24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

OSOBNOST: Douglas MacArthur. Washington 20. století

Chcete se stát americkým prezidentem? Jsou dva způsoby, jak toho dosáhnout. První je podbízet se médiím, sponzorům, voličům. Lidem, kteří si vás vůbec nezaslouží. Leta letoucí, dekády.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Dvořák 29.9.2015 0:37

Re: Singapur

Vy jste nečetl, co jsem napsal, že se ptáte?

V. Bok 28.9.2015 22:27

No, dostal dvakrát od asiatů napráskáno. To

od vojsk generálů Ču - te a Lin - piaa bylo hodně pokořující. On to ovšem nikdy nepochopil. Proto byl odvolán. Další světovou válku totiž nikdo tehdy nechtěl.

To nic nemění na tom, že Kim ir sen byl šílenec co se vymkl Stalinovi z ruky a situaci pak zachraňovali pro Stalina číňané. Stalin totiž se američanů hodně bál a nechtěl je mít na hranicích. No, nakonec převládl rozum a nějak se dohodli.

B. Hamáček 28.9.2015 20:25

Re: Singapur

Protože generál celý život se pohyboval v civilizované demokratické společnosti , tak předpokládal totéž chování od protivníků. Naštěstí Hitler i Japonci svým fanatismem a zákazem ústupu pomohli spojencům vyhrát , i Stalin ze začátku naprosto zbytečně ztratil miliony vojáků. Chováním bytostný demokrat , který celý život prožije v demokracii nemůže prostě pochopit jednání diktátora a jeho režimu. Co je na tom pro vás k nepochopení ??

T. Kočí 28.9.2015 10:37

Douglas MacArthur.

Dobré, až na ty propisky.

MacArturovi zabránil Truman rozříznout vřed .Výsledkem je Severní Korea.

P. Dvořák 28.9.2015 10:00

Re: Singapur

Poněkud nerozumím, jestli utrpení obyvatel je dobrý důvod k tomu se vzdát a možná prohrát válku. Nikdo přece nemůže předpokládat, že "naši" zvítězí a přijdou ho osvobodit. Nehledě na to, že po vzdání se není absolutně žádná záruka toho, že obyvatelé trpět nebudou. Naopak bývalo zcela běžné jejich kompletní vyvraždění nebo zavlečení do otroctví.

Takže vlastně ani nerozumím, co mělo představovat ono pozvání na palubu bitevní lodi Missoury. Já bych to vnímal tak, že generál Mac Arthur mu chtěl dát lekci o tom, že vzdáváním se války nevyhrávají.

J. Krejčí 28.9.2015 8:06

Singapur

souvisí s generálem Mac Arthurem jen nepřímo. Když velitel Singapuru britský generál Percival kapituloval, protože Singapur byl dobže opevněný proti útoku z moře ale ne z pevniny, jednním z hlavních argumentů bylo utrpení obyvatel města v případě jeho obrany. Srovnejme osud Leningradu i Stalingradu a nesuďme očima dneška. No a na akt kapitulace Japonska na palubě bitevní lodi Missoury pozval gen. Mac Arthur i generála Percivala. I to svědčí něco o jeho osobnosti.