16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Prodáme Tchaj-wan Číně?

Tchajwanské ministerstvo zahraničí protestovalo proti znění smlouvy mezi Prahou a Pekingem (smlouva má orientálně květnatý název „Dohoda o navázání vztahu sesterských měst mezi Pekingem, Čínská lidová republika, a hlavním městem Prahou, Česká republika“, anglicky „Sister City Agreement“).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 3.3.2016 22:13

Re: Kurdistán

No jo, a což Skotsko, Katalánie, Baskicko ...

J. Jurax 3.3.2016 22:12

Prodáme Tchaj-wan Číně?

No, Pražáci skrze své volené zastupiče už prodali ... a Praga caput regni :-)

J. Lancik 3.3.2016 20:40

Re: Kurdistán

Jeden vetsi druhy mensi, jak zhovadila myslenka. Narok na samostatnost-svebytnost ma budto uplne kazdy a uplne stejny nebo vubec nikdo. Typickym prikladem selektivniho jednani je Putin. vse pro samostatnost j. Ossetie, Denecka a Luhanska, kdyz totez si preje Cecna Rusaci ve dvou valkach (ta druha uz za Putinova carstvi) povrazdili 200 000 az 300 000 Cecencu. Za plosneho bombardovani Grozneho (primo na Putinuv rozkaz) bylo zavrazdeno asi 30 000 lidi, prevazne civilistu. Viz reporataze z Grozneho od A. Politkovske. Nakonec byla zavrazdena i ona, podezrely c. 1 Putin.

J. Jakeš 3.3.2016 17:06

Re: Dejte si pár facek, třeba se vám rozsvítí...

Podle dalších Joint Communiqués z let 1979 a 1982 „The government of USA acknowledges Chinese position that there is but one China”. „Acknowledge” v právničtině známená „uznat existenci“, čili USA nemají žádnou politiku jedné Číny, pouze uznávají, že ČLR má k tomu nějaký postoj.

Nikde se nedočtete, že by Taiwan byl součástí ČLR. Na to jsou Američani hodně opatrní, aby toto neřekli. Všechna jejich prohlášení jsou velice vágní.

J. Jakeš 3.3.2016 16:57

Re: Trocha optimismu

DPP sice volby vyhrála, ale za Chen Shui-biana neměla v parlamentu většinu ani v jednom volebním období. Tu držela koalice KMT + PFP + NP (PFP i NP vznikly odštěpením od KMT). Nyní to bude poprvé, kdy nebude KMT součástí většiny v parlamentu.

Jak vyhodnocujete náladu voličů? Podle toho, zda volí nazeleno (DPP) nebo namodro (KMT)? Vztahy s Čínou nejsou pro Taiwance hlavním kritériem výběru strany. Nebylo tomu ani v lednových volbách. Mnohem důležitější je pro ně ekonomická situace, která se za KMT zhoršovala (např. platy nerostly vůbec; ať už za to KMT může nebo ne).

Naopak bych řekl, že trend je už dvacet let naprosto jednoznačný. K čínské identitě se hlásí méně (dnes jen mizivé procento), k taiwanské naopak více a více (65 %). Podobné lze říci o preferované budoucnosti – část lidí, kteří si přejí sjednocení je dnes minimální, mírně stoupá počet lidí preferující „nezávislost”.

T. Kohout 3.3.2016 15:39

Kurdistán

A teď bych rád viděl podobně plamenný článek na téma Kurdistan. Kurdistan - zcela nepochybně - má mnohem větší nárok na samostatnost než Taiwan.

A. Alda 3.3.2016 14:36

Taiwan také razí tezi jednotné Číny.

V tom jsou kontinentální a ostrovní Číňané zcela svorni.

Jenom se neshodnou, kde sídlí ta pravá a jediná legitimní vláda jednotné Číny.

Š. Hašek 3.3.2016 14:23

Město, kde neumí ani

zařídit předplatné na tramvaj.......... tzv. Opencard. Ale já jsem s ní spokojen. Jen příklad.

To sídlo bude mít nyní týdenní zasedání, zda nafackuje Číně. Předpokládám, že kolem Chuang Che teď ani strachy nespí. Krnáčová bude asi slabá v geografii. Ach jo.

Zkráceno. A hodně zjednodušeno. Též by to chtělo studený obklad. Ten zaplatím.

J. Tolman 3.3.2016 13:07

Re: Dejte si pár facek, třeba se vám rozsvítí...

Nikde tam nečtu, že Taiwan je součástí Čínské lidové republiky. Pouze je tam napsáno, že ČLR i Taiwan jsou oba součástí Číny.

J. Rechnovský 3.3.2016 11:30

Re: Trocha optimismu

Ono to tak úplně není. "Separatistická" strana DPP několikrát vyhrála volby a měla dokonce i presidenta (Chen Shui-bian). Nálada voličů na užší vztahy s Čínou spíše osciluje.

USA sice formálně zastávají politiku jedné Číny, ale dlouhodobě dodržují status quo. Tedy nechat rozhodnutí na Taiwancích a zatím rozhodně neměnit rovnováhu sil v regionu.

Č. Berka 3.3.2016 11:09

asi tak

Čínská republika je v současné době v důsledku nátlaku ČLR oficiálně uznávána pouze 23 státy. Z evropských států ji uznává pouze Vatikán; v letech 1999-2001 ji uznávala Makedonie.

V. Novák 3.3.2016 9:04

Dejte si pár facek, třeba se vám rozsvítí...

"The U.S. side declared: The United States acknowledges that all Chinese on either side of the Taiwan Strait maintain there is but one China and that Taiwan is a part of China. The United States Government does not challenge that position."

Joint Communique of the United States of America and the People's Republic of China

February 28, 1972

"Jedna Čína" je politika Čínské lidové republiky, Čínské republiky, USA, naprosté většiny států světa - zřejmě mají všechny tu "čecháčkovskou povahu"...

J. Mrázek 3.3.2016 4:56

Všichni odsouhlasili jednotnou Čínu.

Tak není důvod být výjimkou a navíc si na přání "jiných spřátelených ambasád" sami vrážet kudlu do zad, to je nesmysl. Nejdříve si zameťte před vlastním prahem, pane Doležale !

M. Červeňák 3.3.2016 4:27

Zachovejte klid a rozvahu

Smlouvou, kterou Praha uzavřela s rudou Čínou, určitě Tajwan do rukou komunistů z Pekingu nespadne. Je to jen písknutí komára v uchu slona. A pokud máte nějakou potíž s jakousi "českou národní povahou", tak tu laskavě neopruzujte...

J. Jakeš 3.3.2016 2:07

Trocha optimismu

O Taiwan se nebojím. Ano, je pravda, že více a více států a lidí leze Číně až do střeva a možná tím Taiwan zdánlivě přichází o mezinárodní podporu, ale pořád má té podpory dostatečně na to, aby si udržel a postupně vylepšoval svůj status.

Za dva měsíce poprvé v dějinách země nebude u moci Čínská národní strana (Kuomintang), která stejně jako Čínská komunistická strana usiluje o sjednocení. Taiwan se konečně přestane soustředit pouze na Čínu a bude se sbližovat i s jinými asijskými státy. Po minirevoluci, která tu proběhla před dvěma lety (v českých novinách byste hledali marně), sílí tlak na formalizaci taiwanského státu, jehož výrazným projevem byl výsledek lednových voleb.

Komunistická strana je bezradná. Její plány vůči Taiwanu nevycházejí, ba naopak. Už jen zanedbatelné procento lidí touží po sjednocení a jen podobně velká část se pouvažuje za Číňany. Taiwanci se evidentně Číně vzdalují a dost možná proto Čína teď spolehá na vlezdoprdelkování.

P. Sulc 3.3.2016 0:44

Zrejme ta ceska smlouva

je proste v duchu narodni povahy vlezdoprrdelisticka, poddanska s mnoha poklonami, at Cinane vidi, jak se Cesi dokazi klanet, ohybat az k zemi, mohou-li ziskat nejako vyhodu levne , jakesi mezinarodni pivo, koblihy a burty, ktere Cinanum spadnou ze stolu. Proste:uklanet se k Vychodu, at je tam kdo je tam.