29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

GLOSA: Ať slouží, soudruhu

Dnes by bylo zajímavé udělat malý test pro generaci studentů. Znáte více amerického spisovatele Toma Wolfa, nebo ruského politika Michaila Gorbačova? Výsledek by nemusel být jednoznačný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 6.3.2016 8:18

DVOU POLITIKŮ SI VÁŽÍM!

Našeho bývalého presidenta Václava Havla a v nemenší míře i Gorbačova. Bez něj a jeho "perestrojky" bychom dál byli skomírající kolonií CCCP.

D. Lister 6.3.2016 8:47

Re: DVOU POLITIKŮ SI VÁŽÍM!

Naprostý souhlas!

Š. Hašek 6.3.2016 10:36

Re: DVOU POLITIKŮ SI VÁŽÍM!

Nesmysl, pane Kolmane.

Vliv presidenta Havla na změnu Evropy byl mravenčí velikosti. A Gorbačov málo určoval také, ten byl již ve vleku toho, že RVHP již nebyla schopno držet krok v ničem se zbytkem světa a jeho tajné služby už jen řešily "co si každý člen politbyra sysluje doma a jak se večer s kumpány vysmívá budování komunismu". A podle toho chaoticky konal.

Zkráceno.

D. Nowodny 6.3.2016 14:02

Re: DVOU POLITIKŮ SI VÁŽÍM!

Kdyby "nekonal" tak by jste psal jenom do Rudase pochvalné ody na světový komunismus a Vítězný ůnor !

T. Kočí 6.3.2016 10:45

Re: DVOU POLITIKŮ SI VÁŽÍM!

I já to tak vidím. Myslím, že Gorby má větší zásluhy, i když nechtěně.

6.3.2016 16:09

Re: DVOU POLITIKŮ SI VÁŽÍM!

Nemyslím si, že bychom bez gorbačova byli i nadále kolonií sssr. Sovětský svaz i většina komunistických zemí, byly v 80. letech v tak mizerném stavu a za západem v technologiích a ekonomikce zaostávaly tak moc, že by se ruské komunistické koloniální impérium rozpadlo tak jako tak, dříve nebo později. Bez Gorbačova a jeho pokusu o reformu, by ten rozpad stál akorát mnohem víc životů.

J. Vintr 6.3.2016 23:33

Re: DVOU POLITIKŮ SI VÁŽÍM!

Vážit si můžete koho chcete, ale to tvrzení, že by se bez těch dvou historie ubírala jiném směrem, je prostě hloupost. Oba jen sehráli roli ve hře, kterou režíroval někdo jiný, přičemž v případě Havla ani nešlo o roli. Byl to spíš celkem bezvýznamný štěk.

B. Rybák 5.3.2016 18:55

Pan Petráček opět lže!

Gorbačov ve spolupráci s vůdcem KGB Andropovem zahájili proces rozpuštění RVHP jako naprosto neefektivního, konkurence s neokolonialismem (USA..) neschopného "monstra"! Tento ničím nevynucený a proto také nikým nepředvídaný proces měl vést k vytvoření "společnému evropskému domu" (podporovaného např. Mitterandem), který měl vytlačit USA z Evropy (což se nejspíš nemohlo podařit) a pomocí příkladu vděčných národů evropských provést liberální reformy v SSSR (Rusku)!

Putin bezpochyby pokračuje v této politice za situace, kdy po hlupáckém Clintonově bombardování Srbska, spojeném s pokusem zmocnit se s pomocí oligarchů ruského přírodního bohatství, došlo k obrovskému vystřízlivění z politiky současného "západu" a k nárůstu obav z něho.

Sotva co je vzdálenější pravdě než představa, že by Putin chtěl obnovit RVHP nebo vojensky napadnout nějaký stát, který je v NATO! Obrovská podpora Rusů Putinovu režimu je důsledkem žalostné prozápadní, pro Rusy zcela nepřijatelné politiky!

https://vasevec.cz/michail-gorbacov-chvali-vladimira-putina

5.3.2016 19:50

JEdiný kdo lže jsi ty rybáku.

A pokud nelžeš a těm hovadinám, které jsi zde uvedl, věříš, tak je evidentní, že by ses měl léčit na psychiatrii. Gorbačov žádné rozpouštění rvhp nezhájil, naopak jeho reformy byly motivovány snahou zachránit krachující ruské impérium, známé jako sssr a zachovat vliv na jeho kolonie mimo jiné ve střední a východní Evropě. sssr poslení koloniální impérium, stěží mohl něco vytlačovat. Jediné o co se mohl snažit a o co se také snažil je podkopat demokracie a ekonomiky ve zbytku Evropy a narušit spolupráci mimo jiné třeba s USA. O oligarších snažící se ukořistit jakési nerostné bohatsví ve jménu západu, blábolí tak akorát úplní dementi. Oligarchové se skutečně zmocnili nerostného bohatství ruska, ale jen a pouze ve svůj prospěch a následně ve prospěch psychopata a zločince putina, který jako by přes noc zbohatl o 40 miliard dolarů, zatímco mnoho rusů nemá co do huby.

Za rozhodnutí o vojenském zastavení krvavé občanské války, která řadu let zuřila na hranicích Evropy, a to po měsících marných vyjednávání, by Clinton měl dostat Nobelovku.

T. Kočí 6.3.2016 10:48

Re: JEdiný kdo lže jsi ty rybáku.

Jo pravda, ale Rybák má VUML.

P. Vaňura 5.3.2016 16:02

Zmenšení ruského impéria NEZAVINIL Nikolaj II, ale

BOLŠEVICI, kteří za německé peníze provedli státní převrat, uzavřeli s Německem ponižující mír a opustili VÍTĚZÍCÍ Dohodu! Dohoda, ač měla jeden čas v důsledku ruské zrady namále, nakonec zvítězila, ale Rusko zůstalo poraženým státem.

Rozpad SSSR nepodnítil Gorbačov, i když k tomu vytvořil podmínky, ale JELCIN, který, mimochodem, vytáhl Putina do vysoké politiky. Setrvání Ruska v SSSR, kde zejména asijským republikám de fakto vládli feudální autokraté, považoval za překážku demokratizaci. Fakticky to bylo, jak říkal jeden Rus, že "Rusko opustilo SSSR." O asijských republikách říkal "Tam sovětská moc nikdy nebyla, jen formálně."

K. Janyška 5.3.2016 9:53

SSSR není Rusko a Rusko není SSSR. To však neznamená,

že zločin nevládl a nevládne tam i tam. Území obří, lidi málo. To se snad bez zločinu ani obsloužit a udržet nedá. Rusko nejsou jen velká města... Dzp.

5.3.2016 14:41

sssr nebyl nikdy nic jiného než rusácké impérium

postižené zrůdnou ideologií. Všechno jde, když se chce. Rusáci a jejich vládci nikdy nechtěli.

D. Lister 5.3.2016 8:09

Svoboda ve Východním bloku

je jednoznačně Gorbiho zásluha a do smrti bysme mu za to měli líbat ruce! Jedině on sem mohl zase poslat tanky a udělat tady z toho Náměstí Nebeského klidu. Kdo poslouchal za bolševika Hlas Ameriky a Svobodnou Evropu, tomu bylo o začátku jasný, že Gorbi je "jinej" Z politiků 20 století si jeho vážim absolutně nejvíc.

A. Reček 5.3.2016 9:51

Re: Svoboda ve Východním bloku

Pozor, svoboda Východního bloku je v prvé řadě dílem postoje občanů u nás, Polsku a Maďarsku k nefunkční bolševické diktatuře. A pak je to pokračující hospodářské zaostávání zemí RVHP vůči zbytku Evropy. Gorbačov se dostal na trůn po odchodu přestárlých stranických papalášů z tohoto světa a jako nejmladší z těch co ještě v politbyru zbyli si uvědomoval, že způsob bolševického vládnutí nejen v SSSR je špatný. Krátce řečeno, nebyl až tak ideologicky zabedněný, jak ti staří, kteří jej obklopovali. Jenže cesta přestavby tamní společnosti uvolnila občanům SSSR možnost mluvit k věcem palčivým a také vidět je díky zmírnění cenzury. A na uvolnění svobody občanům umírají diktatury všude na světě. Právě proto je stále ruskými bolševiky nenáviděn.

D. Lister 6.3.2016 8:46

Re: Svoboda ve Východním bloku

Ano, pane Řečku. Gorbiho sem shrnul ve slově "jinej". A je celkem s podivem, že ho ÚV KSSS zvolilo do čela Sovětskýho svazu když jim muselo být jasný, že to nebude jako dřív. A už někdy v roce 83-84,říkali na Hlasu Ameriky - Zapamatujte si jméno Michail Gorbačov. U něj je Nobelovka zcela na místě, na rozdíl od teroristy Arafata nebo válečného vůdce Obavy. Není člověk, kterýmu bysme moh býlit vděčnější!

T. Kočí 6.3.2016 10:51

Re: Svoboda ve Východním bloku

Komu čest, tomu čest.

P. Rajman 5.3.2016 6:46

Gorbačov dokázal, že Rusové dokáží

být soudní. Bohužel jen na krátko a jakoby omylem.

J. Kovaříček 5.3.2016 4:05

Ano

Gorbačev je vskutku zajímavý případ a dodnes si ho nedovedu vysvětlit. Byl to on kdo vlastnoručně rozmontoval komunistický systém, o tom není pochyb. Co ho k tomu vedlo? Nevím. Za nabytou svobodu mu však mnoho vděčíme. Že s tou svobodou neumíme dobře zacházet, není jeho vina.

K. Novák 5.3.2016 5:30

Re: Ano

Gorbačov nezvládl brežněvovskou nanicovatost. K rozmontování SSSR ho vedla neschopnost. Neměl prostě potřebnou autoritu a nezvládl situaci a ambice politiků kolem něj. Autoritu mohl v SSSR ovšem mít pouze někdo z NKVD (jedině NKVD měla o SSSR souhrnné informace), což Gorbačov nebyl. Jinak komunismus byl pro SSSR přínosem. Většině lidí se dařilo lépe než za cara a řadě lidí v Rusku a hlavně v postsovětských republikách se dnes daří hůř než v dobách SSSR. Příkladem může být třeba zrovna Ukrajina.

P. Khail 5.3.2016 9:02

Re: Ano

Jasně, hladomory na Ukrajině a gulagy ve stalinských dobách je přesně to, po čem pravověrní soudruzi teskní.

Z. Lapil 5.3.2016 9:16

Re: Ano

Máte pravdu, nechat Puškina trpět ve vyhnanství na rodném statku (Michajlovo, Pskovská gubernie), to je opravdu nehoráznost, v pracovním táboře mohl mít veškerou péči.

A hladomor na Ukrajině ve 30. letech, to by se za sovětů stát nemohlo, že?

T. Kočí 6.3.2016 10:53

Re: Ano

Trochu blábol, zdá se mi.

T. Kočí 6.3.2016 10:54

Re: Ano

patří Novákovi