25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Finsko, bývalý premiant

Je to pravidlo, které funguje překvapivě robustně. Každá země, která je někdy označena za „hospodářského tygra“, zažije během několika dalších let ošklivý propad.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Vyšata 3.8.2015 12:52

Potíž je u ekonomů v jejich

pohledu pohřebního koně s klapkami na očích, kdy cíl se zdá danný a všechny jiné cesty neexistují. Ale ekonomika i když se zdá, že má mnoho společného s matematikou, matematika není, nelze výsledek spočítat, protože danné veličiny jsou natolik proměnné, že se nikdy výsledek nedá předem přesně spočítat. Můžeme vzhlížet k úspěšným, brát si z nich střípky dokonalosti a pokoušet je naroubovat na naši podnož, ale počítat, že se dá převzít vše i s kořeny nejde. Nejsme Finové. Švédi a ani Němci, jsme jací jsme a musíme se k úspěchům prodrat svojí chytrostí, umem, flexibilitou a smyslem pro vnímání současnosti.

Příště by to chtělo mezi tou spoustou NERVáků nasadit pár normálních lidí se selským rozumem, třeba by to byl světový zázrak úspěšnosti.

F. Kusák 3.8.2015 13:07

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Už jste viděl některý přírodní jev, který by se dal spočítat, tedy přesně spočítat. Matematika je nástroj a ekonomie je zkoumání a predikce velmi složitého stochastického systému, ale i to jde matematicky popsat, např. pomocí teorie pravděpodobnosti nebo matematikou komplexity. Myslím, že většina ekonomů to dobře ví. Speciálně pan Kohout je v exaktních vědách dobře vzdělán, takže bych mu nepodsouval takové nesmysly.

K. Vyšata 3.8.2015 15:33

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Teorie pravděpodobnosti se dá použít v mnoha případech, ale v případě ekonomie malé (vlastně malinkaté) země o velikosti jednoho středního čínského města je pole uplatnění dost malé. Navíc pravděpodobnost je natolik neurčitý pojem, že je použitelná většinou jen v teoriích a konstrukcích bez odpovědnosti za výsledek. Autor roubuje příklady ekonomiky jiných států na nás pohledem minulosti s opomenutím odlišnosti jak stavu lidského potencionálu, tak usazením v evropském prostoru a provázanosti se světem. Jediná pravděpodobnost je, že predikce bude trefa mimo terč.

Je mi vyčítáno že bych nasadil "selský rozum" do složitosti vynikajících mozků. Možná, že právě v tom je zakopaný pes, že mozky přetékající teoriemi a složitostmi nedokážou vyhmátnout ty, většinou jednoduché, řešení.

Mám totiž dojem že vzdělaní, inteligentní lidé, musí do každé věty nějakého řešení problému vnést svoji úroveň a naroubovat do něj inteligenční chaos. Takový příklad jsou důchodové komise s překvapivě nerealizovatelnými výstupy.

J. Jurax 4.8.2015 1:28

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

"Navíc pravděpodobnost je natolik neurčitý pojem, že je použitelná většinou jen v teoriích a konstrukcích bez odpovědnosti za výsledek." ... to je pozoruhodná teze. Máte z matematiky aspoň maturitu? Víte, jak funguje třeba hazard od Sazky po sázení na výsledky nebo třeba pojišťovnictví? To je aplikovaná pravděpodobnost s velkou odpovědností za výsledek - musí nést zisky!

A k selským mozkům - jeden z Murphyho zákonů praví, že každý problém má nejméně jedno jednoduché, pro každého pochopitelné, avšak špatné řešení.

K. Vyšata 4.8.2015 4:04

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Proboha to musíte dávat jako podpůrný argument hazard a pojišťovnictví? Oboje je založeno na lidských slabostech, strachu a touze. A ty slabosti se plánovitě v lidech masivní reklamou nabuzují. Žádná vysoká matematika. A vůbec žádná pravděpodobnost, jenom chladný kalkul s lidskou slabostí.

J. Jurax 4.8.2015 16:04

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

A vůbec - položte v gůglu dotaz "praktická uplatnění teorie pravděpodobnosti" a vypadne Vám toho ku poučení dostatek.

J. Jurax 4.8.2015 16:13

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Systém mi nějak pohltil odpověď - psal jsem Vám, že se hrubě mýlíte a že patrně nejste o problematice dostatečně informován.

J. Jurax 4.8.2015 16:15

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Systém pohlcuje odpovědi - opakuju :

Odkaz http://web.cvut.cz/ki/710/pdf/kap2.pdf Vám možná pomůže Vaše názory korigovat.

K. Vyšata 5.8.2015 4:20

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Doufám, že v baráčku, kde se po večerech vyvaluji ve vířivce a bazenu na střeše 34 poschodí je promítnuta projektantem celá 25ti stránková teorie pravděpodobnosti, včetně házení kostek a šipek. Ale asi celá teorie kterou učí na stavárně je jen pro informaci a stavaři tady v Asii staví podle norem, protože ještě z toho množství vysokých baráků žádný ještě nespadl. Díky za osvěžení paměti.

V. Vaclavik 3.8.2015 13:57

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

"mezi tu spoustou NERVáků nasadit pár normálních lidí se selským rozumem"

Lide se 'selskym rozumem' by v prve rade nesli do nejake poradenske skupiny radici statnim pohunkum, u vesel svrchovane demokraticke moci, jak to zaonacit, aby iracionalni, tedy kolektivisticka hospodarska politika fungovala, aby vedla k prosperite.

Kdyz nekde ve svete neco kolektivistickeho funguje, je to vzdy tim, ze lide jsou jeste naivne zdravi, ci moralne vyspelejsi a ta zdrava naivita, nebo vyspelejsi moralka jim (jeste) brani roznaset system na kopytech, jak to cini nasi primitivni, moralne zkazeni obcane. Proto nic nejde odnikud na lidi roubovat, ale je treba pracovat s tim, jaci jsou lide.

Existuje spolecenske zrizeni, ktere funguje i s pomerne moralne zkazenymi, primitivnimi lidmi, pokud ve spolecnosti existuje moudrejsi intelektualni skupina jedincu. Dnes ale takovi mezi nami temer nejsou, co mame jsou intelektualove kolektivisticti, intelektualove vzyvajici institucionalizovane nasili, demokraticky posvecene, a vysledek tomu odpovida.

K. Vyšata 3.8.2015 15:41

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Jen pro upřesnění, můžete upřesnit reálnou společnost kterou vede moudrá intelektuální skupina jedinců? Moudrých intelektuálů máme hodně, ale že by se jejich intelektuální převaha dokázala sladit s praxí a přinesla nějaké výsledky?

P. Mach 3.8.2015 20:21

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Výsledkem vedení moudrého intelektuála je ten, že země po pár letech neryje držkou v zemi tak jak se bez výjímky děje při vedení červených mafiánů a diletantů.

J. Jurax 4.8.2015 1:29

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Není pojem moudrý intelektuál protimluv? :-)

K. Vyšata 4.8.2015 4:06

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Zbývá dát jeden, jediný reálný příklad. Teorie je nanic, když se nedá použít v praxi.

P. Mach 3.8.2015 20:16

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

A každý z těchto normálních lidí se selským rozumem, ti řekne, že to co nefunguje ve Švédsku, FInsku či Německu (tj. vysoké daně a štědrý sociální stát) nebude tím spíše fungovat v ČR.

K. Vyšata 4.8.2015 3:51

Re: Potíž je u ekonomů v jejich

Normální člověk používající selský rozum zná jeho základ, nikdy nežít na dluh. Jinak štědrý sociální stát je právě katastrofa, kterou přinášejí intelektuální dobroserové ze strachu ohrožení jejich hnízdeček. Sociální stát (štědrý) v jejich podání vede opravdu ke katastrofickým koncům. A na té sociální zrůdnosti se podílejí intelektuálové ze všech politických směrů. Sociální stát je podle mého mínění stát, který vynakládá jen tolik prostředků do sociální sféry, kolik je třeba na uspokojení jen těch, kterým příroda nebo neštěstí zapříčinily neschopnost se o sebe postarat a jejich blízcí na to nestačí.