24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

VĚDA: Průlomy roku 2015

Redaktoři amerického vědeckého týdeníku Science postavili do čela desítky nejvýznamnějších vědeckých počinů roku 2015 techniku CRISPR-Cas9 využívanou genovými inženýry pro cílené zásahy do dědičné informace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 11.1.2016 0:31

Re: Oteplování už o 1C je předzvěstí ještě většího.

Zřejmě si pletete si pojmy lokální a globální. Lokálně v Arktidě ve výškách několik km nm skutečně ledovce rostou a ještě dlouho porostou protože vzduch bude s postupem GW obsahovat i ve vyších výškách kde přitom celoročně budou teploty hluboko pod bodem mrazu více vodní páry.

Ta "Oslovina" na kterou odkazujete je žel nepodložená údaji o skutečné míře změny "Sluneční konstanty". Ta byla v posledních několika minimech 1360.5W/m2 a v maximech až 1362. Dnes je kolem 1361.5 a tak na ochlazení s této příčiny nelze spoléhat. Pokud by ale sluneční činnost poklesla jak za Maunderova minima, znamenalo by to na příslušné období asi jen kýžené zpomalení dnešního trendu který je dán kladnou energetickou bilancí s přebytkem 1W/m2. Vliv s celkové iradiace v přepočtu na m2 zemského povrchu je přitom jen čtvrtinový.

B. Rybák 10.1.2016 17:01

Re: Oteplování už o 1C je předzvěstí ještě většího.

Fosilní paliva mohou oddálit neodvratný návrat doby ledové! Ta "malá" už zřejmě přichází (viz nárůst ledu v Antarktidě)!

http://www.osel.cz/3201-v-kratke-dobe-nas-postihne-mala-doba-ledova.html

P. Dvořák 10.1.2016 2:34

Re: Asi jsem cynik....

Gestapo "prý" používalo nějaké slovo, aha. To je fakt pádný argument, kterým dokážete, že já mám podobný druh rozumu jako je slovo "rozum" používané Gestapem. Gestapo prý také často používalo slova "schodiště", "dveře", "boty" a mnoho dalších. Co z tohoto vyvozujete? Jistě to bude také něco o mně.

To, že se hrozba fatálního šíření eboly nenaplnila, je pro vás důkazem, že ta hrozba byla ještě větší, než původně vypadala. No možná to tak bude, ale že si nikdo nedělá starosti s tím, jaké nemoci nám sem přinesou miliony připrchlíků?

Když budu chtít přivézt ze zahraničí pitomé štěně, tak musí mít určitá očkování a potřebuji sehnat několik razítek o jeho zdravotním stavu i o "veterinárním" stavu v jeho okolí. Totéž platí, když pojedu se psem do zahraničí na dovolenou. Ale hordy neočkovaných a lékařsky absolutně nedotčených imigsrantů by sem Dienstbier nejraději vozil autobusy i vlaky současně.

Mezi námi je politická propast. Určitě. Já třeba nebudu volit nikoho z hnutí Duha, na fakta o znásilňování bílých žen tlupami muslimů nebudu reagovat jako vy : „Já tyto hambaté věci na internetu nehledám, neotvírám.“ Na rozdíl od vás a od Rumla (kterého znáte osobně, což je pro vás důkaz toho, že má rozum a svědomí) nebudu souhlasit s tím, že máme vůči imigsrantům nějakou vinu a tudíž že naše země je pro všechny. Také nebudu volit politika, který se mohl přerazit, aby byl na světě mezi prvními, kdo uznal quasistát Kosovo s předsedou vlády, který byl v té době na mezinárodním seznamu hledaných válečných zločinců.

O. Kadlec 9.1.2016 23:50

Re: Asi jsem cynik....

Slovo "rozum" prý často používalo Gestapo. Myslím že vás zajímá nějaký podobný druh rozumu. My, co máme jiný rozum, než člověk, který nechápe možnou fatálnost šíření eboly jen proto, že se hrozby nenaplnily, asi nikdy nebudeme volit politiky, které byste volil vy, pane Dvořák, kdyby se odhodlali vůbec kandidovat. Mezi námi je politická propast.

P. Rada 9.1.2016 20:22

Re: Asi jsem cynik....

Kéž ten rozum zvítězí. Má to ale neobyčejně těžké. Předně doba není ustálená - ba naopak je velmi anomální - a tak rozum i když má k dispozici nejdokonalejší informatiku za celé věky - nemůže spoléhat na dříve vyzkoušená a tím osvědčená schemata. To spoléhání na dřívě úspěšné je živnou půdou pro "stupiditu". Další problém je vrozená emotivnost - i ta se rozumu často spíše vzpírá.

Pokud by bylo dost času i prostoru - pak by snad byla situace na adaptaci příznivější. Opak se ale stále více ukazuje pravdivý. Naděje pak spočívají v tom co snad ještě neznáme nebo i v tom na co pozapomínáme.

To na co lidé většinově pozapoměli a co je dříve drželo byla např. relativně vysoká míra houževnatosti našich předků. Dnes jsme vesměs velmi změkčilý tím, že úspěchy v cílovém jednání opíráme o různé technologické vymoženosti které ale nejsou dostupné všem, né trvale a bez negativních externalit.

Jednou z opomíjených "externalit" vedle CO2, freonů, pesticidů... je spohodlnělost další pak vysoká míra stresovanosti atd. Např. míra otylosti a závislosti na prášcích na spaní až antidepresivech... u různých národů o tomto civilizačním negativu které jsme si zbudovali i vnitřeně, snad dost výmluvně vypovídá. Tím vším je pak situace méně stabilní.

P. Dvořák 9.1.2016 18:11

Re: Asi jsem cynik....

Pořád si říkám, že snad někde jsou lidé mající rozum, kteří jsou ochotni jít do politiky. A že snad někde jsou voliči, mající rozum, kteří takovéto politiky "vytáhnou" k moci.

P. Dvořák 9.1.2016 18:07

Re: Co měla

Jenže ta konference se sovětskými vědci moc společného neměla, vlastně s žádnými vědci.

Tak jako plán pro šroubárnu nedělají výrobci šroubů, tak ani když se "signatáři shodli, že nedopustí ohřátí pozemské atmosféry o více než dva stupně Celsia" to nemělo nic společného s nějakou vědou.

M. Pivoda 9.1.2016 13:58

Gene-edited human embryos via CRISPR = průšvih pro lidstvo

http://www.technologyreview.com/news/544966/the-6-biggest-technology-failures-of-2015/

P. Rada 9.1.2016 12:22

Re: Oteplování už o 1C je předzvěstí ještě většího.

Vypadá to daleko spíše tak, že klimatologicky ke globálnímu ochlazení planety nedojde dřív jak za celá tisíciletí ba spíš mnoho násobně déle. Dnes totiž skrze trend koncentrace skleníkových plynů směřujeme do doby před cca 3 až 30 miliony let kdy ledové čepičky tato planeta v létě neměla. Tehdá bylo idylicky vyrovnané klima a celé miliony let nehrozilo ani pod relativmně velkým vlivem Milankovičových cyklů zklouznutí do dob ledových či dokonce do celoplanetátního zalednění. Už jen rychlost dnešní změny cca 1C/století nemá geologicky srovnatelnou obdobu ani v PETM. To co tehdá příroda relativně velmi náhle dokázala za 10 000 let dnes člověk může mimoděk zvládnout do konce století!

https://en.wikipedia.org/wiki/Paleocene%E2%80%93Eocene_Thermal_Maximum#/media/File:65_Myr_Climate_Change.png

Jaký scénář nastane závisí od toho kolik fosilů pod povrchem nenechavá lidská ruka ponechá nedotčeně. Můžem ale o ně i válčit s pomocí jaderných zbraní, nebo může dojít k erupci supervulkánu typu Toba (https://cs.wikipedia.org/wiki/Toba), Yelowstone... či něčemu podobnému - pak by jste měl pravdu v tom, že i leckdo ze součastníků se naopak civilizačně zhoubného ochlazování ještě alespon nakrátko dožije.

P. Rada 9.1.2016 11:51

Re: Co měla Paříž společného s vědou?

Klimatická konference by se nekonala na takové úrovní, kdyby výsledky vědy nebyly tak vědecky prokazatelné a navíc už s vážnými dopady jako jsou migrační vlny. Poznání vědy bylo tedy podstatou a prvotní podmínkou která se rozpracovávala celá předcházející desetiletí.

V Paříži samotné šlo pak především o politiku - ale také o celosvětovou ekonomiku. Ekosystémové služby totiž násobně přesahují celosvětové HDP a pokud bychom o ně přišli civilizačně všichni končíme.

Politika i ekonomika sice dnes už i vědu zpětně financují (v ranné historii byla věda výsadou záiiby jedinců) ale jejích vliv nabyté poznání sotva změní - a to i kdyby si to Pavlína Boublíková stále dokola přála a rozpoutal k tomu třeba i masivní volební kampan a v ní pak vyhrála.

P. Rada 9.1.2016 11:03

Re: Asi jsem cynik....

V tom poměru fatálních dopadů víceméně souhlas - až na to, že nezvládnutá epidemie umí růst geometricky....

K Vaší té víře, že politiky lze snadno vyměnit a i kdyby se to stalo, že to snadno změní situaci evropanů jsem velmi velmi skeptický. Předně proto, že volby dotyčným dnes pravidelně nevyhrává pravdivá rétorika či dokonce faktický záměr ale naopak třeba lživá zato správně načasovaná a odborně provedená volební kampan. Ta odbornost včetně její masivnosti se ale platí a tak v politice jsou nejčastěji ti, kteří mají odpovídající finanční zázemí.

Spolupodílí se na tom i problém stádovodti lidu, který spíše volí nikoli podle rozumu ale častěji podle přání udržet status, udržet momentální jistoty.

Ve změnu k lepšímu ve smyslu životaschopnosti a dlouhodobé odolnosti systému nevěřím i když není zcela vyloučená.

Ani nejnovější poznatky vědy takovou naději totiž nenabízejí - spíš naopak! Když už se ovládá proces jak pozměnit genom komára tak aby časem vyhynul... divil bych se, že podobný proces někdo nechce použít i mezilidsky či spíše nelidsky.

K. Janyška 9.1.2016 10:05

Například, že oteplování je jen předzvěstí silného

ochlazování ? To bude průser... Dzp.

M. Mýval 9.1.2016 9:44

zneužití kvasinek vyrábějících opiáty?

Naopak pro organizovaný zločin noční můra, že by feťáci nekupovali od dealerů, ale měli doma v demižónu

V. Vaclavik 9.1.2016 9:42

Virgo poblíž italské Pisy

tam urcite cekaji, az jim spadne ta sikma vez s tim, ze behem jejiho padu nameri ty gravitacni vlny...

T. Czernin 9.1.2016 6:48

Re: Co měla

To by bylo, panečku, něco pro sovětské vědce! Poručíme větru, dešti. Známe, že? Ale věda pokročila, takže bych přidal sopky, mořské proudy, zaledňování a nebál bych se ovlivňování geomagnetického pole...

P. Dvořák 9.1.2016 3:08

Asi jsem cynik, ale vzhledem k tomu,

že podle některých pramenů si konflikt v Sýrii do konce roku 2015 vyžádal přes 250 tisíc obětí, mi nějakých 11 tisíc mrtvých nepřipadne jako "děsivá zdravotnická a humanitární krize vyvolaná epidemií eboly v západní Africe". A další tři!!! případy v Libérii, no . . .

O kolik jsem daleko od reálií při představě, že číslo 11 000 má tak o jednu nulu míň proti tomu, co čeká původní obyvatele Evropy v případě, že dnešní politiky ještě zavčasu vykydneme z jejich akvária? Čím později budou vykydnuti, tím bude nul za číslem přibývat. Až tady nebude, kdo by je počítal.

Neboť jak jistě všichni víme, tak "Alláh Akbar!"

P. Dvořák 9.1.2016 2:51

Re: Co měla

Pokusím se hádat. Plán dalších vědeckých objevů?

P. Boublíková 9.1.2016 2:25

Co měla

klimatická konference v Paříži společného s vědou - ať už si o konferenci myslíme cokoliv? S Nature to jde nějak z kopce.