25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Užitečnost jinačích předchozích zkušeností

Dočítám se, že za dvacet, maximálně třicet roků v České republice nynější etnická menšina romská, dříve známá jako cikánská, dosáhne 13 procent celkového počtu populace, čili téže porce, jíž jsou v současně době obdařeny Spojené státy americké.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Heincl 1.12.2015 11:23

České Cikány a americké černochy nelze příliš srovnávat

Pokusím se o to na poli sportu, ke kterému mám nejblíže. Celý život se pohybuji ve sportovní sféře a z vlastních zkušeností mám dobrý přehled o fotbalu, hokeji, tenisu, stolním, tenisu, volejbalu a atletice. Američtí i jiní černoši tvoří světovou špičku v mnoha sportech, jako je atletika, fotbal, basketbal a mnohé jiné. Čeští Cikáni naproti tomu, ačkoli jsou pohybově nadaní, se v organizovaném sportu vyskytují minimálně. Podle mého názoru jsou vlastnosti jako důslednost, schopnost činnosti, která přinese výsledky až za delší dobu, vytrvalost a překonávání potíží, jejich mentalitě většinou cizí. Totéž pak většinou platí i v jejich profesionálním životě jako zaměstnanců. A výsledky jsou tak bídné, jaké jsou. Na rozdíl od amerických černochů se Cikáni dostali do kontaktu s křesťanstvím a evropskou civilizací mnohem dříve. Do Byzance přišli v 11. století a v západní Evropě jsou o nich první písemné záznamy tuším z 16. nebo 17. století. Myslím, že tisíc let je dostatečně dlouhá doba, na to aby se integrovali. Celkově se dá říci, že američtí černoši jsou, přes všechna negativa s nimi spojená, společensky daleko úspěšnější skupinou než čeští a vlastně i evropští Cikáni. A to platí nejen ve sportu, ale i v počtech zástupců těchto dvou skupin v prestižních profesích, jako jsou např. vědci, lékaři, právníci a učitelé.

J. Kanioková 1.12.2015 19:16

Jejda, to je dobré srovnání,

takto jsem na to ještě nikdy nehleděla..

Spíš jsem viděla rozdíl v rodině, i když úspěšné jedince mezi cikány moc nevidím (jsou, a škoda, že oni se spíš od svých soukmenovců okamžitě odtáhnou, takže v jejich komunitě "netáhnou" coby vzory)

Cikánská rodina je ale hodně soudržná. Kdežto v západních informacích každou chvíli narazím na info, že snad většina černoušků vyrůstá v rozbité rodině.

Dík za jiný úhel pohledu, a fakt zajímavý.. To jste mi zas nasadil brouka do hlavy :))) A máte pravdu, pracovala jsem hodně dlouho v podniku, kde jsme měli velký podíl cikánů. A byť mezi nimi byli i velmi dobří jedinci, ve skutečnosti v nikom z nich nebylo vidět snahu o "kariéru", o určitý postup. Žádné úsilí, žádná snaha "porvat" se s problémem, žádná radost z jeho překonání. Naopak, každý "problém" byl většinou vítán a brán jako možnost se dál už jen flákat.

J. Heincl 1.12.2015 20:09

Re: Jejda, to je dobré srovnání,

Teď jsem ještě nahlédl do knihy "Cikáni", jejímž autorem je anglický spisovatel Angus Fraser a která byla vydána 1992. Ačkoli je autor tohoto poměrně rozsáhlého díla (374 stran) příznivcem Cikánů, uvedl zde mnoho pro Cikány nepříznivých skutečností, které ostatně známe i dnes. Lenost, žebrání, krádeže, ... První písemné záznamy o Cikánech v západní Evropě jsou dokonce už z 15. století. Cituji z výše uvedené knihy, str. 69: "V květnu 1428 muselo město Hildeshaim zaplatit za úklid domu, v němž Cikáni nocovali. Podobné výdaje byly ve stejné době hrazeny i ve Flandrech, kde Cikánům poskytli nocleh ve skladu vlny v Bruggách. V letech 1429-30 zaplatil Rotterdam za úklid školní budovy poté, co v ní přespal vévoda se svou družinou". Vévodou je zde míněn vůdce cikánské skupiny.

Zkrátka se za tisíc let od doby, kdy se Cikáni dostali do kontaktu s evropskou civilizací, prakticky nic nezměnilo. Původ Cikánů je nejasný. Někteří autoři uvádějí, že se jednalo o indickou kastu ze severozápadní Indie, kterou tamní obyvatelstvo ze svého území vyhnalo. Z jakých důvodů, není třeba snad uvádět.

A. Alda 1.12.2015 10:25

Je tu určitý rozdíl.

Úspěšný černoch nepřestane být černochem. To se povedlo snad jedinému Michaelu Jacksonovi.

Úspěšný cikán však obvykle přestane být cikánem. Mezi námi žije spousta lidí, kteří mají cikánské předky, a my to vůbec nevíme. Oni jakmile se začlení, není to na nich skoro poznat a v druhé začleněné generaci už vůbec ne.

J. Kanioková 1.12.2015 19:19

Přesně..

P. Klouda 1.12.2015 10:18

Jsem rád, že ...

... že jsem níže pochopil, že mě první věta článku vyděsila zbytečně ~ vyzněla mi ttž tak, že i v USA mají pčetné cikánské spluobčanstvo; ano, šlo o analogii s americkými černochy. Jenže analogie k sobě prý obvykle moc nepasují.

Naši romové a Jejich černoši: Naši přišli během staletí dobrovolně, Jejich byli ~ mnohdy i Jejich předky ~ koupeni, dovezeni, podruhé koupeni, a pak zneužívání jako otroci ~ tentokrát už nabeton Jejich předky, od kterých některé z Nich možná dělí jediná generace... Zatímco mezi Jejich "moderními" černochy je spousta muslimů, Naši romové ~ pokud vůbec něco ~, pak jsou ochotni se stát docela horlivými křesťany. Jakože samozřejmě některé jevy si jsou velmi blízké: seskupování se do národnostně jednotných part i početnějších houfů, zprůměrovaná touha po práci, nejistota, co je za pohledem příslušníka menšiny tmavší pleti...

Kéž by šlo u současného multikulturalismu o vliv přišedších renesančních či barokních umělců z Itálie ~ s nimi nás spojovalo mnohé, protože jejich kultura měla totožný světonázorový základ. A proto: Dobré by bylo vyvarovat se kultur, založených na cizorodém, ba ~ jako u islámu ~ až militantním světonázoru. Ano ~ respektovat všechny kultury je absurdní pošetilost!!! (»Vegetariáni a kanibalové, vsjo rovno...«)

Naše romy s Jejich černochy srovnávat nelze. Ale muslimy, kterých je u nás zatím ~ prý ~ jen 10.000, čili 0,1promile, jenže to je zatím... TY bychom třeba už za jednu či dvě generace s Jejich černochy srovnávat mohli (pokud ovšem nevemou Evropu útokem). Ač jsme je nikdy nezotročovali, a některým z nich ~ vot kakój paradox! ~ přály vlády, resp. vládnoucí režimy ve státech socialistického bloku: "přátelé" z Palestiny, Lybie, Sýrie.......

T. Czernin 1.12.2015 8:35

Slyším silný rachot

To bude asi zvuk hrachu, tříštícího se o zeď...

P. Dvořák 1.12.2015 2:02

Všichni to víme.

Vnímáme to jaksi podvědomě vlastním rozumem, varují nás články od autorů, jako je prof. Oto Ulč, které jsou potvrzovány tím, co se děje ve světě a koneckonců i u nás.

A přesto se necháme řídit názory kavárny, která nemůže vyplodit nic jiného, než politiky typu profesionální syn Dienstbier, kdysi poslouchatelná Jiřina Šiklová a koneckonců i třeba Pavel Bělobrádek, který dosud nikdy neřekl jasné ANO nebo jasné NE a proto má vždycky pravdu a nikdo s ním nemá žádný spor.

P. Lenc 1.12.2015 8:22

Re: Všichni to víme.

Ano, většina nás občanů to cítí a ví, zcela jistě to cítí a ví i politici, ale politická korektnost napříč celým světem bohužel stále ještě vítězí.Otázka je jak ještě dlouho a co bude následovat poté, co zvítězí zdravý rozum.Asi to nebude nic hezkého, dějiny nás dohání stále rychleji.