25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

POLITIKA: O volebním cenzu

Roku 1907 bylo v Rakousko-Uhersku, a tudíž i v Království českém zavedeno rovné, tajné a všeobecné hlasovací právo. Prozatím jen pro osoby pohlaví mužského, ten nedostatek však odstranila po svém vzniku Republika československá, čímž demokratický princip dosáhl vrcholu svého naplnění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 24.2.2016 22:29

O něco podobného (poplatek) se pokusila lady Thatcherová

- a letěla jako namydlený blesk. A že to byla osobnost !! I vlastní ji podrazili.

J. Lepka 24.2.2016 21:00

Re: Jediné východisko:

Přesně !

V. Vaclavik 24.2.2016 20:52

Re: Jediné východisko:

Jenze to by nemuselo vyustit do odpovednejsiho hlasovani, ale spise jeste snizit i tu dnesni smutnou ucast. Tedy ucast by byla temer stoprocentni, ale platnych hlasu by bylo kdovi jestli nejake to procento.

V. Vaclavik 24.2.2016 20:47

Coz o to, moc pekne napsano

o tom nic, ovsem zase zbyvat to stare zname 'cto sdelat?'

Nejsem demokrat v tom smyslu, ze mame na mysli tu dnesni bezbrehou demokracii, ktera by schvalila i kanibalismus, kdybychom k nemu byli lidove nakloneni. Je to jen a jen pusty system libovule obcanskeho prumeru.

Cestu ven z toho vseho vidim jen v tom, ze bychom se my rozumejsi lide semkli kolem jeste rozumejsich jedincu, kterym bychom mohli duverovat, a kteri by na obratku dokazali rozpoznat a semkli se kolem nejakeho rozumneho jedince, kteremu by duverovali. Neni zadnym tajemstvim, ze veskere dejinne obraty, at uz zle, nebo dobre, a tech dobrych musela byt vetsina, nebo bychom tu dnes nebyli, vzesly z jedincu, a to jedincu nikoli osvicenych, jak se lidove rika, ale jedincu kteri vzali vazne svuj rozum, pestovali ho cely svuj zivot a byla jim dana moznost, nebo si ji sami vzali, vyvodum toho rozumu dat zivotnost. V dnesni dobe by nam spise prinalezelo nekomu tu moznost dat, nez aby si ji nekdo bral, protoze to druhe znamena nasili.

Byt rozumny v tomto ohledu dnes znamena zavest omezenou demokracii, omezenou respektem k pravu jednotlivce rozhodovat o svem zivote, tedy o svem jednani, coz v dnesnich souvislostech znamena hlavne jednani a konani ekonomicke, vydelecne, zivota podporujici. Je to vize demokracie, ktera stavi mimo zakon veskere snahy o regulaci ekonomickeho jednani kazdeho obcana spolecnosti jednotlive. Je to vize demokracie, ktera by takove nezavisle ekonomicke jednani kazdeho obcana ochranovala a jeho poruseni kriminalnimi zivly a podvodniky naopak tvrde trestala.

J. Lepka 24.2.2016 20:01

Jediné východisko:

Kolega diskutant Langer ho již nastínil : Po zaregistrování ve volební místnosti každý dostane bankovku vyšší nominální hodnoty proti podpisu / asi 500,-, ať se nám to hezky počítá / a platný hlas bude jen ten, kde v obálce bude přítomná i ta bankocetle. Náklady budou vysoké, odhaduji, tak skoro 4 miliardy / jen u voleb do PS PČR /, ale těch pár relevantních hlasů za to stojí !!!

J. Lepka 24.2.2016 19:55

Re: Jenom technická:

Milá Janyško, již několikrát jsem VÁM vysvětloval, že spontánní řád lidské interakce je již stovky tisíc let bacit souseda po hlavě kamenem, znásilnit mu družku a sežrat zásoby. Bohužel, stejně často jsem VÁM psal, že mýlit se je lidské, setrvávat v bludu však pošetilé. Nuže pošetilče, přiznejte si svůj blud /Wikipedie : Blud je nepravdivé a nevývratné přesvědčení založené na nesprávném odvození závěru ze zevní reality./

K. Janyška 24.2.2016 18:49

Re: Jenom technická:

Netykat, hovado rudočerné ! A o pravici a levici nemáte ani ánung, když neznáte kompotizivní teorii... Dzp.

J. Friedlaender 24.2.2016 17:16

Ano

Napsal jste to velmi přesně. S podobnou přesností jeden publicista nedávno pravil, že s všeobecným volebním právem nelze dosáhnout vyrovnaného rozpočtu (dalo by se dodat, že ani účinné obrany země, a mnohého dalšího). Podle mne by přístup k voličskému průkazu měl být ovlivněn úspěšným složením jednoduchého testu. A zároveň by měl být brán v potaz i trestní rejstřík.

Moje zkušenost bohužel říká, že ani většina inteligentních a demokraticky smýšlejících lidí není ochotna na něco takového přistoupit. Fetiš rovnosti je asi nepřekonatelný.

Možná existují země, kde si s tím nemusí tolik lámat hlavu. Švýcaři nedávno odmítli v referendu prodloužení placené dovolené z pěti, teď nevím zda na 6 či 7 týdnů. Tohle jim závidím víc než jejich bohatství.

J. Kanioková 24.2.2016 15:13

Ano, bohužel, největší problém naší civilizace je "volič"

D. Polanský 24.2.2016 14:06

Ovšem stále platí

že dějiny učí, že dějiny neučí. Viz takové Německo.

Holt úředníci či manažeři nebo analytici či pisálkové nás neuživí, vždy budou nejdůležitější sedláci, řemeslníci a technici. A s tím do skonání světa nikdo nic neudělá.

R. Langer 24.2.2016 13:05

Re: Jenom technická:

Hlavně že zatím poznám rozdíl mezi levicí a pravicí, což ty, soudruhu Janyško, bohužel ne.

K. Janyška 24.2.2016 11:13

Re: Jenom technická:

Jste všichni tragicky nevzdělaní, v tom je problém. Všichni, tak všichni. Neznáte nic o spontánním řádu lidského světa... Dzp.

R. Langer 24.2.2016 10:10

Jenom technická:

"Je po idejích, partaj od partaje, levici od pravice až na ty řeči už

pomalu nerozeznáš, ať si volební vavřín nasadí ten nebo onen..."

No, nerozeznáš, protože všechno to jsou levičáci jako poleno, takže není co rozeznávat. Skutečná pravice totiž u nás ve vládě nikdy nebyla, a nejpravicovější, dříve středolevá ODS se dnes potácí těsně vedle ČSSD, zcela ignorující svůj volební program a původní myšlenky. O socanech z ANO a ostatních partají škoda mluvit.

Takže ne že nejde rozeznat levici od pravice. Ono tohle (lživé) tvrzení je totiž komoušská, 100x opakovaná lež (stejně jako tvrzení, že pravice jsou náckové a fašouni) a staví na tom, že za pravici označuje konkurenční levičáky, takže vytváří o pravici zcela nepravdivý dojem (že to jsou stejní zloději, jako oni sami, ale kradou pro někoho jiného, "špatného"). Takže pozor na takováto lživá komunistiká rčení!

Z. Lapil 24.2.2016 9:52

Re: návod jak se oddlužit

No právě: ve volbách :-). Stalin, Hitler, Gottwald...

No jo, vlastně, Stalin asi ne, ale právě jsem zjistil, že nemám představu, jak to bylo v dřevním SSSR s volbami. Já si to časem najdu, ale kdyby někdo věděl z hlavy a sem napsal, věnuju mu tichou vzpomínku.

R. Langer 24.2.2016 9:52

Re: To jsem se nasmál

Také mě to překvapilo, copak Kalousek někdy propagoval vyrovnaný rozpočet? Na to si opravdu nevzpomínám. Ale dobře si vzpomínám na jeho prasárny jako šéfa MF, ten v tom uměl chodit.

A jinak k tomu volebnímu právu - volební právo neomezovat daní, ale zavést prostý volební poplatek. Tak 500 - 1000Kč za osobu. Všichni (nebo jen osoby na hranici chudoby, dle uvážení) by přitom měli nárok před volbami na získání volebního poplatku od sociálky (či jiného úřadu). Bylo by pak na nich, na co by ho použili. Pevně věřím, že potom by volby vypadaly úplně jinak. ;-)

K. Janyška 24.2.2016 9:45

Brzda demokracie je jen a jen soukromé právo, takto jediné

právo pravé a skutečné, a to v jejím používaném modelu nemá žádné místo. V tom je probém problémů. Většiny jsou mnohdy zločinnjěší, než diktátor... Dzp.

J. Kavalír 24.2.2016 9:34

To jsem se nasmál

"Který politik to zkusí, namele si nos, pan Kalousek by mohl vyprávět." Tak leda o tom, jak se proškrtat k ročnímu shodku 180 miliard.

Volební právo omezené výší daní? Oni snad bezdomovci a cikáni chodí volit? Proč chcete zbavit volebního práva "drobné živnostníky"? :-)))

J. Kraus 24.2.2016 9:26

Jen snad dodejme,

že až přijde chvíle plajte, nebude už

svobodných občanů, ale pouze jakýchsi nevolníků či dokonce otroků, jimž

v zemi, jež bývala kdysi jejich, nebude už patřit zhola nic.

J. Vintr 24.2.2016 9:12

To všechno je pravda

ale může to být i horší. Demokracii lze použít i k tomu, aby si někdo prakticky natrvalo přivlastnil stát. Obzvláště v případě, kdy demokracie vzniká takzvaně "na zelené louce", jako se to stalo po roce 1989 u nás, stačí založit několik partají, které svými "programy" (tedy množinou lákadel pro voliče) pokryjí celé spektrum a pak už prakticky nehrozí, že by se tam někdy mohla vetřít nějaká konkurence. Zvlášť když disponujete dostatečnými finančními prostředky a sdělovacími médii. A když se některá z těch partají okouká, stačí nespokojeným voličům nabídnout "novou stranu" (VV, ANO ...) a jde se bez problémů dál. Stát je obrovská fabrika na peníze, takže se ji vlastnit rozhodně vyplatí ...

P. Lenc 24.2.2016 8:59

Re: Stoprocentně souhlasím.

Pane Vašátko, máte sice pravdu, ale není to nic nového.To, co popisujete se děje, co je politika politikou.Dalo by se napsat "Již staří Řekové"...O Římanech nemluvě.To známé chléb a hry platí stále a dokud je co do natažené ruky co dát, tak rozdávající vyhrává.Značnou část občánků nezajímá a zajímat nebude, že rozdávat nejde do nekonečna.Historie to říká jasně, ale pro mnohé zbytečně.

E. Vašátko 24.2.2016 6:58

Stoprocentně souhlasím.

Ono je to možné snadno rozklíčovat - který pán slibuje svým (potenciálním) voličům levnější pivo ? Dokonce chodí i s obrovským plakátem, který to hlásá ? A který pán jezdí a žvaní po republice a vzpomíná na ty krásné časy, kdy chodil na Vysočině do hospody ? A jak je vidět funguje to, oba páni znají dobře své Papenheimské. A bude to fungovat vždycky, těch lidí poněkud prostší mysli, jak krásně říká pan Frýbort a IQ tykve, jak říkám já, je všude kolem nás asi 40 %. A to stačí na zvolení, stačí párek a levnější pivo. A potom se divte, že se nedají vyšetřit ty korupční a jiné kauzy, jak je má šetřit ministerstvo financí, když jeho pán se dostal k moci za pár koblih ? Bohužel, jak říkají Číňané - "Kdo jede na tygru, nemůže slézti"

A přitom by skutečně stačilo omezit hlasovací právo jenom na ty, kdo platí daně. Ani by nemusel být žádný cenzus.

J. Fridrich 24.2.2016 6:56

Re: návod jak se oddlužit

Demokracie je fajn, pokud je většina lidu v jakékoliv zemi moudrá - tedy alespoň rozumná - a to není téměř nikde... Z většiny parlamentů jsou pomalé " žvanírny ", kde i dobrý návrh je torpédován opozicí...

Nejlepší forma vlády je " Osvícený monarcha ". Známe z historie od Egypta, Řecka, Říma, přes Josefa II po šéfa Singapuru.... Kde však ty " Osvícené vladaře " brát, že ???

J. Babička 24.2.2016 6:18

Re: návod jak se oddlužit

Kalifornie má přímou demokracii, zákony mohou vznikat referendem, mimo parlament. Na to sázel Schwazenegger, když jako konservativec byl zvolen, ale měl proti sobě zvolený levicový parlament, který mu jeho návrhy neschválí. A tak to obcházel tím, že svoje návrhy na korekci kalifornského, se řetezu se utrhnuvšího socialismu, předkládal lidovému hlasování. Bylo mu to houby platné, nic mu lid neschválil.

J. Babička 24.2.2016 6:09

poznámka

Kdysi se v USA požadovalo na voličí, aby uměl číst a psát. Nemůže to být tak dávno, protože ještě pamatuji, jak Rudé Právo proti tomuto nesnesitelnému útlaku a diskriminaci v USA brojilo. Nemohu si vzpomenout, kdy se to podařilo pokrokovým lidem to odstranit ale muselo to být někdy začátkem šedesátých let

J. Babička 24.2.2016 5:34

Re: návod jak se oddlužit

To nepůjde. To by jste musel omezit výdaje. A když uberete lidem na tom, co dostávají v jakékoliv formě od státu, tak vás nezvolí.

S. Moc 24.2.2016 0:43

návod jak se oddlužit

Ono by to šlo obráceně. Kdyby se politici ( ti, kterým na státu záleží a to by měla být většina) domluvili, řekněme na parlamentní úrovni, že při dosažení určité zadluženosti si už stát dál půjčovat smí každý rok jen o deset procent méně než rok předchozí. Dalo by se to i uzákonit... snad i dát do ústavy? A půjčovat si méně a méně než se docílí vyrovnaného rozpočtu. Ty procenta jsou snad nadnesená, dalo by se to uzákonit i s méně procenty, ale zkrátka mít bod, za který se už nesmí a plan, jak se od toho bodu dostat zpět k vyrovnanosti.