21.4.2019 | Svátek má AlexandraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KLIMA: Chladnou hlavou proti „globálnímu oteplování“Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 59, poslední: 27.8.2015 13:53, přehled diskusí

No jo,:
Autor: J. Jurax Datum: 22.8.2015 0:12

ale tohle ti zelení blbečkové z EU bojující s CO2 nikdy nepochopí. Snižování emisí a obnovitelné zdroje je dnes svátá víra eurověrchušky. Kromě kvót samozřejmě.

Ono teď peníze potečou na imigranty,:
Autor: D. Polanský Datum: 21.8.2015 21:43

tak na počasí již nezbude. Vše zlé na něco dobré.

Hydrolog na 7 stránkách A5 o klimatu.:
Autor: P. Rada Datum: 21.8.2015 14:11

Pan Hrkal si nechal vytisknout na krásném papíře a v tvrdých deskách líbivou knížku.  Z cca 140stran textu je v závěru jedna dvacetina o klimatu a názorech hydrologa na tento problém. Neuvádá zde však žádný věcný rozbor - spíše polemizuje se známými daty.

Udělal sice dobře, že si dílko nechal zrecenzovat - háček je v tom, že jeho relativně kratičkou stat o klimatu zjevně nekorigoval žádný klimatolog a to je samo o sobě na pováženou. Odvolávat se proto na tokovouto s prominutím věcně odfláknutou práci - sice na krásném papíře. V závěru autor bez jakéhokoli rozboru a vyčíslení píše..."Máme relativně dost času na adaptaci"...

Kliatolog Pretel se vývojem naproti tomu cítí až zaskočen: http://www.novinky.cz/domaci/376891-klima-se-meni-rychleji-nez-jsme-ocekavali-rika-expert.html

Trochu bych mu v tom oponoval. Pokud by se takováto horká léta pravidelně opakovala více desetiletí - teprve pak by jednoznačně šlo o projev globálního klimatu. Byl to ale rozhodně extrém který považuji za vážné memento k tomu co nás a další generace čeká.

Hrkal by možná měl s dostatkem času pravdu, kdyby se zároven s klimatickým problémem lidstvo nepotýkalo také s demografickým, migračním, surovinovým a ekonomickým. Opak je realitou už dnes. Svět ekonomicky prakticy 8 let stagnuje, Čína zpomalluje a tak mnohým prostředky obecně chybí víc jak dříve. Zřejmě se jich bude časem nedostávat pro blížící se limity růstu - nebo někdo očekává takový technologický zlom jako přineslo využvání ropy?. Za této situace být optimistický ve výhledu považuji za neserioznost.

Re: Hydrolog na 7 stránkách A5 o klimatu.:
Autor: P. Joch Datum: 21.8.2015 14:45

Obávám se, že Vám není rady ani pomoci. Chválabohu za krizi, nedostatek peněz automatický brzdí pitomé nápady oteplovačů, jako je ukládání CO2 do podzemních zásobníků. Ale jak jsem dnes četl, pořád je jich dost. Teď třeba chtějí ve Švédsku pořádně zdanit maso, aby se lidé staly vegetariány a nemuselo se pěstovat krmení. Ušetřenou plochu hodlají věnovat pěstovaní BIOPALIV.

Re: Hydrolog na 7 stránkách A5 o klimatu.:
Autor: P. Rada Datum: 21.8.2015 19:40

Obavy vůči mě by jste měl umět věcně podložit - fantazie si praktičtěji můžete snít o sobě a zde pokládám za zbytečné je ventilovat.

Údajná "pitomost" ukládání CO2 pod zem se může jevit jinak, když takto půjde vytlačovat a zužitkovávat tam uložený metan. Jsem ale spíše CO2 plyn vůbec neprodukovat - natož jej nadbytečně produkovat v elektrárnách s účinností jen cca 30%. Co vy na to?

A k těm biopalivům. Prakticky všechny generace až po tu naší na nich de facto vyrostli - ovšem ve formě potravin. Jen my jsme svého času měli takové přebytky potravin a takovou touhu vozit se v autech ... , že to vedlo až k nápadu de facto pálit jídlo pro potěšení s jízdy. Já tuto ideologii nesdílím.

Sdílím ale naopak názor, že masitá strav by neměla dominovat v jídelníčku a to s celé řady příčin - nejen pro neefektivitu s hlediska úživnosti planety.

Re: Hydrolog na 7 stránkách A5 o klimatu.:
Autor: B. Rybák Datum: 21.8.2015 23:03

Biopaliva jsou jedním ze zločinů prosazených ekologisty, navzdory tomu, že se jimi předvídaný zlom v těžbě fosilních paliv byl o pár století odložen!

Nikdo Vás nenutí jíst maso, tak buďte tak laskav a nebraňte ho jíst ostatní občany, kteří na rozdíl od Vás vědí, že jeho pojídání bylo pro naše předky v zimních měsících nezbytností na kterou jsme i my geneticky naprogramováni! Sádlo je pro nás v přiměřeném množství naprosto nejzdravější tuk!

Re: Hydrolog na 7 stránkách A5 o klimatu.:
Autor: P. Rada Datum: 22.8.2015 0:01

Reagujete pane Rybáku na můj příspěvek? Nebo na svou fantazii o tom co jsem napsal?

Re: Hydrolog na 7 stránkách A5 o klimatu.:
Autor: I. Schlägel Datum: 21.8.2015 16:03

Pokud Vám nestačí 140 stran textu, sdělím Vám to dvěma slovy. "Prachy nesmrdí". Apoštolové boje proti globálnímu oteplování, pardóóón, proti globální změně klimatu, to vědí velmi dobře.

Re: Hydrolog na 7 stránkách A5 o klimatu.:
Autor: P. Rada Datum: 21.8.2015 19:49

Pane I.S. těch 140 stran textu knížky se s 90% týká problematice zásobování lidstva pitnou vodou. To je vesměs poučné si pročíst.

Opakuji, že klimatu se autor věnuje okrajivě a dopouští se přitom nekorektností až hrubých chyb. Je patrné, že tuto stat o klimatu napsal pod emočním tlakem a to také vysvětluje absenci kýženého jednání "s chladnou hlavou".

Žel pánové jako senátor Jirsa nemají zřejmě vlastní úsudek v pořádku ale zato rádi papouškují co jim přijde vhod.

Re: Hydrolog na 7 stránkách A5 o klimatu.:
Autor: B. Rybák Datum: 21.8.2015 23:11

Od Vás, který tu neustále papouškujete dávno a mnohokrát vyvrácené zelené ptákoviny to opravdu sedí!

Rozumí autor tomu, co píše?:
Autor: R. Tolasz Datum: 21.8.2015 12:17

Autor se nám snaží platnost tvrzení "růst obsahu CO2 způsobuje oteplení atmosféry" popřít peticí, která říká, že "neexistuje žádný vědecký důkaz, že by lidmi vypouštěný oxid uhličitý, metan či jiné skleníkové plyny způsobovaly či v dohledné budoucnosti mohly způsobit katastrofální oteplení pozemské atmosféry a zhroucení pozemského klimatu".

Moje babička říkávala, že jeden o koze a druhý o voze. A to je v poslední době zcela běžné. Bohužel. Autoři podobných nesmyslů si nejprve vyberou nějaké konstatování, které poté podpoří nebo zavrhnou něčím, co s tím vůbec nesouvisí, jenom to tak hodně z dálky vypadá.

Re: Rozumí autor tomu, co píše?:
Autor: J. Jurax Datum: 22.8.2015 0:16

Nuže - a existuje takový důkaz - tedy kromě zfalšovaných hokejek z IPPC?

Re: Rozumí autor tomu, co píše?:
Autor: R. Tolasz Datum: 24.8.2015 13:56

To je už jak na základní škole :-) Skleníkový efekt způsobovaný skleníkovými plyny je nezpochybnitelná fyzika, kterou si žádní klimatologové nevymysleli, ani nezfalšovali. tomuto efektu vděčíme za to, že je na zemi docela příjemná teplota pro život člověka (cca +15 °C). Bez skleníkových plynů by byla o 33 °C nižší. Část skleníkových plynů (tzv. CO2eq) se ze posledních 200 lez zvýšila o 40 % vlivem různých aktivit člověka (spalování fosilních paliv, rozvoj zemědělské výroby). Jaký jiný důkaz ještě chcete? "Hokejkové" grafy vývoje teploty jsou už jen projevem, ne důkazem.

Re: Rozumí autor tomu, co píše?:
Autor: M. Dvořák 891 Datum: 24.8.2015 16:16

Hokejkové grafy jsou podvod stejně jako to že dle přímých měření máte jenom jeden vzrůst nemáte to s čím porovnat a myslíte si že 36 GT od člověka je něco proti několika tisícům GT CO2 od přírody.

Re: Rozumí autor tomu, co píše?:
Autor: R. Tolasz Datum: 25.8.2015 7:29

Od člověka je 49 Gt CO2eq ročně. A jakých několik tisíc Gt od přírody máte na mysli?

Re: Rozumí autor tomu, co píše?:
Autor: M. Dvořák 891 Datum: 26.8.2015 13:51

To co vy vůbec neberete v úvahu. Máte dětskou představu o tom, že je příroda vyrovnaný systém. Přesná měření máte jenom od roku 1957 a spojujete grafy proxydat, která jsou jenom orientační s přesně měřenými daty. Až budete mít dlouhodobá a statisticky kvalitní data několik tisíc let stará, tak můžete přijít a básnit něco o tom že vliv přírody není podstatný.... Stačí se podívat na satelit kde vidíte původ co2 především od přírody. Od člověka je minimum a jenom to ukazuje, že když teď máte zlomek zdokumentovaného vzrůstu teplot a Co2 a nemáte několik vzrůstů a pádů tak nemáte vůbec nic. Zatím co je dlouhodobé tak to, že vše řídí a teď znovu i pro pana Kavalíra - DLOUHODOBÁ - solární činnost a DLOUHODOBÁ odezva oceánu. V devadesátých letech dvacátého století byla stále ještě stejně silná jako v padesátých... Skleníkové plyny hrají zatím spíše sekundární roly. Mimochodem příroda ukázala několikrát, že nejdřív byly teploty a pak CO2... Až budete mít tak dlouhodobá data jako máme my v geologii tak se pak nebudete tak hloupě ptát "Jaké CO2 od přírody to myslíte???" Například litosférický pohyb desek ještě nikdo nezměřil a produkce CO2 z největčího rezervoáru CO2 jakým je právě litosféra tam je několik miliónů GT C. Ten současný vzrůst může být jenom přesně změřená variace, jenž může být velice brzo i bez jakéhokoli vlivu člověka zase poklesem....

Re: Rozumí autor tomu, co píše?:
Autor: J. Kavalír Datum: 27.8.2015 9:51

Je celkem trapné, když se člověk, který nezná rozdíl mezi koloběhem prvku v přírodě a jeho přírůstkem z jiného rezervoáru ohání geologií.

Re: Rozumí autor tomu, co píše?:
Autor: M. Dvořák 891 Datum: 27.8.2015 13:53

Je celkem trapné s tak malým poznáním dělat závěry o koloběhu přírody.

Tedy autore:
Autor: V. Povolný Datum: 21.8.2015 11:20

já rozhodně nepatřím ke globálním oteplovačům, ale určité argumenty jsem už alergický. Oteplovači před časem tvrdili, že oteplování je způsobeno lidskou činností a jako důkaz uváděli, že se na tom shodli přední klimatologové, tak to přece musí být pravda.

A vy teď zase říkáte, že to není pravda a jako důkaz uvádíte petici, kterou podepsalo bůhvikolik vědců nebo dokonce nositelů Nobelovy ceny.

Jděte s tím do háje. Používáte stejně nesmyslnou argumentaci, jako druhá strana.

Re: Tedy autore:
Autor: J. Veselý Datum: 21.8.2015 12:52

Klimatologové se schodli už dávno. Ale třeba jeden prominentní český hydrolog má problém s myšlenkou, že hrozící rychlá změna klimatu vede do průseru.

Re: Tedy autore:
Autor: J. Schwarz Datum: 21.8.2015 21:45

Do jakého průseru? Pokud se zbavíte terminu "lidstvo" který je sám o sobě nesmyslný pak zjistíte, že změna někomu uškodí, ale jiným pomůže! No a co? Když někdo vyhraje v loterii, taky jsou ti, co nevyhráli "škodní" protože přišli o prachy které vsadili.

Re: Tedy autore:
Autor: B. Rybák Datum: 21.8.2015 23:23

Souhlasím s Vámi. Požadovat od národů, kteří na oteplení čekají už celá staletí (tisíciletí?), protože jim zpřístupní bohatství z obrovských území, aby přispívaly na boj proti tomuto oteplení je neuvěřitelná zhovadilost klima-alarmistických politiků (samozvaných spasitelů)!

Re: Tedy autore:
Autor: J. Jurax Datum: 22.8.2015 0:18

No, spíš má problém se vcelku hovadnou myšlenkou založenou na falšovaných datech a mediálním humbuku - totiž že hrozí rychlá změna klimatu, proti níž je nutno bojovat, protože jinak povede k průseru.

Tvrzení, že:
Autor: P. Khail Datum: 21.8.2015 11:09

žijeme v nejchladnějším období ("Jak uvádí ve své knize „O lidech a vodě“ doc. Zbyněk Hrkal, žije dnes člověk v nejchladnějším období za posledních šedesát miliónů let") asi bude poněkud nesmyslné, protože poslední doba ledová byla v období před 70000 - 10000 lety. Ale co čekat od pana senátora, přítele "knížete z Hluboké", že?

Re: Tvrzení, že:
Autor: B. Volarik Datum: 21.8.2015 21:34

Ta poslední doba ledová je poměrně nedávná, tedy opravdu nejstudenější za posledních šedesát milionů let. Zrovna tak "malá doba ledová", ze které se ještě vymotáváme (udeřila hnedle po středověkém optimu, kdy bylo docela teploučko a člověci se množili). V době dinosaurů bylo mnohem tepleji a množství CO2 v atmosféře bylo nesrovnatelně vyšší než dnes...tak v čem je problém (pokud si problém nechceme mermo mocí vymýšlet ze zištných důvodů)?

Tento článek:
Autor: F. Netopil Datum: 21.8.2015 10:48

je názornou ukázkou, jak se dá v jednom případě "názorem vědců" argumentovat ve prospěch vlastního názoru, a v druhém případě jiné vědce označit za debily a zrádce národa, protože jejich názor odporuje našemu (viz např. článek p. Vlka a konečně i samotného autora). Asi měli pravdu komunisti, když tvrdili, že nejen spravedlnost, ale i vědu je třeba chápat třídně, t.j. jak se mi to zrovna hodí.

Re: Tento článek:
Autor: B. Rybák Datum: 21.8.2015 23:39

Klimaalarmističtí "vědci" byli z podvodů nevyvratitelně usvědčeni (usvědčila je jejich vlastní slova a pak i nalezení jimi zfalšovaných dat a "statistických", či grafických triků)! K panu Vlkovi jste se měl vyjádřit pod jeho článkem!

http://www.osel.cz/5191-spor-o-hokejku-uzavren.html

Máte sice pravdu,:
Autor: A. Alda Datum: 21.8.2015 9:49

ale ta dnes už nikoho nezajímá.

Nádor zvaný ekoterorismus se příliš rozbujel.

Nášim úkolem je naučit se adaptaci na takové jevy, ne :
Autor: K. Janyška Datum: 21.8.2015 9:15

s nimi bojovat. Na to nemáme... Dzp.

Re: Nášim úkolem je naučit se adaptaci na takové jevy, ne :
Autor: J. Veselý Datum: 21.8.2015 9:45

Adaptace na takové jevy znamená taky vlny uprchlíků. Když někde vyschne kraj tak, že se tam nedá uživit, nebo když vám moře zaplaví pobřežní roviny, tak přispůsobení se rovná, zbalit si sakypaky a vydat se jinam.

Život na zemi nějaká hladina CO2 neohrozí, lidi nejspíše se změnou klimatu nevyhynou, ale připravte se na zajímavé časy, období bojů o zdroje a vln zoufalých lidí, kteří nemají co ztratit.