18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

PRÁVO: Kde končí soukromí

Před dvěma lety Edward Snowden prohlásil: „Dítě, které se dnes narodí, vyroste bez jakékoliv představy o soukromém životě.“ I proto si pokrokáři Snowdena – toho, kdo odhalil americké šmírování – tak oblíbili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ś. Svobodová 31.1.2016 10:27

Už zase? To mě děsí.

Pamatuji si dobu, kdy soukromí bylo jen tam, kde sem se pohybovala na svém vlastním hřišti - tedy pouze doma. Pokud to tam někdo neoposlouchával.

A. Hrbek 30.1.2016 17:06

Dovolte praktickou zkušenost

Měli jsme ve firmě podezření ze zneužívání firemních telefonů a tak jsme si pořídili program který registroval u hovorů z které linky a kam bylo voláno, v kolik hodin hovor začalo a kdy skončil a kolik stál.

První výsledky byly u některých pracovníků šokující. Nebyly výjimkou půlhodinové soukromé hovory se zahraničními přáteli, hodinové hovory s tuzemskými přítelkyněmi, dokonce často telefon využívali i noční vrátní. Někteří pracovníci soukromě protelefonovali i třetinu pracovní doby. Měli jsem sice možnost hovory nahrávat, ale raději jsme ji nepoužívali. Po tvrdých rozhovorech, úhradách drahých soukromých hovorů a blokaci některých druhů spojení nám klesly telefonní účty na cca polovinu. S některými pracovníky jsme se museli rozloučit dohodou.

Pak již fungovala potenciální hrozba sankcí. Na porušení soukromí jsme žádnou stížnost nedostali

Měli jsme i možnost podobné kontroly činností na firemních počítačích, ale na tu jsme jen upozornili. I to stačilo.

K. Janyška 30.1.2016 10:05

Občan ve firmě je součástí výrobního stroje a musí

poslouchat nebo jít jinam. Firma mu nepatří a tak se musí řídit pravidly, které ona nastaví. Je totiž organizací, tedy povoleným socialismem. Samozřejmě, že pravidla ve firmě nesmějí být v rozporu se soukromým právem. Problémem je v tomto vztahu tzv.Zákoník práce. Byl-li by zrušen, jednalo by se o vztah dvou podnikatelů, kteří práci prodávají a nakupují a řídily by ho jiné zákony, například Obchodní zákoník. Až tak je to jednoduché.... Dzp.

F. Lesniak 30.1.2016 7:41

To je blábol.

A nebude lepší dodržovat firemní předpisy a neprovádět v práci soukromé aktivity? Kdejaká firma má ve svých služebních autech GPS. Kdejaká firma vede záznamy a výpisy telefonních čísel u služebních telefonů. To je podle autora také šmírování? Opravdu jsme se nenaučili za těch 25 let v práci pracovat?

S. Rehulka 30.1.2016 4:16

Asi trochu zjednodušeně.....

.....nikdo, kdo neporušuje zákony země a slušnosti, nemusí se obávat kamer, satelitů, dronů ba ani náhodných či cílených odposlechů. Ba naopak, tato všechna technologie slouží k bezpečnosti občanů a plátců daní. Komu se to nelíbí, má ve Svobodném Světě se odstěhovat tam, kde se mu to zdá svobodnější, méně "orwlovské" ale pak často zjistí, že svoboda je velice relativní pojem ! Nesvádějte své vlastní chyby na Velkého Bratra, když Vás možná chrání před gangem z vedlejší čtvrti !

J. Aspirin 30.1.2016 11:30

Re: Asi trochu zjednodušeně.....

... tohle je pravda pouze v ideálním světě, v tom skutečném se sebenevinnější čin, email, příspěvek do diskuze dá, pokud dojde na lámání chleba, zneužít, vytrhnou z kontextu apod. stačí šikovný právník nebo někdo kdo chce dotyčného poškodit, podvést. Ale to není jenom výsada zaměstnavatelů.

A přesně jak píšete - nesvádějte své chyby na velkého bratra - soukromí v "matrixu" je třeba věnovat tolik pozornosti (možná i víc) jako zabezpečení svého majetku v reálném světě, každý má k dispozici takové vzorce chování a práce na cizím PC, internetu, podnikových sítích, že může zneužití své identity a dat velkému bratru velmi výrazně ztížit.

Z. Lapil 30.1.2016 11:36

Re: Asi trochu zjednodušeně.....

Předpokládáte, že stát a váš zaměstnavatel jsou slušní a dodržují zákony. Jak moc si tím jste jist?

Aby nedošlo k omylu: není v pořádku, když někdo používá firemní věci a firemní (placený) čas pro vlastní potřebu a je v pořádku, je-li kontrolován. Rozsah tolerovatelného je asi opravdu individuální: nevadí, když vzorná sekretářka před nečekaným přesčasem pošle domů pokyny, co k večeři, naopak člověk, který si dopisuje ve velkém, asi nebude extra výdělečný pracovník.

P. Papež 31.1.2016 21:48

Re: Asi trochu zjednodušeně.....

No vidíte, to co jste napsal , není pravda. Majitel několikrát vykradeného krámu nainstaloval kameru, zachytil na ní zloděje, byl odsouzen za použití kamery, která zabírala i část veřejné ulice a natáčel bez "souhlasu zloděje". Může pak poctivý člověk věřit, že nebude zneužit? Takových případů jsou mraky.

P. Skřivan 30.1.2016 3:08

Myslím, že hlavní příčina změny je jinde

Před lety byl Internet v práci nebo doma a nedalo se na něj dostat z mobilu. Dneska, když má skoro každý chytrý telefon, na kterém si může psát co chce a komu chce, by už neměl používat firemní připojení k soukromé korespondenci. Pokud použije, tak nemá právo na soukromí. S Orwellem to nemá co dělat.