16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

VĚDA: Máme u nás viry přenášené komáry?

Jenže komáry přenášený virus zika, který v sobě nenosí stěhovavé ptactvo, nýbrž lidé a opice, skloňovaný u nás snad ve všech pádech a na všech informačních kanálech, v nejbližších týdnech ba ani měsících české luhy a háje rozhodně nezaplaví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Machala 24.2.2016 19:52

Některé informace v článku jsou poněkud alarmistické

Žádný specialista nepochybuje o existenci valtické horečky, ale tvrdit, že tato infekce "stála v roce 1976 za 15 % případů letních onemocnění dětí v ČR" rozhodně není správná. Také není správné tvrzení, že lidé přestali být na valtickou horečku vyšetřování; testy provádí referenční laboratoř pro arbovirové infekce v Ostravě.

Je samozřejmě možné, že některé případy valtické horečky mohly být v minulosti zaměněny za malárii (hodonku), ale spolehlivá mikroskopická diagnostika malárie je standardně užívána déle než 100 let a je jednoznačně prokázáno, že se autochtonní malárie vyskytovala na území bývalého Československa až do roku 1958, a teprve 5 let poté, v roce 1963 bylo Československo uznáno SZO jako nemalarická oblast.

Informace o úmrtnosti na západonislkou horečku v ČR je rovněž podaná poněkud alarmisticky - v letech 2002 až 2013 byly u nás diagnostikováno celkem 4 případy. je pravda, že smrtnost této infekce je, zvláště u starších pacientů, kolem 10 % (především při postižení centrální nervové soustavy), na druhou stranu naprostá většina infekcí proběhne bez jakýchkoli příznaků.

Úplně nejasná je pro mě formulace, že "onemocnění je zaměňováno za klíšťovou encefalitidu, přičemž je západonilská horečka diagnostikována a léčena jako komplikace lymeské borreliózy". Kdyby si to takto u mě spletl medik při zkoušce z infekce, tak vyletí s nedostatečnou. Diagnóza jak klíšťové encefalitidy, tak i lymeské borreliózy i západonilské horečky je postavena na exaktním zhodnocení anamnesy, klinického stavu a všech laboratorních nálezů, především pak průkazem původce onemocnění serologickými metodami.

J. Lepka 24.2.2016 20:52

Re: Některé informace v článku jsou poněkud alarmistické

Evidentně víte o čem píšete, tak co takhle samostatný článek ?

K. Wágner 25.2.2016 7:11

informace poněkud alarmistické

V případě kritizovaného textu nejde o článek pro vědecké časopisy. Nejsem vědec, ale publicista, nešlo tedy o výzkum, ale jen o podklady z literární rešerže a názorů našich i zahraničních lékařů, které se mnohdy, jak už to tak bývá, od sebe liší. V reakci na můj text píšete, že „v roce 1963 bylo Československo uznáno SZO jako nemalarická oblast“, tedy říkáte to samé, co já v článku: že se u nás lidská forma malárie nevyskytuje, přičemž čtenářům vysvětluji jaký je rozdíl mezi virem a zimničkou.

V případě valtické horečky podle Vás informace o tom, že infekce stála v roce 1976 za 15 % případů letních onemocnění dětí v ČR „rozhodně není správná“. To jste měl ovšem jako odborník už dávno upozornit autory různých vědeckých článků, odvolávajících se stať prof. Hubálka Čs. Epidemiol. Mikrobiol. Imunol. 28: 87-96. Několik autorů říká, že TAHV způsobil 15 % letních horečnatých onemocnění dětí, tak jako v práci nazvané Viry přenášené komáry v České Republice - IS MU se doslova říká: „v roce 1976 byl tento virus etiologickým agens 15% případů letních onemocnění dětí v České republice (Hubálek a kol. 1979a)“. Zde odkaz:http://is.muni.cz/th/150843/prif_b/vlastnitext.doc

A ještě jednu poznámku k tomu alarmismu: cílená surveillance WNV u koní je v ČR prováděna teprve od roku 2011. Z údajů uvedených v bulletinu SVS je jasně patrno, že promořenost koní v ČR stoupá. V letech 2011-2013 se jednalo o 4-5 koní WNV pozitivních a v roce 2014 bylo již 13 koní WNV pozitivních z celkového počtu 783 vyšetřených koní. Surveillance provedená mezi lety 2011 a 2014 prokazuje přítomnost WNV séropozitivní koně v sedmi krajích ČR. V pěti případech se jednalo o autochtonní infekci WNV. Důležité je, že čtyři WNV séropozitivní koně nebyli vůbec přesouváni (lokality v okrese Břeclav, Český Krumlov, Mnichovo Hradiště a Sokolov). Různá geografická distribuce koní a vysoké měrné titry protilátek naznačují dle veterinářů rostoucí aktivitu viru v ČR a možné rozšíření Západonilské horečky do nových oblastí.

K. Wágner 25.2.2016 9:34

Re: Některé informace v článku jsou poněkud alarmistické

Při vší úctě, pane docente, píšu že „horečnatým onemocněním sužovaní lidé přestali být v 80. a 90. letech v souvislosti s tímto virem vyšetřováni“, a za tímto výrokem si stojím. Vycházím z tohoto faktu: ve svém článku „Surveillance virů přenosných komáry na Břeclavsku v povodňovém roce 1997“ prof. Hubálek říká: „Vzhledem k mimořádné situaci jsme se rozhodli uskutečnit virologické vyšetření komárů a zároveň sérologické vyšetření obyvatel Podluží na virové nákazy přenesené komáry. Na jižní Moravě podobná vyšetření nebyla v osmdesátých a devadesátých letech vůbec prováděna, přestože se zde nachází klasické přírodní ohnisko valtické horečky, tj. nákazy virem Ťahyňa.“

Jinak řečeno, v článku profesora Hubálka, jednoho z našich největších odborníků, to stojí černé na bílém.

L. Machala 25.2.2016 18:07

Docela rád Vám to všechno vysvětlím

nicméně nikoliv zde, často se pak používají argumenty nikoliv ad rem, ale ad hominem.

Moje adresa je na webové stránce Bulovky.

S úctou, lm.

K. Wágner 25.2.2016 20:12

Re: Docela rád Vám to všechno vysvětlím

Ano, adresu znám, napsal jsem.

J. Kanioková 24.2.2016 14:56

Pane autore, jsem na Vaše články už závislák,

miluju tak analyticky zpracované téma. Díky moc za fakta, o kterých vím jen minimum..

K. Wágner 24.2.2016 15:26

Re: Pane autore, jsem na Vaše články už závislák,

Tak jsem se lekl, že píšete - Pane autore, jsem na Vaše články už alergická...

Ale dobře to dopadlo. Přeji Vám hezký den.

K. Janyška 24.2.2016 10:38

Virů je všude jak nasraných.

Odjakživa, jen se o nich nevědělo a tak se jimi nemohlo ani strašit... Dzp.

P. Sulc 24.2.2016 4:11

ZVelice pekny clanek, dekuji.

Konecne neco, co se nezbyva cizimi, vzdalenymi hvezdami, kde se nemluvi o cernych derach, nejakych vlnach ci ''morich'' na Plutu ci kraterech nekde na Jupiterove mesici. Dnes je to neco, co se tyka nas a nikoliv zelenych pumprliku s antenami misto usi.

ALe, pane Wagnere, co treba clanek o ''mozek vyzirajicich amebach? Nekdy v sedesatych letech onemocnela a zrejme i zemrela rada lidi nekde na severu Cech. V jakem stavu je dnes lecba?

K. Wágner 24.2.2016 7:00

Re: ZVelice pekny clanek, dekuji.

Ale o tom se u nás již psalo. Největší epidemie byla zaznamenána v letech 1962 až 1965 v bývalém Československu. Po nákaze při koupání v krytém plaveckém bazénu v Ústí nad Labem tehdy zemřelo 16 lidí. Určitě najdete na netu celou řadu článků: chorobu zvanou „primární amébová meningoencefalitida“ způsobuje Naegleria fowleri. Mějte se hezky.

P. Sulc 24.2.2016 9:07

Re: ZVelice pekny clanek, dekuji.

Diky za info, mejte fajn