19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ESEJ: O kořenech moderního fundamentalismu

Když se dnes vracíme k životu a smrti Jana Husa a k událostem, které po jeho smrti následovaly, nabízí se srovnání husitského fundamentalismu s dnešním Islámským státem a podobnými skupinami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 7.8.2015 14:54

Re: Jedna hodně velká atomovka

No, ale měl byste dodat, že by se s tím nemělo otálet, dokud muslimové nejsou tak technicky vyspělí, aby to vrátili. Jedinou muslimskou zemí vlastnící jaderné zbraně je zatím jen Pákistán.

Dlužno dodat, že početné muslimské páté kolony v západních zemích by nejspíš adekvátně reagovaly i bez atomovek - a byly by z toho škaredé občanské války. A až by odezněly, nebyl v západních zemích jediný moslemín; ovšem za jakou cenu by se tohoto žádoucího stavu dosáhlo raději nepřemýšlet.

J. Jurax 7.8.2015 14:47

Re: Docela dobrý.

Jenže tam to fungovalo na jednoznačné dominanci islámu, uplatňované v různých dobách i místech více či méně drsně, ale vždy nekompromisně.

Tohle by v obráceném gardu fungovalo taky - ovšem v naší humánní společnosti prostoupené idejemi svobody, taky rovnostářstvím a lidskými právy je to nemožné. A pravím, že je to tak dobře - zatím. Nelze vyloučit, že tohle nebude nadále v západních společnostech udržitelné, pokud se nebudou chtít změnit v chalífáty.

J. Jurax 7.8.2015 14:41

Re: Kdy budeme schopni žít v míru?

Ale kuš - racionální myšlení a logika naopak velí žít i s ohledem na druhé, dodržovat zákony, potažmo mravní normy své doby a místa a tak dál a podobně - protože se to racionálně řečeno vyplatí.

Pletete si racionální myšlení a logiku se sobectvím až psychopatií.

J. Jurax 7.8.2015 14:37

Re: Neplete si autor pojmy?

"a proto dokola vyprávějí jakési bajky o téměř neexistujících ateistech, se kterými se vlastně nikdy ani nepotkali."

Asi bychom si měli dát rande, abyste potkal ateistu, bezvěrce a neznaboha :-)

J. Jurax 7.8.2015 14:36

Re: Neplete si autor pojmy?

Já jsem taky ateista a navíc ještě bezvěrec a neznaboh ...

J. Jurax 7.8.2015 14:35

Re: proč ta složitá slova nezjednodušit?

Doplňuji - naše civilizace ...

J. Jurax 7.8.2015 14:33

Re: proč ta složitá slova nezjednodušit?

Přesně. Dalo by se politicky nekorektně říct, že je vůči islámu humanisticky předposraná.

V. Vaclavik 7.8.2015 12:15

Byt jako krestanstvi dnes

"nějaká podoba islámu, která bude kompatibilní s naším obrazem světa.

Fakticky to znamená, že by se muslimové měli vzdát svých hodnot, udělat

ze svého náboženství folklórní záležitost a veškerá etická a politická

ustavení koránu začít chápat symbolicky."

Takove je prece krestanstvi a je takove proto, ze lide jsou dnes vyvojove (rozumem) vyse, nez pred nejakym pul tisiciletim.

V. Vaclavik 7.8.2015 11:55

Re: Neplete si autor pojmy?

Takze naplotnik (sedici na plotu na storc).

B. Volarik 6.8.2015 22:21

Re: Neplete si autor pojmy?

Já jsem agnostik.

B. Volarik 6.8.2015 22:18

Re: Docela dobrý.

Ona ta tolerance byla dost drsná. Nechtěl bych ji zažít na vlastní kůži.

B. Volarik 6.8.2015 22:17

Re: Jedna hodně velká atomovka

O háček nad R a čárku nad I jsem přišel v roce 1986, kdy mi spolu s udělením amerického občanství bylo oficiálně změněno jméno. Jméno je pravé. Zadejte si do Google: Borek Volarik, vypadne vám hafo stránek. Ba i videa s mou milou fousatou tváří můžete shlédnout.

P. Vaňura 6.8.2015 21:28

Milosrdenství k nepříteli je odporná zrada na

našich ženách a hlavně dětech.

F. Farniente 6.8.2015 19:26

Nejdřív obrana, pak teprve filozofování

Útěcha, že radikálních muslimů je pouze malá menšina je falešná. NSDAP, SA a SS dohromady také představovali malou skupinu Němců a přesto bylo nutné německý národ ze třetiny vyhubit, aby se je podařilo porazit.  Takže pořadí je jasné: nejdříve účinná obrana, pak účinná ofenzíva na půdě nepřítele a jeho porážka a pak teprve humanismus. Q.E.D.

M. Prokop 6.8.2015 18:48

Re: Neplete si autor pojmy?

Já jsem ateista.

M. Prokop 6.8.2015 18:48

Re: proč ta složitá slova nezjednodušit?

Jejich původní způsob života naše civilizace ohrožuje. Chtějí naši techniku, částečně a někteří i naši svobodu, to většinu bigotů ohrožuje.

P. Lenc 6.8.2015 14:48

Re: proč ta složitá slova nezjednodušit?

Bohužel, pravdu máte vy.

J. Vintr 6.8.2015 14:36

Re: Kdy budeme schopni žít v míru?

Kdyby se člověk řídil jen "racionálním myšlením a logikou", tak by dělal jen to, co mu přinese přímý prospěch a užitek bez ohledu na druhé. Pokud by vás u toho nechytili, bylo by vše dovoleno. A cenu by měl jen váš život. Je pravda, že takhle žije spousta lidí, ale nemůže tak žít většina, protože pak by byl svět neobyvatelný.

I. Mertl 6.8.2015 13:43

Re: Jedna hodně velká atomovka

Čéce, Vás potkat v noci na ulici, to by bylo žůžo! Co takhle emigrovat do IS, tam je o takové ryzí humanisty nouze! Jinak, prohlížeje si Vaše příjmení, je-li pravé, napadlo mi předat vám dva háčky.

J. Vintr 6.8.2015 13:25

Re: proč ta složitá slova nezjednodušit?

Myslím že jste úplně vedle. Muslimové nemaji ani sebemenší důvod se bát. Naše civilizace je nijak neohrožuje, ba naopak jim ve všem vychází vstříc. Mnohem víc, než je zdrávo ...

R. Brzák 6.8.2015 12:47

proč ta složitá slova nezjednodušit?

Fundamentalismus vzniká jako strachem diktovaná obranná reakce.

Nelze se muslimům divit. Samotný islám je na strachu založen - jak by se neměli nás obávat, vždyť jsme z jejich pohledu satanovi vyznavači!. Pokud by se nás neobávali a nevyhraňovali se vůči nám, pak by je zas zdrtil hněv jejich Alláha!

Pro mně je důležité si uvědomovat, že budu-li se muslima bát, i já si vybuduji svůj vlastní fundamentalismus...

Nebát se neznamená přehlížet rizika. Ale s láskou přijmout, že tato rizika existují a učinit vše potřebné, aby se jejich potenciál nenaplnil. To znamená zodpovědně udělat vše, co mohu, abych se 1. ubránil, a za 2. šířil informaci o své lásce a nikoliv strachu kolem sebe - i vstříc muslimům. Tato informace by mohla vypadat třeba takto -

"miluji Tě jako svého bližního, milý Ahmede. A proto Ti vší mocí zabráním dělat cokoliv, co ohrožuje životy, zdraví a svobodu mou i mých bližních. Ne proto, že bych se Tě bál, ale proto, že neučiním-li tak, dříve nebo později se naše světy střetnou s mnohem větší silou a s většími ničivými následky, než si oba přejeme."

J. Vintr 6.8.2015 12:35

Dalo by se to říct jednoduše - mindrák

Při setkání primitivního světa Islámu se západní civilizací si musí muslimové připadat jako blbci. Pro část z nich je řešením upnout se k Islámu, který jim říká, že jako muslimové jsou nadřazeni celému světu. A čím větší mindrák, tím víc Islámu a tím doslovnější dodržování těch nenávistných blábolů, kterých jsou svaté knihy Islámu plné ...

R. Langer 6.8.2015 11:52

Re: Neplete si autor pojmy?

Ateismus (přestože končí na -ismus) zaprvé není náboženství, a zadruhé, ateistou není prakticky vůbec nikdo. Je ovšem pravdou, že věřící konkurenčních náboženství to stále nemohou pochopit, a proto dokola vyprávějí jakési bajky o téměř neexistujících ateistech, se kterými se vlastně nikdy ani nepotkali. ;-)

K. Janyška 6.8.2015 11:08

Kajanovo paradigma a podnět k revoluci v myšlení.

Jen věda nám může říci, co si máme myslet. Je nejvýše možným intelektuálním výkonem lidstva a ten, kdo může vědět ještě více, není žádný z lidí, ale jen Bůh. Pojďme tedy k němu. Pojďme se ho společně zeptat, jak se věci mají. Nám, nevěřícím, nebo věřícím v něho jen 50 na 50, to může být jedno a vy, věřící, nám jistě Boží pravdu  zprostředkujete. Vždyť   podle věřících, a nám ostatním to  může být jedno,  nás už Bůh naučil spoustu věcí. Od lovu a sběru, až po stavbu chrámů, v poslední době  dokonce vesmírných korábů, a dovolil nám objevit genofond člověka. Jsou to samé technické záležitosti a my už víme, jak na ně a dále je zlepšujeme.  A také víme, že se na nás za to Bůh nezlobí, ale  naopak, nás odměňuje. Tím,  že civilizovaní, tedy lidé vzdělaní jeho věděním a žijící podle jeho civilizačních pravidel,  dobrá, ať je to všechno jeho,  mají daleko kvalitnější životy, než lidé nevědoucí.

Mezi technické věci můžeme klidně zařadit i principy a pravidla, coby vodítka chování a vývoje. A vůbec všechno, co explicitně existuje a funguje. Klidně i věci velmi složité, tedy spontaneitu, spontánní řády, abstrakci a lidskou mysl. Pro věřící Boží záležitosti a pro nás ostatní, tak ať. Podívejme se však společně na to, jak fungují. Udělejme to a výsledky bádání opět zařaďme mezi Boží záměry  a výtvory. Proč ne ? Vždyť věřícím to imponuje a nám ostatním to může být zase jedno.

A takto pokračujme dále a navždy. A ponechejme všechny duchovní hodnoty, které věřícím víra přináší na nich. Nesmí být úkolem společného postupu věřící lidi víry zbavit, ale dojít k technickým vysvětlením.  Ale hlavně - se u toho neperme, lépe řečeno, nebylo by proč.  Vždyť nám, nevěřícím,  je to jedno a vy, věřící, budete klidní, že to všechno dělá Bůh... Dzp.

J. Plíva 6.8.2015 10:54

Neplete si autor pojmy?

Mám dojem, že autor nejprve mluvil o různých náboženstvích ( a že prý nemohou žít spolu - což není pravda;ateismus a nějaká náboženství žijí pospolu), a pak z toho udělal "rozhraní civilizací". Mozek dokáže dělat přemety.

Z. Švrček 6.8.2015 10:34

Kdyby lidé pochopili

že nejlépe se postarají o celosvětové dobro tím, že se budou příkladně starat o sebe, o zájmy své a své rodiny, protože to za ně všechno ostatní utřepe evoluce, a spontánní řád, nepotřebovali by žádné modly, žádné dobrosery, kteří jim slíbí v různých variacích ono "ANO - bude líp". Ale to chce pracovat, nacházet nejlepší pomocnou ruku vždy u svého vlastního ramene, věřit sobě a svým blízkým, nevzdávat to při prvních potížích a hlavně při první příležitosti neházet svoji karmu na někoho jiného, ať se s ní trápí on.

J. Fridrich 6.8.2015 10:29

Dá se tato koexistence dvou zcela odlišných kultur

Dá se tato koexistence dvou zcela odlišných kultur-civilizací také hodně zjednodušit. Přistěhuji se do normálního činžovního domu-paneláku. Po určité době se seznámím, třeba i spřátelím s několika nájemníky - ale JEN S TĚMI, S KTERÝMI CHCI !!!!! S těmito se mohu přátelit a třeba i navštěvovat - založeno na dobrovolnosti. Prostě je k sobě pozvu.....

Kdo zve tyto zcela odlišné lidi z úplně jiného civilizačního okruhu k nám ??? Všichni samozřejmě neutíkají před ohrožením života. Opouští zbaběle své země které je třeba rozvíjet a hrnou se do Evropy za " lepším " - hlavně za sociálními dávkami..................

R. Langer 6.8.2015 10:20

Re: Kdy budeme schopni žít v míru?

... to ovšem není v praxi možné, protože minimálně 30% obyvatel planety (ne-li 50%) se bez berličky nějakého takového náboženství v životě prostě NEOBEJDE - nevystačí si se svým vlastním rozumem a pojetím světa a potřebují prostě nějakého VŮDCE, který TO zařídí (i kdyby měli třeba zdechnout hlady, nebo umřít při sebevražedném atentátu). :-P

R. Langer 6.8.2015 10:16

Kdy budeme schopni žít v míru?

Až se všichni vykašlou na ta svá ujetá náboženství (kam pochopitelně patří i nacismus, fašismus, komunismus, ekologismus a podobné -ismy) a začnou se řídit kritickým myšlením a logikou. Samozřejmě i tam mohou nastat spory, ale na rozdíl od střetů ideologických dogmat je velká pravděpodobnost, že by mohly být nakonec vyřešeny.

K. Janyška 6.8.2015 9:51

Mimoni jeden sociologický ! Civilizace je procesem

emancipace jednotlivců od kmenové společnosti obchodem, ne název pro jakési skupiny lidí. Ten bordel, co zanášíte do hlav už tak zpitomělých lidí je trestuhodný. Mazejte k mistru Hayekovi, socane... Dzp.