19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Není vzdělání jako vzdělání

V posledních dekádách jsme svědky přesunu od technického vzdělání ke korektní humanitě. Znalosti nahrazuje umění komunikovat a napsat esej na libovolné téma a vlastně třeba i o ničem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 24.10.2015 10:15

Re: idealismus

Neklesá ten "počet lidí ve výrobní sféře" jen proto, že výrobu podnikatelé stěhují do zemí s levnou pracovní silou? Třeba z Německa do Česka, kde dělník za STEJNOU práci na stejných výrobcích bere jen zlomek čisté mzdy v porovnání s dělníkem německým, který tím o práci přišel?

G. Kovář 24.10.2015 13:15

Re: idealismus

O JV Asii nemluvě

F. Kusák 24.10.2015 17:39

Re: idealismus

Pane Kuneši, problém je v tom, že absolventi humanitních škol jaksi, tedy povětšinou, nemusí dokazovat svou kvalitu v ostré soutěži, která panuje v podníkání. Nevím, zda-li jste si to někdy zkusil - něco vymyslet, zajistit výrobu a nakonec prodat. Tady na řeči není místo. A člověka s humanitním vzděláním, kde by své vzdělání plně využil, prostě nepotřebujete. Snad kromě znalosti jazyků. Samozřejmě, je-li někdy chytrý a schopný, uplatní se. Ale k čemu pak jsou ta léta strávená ve škole a vyhozeené peníze.

P. Vaňura 24.10.2015 19:33

Ekonomie služeb je NESMYSL.

A jen část obchodu je produktivní. Je to jako tvrdit, že nejvíce hodnot vytváří OTROKÁŘ nebo "podnikatel" v oboru "pronájem výběru daní"! Posledně jmenovanou kategorii "podnikatelů" posleli jakobíni pod guilottinu an block!

P. Vaňura 24.10.2015 19:48

S tím poklesem počtu pracovníků v zemědělství

je to z části optický klam. Mnoho věcí, které dříve dělal zemědělec, je outsourcováno do jiných oborů. Americký zemědělec poloviny devatenáctého století skoro nic nekupoval. Železniční společnosti se o něco později na nich pakovaly na MONOPOLU dopravy, o který postupně přišly.

S. Rehulka 24.10.2015 4:57

Je jedno....

....ve které zemi to je, vždycky je více těch líných a hloupých, nežli pracovitých a učenlivých. Takže tento článek má smutnou a plnou platnost v České republice, tak jako v Austrálii !

T. Pansky 24.10.2015 3:14

Jak se zmenilo vzdelani v Cesku? Zmenilo se?

"Možná už se blíží doba, kdy by měl stát dát jasně najevo, že ne každé

vzdělání je stejně potřebné pro zvyšování blahobytu občanů a podle toho

je financovat."  Tohle cesky stat neudela.  Proc?  Zatim k tomu zadna vlada (zadny ministr skolstvi) nenasla odvahu !!!  Ceske skolstvi je velmi neefektivni a velmi drahe, ale protoze to plati stat, tak to nikoho tak moc nezajima.  Ted si predstavme, ze by si vysoke skolstvi museli platit studenti sami.  Okamzite by vsechny tyto humanitni pseudo-obory zkrachovaly.  Tady by stat usetril obrovske penize.  Jenze cesky stat kopiruje evropske socialisticke pokyny pro "zvysovani vzdelanosti" a tak chodi na pracovni urady lide, kterym na zachode visi vysokoskolske diplomy.  Dusledkem teto politiky je stagnace ceskych vysokych skol.  Vysoke skoly se chlubi poctem citaci jejich 'vyzkumnych clanku'.  Ale uz i ministr skolstvi musel nahlas rici, ze citace neprinasi zadne penize, je to pouze papirova slava.  ... Ceske vysoke skolstvi je v krizi.  Dokud se nezacne aplikovat placeni vzdelani na vysokych skolach a dokud vysoke skoly nebudou mit alespon 50% prijmu hrazeno z vyzkumu ze soukromych zdroju, nic se nestane a ceske vysoke skolstvi se bude dale propadat.  (Ty bilionove kempusy a laboratore jsou socialisticke megalomanske projekty hezke pro oko, ale naprosto nic neresici).  top0625top@live.com

L. Novák 24.10.2015 10:18

Re: Jak se zmenilo vzdelani v Cesku? Zmenilo se?

Až se dostaneme zpátky do doby kamenné a budeme mít jenom energii z OZE, pak se možná začne někdo zajímat o to, kde vzít inženýry na výstavbu výkonných a spolehlivých energetických zdrojů. :-P

P. Vaňura 24.10.2015 19:41

Tady chybí jeden naprosto nezbytný článek, totiž

podnikatel, investující do aplikace inovací. Ta "technická centra," nezajištěná hlavně odbornou úrovní zaměstnanců jsou z velké části VYHOZENÉ PENÍZE. A ještě si uvědomte, že nyní na to jdou hlavně peníze z EU ale pouze DOČASNĚ. Předpokládá se, že pak si centra na svůj provoz vydělají, což se skoro nikde nestane.

J. Brunner 24.10.2015 1:33

Těch činností

které reálně neprodukují nic co by mělo hmatatelný výstup, (tím nemyslím umělce) je čím dál víc. Umožňuje to technologický pokrok, který je výsledkem skutečné práce těch kteří se matematiky, fyziky, chemie, apod. nebojí. A nakonec lidí, kteří jejich nápady realizují.

Nechci říci, že všichni, ale spousta "neproduktivních" jsou příživníci a to s podporou státu. Navíc na ty kteří skutečně pracují, dokonce manuálně, koukají jako na méněcenné.

I. Dekyský 24.10.2015 2:38

Re: Těch činností

Stále věřím, že přijde doba, kdy se lidé vzpamatují a s těmito nejen parazity, ale bohužel především pomatenými darebáky této zemi permanentně škodícími, bez milosti co nejtvrdším způsobem zatočí. Pokaždé, když se jako technik s těmito pologramotnými hlupáky bez špetky představivosti a především bez nejmenší schopnosti logicky myslet, setkám, je mi z nich na zvracení. Kde vůbec tahle hovada berou drzost domnívat se, že to kulové H, které v hlavách mají, je vzdělání a že oni, ti nejméně užiteční, permanentní vyžírkové, mají právo někoho poučovat, kárat a nedej Bože řídit. Ničemové, na které je třeba hůl a od rána každý den řezat...

I. Dekyský 24.10.2015 2:53

Re: Těch činností

Jen jsem chtěl doplnit. K negativnímu vlivu humanitních pomatenců je třeba přičíst devastující vliv dotací. Z toho, co způsobily, se tahle země také jen tak nevzpamatuje...