25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Cíle ČNB

Jak známo, zásadním cílem centrální banky je udržování cenové stability, tedy stability kupní síly peněz. Při naplňování tohoto cíle ČNB je a logicky i vždy musí být připravena uvolnit dále měnové podmínky (nebo je naopak zpřísnit), měnová politika nemůže mít horní a dolní limit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 7.3.2016 22:15

Bez inflace to vážení diskutující opravdu nejde.

Já si nemyslím, že to ČNB dělá dobře, ale z jiného důvodu. ČNB nedělá inflaci přímo, ČNB korunu devalvuje. Kdyby korunu revalvovala, pak by pro nás bylo vše z okolí lacinější - a naši výrobci by prodali do zahraničí prd. Dokud by to šlo, kupovali bychom lacinější zboží z okolí. Ty řeči o vývozu zisků (po zdanění) jsou zastydlé socanské plky ctitelů plánované ekonomiky.

Mě vadí, že si ČNB dala za cíl udržt kurs vůči Euru, zatímco ECB tiskne falešné peníze jak divá (a znehodnocuje Euro), tak my se snažíme tu rozevírající se škvíru mezi korunou a Eurem zacelit. To je podle mě pošetilé, na to nemáme sílu. I Švýcaři to vzdali.

Centrální banky se starají o cenovou ...bla, bla, bla. Jak se jim to daří ? Třeba takový FED. Hlídá tu cenovou stabilitu tak, že kdysi stála láhev CocaColy jeden cent, dnes dva dolary. Tak asi tak.

Co na téma inflace říká Hájkův apoštol ? Mlčí - nechápe. Jen poštěkává.

K. Pavlik 7.3.2016 23:10

Re: Bez inflace to vážení diskutující opravdu nejde.

FED ma ze zakona jine cile nez CNB. Kam by FED prisel kdyby mel udrzovat cenovou stabilitu to nechava CNB.

Pokud lze verit oblibenym kniham meho mladi tak galon whisky (asi 4 litry) stal ctvrtak - viz Jack London. Az budu v El Passu tak tam hodin na barovy pult ctvtak - uvidim co se stane ( citat: mexickym dolarem ...)

L. Novák 7.3.2016 20:53

Komu vlastně slouží ČNB? Občanům? To sotva...

Zájmem občanů není inflace, která znehodnocuje jejich mzdy, příjmy a úspory. V čím zájmu je snaha ČNB vyvolat inflaci? V čím zájmu je snižování hodnoty Kč vůči ostatním měnám? V čím zájmu jsou vyšší ceny zboží v obchodech vlivem intervencí ČNB?

K. Janyška 7.3.2016 16:34

Je to ztráta vašeho rozumu, Hampl. Nebo také úmyslná

zločinecká činnost. To se musí vyšetřit... Dzp.

F. Zrcek 7.3.2016 16:01

Neopustila režim cílování inflace...

Hmm. A není to -náhodou- jen taková bankéřská pověra? Něco jako "cargo efekt"? Nikdo nepopírá, že v období boomu roste inflace, ale pokus umělým tlačením inflace startovat a udržet růst je mimo bankovní lobby (a na ní přisátých pijavic) vnímán obecně dost skepticky. Co se záporných úroků týče - jen aby to nedopadlo jako v ČSR v únoru 1948: aby to fungovalo, musejí se hlavní hráči dohodnout. Jinak riskují masivní odliv vkladů. A když se nedohodnou, nebo někdo dohodu poruší, hmm...

V. Karda 7.3.2016 10:58

K záporné úrokové sazbě.

Nejsem ekonom ale domnívám se že pokud by banky zavedly zápornou úrokovou sazbu tak by zřejmě nastalo hromadné vybírání vkladů protože by se vyplatilo mít své peníze doma ve strožoku než krmit nenasytné bankéře.

K. Pavlik 7.3.2016 12:09

Re: K záporné úrokové sazbě.

Tady se nikdo nebavi o zapornem uroku v bance kde ma drobny stradal svoje uspory, zaporne uroky jsou zatim jen u narodnich bank.

Ono i mit penize doma ve strozoku prinasi problemy jako napriklad kradez nebo obrana pred mysi. Tez za pronajem trezoru v bance kde se daji ulozit papirove penize se musi platit.

R. Tichý 7.3.2016 17:05

Ale bavi, akorat ne uplne verejne.

K. Pavlik 7.3.2016 17:57

Re:

No k tomu je jeste v Cesku dlouha cesta. Nedelaji to dokonce ani v Japonsku.

J. Kyselková 7.3.2016 20:45

Re: K záporné úrokové sazbě.

Pane Pavlíku - obrana peněz ve štrozoku proti myším je nutná, ale co před měnou ?

K. Pavlik 7.3.2016 22:21

Re: K záporné úrokové sazbě.

Na to je jedina obrana. Cituji moji mamu: Na vymenu penez pri menove reforme jsem si musela vypujcit.

L. Novák 7.3.2016 20:48

Re: K záporné úrokové sazbě.

Pokud vím, některé banky už zavedly "sankční úroky" pro firmy od určité hodnoty vkladu. Tedy dávají svým klientům najevo, že o jejich vklady nemají zájem.

http://www.finparada.cz/3229-Banky-se-brani-velkym-vkladu-Nejde-vsak-o-tendenci-poslednich-dnu.aspx

K. Pavlik 7.3.2016 22:16

Re: K záporné úrokové sazbě.

Tady se bavime o vkladech v milionech a za specialnich podminek ktere jsou dusledkem predpisu ktere vznikly za podstatne jinych podminek.

M. Prokop 7.3.2016 10:36

Osobně se domnívám, že na inflaci nic dobrého není,

ani když je ta "správná", cílená.

Kupříkladu ceny elektroniky se neustále snižují a lidé ji kupovat nepřestávají.

Politika ČNB je vedena potřebami ČR, ač o detailech zajisté možno diskutovat. Pokud bychom měli €, nějaké potřeby ČR jsou pro ECB naprosto nezajímavé.

J. Kratochvíl 7.3.2016 10:54

Re: Osobně se domnívám, že na inflaci nic dobrého není,

Potřeba ČR není určitě v neúměrném vyvážení zde vytvořených materiálních hodnot za hranice ČR, nějak si to pletete. A to není detail.

M. Prokop 7.3.2016 15:55

Re: Osobně se domnívám, že na inflaci nic dobrého není,

Hlavní je vyrobit a PRODAT. Švýcaři (třeba) už na to přišli, třeba to jednou dojde i vám.

Slovo "neúměrné" není definované.

J. Krejčí 7.3.2016 5:59

Jak ta nezávislost ČNB

přispěla k přibližování životní úrovně občanů ČR k úrovni třeba Německa, už se autor té samochvály nezmiňuje. Já myslím, že vůbec !

M. Šejna 7.3.2016 7:35

pane Krejčí

uvedu příklad:

před devalvací koruny občan ČR vyvezl do EU zboří za 1000 euro, po devalvaci také za 1000 euro. Před devalvací obdržel za toto zboží v přepočtu 24500 Kč, po devalvaci 27000 Kč. Získal tedy o 2500 Kč víc, tj. o 10,2% větší příjem.

Pokud by český občan za takto získané peníze nakupoval jen zboží z EU, nepoznal by vůbec rozdíl. Jenže on si většinu zboží a služeb kupuje v ČR (nájemné, základní potraviny atd.). Takže právě v tomto se životní úroveň českého občana tomu německému díky ČNB přiblížila. Životní úroveň se totiž mnohem lépe porovnává v tzv. paritě kupní síly a nikoli v nominálním směnném kurzu.

R. Langer 7.3.2016 9:07

Re: pane Krejčí

Hm, a jakpak se to projeví u občana, co do EU nic nevyváží, ale bere normální plat jako zaměstnanec, tedy pro většinu pracujícího národa? Mohl byste nám osvětlit, pane Šimku, jak dojde k přibližování životní úrovně v tomto případě?

M. Šejna 7.3.2016 9:57

Re: pane Krejčí

projeví se druhotně. Tedy tak, že pokud se daří vývozcům, začne se dařit i ostatním. Nakonec růst české ekonomiky je nyní tažen vysokou spotřebou domácností. A vysoká spotřeba domácností je důsledkem vyšších příjmů domácností.

J. Kratochvíl 7.3.2016 10:11

pane Šejna

Jenže vyšší příjmy domácností zařídila vláda, která zvýšila platy státním zaměstnancům a důchodcům. Soukromé firmy zvyšují až následně a neradi.

R. Langer 7.3.2016 10:47

Re: pane Krejčí

Hm, já jsem si u sebe ani u svých známých žádných zvýšených příjmů ani spotřeby nevšiml. Zato jsem si všiml, že všechno zboží podražilo o cca 20%. Kde dělám chybu?

P. Bajcsy 7.3.2016 16:06

Re: pane Krejčí

Neprojeví se nic, protože pan Kapitalista Vývozce si ten rozdíl nechá a určitě se nepodělí se svými zaměstnanci. Pokud se nejedná o soukromníka, tak si přebytek rozdělí management podniku anebo se vyšší zisk vyveze zahraniční matce. V ČR nezůstane skoro nic.

J. Kratochvíl 7.3.2016 10:06

pane Krejčí

Problém je v tom, že těch 2 500,- nedostane český občan, ale vlastník firmy, která vyváží, což jsou hlavně zahraniční vlastníci. Kdyby byla pravda to co píšete, museli by vlastníci o 2500,-Kč zvýšit platy zaměstnancům a to se evidentně neděje. Firma když zvýší svůj zisk o 10%, nezvýší platy svých zaměstnanců o 10%.

Politika ČNB je obecně pro občany a ekonomiku ČR škodlivá a pomáhá z nás dělat novodobou kolonii, protože umožňuje naší konkurenceschopnost levnou pracovní silou. Odliv zisků do zahraničí v minulém roce byl značný činil přes 219 mld. korun, zatímco reinvestováno bylo pouze 94 mld. korun.

K. Frauknecht 7.3.2016 10:16

Re: Tak tak.

"Trochu" (:-)) jiná čísla:

V průběhu prvních třech čtvrtletí 2015 z ČR odešlo 449 mld. Kč. Opačným směrem zamířilo 164 mld. Kč. Kvůli přerozdělení se zahraničím přišla česká ekonomika v lednu až září loňského roku o 285 mld. Kč, tj. o 8,6 % HDP.

Zdroj: http://finexpert.e15.cz/cr-je-nejvic-odtokova-ekonomika-v-eu

M. Prokop 7.3.2016 10:31

Re: pane Krejčí

Ano, odliv zisků do zahraničí nějaký je.

Proč jste si ty továrny nekoupil vy, nezmodernizoval je a nenechal tak zisky zde (pokud byste zde i zůstal, jsou daňově přívětivější končiny)?

J. Kratochvíl 7.3.2016 10:50

pane Prokop

Argumentovat tím, proč jsem si fabriky nekoupil je ideologický nesmysl.Nevím proč se zastáváte někoho kdo vytváří neúměrné zisky k naší škodě, tedy i k vaší.

Politikou ČNB na cílenou levnou pracovní sílu, zahraniční vlastníci nemají zájem o modernizaci a zvyšování produktivity výroby, protože konkurence schopnost výroby jim zaručí levná pracovní síla a investice do modernizace se zeslabováním koruny značně prodražuje a není důvod proč by to dělali, když zisk mají zaručen. Tím se dostáváme do začarovaného kruhu právě díky politice naší ČNB a panu Hamplovi, který tuto politiku obhajuje.

M. Prokop 7.3.2016 15:57

Zase to "neúměrné".

Úměrnost a neúměrnost stanovujete vy?

M. Prokop 7.3.2016 15:59

Re: pane Prokop

Jo, a to, že si vlastník odnáší zisk, to považuji za přirozené. Zastávám se obyčejné ekonomické logiky, ne nějakých národoveckých fantasmagorií.

J. Kratochvíl 7.3.2016 16:13

Re: pane Prokop

Ještě jednou: míra a výše zisku, který si mohou vlastníci odvést mimo ČR je mimo jiné faktory dána podmínkami, které určuje naše ČNB a tím, že zeslabuje uměle korunu zvyšuje zisky zahraničním vlastníkům, a tyto zisky zaplatí naši zaměstnanci svými nízkými výplatami a zbytečně. Zajímavé je to, že např. Němci si svou marku takto neznehodnocovali, ale naopak byli hrdí na její sílu, asi jsou "národovečtí fantasmagoři". Zajímavé je, že také německá vláda má ve svém programu zvyšování životní úrovně občanů.