20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

POLITIKA: Kdo zvítězil v boji proti korupci?

Módní záležitostí posledních let je boj proti korupci, a kdo nebojuje proti korupci, jako by nebyl. Co bylo výsledkem tohoto falešného boje a kdo v něm zvítězil? Co to je korupce a kde se jí nejvíce daří? Známe příčiny korupce?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 3.12.2015 14:10

Re: Autorka spadla z višně - korupce zžírá tuto společnost

Z Vaší patologické nenávisti k politickým stranám jsem skutečně vedle! Vy by jste se nechal operovat od amatérů? Základním předpokladem demokracie jsou nezávislá masmédia a ty bohužel nemáme!

J. Novotny 3.12.2015 10:48

Re: Nikdo pořádně neví, co je korupce?

Tak to si musíte vybrat, jedince, rodinu, národ, lidstvo, či inteligentní život, či život jako takový. Ale nejspíše máte svoji realitu, kde se to vše v poho prolíná.

A "geny mají svůj cíl", dávat jim určitý záměr, neřkuli inteligenci, super, klidně tomu věřte, pokud to nebudete chtít použít pro vedení státu.

P. Čech 3.12.2015 7:39

Re: Autorka spadla z višně - korupce zžírá tuto společnost

Jste úplně vedle. Pánové Ištván a Šlachta, jakož i paní Bradáčová nejsou totiž vrcholem zhoubného, ale zcela naopak účinného procesu odhalování zločinnosti a zmiňované korupce mezi politiky politických stran. Jen proto je politici a jejich nohsledi - novináři dehonestují a jejich záslužnou práci ostouzejí.. EU protektorát má mnoho negativ, nicméně s korupcí v ČR nemá nic společného.  Zde společného s korupcí mají zejména politické strany, jejich "volná soutěž" o moc nad občany a jejich financování ze státního rozpočtu.

P. Čech 3.12.2015 7:31

Re: Autorka spadla z višně - korupce zžírá tuto společnost

Osobně vidím problém někde zcela jinde. V systému vlády a moci politických stran a  hlavně v jejich financování. Politické strany totiž ve své podstatě nejsou ničím jiným než spolky občanů stejného a nebo podobného smýšlení a uvažování. Stejně jako i spolky jiné, např. myslivci, hasiči, rybáři a pod. S jediným rozdílem. Vlastně se dvěma. Prvním rozdílem je ten, že hasiči, myslivci či rybáři a mnohé další spolky lidí " volně  nesoutěží" podle čl.5 ústavy o moc nad občany, ale věnují se smysluplné činnosti. Zásadně však jejich činnost není financována hlavně ze státního rozpočtu. Jsou financovány z vlastních zdrojů.. Stejně by tomu mělo být i u politických stran. Nikdo a nic jim nezakazuje přijímat dary od jednotlivců, tyto dary však musí být transparentní, čisté a prokazatelné. Mám za to, že pokud by z ústavy zmizel čl 5, hovořící o "volné soutěži" politických stran o moc nad občany, okamžitě by prudce klesla i ona korupce.

B. Rybák 3.12.2015 0:20

Re: Autorka spadla z višně - korupce zžírá tuto společnost

To, že se Vám něco (právem) jeví jako předražené není důkazem korupce, ale postupné přeměny našeho státu na EU-protektorát, v němž rozhoduje zahraniční kapitál a "Brusel - jím vynucené kraje".

Na tom neměl V. Klaus žádný podíl (existence sponzorů, kteří se obávali trestu "rudých" a zahraničních bankéřů nedokazuje vůbec nic)!

Proti záměrnému ničení naší ekonomiky a nákladnému "přilákání" zahraničního kapitálu pučisty "sarajevskými", masmediálními, zelenými, v ČSSD (Špidla)... bylo všechno co mohli spáchat naši korupčníci naprosto zanedbatelné! Jediná opravdu nebezpečná korupce u nás je EU-korupce našich politiků!

Bradáčová, Ištvan, Šlachta... skutečně představují dosavadní vrchol tohoto zhoubného procesu (kriminalizací kohokoli kdo se jim nelíbí)! Jenomže potrestáni nejspíš nikdy nebudou, protože jsou politicky chráněni USA i EU jejichž zájmům "nezištně" slouží!

B. Holubec 2.12.2015 21:04

Autorka spadla z višně - korupce zžírá tuto společnost

Je všude, kam se podíváte. Grippeny, PANDURY, letouny Cassa, dálnice, sídlo Pražského Magistrátu - Jungmanova, ... všechno neskonale předražené.

Začal to Klaus - mimorozpočtovým financováním ODS, společně se současným prezidentem Zemanem, podpisem opoziční smlouvy. Soudruzi z ODS a ČSSD si sedli ve státních podnicích a akciových společnostech proti sobě a rozdělili si klajmy. Toto rozdělení žije svým vlastním životem dodnes = předražené zakázky pro konkrétní dodavatele. Je zajímavé, že cinknuté ceny (30 - 50%, Praha 300%) jsou pouze u zakázek státu a municipalit. Privátní firmy nemají s tímto jevem problém. Proč? No protže je neřídí volení politici.

Exceletním korupčním tunelem byl Opční akciový program dozorčí rady ČEZ, zametený pod koberec tehdejší státní zástupkyní Veseckou - pětiletý mejdan opostran za 3 - 5 miliard Kč, zametený pod koberec. Zkrátka, jak to je standard v těchto geografických prostorech, společnost je "řízena" od mantinelu k mantinelu. Za vedení státu kleptostranou ODS a s nimi spřízněných, se chrochtalo mlaskalo u žlabů veřejných zakázek - předražování o 30% bylo spodním limitem. Ale dnes jsou protiprávně prověřováni, odposloucháváni a stíhání lidé, na které jenom ukáže "protikorupční" Bradáčová, Šlachta, případně osvícení politici poslanci Korte, Gabal, Schwarz, řízení "osvícencem Janem Urbanem a pod., protože se nehodí do scénáře.

Slečno, když víte o životě trus, tak alespoň o tom nepište. Je to trapné, neskutečně trapné.

Problém, který ohrožuje společnost, je jinde. Bradáčová, Šlachta - na tohoto "fenoménu korupce" porušují zákony jako na běžícím pásu, a nikdo nemá sílu (nebo nechce) jejich nezákonnosti zastavit. Ale ten čas přijde. Vaše články jsou na trus.

J. Kyselková 2.12.2015 20:13

Kdyby se tu v budoucnosti,

vzhledem k obrovské natalitě muslimských přistěhovalců -  do zákonodárného sboru PS dostalo právo šária - utínaly by se "korupčníkům" údy.. Někdy omylem. Souhlasím, že slovo korupce je pojem často vágní.

P. Čech 2.12.2015 19:09

Re: A vždycky jsou

Čerta sm netřeba tahat. Korupce je doménou lidí. Bují zejména tam, kde nefunguje systém a kde tento systém si korupci vynucuje, aby aspoň něco fungovalo. Lépe řečeno vytvářelo zdání funkčnosti.

P. Čech 2.12.2015 19:06

Známe příčiny korupce?

Známe, pouze je nechceme pojmenovat. Tedy politici nechtějí. Proč? Inu proto, že se jí zhusta sami účastní. Existuje jedna obecně známá pravda. Každý dělá jen to, co je mu dovoleno. Kdo, nebo lépe řečeno co dovoluje v České republice nevídanou míru korupce? Nefungující politický a společenský systém, vlastně, opět lépe řečeno, fungující, ale jen ve prospěch politických stran a jejich politiků. On totiž ten systém nedovoluje občanům nic. Pouze čl.2, odst.1 ústavy hovoří o tom, že "lid je zdrojem veškeré státní moci a, vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní". Pouze hovoří, nic více a nic méně. Veškeré další články ústavy hovoří o tom, kdo a jakou má moc ve státě, kdo o tuto moc nad občany "volně soutěží". Čl.2, odst.1 ústavy je lživý, protože zdrojem veškeré moci ve státě jsou politické strany, které si tuto moc "volně vysoutěžily" podle čl.5 téže ústavy. Politické strany volně vysoutěživší si onu moc ovládají zcela a nebo téměř zcela moc zákonodárnou, výkonnou i soudní.. Občané drží hubu, protože podle ústavy a volebních zákonů nic jiného dělat nemohou. Musí volit politické strany a hnutí a odsouhlasovat tak jejich kandidáty, uvedené na volitelných místech kandidátek. Odvolávání se na možnost kroužkování v kandidátkách je hloupé, poněvadž možnost, že by občané skutečně něco pomocí tohoto institutu dosáhli sice existuje, nicméně je velmi malá. Podle volebních zákonů voliči nesmí volit jednotlivé kandidáty, ale pouze politické strany a hnutí. Není např. možné, aby volič volil dva kandidáty z kandidátky jedné strany a dva z kandidátky jiné.. Prostě volební systém naprosto stejný jako ten socialistický, jaký jsme znali před rokem 1989. Toto vše nahrává korupci a je její jedinou příčinou.

R. Brzák 2.12.2015 18:48

Re: Nikdo pořádně neví, co je korupce?

O genech jsem hovořil v souvislosti s rodinou, nikoliv s agendou svobodného jednotlivce. Abych Vám to vysvětlil polopaticky, geny mají svůj cíl, který naplňují mimo jiné i prostřednictvím rodinné výchovy. A nejpružnějším a nejpřizpůsobivějším výsledkem rodinné výchovy je svobodný a odpovědný jedinec. Cílem genů je "přežití" genů, nikoliv nutně přežití konkrétního jedince. Geny totiž uplatňují různé genové strategie, v nichž najdete všechno, čeho jsou například lidé schopni. Ale dívat se pod zorným úhlem přežití genů znamená jít spíše "pod jednotlivce", nebo naopak "nad lidstvo", mnohé z genů máme společné nejenom s lidmi...

Když tedy píšu o přežití genů, Čingischán, jakkoliv může mít nejvíce potomků, nemusí být v celkové bilanci genů zdaleka vítězem ve hře, kterou hrají samotné geny. Hovořil jsem o přežití genů, nikoliv o přežití genů jedince...

J. Novotny 2.12.2015 15:24

Re: A vždycky jsou

Korumpovaný často vytvoří systém, ve kterém nelze bez úplatku uspět.

M. Moravcová 2.12.2015 15:02

Re: Paninka nezná definici korupce?

Takže Junckera zavřít, hajzla korupčnickýho, nevytruboval snad do světa, že když nepřistoupíme na kvóty, přiškrtí nám dotace?

M. Moravcová 2.12.2015 14:59

A vždycky jsou

nejméně dva - korupčník a korumpovaný. Zatím je dle soudů, médií a bojovníků proti korupci špatnější ten korumpovaný. Korupčníci jsou naopak oslavováni, protože se prohlásí za objevitele korupce. Čert aby se v tom vyznal.

J. Novotny 2.12.2015 14:45

Nějak mi tam chybí příklad země,

kde to podle receptu autorky funguje. Podle průzkumů vnímaní korupce, či auditů apod., se na čelních (nekorupčních) místech umisťují země s celkem silnou rolí státu. Naopak země se slabým státem, až s mocenským vakuem, například Lybie, na tom úplně skvěle nemusí být. (nesleduji tady souvislost, jenom ta data úplně nekorelují z tezí autorky).

Pokud taková země není, co by to znamenalo?

L. Zemek 2.12.2015 14:00

Slepá spravedlnost

Spravedlnost, tak jak se momentálně v této zemi každý den prezentuje, není pouze slepá, ale i hluchá a slabomyslná.

M. Zdobinský 2.12.2015 13:48

Re: No pěkně, paní autorko!

To jste si vybral zrovna tu pravděpodobně nejméně korupční kategorii,kde pokud kraj dotuje např.krajské divadlo,tak tam prostor pro korupci moc asi není.Kdo by taky úředníka na kraji korumpoval? Herci ze svých platů? Přesto - kultura je přesně ten prostor pro mecenáše apod,koneckonců historicky to tak kdysi fungovalo. Jinak má autorka 100%pravdu, dotace deformuje trh a často jeden nebo pár lidí s razítkem rozhoduje o milionech(miliardách) ,které jim nepatří.

V ČR dovedeno k dokonalosti. Nedávno jsem nechtěně vyslechl rozhovor dvou "podnikatelů",kteří se vzájemně chlubili,že žijí (a královsky) jen z dotací.To se vám fakt líbí?

J. Novotny 2.12.2015 13:21

Re: Nikdo pořádně neví, co je korupce?

http://g.cz/4-muzi-s-nejvetsim-poctem-potomku-2

Opravdu mě udivuje, jak dokážete své teorie roubovat a nenechat se zmást fakty.

"Geny totiž máme mnohé společné - takže zabitím cizího člověka často zabíjíme i část svých genů." To už jdete nad rodinu, na národ. Trochu mimo agendy svobodného jednotlivce.

J. Novotny 2.12.2015 13:12

Re: Nikdo pořádně neví, co je korupce?

Na druhou stranu asi není úplně správné zúžit problematiku korupce na omezení vlivu státu. Stačí se podívat na prvních 15 zemí v CPI. Při všech omezeních, které tento index skrývá se nezdá, že by tam byla výrazná korelace mezi korupcí a "velikostí státu/ přerozdělování".

A třeba Singapore má významnou represi, ve Švýcarsku můžou šáhnout na majetek a profesně ten člověk končí. Pokud vezmeme ty výjimky s relativně menším státem.

R. Brzák 2.12.2015 13:05

Re: Nikdo pořádně neví, co je korupce?

Nesoudím podle stereotypních předsudků různých národů, když se zamýšlím nad funkcí rodiny.

Z pohledu genů bude zajímavější zjistit si, kolik je genů Čingischána nebo i Mongolů v celkové populaci lidstva - to je hra, o kterou "jde" genům. A tady by dostal Čingischán na prdel - protože geny jsou nejúspěšnější vždy, když lidé umírají méně, než naopak. Geny totiž máme mnohé společné - takže zabitím cizího člověka často zabíjíme i část svých genů. Proto velmi se množící a spolupracující čínští rolníci, se svým společným genomem, zatím budou vítězi...

R. Brzák 2.12.2015 12:59

Re: Nikdo pořádně neví, co je korupce?

Však také píši v reakci na Vaše pozastavení se nad tím, co rodina má jak vnímat - a pokud Svobodní píší o přirozenosti korupce, tak píší v souvislosti se svými požadavky na snížení mocenského aparátu (jednoznačně semeniště korupce), nikoliv jako o něčem pěkném a pěstováním hodném "do každé rodiny".

Nerad bych se zastával paní autorky - ale akademický elaborát očekávám od akademika. A vy zase očekáváte, že "normální, průměrný člověk" se v akademickém elaborátu zorientuje lépe, než v politickém pamfletu....

Na závěr, myšlenka Svobodných je utnout kořeny bez posilování zdrojů korupce - to je dle mého názoru rozumné...

J. Novotny 2.12.2015 12:58

Re: Nikdo pořádně neví, co je korupce?

Dával jsem příklady výchovy v rodinách, první tři se týkají konkrétních národů. Vy asi dokážete posuzovat pouze podle svých hodnot a svojí rodiny. Jsou i jiné, možná i úspěšnější, i když ne pro Vás.

Z pohledů genů byl historicky nejúspěšnější Čingischán, ten tu moc docela měl a prosazoval. Podle Vašeho, by měl být největší looser.

R. Brzák 2.12.2015 12:48

Re: Nikdo pořádně neví, co je korupce?

Smlouvání - naprosto OK. - jde o vzájemný proces a oboustrannou výhodnost. Lhaní - omyl - v rodině se učíte prostřednictvím vztahů v rodině, ne tím, co Vám maminka s tatínkem říkají, ale co dělají. Pokud se učí lhát, tak jde o nefunkční rodinu, ve které jeden druhému lže.

Rodina vždy učí žít podle pravidel , které jsou ve společnosti akceptovány. Ale společnost jsou jen další rodiny, které spolu interagují.

Síť přátel - to je ona moc ze vzájemné lásky - nejde o korupci a nejde o nic patologického, přátele si může a má pěstovat každý.

Tam, kde je korupce akceptována (což je něco jiného, než když ji rozpoznávám jako přirozený důsledek systému moci nade mnou i druhými lidmi), se korumpující jedinec stává na takovém systému závislým. Ale to znamená nepružnost v okamžiku, kdy dojde ke změně - takže z genového hlediska je to omyl.

A na závěr, nebojte se - nikdy není ojedinělý svobodný v takovém systému - neboť moc má "vysokou cenu" pouze při její koncentraci - takže nikdy jí není dost k tomu, aby v korupčním systému byli všichni saturováni.

J. Novotny 2.12.2015 12:42

Re: Nikdo pořádně neví, co je korupce?

Ale ten článek není o pochopení. Je to politický pamflet, žádný akademický elaborát, který by se opřel třeba o teorii her, či jiné studie korupce.

A politický výkřik tohoto typu zcela diskredituje Svobodné, byť tam může být nějaká myšlenka - a to, že se Svobodní dotýkají bodu 1/ - snížení prostoru pro korupci, to jsem ostatně nerozporoval.

Takhle se můžete akorát poplácat po zádech, pan Europoslanec Mach bude mít radost, jak si všichni notujete, ale normální, průměrný člověk si to holt přeloží jinak. A volit Svobodně nebude.

J. Novotny 2.12.2015 12:34

Re: Nikdo pořádně neví, co je korupce?

Výchova pro přežití genů, ok. Pro některé rodiny je to, že je odmala učí smlouvat a dosáhnout nejlepší možné podmínky. U jiných se učí lhát tak přirozeně, že to nikdo obdobně cvičený nepozná. U jiných je to žít podle pravidel. U jiných schopnost vytvořit sít přátel, kteří se vzájemně podrží.

Ve společnosti, kde je korupce akceptována je výchova k umění korupce bez toho být chycen, velmi úspěšnou strategií - pro přežití genů. Takový člověk může žít plodný a vážený život, nemusí být ani na okraji společnosti. Ojedinělý svobodný v takové společnosti nemá moc šanci.

J. Novotny 2.12.2015 12:27

Re: Každé ideologické třeštění končí hromadami mrtvol

Od dob dávných se lidé spojovali v tlupy/ kmeny a větší celky, protože jim to dávalo větší šanci na přežití a lepší přístup ke zdrojům. Aplikace svobodné společnosti v ryzí podobě v těchto podmínkách zajisté fungovala skvěle až do střetu s organizovanou nepřátelskou skupinou.

Svět se od té doby v základech nezměnil, akorát k té potřebě organizace ve větším celku přibyla profesní specializace.

Jinak to Vaše "a tak jasně vytyčí hranice, na které druhý svobodný jedinec narazí" zcela jasně ukazuje, že při rozdílném názoru na to, kde končí svoboda jednoho a začíná druhého (protože někdy mohou být v přirozeném střetu), rozhoduje síla toho jednotlivce. Ten druhý dostane přes ústa a tak se raději spojí s jiným, a dají tomu prvnímu za vyučenou ...

R. Brzák 2.12.2015 12:21

Re: Nikdo pořádně neví, co je korupce?

A ještě k Vaší poslední větě - jde o pochopení, co je přirozené a nevyhnutelné v podmínkách, které z moci nad druhými lidmi činí "zboží". Ne o jejich akceptaci či ochotné profitování na tomto - proto Svobodní, jak doufám, směřují ke zmenšování státu - tedy umenšování moci nad svobodným a zodpovědným jedincem. Zásah do kořenů patologického jevu, namísto "přihnojování" další mocí nad druhými...

R. Brzák 2.12.2015 12:16

Re: Nikdo pořádně neví, co je korupce?

Výchova v rodině směřuje k vytvoření podmínek pro nejefektivnějšího přežití rodičovských genů v jejich potomcích. Je-li svět neustále se měnící nekonečnou veličinou, pak je nejefektivnější pro přežití být jako individualita co nejpružnější ve schopnosti se přizpůsobit. Avšak jakákoliv závislost znamená neschopnost se přizpůsobit podmínkách, kdy zdroj, na kterém jsem závislý (např. rodič), náhle pomine (taťka umře...). Korumpovaný či korumpující jsou závislí oba - na moci, které je předmětem i nástrojem korupce... Cílem v rodině je ale vychovávat nezávislého - to jest sám za sebe odpovědného a svobodného - jedince.

Druhým aspektem, který je stejně důležitý, je potřeba spolupráce s dalšími jedinci. Člověk, kromě svého nejlepšího nástroje přežití, jímž je analýza rozumem, historicky ověřil svou společenskost - prostě proto, že jen společnosti dlouhodobě přežívají. A společnost přežívá proto, že si lidé ověřili, že je pro ně výhodnější spolupracovat, své "zboží", ať už své dovednosti, nebo jejich produkty, oboustranně výhodně vyměňovat, než si je brát silou, či mocí. Korupce ale je snaha získávat moc nad druhými pro svůj prospěch - není to oboustranně výhodný obchod. V rodině tedy nutně dochází k nastavení poznání toho, co je oboustranně výhodné. Důkazem je přežití člověka.

poznámka - to, že rodina dnes "funguje" často jinak, než popisuji, není vinou rodiny,ale systému, který rodinu a její základní motivace pokřivuje.

J. Novotny 2.12.2015 12:15

Re: Paninka nezná definici korupce?

No, autorka si naběhla s "Nikdo ve skutečnosti neví, co je vlastně korupce...".

Jestli jí uráží nevím, sama autorka je taky docela úderná ve svém článku. Ale pokud chce řešit příčiny něčeho, co ve skutečnosti neví, co je, tak bude určitě geniální. Určitě má nějaký všeobjímající recept na všechno jako pan Kajan.

P. Zdenek 2.12.2015 11:59

Re: Typický projev Svobodných:

Škoda, že jste článek nedočetl do konce.

"Na začátek by možná úplně stačilo zrušit všechny dotace, včetně těch evropských."

J. Novotny 2.12.2015 11:59

Re: Nikdo pořádně neví, co je korupce?

Nemyslím, že míra akceptace korupce je otázkou rodinné výchovy - s korupcí se (kromě sportu) člověk setká až v době dospívaní, či po nástupu do práce. Jak asi bude dospívající vnímat korupci, když mu bude významný politik tvrdit, že ji ani nelze definovat, že je přirozená a tak vlastně v pořádku a trestat ji snad ani nemá význam, protože by to mohlo ohrozit naše svobody?

Rodina může nastavit to, že to co považujeme za špatné se dělat nemá. Ale pokud to považujeme za přirozené a nevyhnutelné, je to špatné?