16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

ASTRONOMIE: Tak přece jen devět

Za titulkem by měl být otazník, protože jde zatím jen o hypotézu, a nikoli objev. Američtí astronomové Konstantin Batygin a Mike Brown z California Institute of Technology zveřejnili hypotézu, podle níž by kolem Slunce mohla obíhat planeta možné velikosti Neptunu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 27.1.2016 16:14

Kdyz jsem se to dozvedel

hned jsem si zagoogloval pro Nibiru, mytickou planetu, udajne existujici dle nasich predku Mayskych indianu, nebo tak nejak. A pri popirani techto vselijakych pripustme ze fantastu, zemetli nasi vedatori prostor tak dukladne, ze existenci nejake dalsi planety na vzdalenem, ci velkem obehu, vedeckymi uvahami a vypocty zcela vyloucili. A ted mlci, ovsem mozna jim v tom ti fantastove otiraji cumaky na forech, ktere nenavstevuji a tak nevim, ale ani bych se jim nedivil, tem fantastum. Kdyz jsou vedci tak blbi, at si to vylizou, jako kdyz muj otec, dejz mu pambu vecnou slavu, strcil kocce hlavu do vlastniho vykalu a posleze ji obloukem prohodil oknem v prvnim patre... dluzno dodat, kocka bez nasledku prezila, jestli ji naucilo v pokoji, nebo aspon v patre nekadit, si uz nepamatuji.

V. Čermák 27.1.2016 22:36

Re: Kdyz jsem se to dozvedel

No Vědci přece mají vždycku tu pravou pravdu, i když se tato neustále mění, takže by se dalo říci, že pravdu nemamají prakticky nikdy, že? Popřít ale starou moudrost je vždy naprosto prioritní.

V. Vaclavik 27.1.2016 22:46

Re: Kdyz jsem se to dozvedel

Ale maji, jen ne vzdycky, hlavne ne tzv obranari vedy, kteri ji nedelaji, jen ji maji nvrcenou a mlati svymi poznatky po hlavach vsech disidentu, byt ti taky byvaji fantaste, proto je taky tak nazyvam, ovsem s vedomim, ze i fantaste mohou mit nekdy v necem mozna pravdu. Neni na miste je zesmesnovat, nebo byt programove presvedceny o jejich nepravde. Na to je dnesni veda jeste moc mlada, aby mohla byt tak radikalni a je otazka, jestli veda muze patricne zestarnout a dovolit si plosne odsudky.

M. Košťál 27.1.2016 14:25

Zase jsme za Amerikou zaostali!

Naši volení zástupci už vymysleli celou záplavu pitomostí, ovšem do přírodních věd a zákonů (zatím) nezasahují. V některých státech USA se už tamní zastupitelé pustili i na tento tenký led. Pluto je planeta a basta! Aby bylo jasno, nejsem astronom a dozajista nemám v úmyslu zaujímat strany ve sporu o náležité planetovosti vesmírného útvaru zvaného Pluto. Jednak mě to zas až tak moc nezajímá, a i kdyby ano, počkám si trpělivě, co vymyslí ti, kdo tomu rozumí. Zvolení zástupci - ať už kteréhokoliv lidu z kterékoliv země - to docela určitě nejsou.

Mohu jen poznamenat, že Arthur Clarke, podle mne nejúžasnější autor žánru sci-fi všech dob, předpověděl, že i takové věci se mohou stát. V románu Odyssea 2010 astronom Heywood Floyd v jednom okamžiku sarkaticky říká: "Určitě bych se o tom dověděl, kdyby Kongres zrušil gravitační zákon." Když jsem to četl poprvé, přišlo mi to k smíchu. No vida, a ona to nakonec žádná velká legrace být nemusí.