20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

KNIHA: Kauza Jan Masaryk

Moje snaha o rekonstrukci několika na sebe navazujících tragických událostí byla vedena přáním provést seriózní výzkum, na jehož základě by bylo možné s jistotou říci, zda řada do podrobností vykreslených „doznání“ Jana Bydžovského k vraždě Jana Masaryka může být ze své podstaty pravdivá, anebo nikoliv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Nowodny 25.12.2015 21:15

Hmmm !

Výslechy na STB _? To by nám mohla vysvětlit Dr. Horáková, jak to souzi dělali.

A Kvočna spisovatelka si z toho lhaní dělá kšeft. .....papír snese všechno !

J. Vintr 25.12.2015 21:07

Z logiky věci to vypadá asi tak

že Masaryk si dělal naděje, že se po Benešově odchodu stane prezidentem a vyrovná se tak svému velkému otci. Možná mu to slíbili i sami bolševici. To by vysvětlovalo, proč se tak držel Beneše, který nejpozději od konce roku 1944 pekl s bolševiky. Korunu tomu dal, když se odmítl přidat k demisi ministrů demokratických stran v únoru 1948 a tím vlastně umožnil bolševikům, aby formálně "legálně" převzali moc. Po té se asi od bolševiků dozvěděl, že z prezidentování nic nebude, že jim posloužil jen jako užitečný blbeček. Proto se asi chystal emigrovat, ale to si Rusáci nemohli dovolit, protože toho věděl příliš mnoho o zákulisí únorového puče a tom, co tomu předcházelo. Takže ho prostě umlčeli.

V. Heidlerová 26.12.2015 9:26

Re: Z logiky věci to vypadá asi tak

No, vidíte, není třeba žádného vědeckého bádání, a Vy jste to vyřešil jednoduchým a srozumitelným způsobem, jako byste byl Janovým důvěrníkem. Ale v jednom máte pravdu - byla to vražda.

J. Řezník 22.1.2016 11:20

Re: Z logiky věci to vypadá asi tak

hezké, ale daleko spíše přitahovala Jana Masaryka účast ve vládě možností lépe zajistit zbraně pro Izrael, v čemž byl namočený až po uši. Teorve 25. března odešla první zásilka.

R. Szewczyk 25.12.2015 13:49

hm

že likvidace jeho nadřízeného měla být provedena za spánku (Jan Masaryk užíval tlumícího antidepresiva) tak, aby nebylo,,,,,,,,,by mně zajímalo jaké, když do klinické praxe byly zavedeny antidepresiva snad kolem 1952, antipsychotika také, možná , že Mesároš syn byl vybrán jako pokusný králik k testování oněch antipsychotik, bo pokud vím, tak byly vynalezeny, nebo objeveny, v Praze

V. Heidlerová 25.12.2015 11:46

Qui bono?

Kdyby dalších 1000 badatelů přispívalo svými zdánlivě neotřelými novými "poznatky", které ostatně jsou i dobře honorovány, neuvěřím ničemu, jen jedinému: smrt Jana Masaryka byla prospěšná, ba nutná, pro SSSR a NKVD, a žádný nový přínos na tom nic nezmění. Je více nevyřešených případů úmrtí, které umně provedli a zakamuflovali bolševici, provádějí to doposud, ať už na svém nebo cizím území. Ďábel vstoupil na svět v r. 1917. Nazdar.

B. Volarik 25.12.2015 20:35

Re: Qui bono? ..... Chyba...

Správně je CUI BONO?

V. Heidlerová 26.12.2015 9:30

Re: Qui bono? ..... Chyba...

Jsem špatný latiník a stará mozkovna, omlouvám se za chybu, díky za upozornění. Až se zase probojuji po svátcích k učebnici latiny, trochu si to málo zopáknu. My jsme měli latinu na gymplu už jen 1 rok, pak přišly reformy, tak žádná sláva.

J. Řezník 22.1.2016 11:15

Re: Qui bono?

A to jako proč?

L. Písařík 25.12.2015 6:26

Příliš málo faktů a příliš slov

Ale je to nosné téma. Připadá mi - tedy článek i recenze knihy - jako investgátorská filmová tvorba na kanálu Discoverry. Hodinové přešlapování kolem problému a nakonec, v nejlepším, zjištění, že nelze potvrdit skutečný průběh a tudíž záhada zůstává záhadou. Ale penízky se tím vydělat dají.

B. Volarik 25.12.2015 6:09

Co je okolnostech Masarykovy smrti záhadného?

Příčina jeho smrti je přece všeobecně známá: Jan Masaryk byl vyskočen z okna.

T. Kočí 25.12.2015 10:04

Re: Co je okolnostech Masarykovy smrti záhadného?

podrobnosti v Moskvě.Puťka slavil den čekistů!Možná je i vyznamenal.

V. Heidlerová 26.12.2015 9:36

Re: Co je okolnostech Masarykovy smrti záhadného?

Na prvním místě vyznamenaných bude sám velký gosudar V.V.Putin. Když mohl být ve starém Římě senárorem kůň, proč ne?

V. Heidlerová 26.12.2015 9:33

Re: Co je okolnostech Masarykovy smrti záhadného?

Přesně tak. Je zajímavé, jak pracuje lidová tvořivost.

J. Urban 25.12.2015 1:21

No, nevím, co lze ze smrti Jana Masaryka

ještě "vytěžit". Fakta jsou vcelku jasná: 1. JM byl zavražděn, o sebevraždu nešlo 2. Pozdě večer u něj byli sovětští "poradci", pak už ho nikdo živého neviděl 3. SSSR a nyní Rusko své archivy o této ani o jiných aktivitách v ČSR nikdy nezpřístupnilo. Lze se jen domýšlet, proč se jisté zahrabiční kruhy rozhodly Masaryka zbavit, když českým bolševikům se naopak do poúnorové vlády dost hodil. Možná stačil jeho výrok (tuším z r. 1947) po návratu ze SSSR: Odlétal jsem jako ministr zahraničí svobodné země, vracím se jako Stalinův pacholek.

J. Sova 25.12.2015 13:04

Re: No, nevím, co lze ze smrti Jana Masaryka

Spíš to vypada, že měl pravdu tajemník J. M. Antonín Sum. Masaryk byl psychicky labilní po matce, dokonce mu byla dignostikována lehčí forma schizofrenie.

Před smrtí mluvil o sebevraždě.

http://jdem.cz/bu5fg8

F. Navrátil 25.12.2015 18:48

Re: No, nevím, co lze ze smrti Jana Masaryka

Jan Masaryk a Ed. Beneš, nechápu jak je možné fabulovat kolem těchto osobností. Pokud Jan Masaryk mohl dále pokračovat s Gottwaldovo pochopy jako ministr, tak musil mít velmi silný žaludek a velmi slabý charakter. Pokud Beneš se nerozpakoval podepsat v r.1942 smlouvu o přátelství a vzájemné pomoci se Stalinem, netydět se přijít po skončení války s Košickým vládním programem a jeho slavnými dekrety, tak na něm jeho vzdělání a politická kariéra nezanechala žádných stop. Tito a jim podobní lidé nám připravili pokračování nacismu v jiném převleku a tím byl komunismus. Pokud jsme po tom všem schopni jejich politické kopance tolerovat a glorifikovat, pak jsme si asi nic jiného nezasloužili.

J. Sova 25.12.2015 19:56

Re: No, nevím, co lze ze smrti Jana Masaryka

Je s podivem, že se takový člověk mohl stát ministrem.

"Postupně se o Jana staraly také její americké sestry: nejprve jím byly vždy nadšené, postupně je ale znechutil nedostatky svého charakteru. Choval se jako dítě, nebyl se o sebe schopen postarat, půjčoval si od cizích lidí peníze, které nesplácel, lhal a vůbec vedl nepříliš ctnostný život. ... Závěrečný posudek firmy vyznívá drtivě: „Po dobu svého zaměstnání u této společnosti byl přemisťován z jednoho oddělení do druhého, nikde nebyl užitečný a každý se ho rád zbavil.“

D. Nowodny 25.12.2015 21:10

Re: No, nevím, co lze ze smrti Jana Masaryka

Jste "znalec" na svem mistě. KDY vydate taky nejaky ten"smrk" ?

I. Procházková 28.12.2015 1:05

Re: No, nevím, co lze ze smrti Jana Masaryka

To bylo v době, kdy byl Jan Masaryk velmi mladý, otec ho poslal na "zkušenou" do USA. Byl bez zkušeností, neměl pracovní návyky, pravděpodobně nemluvil ještě tak dobře anglicky. Nelze to tedy srovnávat s dobou, kdy byl členem exilové vlády v Anglii a poté ministrem zahraničí ČSR.

V. Heidlerová 26.12.2015 9:49

Re: No, nevím, co lze ze smrti Jana Masaryka

Vždy je nutno činy lidí posuzovat v kontextu doby a ne po 70 letech současnýma očina. Situace se tehdy vyvíjela velmi složitě a být v jejím tlaku nebylo jednoduché, já si vždy kladu otázku, jak bych se zachovala asi já v podobné situaci? Odsoudit je rychlé a snadné, pochopit je těžké, zdlouhavé a ušlechtilé. V odsudku se skrývá vždy krutost možného omylu. Oba politici měli jistě své záměry, a ty byly určitě čestné a demokratické, ale byli v těsnáni do mantinelů, které neurčovali oni sami. Velkou chybu udělal Roosewelt se svou důvěrou ve "strýčka Joea" - Stalina. A v sílu demokracie. Nesuďme, abychom nebyli souzenii........... Posuzujme nejprve své charaktery a vlastní selhání.

V. Heidlerová 26.12.2015 9:52

Re: No, nevím, co lze ze smrti Jana Masaryka

Těžkou formou schizofrenie trpěl i Hitler a Stalin. Kdo chce spáchat sebevraždu, většinou o tom nemluví.........

J. Řezník 22.1.2016 11:18

Re: No, nevím, co lze ze smrti Jana Masaryka

Tak existenci hovorů o sebevraždě nelze považovat právě z pohledu recenzované knihy za prokázané, protože s tím příšel pan Heydrich, jehož pan Bydžovský označil za svého spolupachatele.