18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Miliony Čechů přijdou o práci

Za skoro pětadvacet let, co podnikám, jsem uskutečnil bezpočet pohovorů. Některé z testů, které jsem při nich na uchazeče uplatňoval, už nepoužívám, takže je mohu prozradit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 1.7.2015 12:42

Re: To jsou takové zajímavůstky.

Já taky citát: "Staráme se jedni o druhé v nesmírně složitém systému, zahrnujícím mimo jiné automaty na kokakolu u benzínových čerpadel".

Od chvíle, kdy jsem si to přečetl, mě naprosto fascinuje, co lidí se stará, abych se mohl napít, PŮJDU-LI NÁHODOU KOLEM.

Z. Rychlý 1.7.2015 11:59

Re: To jsou takové zajímavůstky.

Já proti volnému trhu nic nemám, naopak. Jen se mi zdá, že vy věříte, že trh vyřeší vše. Podmínky, kde trh nefunguje a za jakých situací nefunguje popsal už Adam Smith. Mě byste to asi nevěřil, ale skutečně to tam je. Trh nefunguje vždy a za všech okolností. Správný pravičák by měl tržním mechanismům rozumět, nejen věřit.

Levičáci zase věří, že volný trh kazí morálku. Což je blbost, jelikož volný trh nemá s morálkou nic společného. Volného trhu se mohou účastnit i darebáci, to je pravda, ovšem na ně má platit zákon, nikoli omezování trhu.

Přesuny pracovních sil mezi sektory souvisí spíše s produktivitou práce, než s volným trhem, i když jedno bez druhého nějak žít dlouho nedokážou. Je ovšem pravdou, že i za socíku produktivita rostla bez volného trhu. Sice nic moc, ale rostla.

V. Vaclavik 1.7.2015 10:59

Re: To jsou takové zajímavůstky.

" ... jestli se postaví stejná vec za mín penez, v dostatecném case, samozrejme, tak mi to jako zhoršování produktivity nepripadá. Aneb nekecejte lidem do života, oni si poradí."

S tim muzu jen souhlasit. A hlavne s tou posledni vetou, zde citovanou.

Lide, kdyz se jim do toho spolecnost nebude plest, se sami vzdy nejak zamestnaji. A tim 'nebude plest' nemam na mysli ze na chvili prestane chrlit dalsi a dalsi regulace lidske aktivity, ale ze regulace byly zruseny a lidem ponechano pole pusobnosti.

Nikoli nahodou je kapitalismus slavny tim vyrokem 'Laissez nous faire'

V. Vaclavik 1.7.2015 10:51

Re: To jsou takové zajímavůstky.

Ja nenavrhuji nejake nahrazovani jednoho druhym, narhuji jen nechat fungovat trh. Ten uz se postara, aby kazdy mel praci, aby podil masin a rucni prace byl vzdy nejak vyvazeny.

Z. Rychlý 1.7.2015 6:52

Re: To jsou takové zajímavůstky.

Traktory vyrábí sektor průmyslu, samozřejmě i jisté potřebné služby jsou tu kvůli zvyšování produktivity zemědělců a průmyslu. Jenže víc pracantů zemědělství nepotřebuje a tudíž neabsorbuje. Průmysl podobně - je nasycený, a přesto vyrobí vše potřebné i nepotřebné. Kdo absorbuje ostatní pracovní sílu ? A hlavně kdo absorbuje ostatní nekvalifikovanou sílu ? Sektor služeb není nafukovací a je problematický tam, kde slouží jen a jen ke zvyšování pohodlí obyvatel. Tahle část činností zmizí při prvním otřesu. A sektor vědy pobere jen promile pracovní síly.

Nemluvím o globální ekonomice, ale jen o vyspělých státech. Země BRICS ještě nemají pořádný průmysl, tam mají spoustu vývoje před sebou a spousty problémů k řešení. Kastovní systém, kriminalitu, rasové problémy ....

Pro ty co se neuchytí nikde, bude možná vymyšlen nějaký oblek s brýlemi (obrazovkami), kde budou prožívat virtuální život. Budou se virtuálně milovat s filmovými hvězdami, budou úspěšní, spokojení, ale jen ve svém oblečku, který jim poskytne všechny myslitelné pocitové vjemy. Aby zapomněli na svou NEPOTŘEBNOST. Trubci. Co já vím, ale ten problém tu je.

J. Jurax 30.6.2015 21:45

Re: To jsou takové zajímavůstky.

No, 3 procenta lidí v zemědělství - jistě, ale mají za sebou armádu lidí do zemědělství nezapočítaných, co pro ně vyrábějí traktory a všeliké stroje, vyrábějí pohonné hmoty i maziva, hnojiva a všeliká udělátka proti škůdcům, skýtají předpovědí počasí a poskytují konzultace zemědělsky odborné i daňové, bez nichž by zemědělství nefungovalo.

Prostě malé procento obyvatel je schopno nakrmit lidstvo a vyrobit pro ně vše potřebné; jistě, ale jisté procento jim k tomu musí poskytovat servis od lékařské péče přes vzdělání jejích dětí až po relax po práci.

A doufám, že to berete v globále - ono 12 procent v průmyslu v dané zemi taky může znamenat, že zbývající průmysl se odstěhoval do Číny :-)

A sektor výzkumu a vývoje by nejspíš pohltil víc lidí, kdyby na výzkum a vývoj byly prostředky ...

J. Jurax 30.6.2015 21:31

Re: Kouzelná otázka na závěr přijímacího pohovoru...

No jo, komplexní čísla asi v životě nepotká ... možná ...

Ale jinak - vysvětlete mi, na co potřebuje onen buchalterní referent, mechanik-elektronik s maturitou, strojní inženýr, programátor, chirurg, mzdový účetní, strojvůdce, pilot airbusu či botanik znát dílo Jana Nerudy? Leda na to, aby prolezl maturitou z češtiny, protože jinak na žádnou z uvedených profesí nedosáhne.

V. Kusý 30.6.2015 18:28

Re: Kouzelná otázka na závěr přijímacího pohovoru...

Dovoluji si upozornit, že ten úředník měl být spíše "subalterní".Buchalterní mi jaksi nedává smysl, byť z mého pohledu jsou oba zbyteční :-/

J. Kavalír 30.6.2015 16:07

Re: Co ještě k autorovi dodat?

Takových parazitických druhů je v přírodě spousta. Proti některým pomohlo až DDT.  :-)))

S. Donát 30.6.2015 15:45

Re: Co ještě k autorovi dodat?

V tomto případě ovšem ten úspěšný biologický druh parazituje na jiných :-(.

J. Skála 30.6.2015 15:29

Máte pravdu.

Pro většinu postů se lépe hodí otázka "Kolik je v Pardubicích ladičů pian". Nemám to ze sebe, v originále šlo o Chicago.

V. Kusý 30.6.2015 14:45

Re: Co ještě k autorovi dodat?

Rovněž v odpoledních hodinách, vystupující z trolejbusu na náměstí vidí chlapy jak buky, ověšené zlatými řetězy, kteří by byli mohli udělat kus práce, který museli odvést sami.Jakož i pohled na ženy, nositelky budoucích příjemců sociálních dávek, vzbuzují nepříliš přátelské pocity k minoritě.Lepší je když je zataženo, to jsou volnočasově aktivní v herně.Takže rasismus je zaviněn částečně počasím :-)))

J. Kavalír 30.6.2015 14:13

Re: Co ještě k autorovi dodat?

V podstatě máte pravdu, to, co mají jim stačí k životu a ještě se stačí množit. To je znak úspěšného biologického druhu. Tímto směrem by se vyvíjela společnost podle autora článku. Normální člověk by se snažil přežít a děti by mu už tak nízkou životní úroveň ještě snižovaly.

Z. Lapil 30.6.2015 12:42

Re: To jsou takové zajímavůstky.

Já tedy nevím, ale jestli se postaví stejná věc za míň peněz, v dostatečném čase, samozřejmě, tak mi to jako zhoršování produktivity nepřipadá. Aneb nekecejte lidem do života, oni si poradí.

Zaujalo mě: onehdy jsem v čtenářské nouzi vzal do ruky čítankovou četbu, konkrétně Zolova Zabijáka (aneb kterak chlastali, až se uchlastali). Dost drsné čtení, ale o nezaměstnanosti ani vidu. Potřeboval prachy, šel pracovat. Že je obratem prochlastal a když se mu začaly klepat ruce, vydělával míň, až nakonec v bídě zahynul, proti tomu asi nemá morálka co namítat. A co mě hodně překvapilo - když bylo nejhůř (bílé myšky a tak; v knize dvakrát), v nemocnici ho z toho dostali, aniž by v knize přišla řeč na placení. Ač vlastně žebrák, byl léčen. Kdo to platil... asi církev, ale ta kniha problém placení za nemocnici nezmiňuje, přišel (byl donesen) a byl léčen.

Z. Rychlý 30.6.2015 11:38

Re: Co ještě k autorovi dodat?

Ta poslední věta mě přivedla k myšlence, že nejbohatší jsou vlastně cigáni. Ti navíc ještě umějí trávit ten  volný čas tzv. intenzivním způsobem. Bohužel je to trnem v oku okolí, které musí ráno do práce. :-)

Z. Rychlý 30.6.2015 11:34

Re: To jsou takové zajímavůstky.

Jediné, co jsem z vašeho příspěvku vyčetl, že navrhujete nahradit inovace (mašinky) množstvím lidí - jinak řečeno potlačit produktivitu. No, tudy cesta asi nevede. Zatím se produktivita práce vždy zvyšovala. Mexiko a Indie, kde je tento způsob "efektivity" zatím běžný, má k vyspělé společnosti se 60% podílem sektoru služeb hodně daleko. Ti mají ještě k výše uvedeným problémům hodně daleko.

Na brždění produktivity byl nejlepší socialismus. Tam měli práci a jistoty všichni. Ale ty konce.

J. Kavalír 30.6.2015 11:31

Re: To jsou takové zajímavůstky.

I tak může vypadat úpadek společnosti.

Z. Rychlý 30.6.2015 11:19

Re: To jsou takové zajímavůstky.

:-)

Ano, i toto patří do tzv. terciálního sektoru, sektoru služeb. Otázka zní, co s lidmi, kteří neumějí nic víc, než poškrábat záda, a jejichž počet vzrůstá s efektivitou těch prvních dvou sektorů. Nebudete sám, kdo jejich "služby" oželíte - oni ovšem zůstanou. Co s nimi ? Zatím nikdo odpověď nezná, ač to začíná být velký problém.

J. Kavalír 30.6.2015 11:14

Co ještě k autorovi dodat?

Mnohé již bylo řečeno. Ještě bych se rád pozastavil nad představou autora, že zde do budoucna vznikne společnost s malou skupinkou superbohatých a zbytkem obyvatel přežívajících na žebračenkách. To je nejlepší cesta k další revoluci. Již Marx konstatoval, že dělník může ztratit jen své okovy. Co může ztratit nezaměstnaný s minimem nutným pro přežití? Autor si myslí, že je třeba náklady na práci minimalizovat (pokladní v marketu by např. mohla pracovat za méně než minimální mzdu), aby zaměstnanec nebyl nahrazen robotem. Za co by pak ta pokladní žila? Zřejmě by musela být dotována státem, což se již v mnohých případech děje i dnes (příspěvky na bydlení, na děti...).

Autor si neuvědomuje, že každý občan je i spotřebitel. Dnes má auto prakticky každý. Pokud si jej nebude moci 90% obyvatel dovolit koupit a PŘEDEVŠÍM provozovat (k čemu auto když nemám na benzín?), pak také klesne výroba automobilů na 10% a majitelé automobilek rychle  rozšíří řady chudiny. Prosperovat snad bude jen výroba potravin a dalších nezbytných základních potřeb.

Cesta vede jinudy - přerozdělováním a to nejen peněz, ale i práce. Proč by měl jeden člověk pracovat pět dní v týdnu 8 hodin denně? I autor pochopil, že lze bez problémů vše potřebné vyrobit a zajistit všechny potřebné služby se stále menším množstvím lidí. Hlavním bohatstvím člověka je jeho volný čas.

V. Novák 30.6.2015 11:04

Re: To jsou takové zajímavůstky.

Samozřejmě, že se vytváří - HDP!

V. Vaclavik 30.6.2015 11:03

Re: To jsou takové zajímavůstky.

Kdyby nebyla zadna stanovena minimalni mzda, kdyby nebyl zadny pracovni zakonnik (ten trestni, ktery vyhovuje ve vsech jinych nezamestnaneckych oblastech lidskeho zivota by mel stacit i v tom zamestanenckem!!), kdyby mena nebyla zakonem stanovena jako fiat mena, ale trzni, tedy podlozena hmotnou hodnotou, kdyby trh nebyl regulovany skrz naskrz, pak by prakticky kazdy kdo by chtel pracovat praci nasel.

Rikate ale ze za min nez dnes? Jenze to 'min' by casem bylo mnohem hodnotnejsi, nez to dnesni vice, ve forme te papirove meny inflacne dojene nasimi regulatory.

Rikate, ze dnes male procento lidi dokaze vse vyrobit pro ostatni? A za co to ti ostatni koupi, kdyz nemaji praci, kdyz vetsinu prace vykonavaji masiny? Na volnem trhu by se to srovnalo, protoze kdyz by to male procento populace nemohlo prodat sve vyrobky, museli by jit s cenami dolu, az by prodali, A ze by nemohli jit tak dolu, aby vyhoveli penezenkam chude vetsiny? Tak holt budou muset misto tech drahych masin zamestnavat levnejsi lidskou pracovni silu, coz teto doda do penezenek kupni silu... takze vysledek bude vzdy nejaka rovnovaha pracovniho trhu, aby vsichni meli nejakou praci, aby vsem bylo mozno prodavat a masiny by se zavadely vzdy jen v takove mire, aby nebyla zadna vazna nezamestnanost. 

Videl jsem v Mexico city proud delniku v teniskach a s kybly vynaset beton do pater nove budovane budovy, pritom techniku na strojovou betonaz tam maji jako vsude jinde ve vyspelem svete - jenze ta technika byla draha a levnejsi bylo zaplatit snuru delniku z pracaku. Ti si vydelali, protoze byli levnejsi nez masina. Nerikam ze toto konkretne je idealni obrazek trhu, protoze i v Mexicu je trh pokrouceny, ale princip tu je.

Ovsem kdyz vy lide, jak pravicaci, tak levicaci, chcete poroucet vetru desti, tedy trhu, pak vam neni pomoci.

V. Novák 30.6.2015 11:01

Re: Kouzelná otázka na závěr přijímacího pohovoru...

K čemu potřebuje buchalterní referent znák komplexní čísla?

J. Schwarz 30.6.2015 10:53

Re: To jsou takové zajímavůstky.

Co to jsou ty "služby"? Není to něco jako já ti uvařím kafe a ty mně poškrábeš na zádech? Tím se něco "vytváří"? Problém takových zaměstnání spočívá v tom, že pokud nemám dost peněz bez oněch "služeb" se obejdu a vyhazování peněz na ně zruším jako první.

J. David 30.6.2015 10:40

Kouzelná otázka na závěr přijímacího pohovoru...

Za jakých podmínek může být hodnota sudé mocniny libovolného základu záporná?

Kouzelné vyvrcholení (přímo orgasmus) pro abonenta na pracovní pozici buchalterního referenta. Svým způsobem je to větší zvrhlost, než exibice s tangy asistentky s upadlým šanonem. Vyšpulená hrma sice irrituje vášně (vyplavuje testosterony a endorfiny), matematika však většinou irrituje děs a hrůzu, hlavně u "humanitníků" (nadledvinky se stáhnou a hormony racia jsou v hajzlu).

K. Janyška 30.6.2015 10:25

Kvůli EU.

To si fakt neuvědomujete ? Je novodobým  SSSR... Dzp.

Z. Rychlý 30.6.2015 9:51

To jsou takové zajímavůstky.

S těmi odboráři a politiky, kteří ochraňují, ochraňují a ochraňují, až ztratí schopnost konkurence, má pravdu. Ale autor nakousl velký problém se sektory. Dobře o tom píše ekonom Milan Zelený. Jde o přesuny pracovní síly mezi sektory služeb, průmyslu a zemědělství. Kdysi byla většina lidí v USA v zemědělství, pak se přesunuli do průmyslu, pak do sektoru služeb. Dopadlo to tak, že v zemědělství pracují 3% lidí a uživí nejen USA, ale ještě dokážou vyvážet. Maximální podíl lidí v průmyslu mohl být na vrcholu cca 60% - nyní cca 12% vyrobí vše potřebné a ještě vyrábějí ptákoviny, a ještě se součástkami, které omezí životnost celku. Hlavně udržet spotřebu žejo. Zbytek lidí se přesunul do služeb. Jenže i tam už je dosaženo nějaké hranice, která už se moc nezvyšuje. Můžeme si navzájem ostříhat vlasy, navzájem uklidit domácnosti, navzájem si utřít ...., ale kde vzít na šaty a jídlo od výrobce, či zemědělce.

Prostě malé procento obyvatel je schopno nakrmit lidstvo a vyrobit pro ně vše potřebné.

Čtvrtý sektor vědy a výzkumu je určen pro vzdělanou elitu, ten moc nafukovací není. Čím se budou zabývat ti ostatní ??

D. Polanský 30.6.2015 9:04

No to snad nestálo ani za přečtení,

jenom aby se něco napsalo.

Z. Švrček 30.6.2015 7:57

Ano, stále platí staré pravdy

a lety odzkoušená pravidla. Jedna z nich je zhmotněna ve větě: "jest přítelem mým, kdo přítelem ženy mé. Neb obdělává pole mé a šetří tak pluhu mého na pole jiná." Krátce tak říká totéž, co se událo v Americkém zemědělství.

Jen s tím testem s krajkami jste mne zklamal. Podle vašich článků bych usuzoval na člověka, který se jen tak nepoddává boblázněným požadavkům takříkajíc post-EHS doby.

B. Uhlich 30.6.2015 7:30

Re: Pochvala autorovi článku

Vy jste zaměstnanec Ekospolu?..., nebo jste četl jiný článek???

B. Uhlich 30.6.2015 7:28

Re: Člověče, Vy jste plodnej to je k neuvěření...

Myslim, že bych se Vás mohl zeptat na totéž.... :) Jinak já tu nepíšu pod anonymním nickem, tak si to zjistěte....