19.5.2019 | Svátek má IvoDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


AUSTRÁLIE: Poručíme větru, dešti!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 21, poslední: 6.1.2016 6:47, přehled diskusí

Otázka je, jestli ty změny:
Autor: D. Ruščáková Datum: 5.1.2016 10:53

i dřív probíhaly tak rychle...

Ale ať jsou samovolné nebo je způsobil člověk, podstatné je pochopit, k jakým změnám dochází a pokusit se aspoň trochu zmírnit jejich dopady. U nás je už dávno na pořadu dne hospodaření s vodou - a s krajinou. Moc se toho neděje. Například dotace na řepku nepřinutí zemědělce, kteří si nakoupili veliké traktory, zmenšovat pole, rušit meliorace, dělat meze, zachycovat vodu v krajině. Zajímala jsem se, co bychom mohli udělat u nás v obci proto, abychom si vodu chránili a bylo mi řečeno, že můžeme maximálně na obecním vysadit nějaké stromy. Na zemědělskou půdu jako obec nijak nedosáhneme a pokud majitelé budou na nějaké změny kašlat (oni ještě sklidí - možná), tak nás holt sucho sežere. Naproti tomu se u nás celkem slušně starají o lesy - nejsou velké holoseče, paseky jsou ihned vyčištěny a nové stromky jsou zasázeny. Pečuje se o rybníky. Ale pořád je to málo.

Georgi, Austrálie je velká zem a máte tam i velké katastrofy. myslím na postižené, ať se mohou brzy vrátit domů a krokodýli jim tam něco nechají.

Re: Otázka je, jestli ty změny:
Autor: Z. Lída Datum: 5.1.2016 12:19

Co bychom mohli udělat, abychom si chránili vodu? Máme tady čtyři velké budovy. Střech habakůk! Tak jsme chtěli vody ze střech svést do vsakovací nádrže, aby mohla pokračovat pod zemí dál a čistit se, než doputuje do Slapské přehrady. No, zkrátím to, je třeba asi tisíc povolení, mimo jiné i hydrogeologický průzkum - bratru za nějakých třicet tisíc :-(

Pak jedna paní na jednom úřadě nám poradila, abychom to postavili načerno, je prý to tak nejjednodušší. A pak se snažte hospodařit s vodou!

Re: Otázka je, jestli ty změny:
Autor: Z. Jenny Datum: 5.1.2016 17:59

Milá Dede a Lído, jde o to nevzdat to. Kdo za něčím jde a stokrát se vrátí oknem či dveřmi, nakonec toho dosáhne. Vím o čem mluvím. Stále jsou dotace na různá opatření v krajině, podmínkou je mít schválené pozemkové úpravy a pak dosáhnete i na miliony,jako v naší obci v uplynulých letech. Máme rybníky,poldry, opatření proti přívalovým vodám a uvažuje se i o dalších opatřeních. Je nutno vytrvat a starostu do toho tlačit a tlačit, od toho tam je.

Re: Otázka je, jestli ty změny:
Autor: Z. Lída Datum: 5.1.2016 20:31

No jo, Jenny, ale já mluvím o soukromém vlastnictví (těch střech :-)) a tam moc dotace nefungují. A vyběhat všechna povolení a zaplatit bych si to musela sama. Teda se spolumajitelema, což je ještě horší varianta.

Kdepak ty silničáře zase máme?:
Autor: J. David Datum: 5.1.2016 10:51

V sobotu (2/1/2016) jsem měl službu rozvozu od 4:30, namotáno 120 km, poprašek sněhu a mrznoucí mlha. Sypače nevidět. Dnes taktéž, sněhu do 5 cm, velebná bíla krajina, tedy včetne pozemních komunikací. Silničáře jsem zase nepotkal. To je to kouzlo zimního období (příroda a klima), našinec s tím počítá. Jenom ti profíci (klimatologové, silničáři, melouni, etc.) se vždy cítí tak nějak zaskočeni. Ale tlachání o tom, co by se a kdyby se..., to jim jde znamenitě. Hlavně, že za to tlachání je tučná ofěra. Nechme silničáře, ti již jiní nebudou, vezměme třeba oteplovače-alarmisty. Mám dojem, že nebude tak dlouhá doba, kdy si na pšouk budu muset za úplatu pořídit emisní povolenku EU, co by berní poplatník. Až si zase pšoukne Etna a vyprdne hafo CO2 a sulfan H2S, krapánek pyroklastu ze svého kotle v množství větším, než malém, bude zase srandy kopec. Zato naši ouředníci se v našich kotlích budou moci hrabat "ostošest", aby nás na ekologii načapali. I když, ruku na srdce, když jedete po dědinách tak ráno v 5 hodin, tak snad tam mnozí zatápějí matracemi z protektorátu (náplň z Ausschwizu), nebo "dekami" z ulovené spárkaté zvěře i s plombami (plast) v místním honebním společenstvu (nebo jim ty dubové štěpiny příliš dehtují). Někdy je to opravdu smrad, holt sirnaté uhlí od Bakaly (kurňa, zase ten sulfan). Prča ale muší být, jak u nás, v EU i v Klokánii (oni mají "krokouše a Aboriginals", my zase Gibsi), jenomže v opačném gardu osídlování. Ono i to slunce v Klokánii vychází na opačné straně, než v české kotlině, Velký vůz nevidět, zato Jižní kříž. Uff...

Re: Kdepak ty silničáře zase máme?:
Autor: Š. Matyášová Datum: 6.1.2016 6:44

sice nevím, kde jste jezdil a jaké silničáře máte na mysli,ale u nás protaženo,posoleno..jen ty "okresky",co si pucujou zemědělci a obce byly uklizeny až druhý den...ale i to je výkon..dneska jsem i na těch okreskách potkala pluhy a zametače,takže pohoda.. (okolo Pardubic a Přelouče)

Před devátou jsem šla na veterinu:
Autor: Z. Lika Datum: 5.1.2016 10:07

a mám to i kus po schodech. Opatrně jsem na ně našlapovala, protože na nich byla vrstva ušlapaného a posoleného sněhu - spolehlivé mazivo. Shora mě bedlivě pozorovali dva pánové v oranžových vestách, se škrabkami po ruce a cigaretkou v ústech, a možná uzavírali sázky. Nechci jim křivdit, jestli začínali hned ráno, museli si odpočinout, protože sněží-posněhuje pořád. A když jsem se vracela, tak už mi ty schody hezky odškrabovali :-)

Re: Před devátou jsem šla na veterinu:
Autor: J. David Datum: 5.1.2016 11:09

Povinná přestávka v práci, po 4,5 hodinách. Byli-li v pracovním procesu od 4:00, pak je vše OK. Paní Liko, nechci být impertinentní k dámě, ale kupte si "mačky a cepín". Nebo si nechte "meltonky" podkovat zimními podkovami. Veterinář by Vám zajisté dohodil zdatného podkováře. Berte to jako bonmot, za ty prachy u veterináře by zbylo i na to podkování zimních podkov na "meltonky". Vím, o čem mluvím, přítel člověka typu "animals", je nákladnou záležitostí, kdy na obsah šrajtofle nehledíme. Pozor, zvíře ctí můj režim a zvyklosti, musulmanský imigrant nikolivěk. Věc názoru, ale na "slimouše" nedám ani "vorla", na rozdíl třeba na psí migranty. Mé rozhodnutí, na rozdíl od mdmme Merkel.

Re: Před devátou jsem šla na veterinu:
Autor: Z. Lika Datum: 5.1.2016 12:34

Ještě dobře udržím rovnováhu, díky :)

Doházela:
Autor: A. Lex Datum: 5.1.2016 9:10

Jsem na kuličky sníh, ten náš kopec brzy ráno protáhli a posypali dětí, ale nikdo zatím nepřijel že sporu. A nám mají přivézt papu že Zoohitu.

Re: Doházela:
Autor: A. Lex Datum: 5.1.2016 9:19

Tedy tablet dělá pravé divy! Slova která nezná, tak prostě napíše jak chci, ale bleskově je přetváří na ty, co má ve slovníku 😂 . Sníh jsem nacházela na kupičky a kopec je posypaný drtí.

Důležité je, že mezitím se k nám prosmykovala do kopce Česká pošta! A kupičky a děti jsem musela zase opravit, ale už je měl v nápovědě.

Re: Doházela:
Autor: Z. Yga Datum: 5.1.2016 9:31

Chichi - trošku ti ten tablet šišlá (:o))))

Re: Doházela:
Autor: Z. Lika Datum: 5.1.2016 10:04

Alex!!! To je dobrý :DDD Probrala jsi mě po ránu :D

Re: Doházela:
Autor: Z. Jenny Datum: 5.1.2016 18:03

Jejda , naše Alex je na kuličky a ještě posypali děti, no teda,co se tam u vás děje, my jsme z toho načisto na ohrabky. -:))

Re: Doházela:
Autor: H. Williamson Datum: 5.1.2016 19:30

Taky jsem si snehem na kulicky a detma pracujicima na silnici v zime a rano lamala hlavu, nez jsem se docetla k vysvetleni.

Klima...:
Autor: T. Zana Datum: 5.1.2016 8:50

Ano, ti, kdo nedávali ve škole pozor, nevědí, proč se Grónsko jmenuje zelený ostrov...

I Praha je od včerejška zasněžená, na kopci v Bohnicích je to celkem hezké, dole v centru méně. Ani tady si zatím nikdo z těch, co jsou za to placeni, nevšiml, že nasněžilo.

Naštěstí to zatím nenamrzá, ale večer se nejspíš dočkáme.

Nicméně aspoň nějaká vláha, že.

Tak to bych fakt nemusela!:
Autor: Z. Rpuťová Datum: 5.1.2016 7:45

Ani jeden, ani druhý extrém, leč klima je klima.

Zde nasněženo a já doufám, že se do oběda trochu "obleví", neb musím na nákup. Zima fakt není podle mého gusta!

No teda,:
Autor: Z. Yga Datum: 5.1.2016 7:35

V Austrálii se fakt nenudíte. I u nás se to dneska tváří zimně - konečně mírně pozamrzlo Apollo (taková ledová krustička tam, kde ještě včera ráno byla naprosto volná vodní plocha) a sněhu do pěti centimetrů (ovšem ten opět krutě překvapil naše silničáře, tudíž se tu hezky kloužeme). Ale jak říká Xerxová, všeho do času - dávám sněhu šanci tak maximálně do zítřka.

Re: No teda,:
Autor: Z. Matylda Datum: 5.1.2016 8:17

Tady je taky tak-ale na vsi si aspoň každej před barákem zamete, vysloveně se těším na odpolední cestu do Brna, kde mají uklízet městské části, to je pak o hubu... a silničáři ráno nezvládli ani dálnice, natož cesty tady u nás.

Teda ne že bych chtěla v lednu třeba 30 stupňů, na ty si počkám na léto.

Re: No teda,:
Autor: Š. Matyášová Datum: 6.1.2016 6:47

bude i víc jak třicet..bohužel....

hezký den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 5.1.2016 6:31

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

Tady nyní je trošku návrat k normálu - letos poprvé házím trošku sněhu a krásně mrzne... Ale obleva je na blízku...