25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

POLITIKA: Turecko a Evropa

Kancléřka Merkelová i jiní evropští politici doufají, že Turecko jim pomůže omezit proud imigrantů do Evropy. A jsou ochotni za to platit. Turecko dostane zhruba tři miliardy eur, aby tento proud omezilo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Wágner 10.12.2015 22:10

Rozpoutané násilí

Pokud jde o to potírání Kurdů, o tom u nás naštěstí mluvilo a psalo už několik odborníků. Tak například „Je to pomsta prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za volební neúspěch“, říká v rozhovoru iDNES.cz Tomáš Laně, první český velvyslanec v Ankaře:

http://zpravy.idnes.cz/tomas-lane-o-krizi-v-turecku-d1n-/zahranicni.aspx?c=A150914_172434_zahranicni_mlb

P. Vaňura 10.12.2015 20:23

Atatürk se snažil o modernizaci ALE modernizace se

u něj rovnala poevropštění (včetně např. zavedení latinky na jedné a zničení moci duchovenstva na druhé straně). Současně s tím ale velmi dbal o to, aby se země nedostala do područí zahraničního kapitálu, to si hlídal. Ataturk byl vzorem i pro iránského šáha Rezu Chána (otce Rezy Páhlavího), ten ale nebyl tak radikální, i když např. korupci trestal i smrtí. Je tragédií, že Reza Chán byl r. 1941 svržen britsko-sovětskou vojenskou intervencí. Chtěl totiž zůstat ve válce neutrální, ale SSSR a GB (a později i USA) potřebovaly přes jeho území dopravovat vojenské dodávky pro SSSR!

J. Kanioková 10.12.2015 20:10

Naprostý souhlas..

J. Kanioková 10.12.2015 20:05

1***

P. Vaňura 10.12.2015 20:02

Ataturk Turecko modernizoval a Erdogan je vrací do

středověku. Sekulární Turecko pod vládou armády bylo vhodnějším partnerem než Turecko islámské. Zavádět demokracii v zemi, kde je zaostalý venkov pod vlivem duchovenstva může jen šílenec. Podobný, jakým se ukázal americký president Carter v případě Iránu!

B. Rybák 10.12.2015 19:57

Výborný článek

Souhlasím s ním a přidávám tuto poznámku:

Je zřejmé, že pouhých 80-90 let (1923-2003/2011)nacionálně sekulární vojenské vlády nestačilo k přeměně islámského Turecka na stát sekulární. Turecko je i nyní převážně islámské, rozpolcené na částečně sekulární velká města a velmi islámský (sunnitský) venkov (existuje i Atatürkem vytvořený sekulární "islám", podobný náboženství Asadových alavitů)! Mezi těmito "kulturami" není možný smír.

Dlouhodobá vojenská vláda ovšem nemohla dovést zemi k prosperitě a po nezbytných volbách zákonitě zvítězil velmi obratný, vždy proislámský Erdogan. Tomu se podařilo využít uvolnění poměrů po odstavení armády od moci výrazně zvýšit ekonomickou prosperitu a svými zahraničními aktivitami zahrát i na nacionální strunu Turků.

Na rozpolcenosti Turecka se tím nic nezměnilo! Nakolik chce Erdogan Turecko islamizovat ví asi jen Erdogan a Alláh!

V. Novák 10.12.2015 17:08

Re: Attatürk se nesnažil o demokracii, ale o modernizaci.

Myslím to naprosto vážně. Atatürk přinesl modernizaci, která přinesla prosperitu - a prosadil ji násilím. To se nevylučuje. Nebýt národním hrdinou, který Turecko několikrát zachránil - a nebýt Turci víc nacionalisti než tradicionalisti - byl by zavržen co krvavý diktátor. Jímž byl.

Ale prosperitu přinesla Turecku i ta Erdoganova demokratizace - pokud srovnáte Turecko 2000 a Turecko dnes, je to nepřehlédnutelné.

Kam povede Erdogan Turecko dál - těžko říct. Dosud je vedl k větší svobodě a prosperitě - ale už by měl být nahrazen někým čestvějším. V politice se stárne - a kostnatí - rychle. Zvlášť na takovém místě.

V. Novák 10.12.2015 17:01

Re: Attatürk se nesnažil o demokracii, ale o modernizaci.

To nepopírám - ale autor psal o Atatürkovi jako o demokratizátorovi. Což nebyl ani náhodou. Turecko modernizoval po diktátorsku - asi to ani jinak nešlo. Až do takových marginálií jako byl zákaz fezů a hidžábů.

Podobně jako Tunisko modernizoval bin Alí - rovněž po diktátorsku a v nutných případech násilím. Třeba vyhlásil povinnou školní docházku - a když to nějaký pantáta od ďoučat odmítal povolit, tak šel bručet. A ďoučata povinně do školy. Nevyplatilo se to bin Alímu, vzdělaná mládež ho svrhla - ale se dokázala dohodnout a nenechala si zislamizovat stát. Jako jediní z "arabského jara" dopadli (zatím) solidně..

Demokracie přišla do Turecka s Erdoganem - nedokokonalá, ale policejní stát skončil. A islamizoval se. zbytek bych se opakoval.

M. Prokop 10.12.2015 16:32

No,

"Kdyby mělo Turecko čestným způsobem vstoupit do EU, muselo by souhlasit se svobodným plebiscitem, který by dal Kurdům možnost vyjádřit se, zda chtějí zůstat součástí Turecka." - jestlipak tedy čestným způsobem vstoupilo Španělsko, Rumunsko, Británie, Francie .... všechny státy s nějakou více či méně aktivní iredentou?

V. Lacina 10.12.2015 16:30

Re: Attatürk se nesnažil o demokracii, ale o modernizaci.

Britští politikové přestávají islámský stát nazývat islámským státem, aby neuráželi muslimy. Muslimové si v reakci na tuto akci ťukají na čelo...

http://www.breitbart.com/london/2015/12/02/uk-government-to-start-calling-islamic-state-daesh-to-avoid-offending-muslims/

Ne, vážně, shoďme na to bomby z orbitu. To je jediný způsob, jak to dostat pod kontrolu... :)

V. Lacina 10.12.2015 16:22

Pokud existoval vhodný moment...

...k přijetí turecka do EU, bylo to rozhodně před nástupem "liberálního Islamisty" Erdogana k moci. Uplácet tamní islamofašisty jak politickým vlivem, tak penězi, je ještě blbější nápad, než kázat politiku otevřených hranic.

V. Lacina 10.12.2015 16:16

Re: Ano.

Škoda, že tu není institut lajkovacího tlačítka. Byl bych jej využil... :)

R. Morava 10.12.2015 15:58

Re: Attatürk se nesnažil o demokracii, ale o modernizaci.

Tomu bych věřil že EU-parlament zakázal sebeobranu Ataturkovcům ("vojenskému křídlu"),

Byť tu situaci neznám, EU je hlavním motorem islámského fundamentalismu. Kdyby jednoznačně řekli, že islám je příčinou retardace blízkovýchodních zemí a že do Evropy nepatří, museli by se nad sebou tyto státy zamyslet a začít se sebou něco dělat. Pokud ale přijde Maročan do Švédska a místo aby vykládal o demokracii, vykládá že je to v Švédsku jako doma jen mají víc peněz, těžko se nad sebou někdo zamyslí...

R. Morava 10.12.2015 15:49

Re: Attatürk se nesnažil o demokracii, ale o modernizaci.

Tak to s tím Ataturkem to asi vážně nemyslíte. Podíváte-li se na stav Turecka v roce 1918 a 2000 vidíte, že Ataturk opravdu přinesl Turkům svobodu a prosperitu, jenomže ten cyklus prostě trvá 50..100 let. Ataturk dovedl vystupovat proti Islámu a vysvětloval, že jednou Turecko bude mít více stran, ale tehdy na to nebylo vyspělé. Nejdřív museli vychovat lidi, kteří mají vlastní hlavu nezotročenou fundamentalisty. Když se podíváte na Turecko nebo Jižní Koreu (v 50 tých letech ještě diktatura), něco na tom je. Nemůžete demokracii postavit ze dne na den.

S Kurdy je to složité. Samostatnost jak je vidět v Sýrii si zaslouží. Na druhé straně ještě před 10, 15 lety jsem Kurdy vnímal jako ty, co dělají Turecký terorismus. Ale to bylo i v Evropě: Baskové, (severní) Irsko. Taky jim nikdo nechtěl dát volnost. Když se dívám na Kosovo, nebo celou bývalou Jugoslávii je otázka co ta samostatnost přinesla...

Váš poslední odstavec jsem nepochopil. Chcete říct že v ČR byla horší demokracie při vstupu do NATA než dnes v Turecku? Ekonomika byla v ČR špatná. Ale svoboda?

B. Rybák 10.12.2015 15:41

Re: Attatürk se nesnažil o demokracii, ale o modernizaci.

Tragikomickou skutečností je, že proti "vojenskému režimu" vystupoval a jeho zrušení za podmínku vstupu do EU určil EU-parlament, který tím otevřel Erdoganovi cestu k moci!

R. Langer 10.12.2015 15:24

Re: Attatürk se nesnažil o demokracii, ale o modernizaci.

Ovšem pouze díky tomu Attatürkovi a jeho "policejnímu státu" se Turecko mohlo stát tím, čím dnes je. Podobně tomu bylo v Chile s Pinochetem. A stejně jako v tom Turecku to po jeho odchodu nedopadá dobře. :-(

L. Severa 10.12.2015 14:18

Ano.

"Kdyby Izrael zacházel s Palestinci, podobně jako zacházejí Turci s Kurdy, byl by dávno oheň na střeše".

A. Alda 10.12.2015 11:46

Mně je úplně jedno,

jestli si němečtí a francouzští muslimové vezmou do EU Turky, pokud my z té EU urychleně vypadneme.

P. Klouda 10.12.2015 11:04

»Inu, ...

... Turecko«.......

V. Novák 10.12.2015 10:40

Attatürk se nesnažil o demokracii, ale o modernizaci.

Byl čistokrevný (a masitý) diktátor pracující s kultem osobnosti - a vůbec se tím netajil.

Přechod k demokracii začal až za Erdogana, který omezil moc armády tak, že už nedokázala nadiktovat výsledky voleb - a při "nesprávném" výsledku ten výsledek udělat sama. Jen v poválečném, NATOvském, období to udělala nejmíň třikrát. Nad tím, že demokratické volby nasměrují zemi islámským směrem, se snad v zemi s 98% zastoupením muslimů nelze rozumně podivovat.

Erdogan také uvolnil vztahy s Kurdy, Kurdové byli poprvé uznáni jako existující entita a bylo povoleno veřejné užívání kurdštiny.

Jenže Erdogan neustál výsledky demokracie - to se to demokratí, když vyhráváte! Kurdové, které odvobodil od desítky let trvajícího útlaku národnostního i politického, mu demokraticky "sebrali" vítězství v řádných volbách - jejich levicová strana (plus asi dvě turecké pravicové) připravily AKP o většinu - a to doufal ve většinu ústavní! Následné předčasné volby to "spravily" jen částečně - AKP získala většinu k sestavení jednobarevné vlády, ovšem nikoli ústavní většinu.

V posledních měsících dochází v Turecku k určitému útlumu demokracie - ale zdaleka se Turecko nedostalo na úroveň policejního státu, která nevadila velkým demokratům v době, kdy ČR vstupovala do NATO a Turecko se stávalo naším spojencem. Resp. my spojencem Turecka...

M. Krátký 10.12.2015 9:36

Lepší by bylo platit Turkům volama

těch máme víc než dost - a pokud by to bylo možné, tak bych doporučoval ještě přidat Estrádní Umělce z Brusele ( tam jich mají víc )

S. Rehulka 10.12.2015 9:19

Zdravím....

...pane Drápale a děkuji za výborné vystižení problému Turecka a Evropy. Myslím, že Ataturk - Mustafa Kemal se ve svém hrobě točí jako vrtule ! On, úspěšný voják i státník sekularizoval Turecko a změnil je z "Nemocného muže na Bosporu" v moderní zem. Ovšem Erdogan vlastně táhne Turky zpět, do předminulého století !

J. Karel 10.12.2015 8:38

EU

si patrně urezava větev pod sebou. Mela by pamatovat na trefny výrok špičkového politika, ze ten kdo žere, nesmí zapomenout také trávit

K. Frauknecht 10.12.2015 7:34

Tak tak.

Vývoj vztahů Turecko - "zbytek Světa" bude ještě zajímavý (dramatický?). Zatímco představitelé zbytku Světa se všemožně snaží tématu tureckého "nejen hospodářství" vyhnout (teda až na Rusko a jeho "koalici"), tisk nemlčí (no jó, náš samozřejmě ano :-)!). Jen namátkou:

http://www.welt.de/newsticker/news2/article149400056/Pro-Asyl-warnt-EU-vor-schmutzigem-Deal-mit-der-Tuerkei.html

http://www.latimes.com/world/middleeast/la-fg-islamic-state-oil-qa-20151206-story.html