20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Křivolaké cesty polistopadového režimu

Především považuji za nutné zdůraznit, že nechci nijak problematizovat ani relativizovat zásadní význam toho, co se odehrálo po 17. listopadu 1989.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Kubů 9.8.2015 21:39

Na co by se též nemělo zapomenout:

* nevhodně zvolený volební systém, jehož ingerentní vlastností je generování patových výsledků; změna volebního systému ve smyslu posílení většinových prvků byla součástí tzv. opoziční smlouvy - byla shozena Ústavním soudem

* zabránění zákazu KSČ; její perzistování zesiluje vliv předchozího; už i zde měl svůj podíl jistý p. Rychetský;  * role Ústavního soudu a justice obecně

* nezvládnutí česko-slovenského vyrovnání; domnívám se nicméně z odstupu, že jinak to dopadnout nemohlo

* naše německá otázka; současné české rusofilství je z velké části dáno špatným svědomím; naopak "zpátky do Evropy" v sobě nutně nese smíření s Němci a Německem - odtud i ambivalentní postoj k EU

* externí vlivy - ekonomické recese (jedna stála v pozadí tzv. sarejevského atentátu, druhá v pozadí pádu poslední Nečasovy vlády); vývoj v Rusku; vývoj EU; nově imigrační krize

V. Vlach 5.8.2015 20:05

Průser byl a je především

že se komunistům ve všech levelech a hlavně estébákům( a "jejich lidem") předala de facto moc ekonomická a potažmo i v modifikacích politická. To je alfa a omega celého marastu.

P. Rajman 5.8.2015 19:59

Vyhnání a dělení kořisti potrefilo

nadkrizové množství obyvatelstva a pokřivilo nejen vztah k sousedům, ale i tradiční strukturu české společnosti. I takový kritik vyhnání jako je autor je schopen popsat vývoj společnosti aniž by se tohoto tématu dotkl.

V. Kusý 5.8.2015 16:01

A co když skutečnou příčinou všeho je to,

že jako národ jsme prostě a jednoduše oříšci Evropy? Chytří, někdy až moc, ale jinak docela slušně podlí a vyčuraní?Docela by na to pasovala Occamova břitva, proč hledat viníka jinde, když ho máme každý, opakuji každý, doma?Ten víc, ten méně, jen si to stydíme přiznat a používáme to staré, dobré, české VONI.VONI přece nemůžou, VONI přece musejí, všechno VONI.A co my sami?Do tohoto marasmu nás, buďme upřímní, nedostali komunisti, jen to akcelerovali tím, že nechali vyvřít z lidí to nejhorší.A "návrat" na Západ nás nevyléčí, tohle je totiž choroba autoimunity.

V. Kusý 5.8.2015 16:01

Re: A co když skutečnou příčinou všeho je to,

Samozřejmě to měli být voříšci.

M. Prokop 5.8.2015 16:14

Re: A co když skutečnou příčinou všeho je to,

Další sebemrskač?

Nejsme ani výrazně lepší, ani výrazně horší než jiní.

Jinak, ono je nejlepší, když každý mluví či píše sám za sebe.

V. Kusý 5.8.2015 18:07

Re: A co když skutečnou příčinou všeho je to,

Jasně, my ne , VONI.Když to, co jste napsal, srovnám s jinými Vašimi příspěvky, musím konstatovat, že tak laciná argumentace Vás snad ani není hodna.Poněkud tristní...

J. Kanioková 5.8.2015 18:51

Naprostý souhlas..

M. Prokop 5.8.2015 12:37

Dost přesné.

.

K. Janyška 5.8.2015 8:54

Nemluvte o našem režimu, když 99 % legislativy je eunijní.

Takže je to režim německý a ten nám nepasuje... Dzp.

J. Fridrich 5.8.2015 12:11

Re: Nemluvte o našem režimu, když 99 % legislativy je eunijní.

Vám pasuje pouze léčení - na psychiatrii................

V. Kusý 5.8.2015 20:08

Re: Nemluvte o našem režimu, když 99 % legislativy je eunijní.

Ale houby, právě kdyby byl německý a hlavně se dodržovaly zákony, tak by tu byl pořádek.Vám asi vyhovuje bordel, ostatně, vždyť jste se na jeho vzniku podílel.

K. Janyška 5.8.2015 20:53

Re: Nemluvte o našem režimu, když 99 % legislativy je eunijní.

Není tu bordel. Vy máte bordel v hlavě... Dzp.

P. Maleček 5.8.2015 7:44

Doležal sám sobě plive do tváře

Zásadním problémem české politiky po 89. je to, že nově vzniklé i obnovované v názvu demokratické partaje se během pár let změnily v politicko-ekonomické mafie zajišťující svým prominentům a spřízněným politickým podnikavcům (později Topolánkem nazvaných kmotry) nadstandardní příjmy a majetky z veřejných (státních, krajských i komunálních) zdrojů. Přičemž část takto vyvedených (tvrdě napsáno ukradených) veřejných zdrojů sloužilo a slouží k financování chodu jejich partají a volebních kampaní.

Tedy přesně to, čemu mají tyto v názvu demokratické subjekty svou otevřenou vnitřní kontrolou bránit. A dělaly to tak, že "nejen žraly, ale ještě u toho mlaskaly". Což finálně zlegalizovali Klaus se Zemanem svou "opoziční smlouvou", když tím zlikvidovaly základní princip demokracie - veřejnou kontrolu a kritiku koalice opozicí. A tím z ODS-ČSSD udělali jednu státostranu, jejíž jedno křídlo oblbovalo masy zprava, druhé zleva. To s jediným cílem - maximálně podojit stát a jeho občany. Čemuž se bleskově přizpůsobily i jejich nově vznikající satelity.

Což mezi lidem vyvolalo totální nedůvěru v demokracii jako spravedlivý politický systém a tak se masy, veřejně svými demokraty okrádané a dokonce ve své bezmoci tím až zesměšňované, víc z pomsty než z ideologických tužeb vrátili ke komoušům, či začaly volit náhle se vykulivší kazatele "řádu a morálky", dnes reprezentované STBáctvím páchnoucím Babišem.

Pan Doležal tohle jako by nevidí, či dokonce maskuje prý společensky nebezpečnými aktivisty, z nich nejhorší jsou podle něj prý ti protikorupční. Hájí tak v názvu demokratickými partajemi léta vykonávané rozkrádání státu a tento zločinecký systém s jednoznačně totalitními rysy, chabě maskovaný jen formální demokracií, svými texty podporuje.

Tedy hájí a podporuje to, proti čemu v mládí a středním věku jako letitý protikomunistický aktivista bojoval. Tudíž sám sobě plive do tváře ..... což se mnohým stárnoucím, v zoufalé snaze vyhnout se umírání v chudobě často stává.

M. Prokop 5.8.2015 12:38

Re: Doležal sám sobě plive do tváře

Pan Doležal nehysterčí a má pravdu, na rozdíl od vás.

F. Žůrek 5.8.2015 2:36

"Především neměl v politice co dělat Jiří Čunek"

Morálka je základ všeho. Jak politiky, tak ekonomiky. Pokud zlo položí dobro na lopatky, tak potom je těžké něco rozumného dále provádět. Mně se velmi zamlouvá TGM, který byl svým způsobem Husitou, ale nejen to,  snažil se žít také v pravdě. Když lež vítězí nad pravdou, tak je opravdu těžké něco dalšího ...

PS: jsem venkovan a venkov se selským rozumem mně nejvíce chybí... Nevím proč? (Navštívil jsem vloni Čejkovice. Muzeum TGM jsem si zde  neprohlížel, v Hodoníně však ano, ale zapálil jsem svíčku u hrobu Dominika Pecky - pro vysvětlenou)

F. Kusák 5.8.2015 12:07

Re: "Především neměl v politice co dělat Jiří Čunek"

Tak, já jsem taky naivní a sdílím s Vámi tyto hodnoty. Vždy mě fascinovalo, jak blízko k sobě mají diktatura a demokracie. Řekne se, vždyť náš komunistický režim měl také zdání demokracie. Schůze se řídily demokratickým centralizmem, měli jsme parlament, dokonce dvoukomorový, prezidenta, parlamentem volenou vládu, národní frontu (pravda - pod vedením té "nejpokrokovější", vědecky řízené strany) atd. atd., a plnou hubu krásných slov o míru a spokojených pracujících. Přesto, ten režim byl vysoce nedemokratický, agresivní, a alespoň pro mně, po všech stránkách odporný. Právě, je to v tom, co říkáte, scházeli mu morálně silné osobnosti, a potom takové malé a dost podstatné zásady. Jenže to nejde zařídit naráz. Trvá to dlouho, a to věděl i TGM. Takže by to chtělo kvalitní a morální lidi do politiky, jenže ti tam nechtějí, alespoň hned ne. Musíme být trpěliví a věřit a prosazovat demokracii. (Sakra, teď mluvím jak kniha. Ale nemyslím to jako klišé)

F. Kusák 5.8.2015 12:10

Re: "Především neměl v politice co dělat Jiří Čunek"

Teď to po sobě čtu a omlouvám se za ty gramatické chyby. Bylo to v rozrušení.

F. Žůrek 5.8.2015 17:44

Re: "Především neměl v politice co dělat Jiří Čunek"

TGM napřed říkal, že potřebujeme 30 let, abychom se naučili demokracii. Potom to zvedl na 50 let. Ale nestalo se, přišel Mnichov 1938 a to položilo E. Beneše na lopatky a 15. březen 1939 ukončil naši svobodu definitivně.

Po roce 1945 přichází určitá bezradnost. E. Beneš je již v koncích, především se svou nemocí a psychikou. A psychika je v politice vůdčí či rozhodující silou. Ovlivňuje nejvíce občany - a na to se hraje.

Mne osobně nešťastně zasáhl rok 1968. Ale možná nás všechny! Tehdy jsem měl 5 roků po vysoké škole, ale v naší firmě jsem musel i jako nestraník jít k prověrce a odpovědět, zda souhlasím se vstupem sovětských vojsk. Nehrál jsem komedii, neříkal jsem na to nic - zůstal jsem na pracovišti, ale ve vleku nových soudruhů.

Takové pokrytectví, které nyní nastoupilo,  jsme patrně ještě pořád u nás nepřekonali. A když po 25 let sleduji západní společnost, tak jsem překvapen, že ani zde to není nějak lepší.

Každému jde jen o jeho peníze, aby se měl dobře. Ale to je málo. Možná příliv migrantů změní naši samolibost a sobectví. Když člověk vidí, jak někde ženy chovají svá batolata, která jsou jen kostry potažené kůží, že někde panuje opravdový hlad, nám docela neznámý pojem, tak je člověku z toho smutno. Technicky je svět dosti propojen, ale lidsky pořád ještě ne. Zde vidím důvody k migraci a ke skutečnému propojení světa. A patrně to zasáhne nás všechny.