšel jsem na Hlasu Ameriky" - tedy alespoň tady v jižních Čechách v některých vesnických hospůdkách.

JENŽE - podpisování "anticharty" bylo postaveno jako samozřejmá povinost, málokdo měl odvahu se vzepřít. Pokud se vzepřel otevřeně - například se dožadoval seznámení s obsahem Charty 77, tedy samozřejmě "aby mohl zodpovědně podepsat s čím nesouhlasí" - druhý den už nebyl knihovník, učitel, geolog nebo cokoli, co byl dosud. Osobně jsem tehdy měla neobyčejné štěstí - soudruzi tak samozřejmě předpokládali poslušnost, že ani účast na podpisování anticharty nekontrolovali - tedy to nevím jistě, ale jak jinak by mi mohlo projít, že jsem se prostě do příslušného sekretariátu k příslušným archům nedostavila.

A jen faktická poznámka - nikoli z Brlohu, ale z Brloha - je tam nádherný kostel, kolem něj hřbitov s kropenkami ve hřbitovní zdi a zajímavý areál fary. Jenže Milouš Jakeš odtud nepocházel, pocházel z Českých Chalup - to je malá vesnička nedaleko Brloha.