19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

AKVARISTIKA: Akvárium – mít či nemít?

Akvárium „na koukání“ mám už skoro dvacet let. Koncem loňského listopadu v něm plavalo šest pruhovaných teter...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jitur 21.1.2016 11:21

Re: Pro Lidušku, Maričku i ostatní k ježkovi z 13/1

Maričko, no napsat: rozčesávat ježka bylo trochu nadnesené, i když on byl fakt tak malinký, že ty bodlinky byly ještě měkkoučké, ohebné, takže jsem ho prostě projížděla takovým tím psím jehličkovým kartáčem a blechy uskakovaly a padaly do vody v umyvadle, kde se následně utopily...

T. Zana 20.1.2016 21:00

O.T. - Pražení

Na Hadech / Setkání/Srazy jsem vyvěsila pozvánku na Pražení. Možná přijde i kouzelník :-)

Z. Bílý 20.1.2016 20:39

Re: pro pana Bílého

Dobrý večer,

za neklamnou známku toho, že ryby jsou v dostatečném prostředí považuji zejména to, že se čas od času začnou třít - u teter to poznáte tak, že samečci se před sebou vzájemně naparují a natahují ploutve a strkají do sebe a pak nahání samičku a v blízkosti jemnolistých rostlin provozují jakési spirálovité tance a nakonec ze samičky vypadne několik sotva viditelných průhledných kuliček (jiker), to vše se mnohokrát opakuje. (K tomu, aby se potěr vylíhl ale potřebujete velmi měkkou vodu.)

I já věřím tomu, že to s nimi nemyslíte zle. Berte moje připomínky jako snahu náhodného kolemjdoucího, kterému nejsou rybičky lhostejné, o to aby jeho vlastní chyby posloužily ostatním lidem i jejich mazlíčkům. Přeji Vám i všem vašim svěřeným tvorům jen to dobré a děkuji za pěkné čtení.

P.S. bleduntí pruhů i celkového zbarvení je u černých teter, hlavně samiček, přirozený proces ;-)

M. Crossette 20.1.2016 20:12

Re: pro pana Bílého

Hurá, prošlo to, tak tady je odkaz, je dlouhý, ale dám ho raději nezkráceně, kdyby chyba byla tam.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/akvaristika-mokri-mazlicci-aneb-o-rybickach-trochu-jinak-pk8-/p_zviretnik.aspx?c=A090301_180408_p_zviretnik_dru

M. Crossette 20.1.2016 20:10

pro pana Bílého

Už 2x, mě to odmítlo, zkusím to potřetí a víc ne. Odkaz, který tam byl dám extra a jestli to tu nakonec bude 3x, tak se omlouvám.

pane Bilý, děkuji za všechny rady, věřím, že jsou myšlené dobře. Zajímalo by mě, jak poznáte, že rybičky "jen přežívají" ? Jak víte, že když baští, vylučují, čiperně plavou - že nejsou spokojené? Opravdu to nemyslím sarkasticky, prostě mě to zajímá.

Ale druhé akvarium si kupovat nebudu, z prostého důvodu, že bychom ho neměli kam dát. Jestli větší - no tím si také nejsem jistá, slíbit to nemohu, 160.litrové tedy rozhodně ne. Vy jste jasně fanda do rybiček a laický přístup k nim Vám pochopitelně vadí stejně, jako nám "zvířecím" když vidíme trápení chlupatčů (tedy co MY povařujeme za špatné zacházení).

A skutečně si nemyslím, že to jsou "jen ryby" !!! Tady si můžete přečíst jeden můj starý článek na NP (je to doba, na kterou narážím v článku, že jsem chtěla s akvariem už jednou skoncovat)...odkaz dám samostatně

M. Crossette 20.1.2016 19:27

Re: hezký den

Ano, když koukám na rybky při snídani, někdy až zapomenu jíst :))

M. Crossette 20.1.2016 19:27

Re: ty jsi tak šikovná

Vendulko, díky. Přesně tak - zbyla jedna, bylo mi jí líto :))

M. Crossette 20.1.2016 19:26

Re: Maričko,

Tak to tu možná bude 2x, ale znovu.

Tohle přesně jsem Matyldo myslela a čest domovu, kde máš babičku. Občas vidím v TV záběry z domovů a někdy tam ti staří lidé jen tak sedí a koukají do prázdna (možná proto, že nic jiného už nejsou duševně a fyzicky schopní dělat). Myslím, že kdyby mohli koukat na krásné rybičky, čas by jim rychleji utíkal.

M. Crossette 20.1.2016 19:19

Re: Maričko,

Ano Matyldo, tohle jsem měla na mysli a všechna čest domovu, kde máš babičku. Jak občas vidím v TV záběry z domovů důchodců, je mi jich líto, jak někdy sedí a převážnou část dne jen koukají do prázdna (třeba proto, že nic jiného nejsou schopni duševně či tělesně dělat). Myslím, že při koukání na rybičky by jim doba "nečinosti" mnohem rychleji utíkala.

Z. Bílý 20.1.2016 19:18

Re: Autorce

Nejdůležitější je ale pro tetry větší hejno ryb vlastního druhu. Jsou běžně chovány i ve 25 litrech, ale z vlastní zkušenosti vím že dobře se jim daří ve 100 a více litrech. Jakoukoliv případnou kombinaci výše uvedených ryb bych nikdy nedoporučil do nádrže pod 50 litrů.

Moc Vás prosím, alespoň zauvažujte o tom, že si zařídíte větší akvárium - třeba 160 litrů a v něm buď necháte ty karase nebo nějakou kombinaci teter a třeba i něčeho dalšího. má to velké výhody, třeba to, že až se pořádně zaběhne, má mnohem větší samoregulační schopnost a taky nemusíte tak často měnit vodu.

Z. Bílý 20.1.2016 19:17

Re: Autorce

Vážená paní Crosette,

částečně jsem již odpověděl 20.1.2016 18:51. Doplnil bych to jen o následující:

1) "správný akvarista ze mne asi nikdy nebude", "s tím nic nenadělám" - nemohu souhlasit, vy jste jediná, kdo s tím může něco udělat a budete tak správný akvarista, jak budete sama chtít. Pokud chtít nebudete odnesou to jen ty ryby, ale co, jsou to jen ryby, že...

2) ohledně vzduchování - nejdůležitější je zejména dostatečně čeřit hladinu tj. nastavit výstup filtru tak, aby byla pořád v pohybu. To je nejúčinnější způsob výměny plynů, bublat nemusíte

3) doplním tedy ještě ve stručnosti, které ryby se k sobě hodí - karásci ideálně samostatně (v případně zahradních jezer třeba s velkými říčními rybami, to zde není moc relevantní); tetry s jinými rybami z jižní ameriky - další tetry (je mnoho druhů), pancéřníčci (z nenáročných rod Corydoras), jiní sumci (rod Ancistrus, pozor na decimaci rostlin), cichlidky (např. cichlidka Kakadu), krásná je živorodka Endlerova (poecilia wingei).

M. Crossette 20.1.2016 19:14

Re: Akvárium jsme taky měli

Jo Zano, prasklé akvárko !!! Zmínila jsem se výše. My přišli tenkrát domů a na zemi pořádná louže. Nám tedy neprasklo, ale uvolnilo se lepení skel, takže voda zase tak rychle netekla. Ale přijít třeba o dvě hodiny později, možná už rybky lapaly vzduch. A já si fak k těm svým často sednu a jen tak na ně s potěchou koukám.

M. Crossette 20.1.2016 19:11

Re: Akvárium je pro mě tajemné

No bohužel bylo litany s kbelíky zbytečné, rybičkám to nepomohlo. A Liko, máš pravdu, na svém prvním laptopu jsem měla jako screensaver "akvarium" s krásnými mořskými rybkami i se zvukovou kulisou bublající vody. Bylo to velice uklidňující.

M. Crossette 20.1.2016 19:05

Re: To by ani nebyla

Jenny, děkuji :) No komáři u nás take mají přístřeší, jenže nežádoucí. Jeden z důvodů, proč jsme před pár lety zrušili jezírko a jakmile se v sudu na dešťovou vodu začnou hemžit komáří larvy, jdu ho vyzalévat na záhon.

Mě v obchodě s rybičkami take oči přecházeli to rozmanitostí a krásou. Měli tam nějakého (dobře 30cm) sumce, kterému právě před name odlovili 3 karásky "na smlsnutí". Nechtěla bych mit doma rybičky, které bych musela krmit jinými, živými !

M. Crossette 20.1.2016 19:00

Re: Milá Maričko,

YGO díky, rybičky jsem nevyléčila (ba naopak), ale jsem ráda, že existuje prostředek, kterému se to podařilo a to velmi rychle.

Mořské akvárko je náádhera, když někdo ví jak na to.

M. Crossette 20.1.2016 18:51

Re: Na krásné velké

Ano, přidávám se k Lice s prosbou o článek o kočičkách - kolik, jaké atd. atd. !!!

Jednou mě bratr vzal do nového nákupního centra, už nevím, jestli to byl Globus, ale spíš jinde, nevzpomenu si. A tam v hale bylo mamutí akvarium snad s metrovými rybami - možná někdo ví, které myslím. Byla to nádhera, ale myslím, že už tam není, snad prasklo či co...holt ta moje paměť :))

Z. Bílý 20.1.2016 18:51

Re: Autorce

Dobrý večer, v žádném případě si nemyslím, že vím všechno - naopak nejen v akvaristice s každou zodpovězenou otázkou přichází několik dalších a pokora je rozhodně na místě, zvlášť v péči o živé bytosti.

Ohledně výše popsané nádrže bych v první řadě zvážil koupení druhého akvária a rozdělení osádky. Přirozené prostředí teter jsou tropické řeky jižní Ameriky a ideální je pro ně měkká mírně kyselá voda o teplotě kolem 24 °C. Karas je studenovodní ryba, potřebuje hlavně solidní cirkulaci kvůli obsahu kyslíku a v počtu sedmi kusů bych je nikdy nedal do nádrže menší než 150 litrů (ideální je zahradní jezírko). Obě ryby patří mezi méně náročné, přesto vzhledem k odlišným potřebám budou ve společném akváriu (nota bene takto malém) v lepším případě přežívat.

Pokud se autorka rozhodne ryby v akváriu ponechat (což předpokládám), nemám výtek k radám p. Uhlíře výše. Vodu skutečně není nutno nechávat odstát týden, i 24h je zbytečně moc, pokud navíc použijete malý trik a budete vodu napouštět přes sprchu (větší povrch voda-vzduch k výměně plynů), stačí jen počkat než se přibližně dorovná teplota. Časté výměny jsou v této konstelaci životně důležité. Malé množství kuchyňské soli je rovněž známá a účinná prevence zejm. bakteriálních nemocí.

Není ale v mé moci napsat zde mohutnou stať o tetrách a karasech, koneckonců jak jsem již uvedl, informací je na internetech více než dost a jejich hledání zabere nejvýše několik desítek vteřin. Věřím, že všem kteří mají úctu ke svým zvířátkům stojí za to něco více si o nich zjistit a připustit si, že pokud jsem něco dělal/a špatně, na změnu není nikdy pozdě. Ani to nemusí stát moc peněz.

M. Crossette 20.1.2016 18:48

Re: Maričko,

Abyt, když už jsem věděla, na co rybičky umřely, jednak nám o tom trochu vice řekl pán v obchodě a jednak jsem pak googlila :) Nemoc se může zanést odjinud, ale psali, že může být i ze strasu. To se mi ale nechce moc věřit, když je to parazit, tak toho přeci rybička, ač vystresovaná jen tak "nevyrobí", už v ní přeci musí být. Já do té doby o krupičce neměla ponětí a tak mě ten fofr úhynu fakt mrzel.

M. Crossette 20.1.2016 18:43

Re: Pro Lidušku, Maričku i ostatní k ježkovi z 13/1

Milá Jitur, to se krásně čte o ježečkovi :)), díky, žes to dodatečně napsala. A to se fakt dají ježčí bodliny rozčesávat ? Takt mě to zajímá, je to už hóóódně dlouho, co jsem si na ježka sáhla a zapomněla jsem, jak měkké či tvrdé jeho bodliny jsou.

M. Crossette 20.1.2016 18:38

Re: Autorce

Pane Bílý, napsala jsem hned v úvodu, že mám akvarium pro radost a správný akvarista ze mne asi nikdy nebude. Důvod, proč jsem měla tetry a ne nějaké drahé exotické rybky, které potřebují péči, kterou bych jim asi nedokázala dát. Je mi líto, že si myslíte, že rybičky trápím, ale s tím nic nenadělám. Akvarium holt stále mám a do budoucna se uvidí. Jak tetry, tak karásky už mám měsíc, zatím je tam všech 11 a nevypadají, že by rybky trpěly. O potřebách karásků jsem si toho přečetla dost (pravda, až když jsme je přinesli domů, ale i to se počítá)a tak vím, že potřebují hodně vzduchu. Jak vidíte na fotce (s kočkami), mám v akvariu vedle filtrace ještě dlouhý kámen na okysličení vody a každý den (někdy i 2x)sundám kryt a rybkám mohutně "bublám"

Nikdy bych si nepořídila jednu rybičku do malé kulaté nádoby čistě pro dekoraci (to je podle mne trápení) a akvarium, které mám mi přijde dostatečně velké na 11 rybek (aby mi karásci dorostli do "jezírkové velkosti" také nechci). Původně jsem měla ak. větší, ale asi před 7 lety mi začalo téci. Naštěstí jsem měla v garáži tohle současné, menší, které mi dala kamarádky("do zásoby"), když jí rybky pomřely. Ten den mi přišlo náramně vhod a už jsem u něho zůstala. Ze starého mi zbyl jen vrchní kryt(a filtrace) a na fotkách je vidět o kolik tohle akvarium přesahuje.

Jinak se přidávám k ostatním s návrhem, abyste nám třeba vysvětlil, které rybičky se k sobě hodí a které ne.

M. Crossette 20.1.2016 18:05

Re: Údržba akvária

Tak jsem tu a začnu odshora :)

Aleši, moc Vám děkuji za informace, Vaše akvarijní články jsem vždy se zájmem četla (ač - jak teď vidíte jako úplný laik:) ) Jak teď čtu, myslím, že postupuji podle většiny vašich rad. Snad jediná chyba asi byla, že jsem dříve po určité době (několika měsíců) měnila v ak. všechnu vodu. Ať jsem filtrovala a pucovala sebevíc, po case jsem měla na skle a kamenech zelenavý povlak a tak došlo na velké gruntování. Rybičky byly přeloveny do velkého chladicího boxu (se skoro stejným obsahem jako akv.) ve kterém byla před tím týden odleželá voda (a přendala jsem jim tam pak i teploměr). Ani jednou se mi nestalo, že by přestěhování do čistého nějaká rybka nepřežila. Ale teď se budu řídit Vaší radou (tak mi to řekli i v obchodě), měnit třetinu vody a uvidím, jak dlouho to vydrží (voda se take dost odpařuje, takže jsem stejně i dříve dolévala). Vždy do nové vody přidávám "Stress coat", což je možná ten Vámi zníměný přípravek na úpravu vody. Zaujala mě ta stolní sůl, asi bych jí také zkusila...jenže jste zmínil šneky a já mám ve vodě takové malinkaté.

Na krupičku jsem nám v obchodě prodali tento výrobek, pomohl rychle, až zázračně. http://1url.cz/a7qZ

Karásci a tetry se zdají spokojené, dokonce se tetry občas "vmíchají" do houfečku karásků a pendlují společně :), možná je karásci "hecují" protože tetry jsou dokonce čipernější, než bývaly, když byly samy.

Ještě jednou děkuji za rady.

Z. Lika 20.1.2016 16:27

Re: Údržba akvária

To jsou moc dobré tipy, pane Uhlíři, je prima, že jste se tu zastavil a přispěl i svým pohledem.

A. Uhlíř 20.1.2016 15:55

Údržba akvária

Ještě něco k údržbě akvária, o kterém je článek. Vzhledem k těm karáskům bych doporučil jednou týdně při odkalování dna vypustit třetinu vody (cca 13 litrů)a nalít do akvária čerstvou vodu stejné teploty (stačí hodinu odstátou nebo upravenou regulátorem vody). A do nové vody před nalitím do akvária dát lžičku kuchyňské soli. Je to osvědčená prevence! V takovém množství sůl rybám prospívá a neohrozí ani rostliny. V akváriu ale nesmí být bezobratlí (krevety, šneci...), ty sůl zabíjí.

Při léčbě krupičky se dříve používala modrá skalice nebo malachitová zeleň, existoval přípravek zvaný trypaflavin, kdysi jsem ho v akváriu použil. Teď jsou k dostání léčiva s širokým spektrem účinnosti, včetně krupičky. Na různých stránkách o akvaristice - jak jsem teď zjistil - se doporučuje např. léčivo akvarijních rybek eSHaExit. Někteří ho prý používají i preventivně v malém množství, občas při výměně vody. To bych ale nedělal, jde o lék. Při každé výměně vody v akváriu dávám do nové vody trochu kuchyňské soli. Funguje to tak už roky!

M. Pajakerryková 20.1.2016 15:51

Re: Autorce

pár vět a vše řečeno. Moudrá Zana :)

A. Bytová 20.1.2016 14:49

Re: Autorce

Také bych to ocenila. Především které druhy ke kterým nejlépe či vůbec ne. Laik, byť rybičkový nadšenec, většinou vychází z počátku pouze z toho, které rybky se mu líbí, a souhlasím s tím, že je takto často trápí. Ech, takové nějaké šémátko by bylo nejlepší. .)

Z. Jitur 20.1.2016 14:40

Maričko,

také si dobře pamatuji na "krupičku", která se občas objevila v akváriích, která měl manžel. Myslím, že pro dezinfekci a zlikvidování nákazy používal roztok modré skalice, některé rybičky byly zachráněny, jiným to ale nepomohlo - krupičku jste mohli přinést s novými rybičkami a projevila se až doma...

Š. Matyášová 20.1.2016 14:33

Re: Autorce

pane Bílý a nechcete nám něco o rybičkách nebo jiných Vašich aktivitách (publikovatelných zde) něco napsat?

A. Uhlíř 20.1.2016 14:23

Jak léčit ...

Zdravím všechny! Nemoc zvanou krupička způsobuje nálevník, který se zavrtává rybám pod kůži a napadá žábra. Je poměrně velký (1 mm)a poté, co se z těla uvolní, rozpadne se na dalších cca 1000 nálevníků, kteří se znovu snaží uchytit na rybách, zavrtat se do nich atd...

Výměna vody není dobré řešení, protože podporuje rozmnožování nálevníků. Někdy stačí zvýšit teplotu (na fotografii akvária je vidět topítko, určitě bude mít i termostat), nastavit topení na 30 stupňů celsia a současně silněji filtrovat, jednak aby se voda rovnoměrně zahřívala a hlavně, aby ryby měly při této velké teplotě dost kyslíku. A do akvárka ještě přidat kuchyňskou sůl (1 polévková lžíce na 20 litrů vody). Po týdnu by měl být nálevník vyhuben. Teprve pak odkalit dno, vyměnit vodu a pomalu snižovat teplotu. Léčit zvýšením teploty může poškodit některé rostliny. Jednodušší je použít nějaký kvalitní lék na krupičku z obchodu, kde je účinnost léčby vysoká.

Akvárium se společenstvím teter a karásků je sice trochu neobvyklá kombinace, ale rozhodně bych je neodsuzoval. Bude to chtít jen filtrovat, nepřekrmovat (dva dny v týdnu nekrmit vůbec)a hlavně jednou týdně vyměnit část vody. Výměna vody se dá zjednodušit, netřeba převařovat a nechat den stát. Vodovodní vodu stačí zahřát na teplotu vody v akváriu a po jedné hodině klidně třetinu až polovinu vody v akváriu vyměnit (pokud jde o uvedené druhy rybek). Když se použije přípravek pro úpravu vody, který běžně k dostání v prodejnách rybek (na 10 litrů se ho dává asi 5 ml), lze čerstvou vodovodní vodu (správné teploty) dát do akvária hned. Ať Vám akváriu dělá radost!

T. Zana 20.1.2016 14:02

Re: Autorce

Člověk nikdy neví všechno. O těch, co si myslí, že vědí, to často platí dvojnásob.

My si většinou snažíme vzájemně poradit.

Z. Bílý 20.1.2016 13:21

Autorce

Vážená paní,

po přečtení vašeho článku je odpověď jednoznačná - nemít. Mrzí mě, že ani po desítkách let akvaristiky jste si nedohledala zcela základní infomace, jako například to, že Vaše akvárium tak tak pojme menší hejno teter černých (nikoliv pruhovaných jak chybně uvádíte v popisu obrázku), ale v žádném případě už se tam nevejde 7 kaprovitých ryb. Navíc jejich nároky na teplotu a kvalitu vody se značně různí a obecně tyto ryby jsou pro společný chov naprosto nevhodné, prodavačka v obchodě Vám samozřejmě řekla, že to je v pohodě, protože je chtěla prodat.

V následujících týdnech tetry velmi pravděpodobně zemřou v důsledku vysokých koncentrací dusíkatých látek a přeživší karasové jednak nedorostou plné velikosti a i oni časem budou značně trpět, jelikož v takovém množství nepůjde trvale uhlídat kvalita vody a to po povede k propuknutí chorob.

Odpusťte konfrontační tón tohoto příspěvku, sám jsem za život - hlavně v dětství - utrápil dost rybiček, ale vždy jsem se snažil poučit a hlavně předem nastudovat dost o rybách, které chovám, aby netrpěly. Vy o nich zjevně nevíte skoro nic. Proto se teď přimlouvám za ty ubohé tvory, najděte si prosím na internetu (nebudu propagovat konkrétní stránky, je toho víc než dost) alespoň základní informace o druzích které chováte a zařiďte se podle toho. Děkuji moc.