18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Výkony dřívějších znormalizovaných mozků

„Pitomost je lidské právo, ale soudruh Stalin to příliš zneuživá,“ kdysi jsem četl takový, třeba jen fiktivní, povzdech připisovaný Lvu Trockému, jehož ponurý osud je nám dobře znám..

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Volarik 5.1.2016 21:08

Autorovi: Sqělé citáty, jen něco chybí....

Příště, až zase budete mít chuť připomínat ty debility (což je nutné, lidé rádi a rychle zapomínají) zkuste najít pár perliček z pera právnického genia Jičínského. Ten za komunismu předváděl parádní slovní ekvilibristiku.

R. Tichý 5.1.2016 15:16

Jak asi dopadli ti myslitele po roce 1989.

P. Sulc 5.1.2016 23:10

Re:

Vsadil bych se dobre, nic se jim nestalo, prece ''nejsme jako oni'' jak porucil pan malir ''tlustych car'', VH. Bud maji tucne pense, tucnejsi nez pracujici lide, nebo v pohode umreli v nejake dobre nemocnici, obklopeni soudruhy v jinych kabatech

A. Alda 5.1.2016 13:56

Neznám nikoho jiného,

kdo tu Tvorbu četl. Asi jste, pane Ulči, jediný.

D. Stirský 5.1.2016 9:56

Dnes to není jiné!

Nu, dnes lze se dočíst řadu obdobných výblitků. Já jim říkám politicko-novinářsko-celebritně-manažerská čeština, tj. čeština často používaná 4 výšeuvedenými kategoriemi lidí. Kdysi: Soudruh XY vyzvihl nutnost upevňovat demogracii vpravdě socialistickou, předal nám neocenitelné zkušennosti z budování socialismu ve své zemi a ukázal, že je ryze přesvědčeným marxistou-leninovcem nesoucím zapálenou pochodeň proletářského internacionalismu a lásky k Sovětskému Svazu. "Ať žije náš pracující lid!", dodal skromě soudruh XY. Dnes: "Pan XY vyslal signál napříč politickým spekterem, že demokracie v této naší zemi je především o zákonech a o právu a že současnou situaci, kterou vnímá jako silný příběh a mesidž pro mladou generaci, je třeba v krátkodobém horizontum interpretovat a diskutovat na koaličním půdorysun ve smylu posílení vnímání národní identity. "Je to pro mě výzva", dodal pan XY.

J. Schwarz 5.1.2016 12:51

Re: Dnes to není jiné!

Perfektní!

P. Lenc 5.1.2016 8:21

Hezké,

jako vždy.

F. Žůrek 5.1.2016 8:15

Pane Ulči, také děkuji

Tvrobu jsem nějak nečetl, ale užil jsem si své. Nejhorší snad byl soudruh - kariérista a nedej Bože, když jemu někdo zavazel v cestě.

Ano, ten příklad se Stálinem je příznačný.

B. Volarik 5.1.2016 7:52

To je krása nesmírná....!

Nejvíce se mi snad líbil tenhle citátek: Obtížná představa: „V New Yorku spí na ulicích v létě třicet šest tisíc bezprizorních houslistů.“ Zpráva profesionálního pozorovatele Ivana Brože, Tvorba,

Těm třiceti šesti tisícům houslistů dodává korunu, že jsou všichni sirotci nebo opuštěné děti (bezprizornyje...Makarenko). Pokud by se všichni sešli na Times Square, vydali by na slušné hudební těleso...třeba by se i dostali i do Guinessovy knihy rekordů, stali se slavnými, zbohatli a koupili Metropolitan Operu....

V. P 5.1.2016 7:19

Dnešní přátelé Ruska

A věřil byste, pane Ulči, že se tu najde docela dost lidí, kteří se hodně snaží, abychom do ruského chomoutu znovu spadli? A bohužel se nejedná jenom o Filipovy soudruhy.

F. Žůrek 5.1.2016 8:33

Re: Dnešní přátelé Ruska

Příteli, do Ruska bych se nestrefoval. Větší hrůzu mně nahání Merkelová než Putin a nevím, čím to je. Máme svobodu, demokracii, takže člověk jásá nad takovým Kalouskem. Ale co se dá dělat. V životě si člověk ani moc nevybere. Neutekl jsem na západ, ale bez známostí bych se tam také asi neproslavil.

Š. Hašek 5.1.2016 21:02

Re: Dnešní přátelé Ruska

Pane P,

nejednalo se o ruský chomout, nýbrž sovětský. Možno též srovnat s termíny hitlerovský a třeba německý.

Ale pro Vás zřejmě nepodstatný detail!

J. Krejčí 5.1.2016 6:28

Ve svém okolí

jsem neznal nikoho, kdo by četl Tribunu či Tvorbu, tato veledíla normalizovaných mozků. Po likvidaci Literárek už nebylo kde se dočíst něco smysluplného, byl to suchopár bez myšlenky, zato s vodopádem servilnosti a patolízalstvi od UV KSČ až po uliční výbory. No a tito maloduchové dnes lkají nad nedokonalostí demokracie a jak JIM tehdy bylo dobře.

J. David 5.1.2016 3:06

Pane Ulči, díky za vzpomínky.

Kdysi jsem na veřejnosti prohlásil, že naše armáda byla od třicetileté války na h.o.v.n.o, a pomalu jsem skončil v "tjurmě", prý jako antisocialistický pacifista. Vono je to ale furt stejné, něco mektnete na adresu migračního či jiného engeméta a máte na krku Šabatku či nějakého Eurohujera, neb je správně multikulti nemilujete. Malý přípodotek. Byl jsem včera na pivku, v kuřácké části nás sedělo 17, v nekuřácké části 3. Bude ještě prča, až si budeme Cohibas pukat na větru a chumelelici před putykou a broukat si "panzerlied" (Ob's stürmt oder schneit, ob die Sonne uns lacht,...). Takový je svět, potažmo EU.

Z. Rychlý 5.1.2016 5:55

Re: Pane Ulči, díky za vzpomínky.

Jsou ty místnosti odděleny korálky, nebo záclonou ? U nás prázdným dveřním rámem.

J. Schwarz 5.1.2016 12:55

Re: Pane Ulči, díky za vzpomínky.

A co kdyby ti tři vyznavači zdravého životního stylu přešli do sousedního podniku? Byli snad o berlích nebo tak chatrného zdraví že by ten přesun nepřežili?

Z. Rychlý 5.1.2016 13:42

Re: Pane Ulči, díky za vzpomínky.

Předpokládat, že ti tři tam šli jen proto, aby prudili, to může jen blbec. Dle vaší argumentace těch 17, co tam šlo zřejmě jen kvůli inhalaci, mohlo pokouřit v klidu doma a neotravovat. Pokud jste to nepochopil, asi všech 20 tam bylo kvůli pivu.

PS: Svobodu plivátek zatnula hygiena již v minulém století.

I. Hil 5.1.2016 10:28

Re: Pane Ulči, díky za vzpomínky.

No spíš - Bůh je veliký

P. Vaňura 5.1.2016 13:16

Nedávný útok na kapelu Ortel mě silně připomněl

kauzu Plastic People. Naštěstí se hudebníky Ortelu nikdo nesnažil zavřít ale někdy kolem r. 2009 měli jiní muzikanti opravdu potíže s policií.

Mediální kampaň v "kauzách" Plastic People a Ortel byla skoro stejná...

A. Alda 5.1.2016 13:59

Já mám dojem,

že kampaň proti Ortelu byla horší, masivnější a delší.

J. Kraus 5.1.2016 13:44

Jaké to bylo za komunismu.

Pokud vím, v mém okolí Tribunu, Tvorbu a podobné nikdo nečetl. Ono se to ani číst nedalo, což jsem si teď připomněl. Prostě v těch odstavečcích citací v článku pana Ulče dokážu přečíst jen prvních pár slov a pak mě zahalí mlha nepochopení. Podobně, jako když se dnes v televisi dívám na politicko-publicistický pořad déle než nějakou půlminutu. Bůhví pro koho komunista takové časopisy vydával. I vedoucí oddělení a náměstci odebírali jen Rudé Právo, pěkně viditelně každý den ve vrátnici na svoje jméno. A v sedmdesátých a osmdesátých letech už nebyl nikdo uvědomělý tak, aby tu ideologii četl, natož jí věřil. Časem dokonce někteří místo RP začali odebírat Hospodářské noviny. To je ovšem moje omezená zkušenost z velkého projekčního ústavu. Ale i jeden příbuzný, který si kvůli kariéře ve fabrice udělal VUML, si ze vší té šaškárny dělal legraci. Přesto jsme se ho všichni báli, což mu nebylo příjemné. Horší byly kádrové reservy, vybraní mladí blbci. Soukromě říkali, že jim to budou rozvracet zevnitř, ale kariéru dělali přes mrtvoly. V prostředí, odtrženém od výroby a průmyslu, na ministerstvech a ve státní správě, byla situace asi jiná. Mezi projektanty, ve fabrice na přejímce, na rozvodně byl člověk mezi svými, na úřadě se slušelo být obezřetný a držet hubu. Podobné je to i dnes, ale v mnohem větším měřítku, tak, jak se přesouvají lidé z výroby, kde je činnost k logickému myšlení přímo nutí, do všelijakých manažersko-obchodních profesí. A místo povinné Tribuny a Tvorby mají dnes pologramotní mladí bakaláři a magistři dobrovolně ČT24.