20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ZÁBAVA: Jak získat Nobelovu cenu

Tradici oceňování nejprestižnější cenou zavedl jistý Alfréd Nobel, bohatý Švéd, který se jako boháč narodil a dál nechutně bohatl, když vynalezl dynamit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Košíček 25.7.2015 0:54

Re: Proč je to zařazeno v oddíle zábava??

Proč je to zařazeno v oddíle zábava??

Že by proto, že je to vtipně (a v nadsázce) napsané?

S. Stoklásek 24.7.2015 0:08

Vědecké objevy

Trochu by neškodilo si ověřit fakta než se vytvoří článek jako z Blesku. Asi nejvíc udivuje strefování do vědeckých Nobelových cen. Mohu autora ujistit, že pokud by ji někdy dostal, jednalo by se o naprosto bezprecedentní intelektuální průlomový výkon, který je většinou na úrovni minimálně 10.000 citací v odborné literatuře. Strefovat se přitom do F. Habera, který umožnil katalytickým procesem konverzi vzdušného dusíky na amoniak výrobu výbušnin-tzv. Haber-Bosh proces (tedy nikoliv bojových plynů), není fér - první výrobní závod (BASF) byl spuštěn již roku 1913, zjevně před IWW. Do té doby byl zdrojem kyseliny dusičné hlavně čilský ledek, což omezovalo výrobní možnosti a tím potažmo vedení války velkého rozsahu. Zároveň ale umožnil výrobu průmyslových hnojiv pro zemědělství.

Co by se dalo kritizovat je, že do vědeckých Nobelových cen zasáhla několikrát na počátku i mužská předpojatost vůči ženám. Například profesorka Jocelyn Bellová nikdy tuto cenu nedostala (třetí podíl nebyl nikdy udělen). Taky Rosalinda Franklinová by vyšla naprázdno. Tím ovšem nechci propagovat gender studies, a jejich představu, že polovina všeho náleží ženám (včetně vědy), jak nedávno v rádiu kvákala jedna pipinka ze sociologického ústavu. Z cca 900 všech laureátů je za vědu pouze asi 20 žen, jejich myšlení je prostě trochu jiné. Také neudělení ocenění Charlesu Bestovi je temnou skvrnou.

J. Jurax 23.7.2015 23:24

Re: Netřeba chodit do Švédska.

No, on se ten Winton cca půlstoletí nechlubil a i pak to na něj prasklo náhodou ... ale zachraňovat děti, a ještě židovské ... to už raději henten oný Arafat, ten je přestal vraždit ...

V. Vaclavik 23.7.2015 18:55

O nejakem Haberove procesu jsem neco mel ve skole

ale to uz vypichnul pan Vichterle nize.

"nejtrnitější cesta je pídit se po vědecké „nobelovce“. Nejen, že člověk

musí být vzdělán v exaktní vědě, kde lze všechno změřit a zvážit, ale

ještě musí učinit objev, který prospěje celému lidstvu."

To se lehce znevazuje Nobelova cena, kdyz se prebrusli ta vubec nejdulezitejsi. Sice Nobel byl velice prakticky clovek, asi jako Edison, a pro nejakou fyziku, zvlast tu teoretickou, asi moc porozumeni nemel, ale prave teoreticka fyzika ma nejvetsi potencial prospet celemu lidstvu a to nejvice, jen to nebyva vzdy a hned tak zrejme. Vubec to kriterium 'prospeje celemu lidstvu' je takove divne. Jsou taky objevy, ktere ve svem principu prospeji jen nekterym? Samozrejme nektere lidske skupiny jsou svym usilim lepe postaveny aby mohly vice prospivat z daneho objevu, ale to na veci nic nemeni.

J. Farda 23.7.2015 17:47

Tedy pane autore

tak velmi jemným, či spíše černým humorem jsem se už dlouho nepobavil. Jen v případě frau Jelinekové bych prosil o slitování, když už Nobelovku nedostal ani Čapek, ani ten Havel, vždyť jako Rakušanka (mám tam vdanou dceru) a nejen podle jména je vlastně tak trochu krajanka. Ať nemáme jen Heyrovského a Seiferta .....

J. Kraus 23.7.2015 15:18

Netřeba chodit do Švédska.

Dávali tuhle na ČTart několikadílný dokument o československém, vlastně ale českém, filmu 60.let. Takřka jedna celá část, rok 1964, byla věnována filmu Démanty noci, nejcennějšímu dílu té doby a absolutní špičce čs. kinematografie. Rozhovory s přeživšími, pohnutá účast rozjitřených znalců a podobně. A uprostřed toho všeho najednou fuj, no považte, on ten film měl historicky nejmenší návštěvnost z českých poválečných filmů. Nakonec se jednou větou, slovy jednou větou, zmínili o Starcích na chmelu a Kdyby tisíc klarinetů, též z roku 1964. Neřekli to naplno, ale ty filmy nejsou umělecky hodnotné. Nemohl jsem jinak než si ono veledílo stáhnout. Dopadlo to podle očekávání, proklikal jsem ten extrakt deprese za dvě minuty.

A ten pan Winton, nebyla to jen najatá a placená síla, která prováděla, asi dobře prováděla, příkazy svého zadavatele, který z dobrých důvodů raději zůstal ve skrytu? Proč ani po desetiletích nebyl identifikován? Proč ten pan Winton si nechal všechnu slávu pro sebe?

O. Zuckerová 23.7.2015 12:58

Svižné, vtipné, výstižné!

K. Wichterle 23.7.2015 9:57

O Haberovi pozitivně

Pane Zbránku,

K Fritzi Haberovi jste znamenitě nespravedlivý. Nobelovu cenu nedostal za nepříliš úspěšné použití chloru na bojišti první světové války, ale za objev, laboratorní propracování a vývoj průmyslové výroby amoniaku, což byl průlom do průmyslové chemie dusíku. Mělo to klíčový význam pro výrobu průmyslových hnojiv, díky čemuž se např. zvýšily hektarové výnosy pšenice na trojnásobek a prakticky skončily hladomory v Evropě

Jistě, Haber byl vlastenecký Němec a své císařské vlasti se snažil za války pomáhat. Později ovšem jen do té doby, dokud jej Hitlerův režim nezačal nutit, aby vyloučil Židy ze svého pracovního týmu. Pak emigroval do Švýcarska; o jeho spolupráci s nacisty tedy nemůže být ani řeči.

J. Brožek 23.7.2015 8:47

Proč je to zařazeno v oddíle zábava??

To všechno jsou fakta a že by byla zábavná mi ani moc nepřijde, spíš je to všechno smutné.