18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ESEJ: Politika v asymetrickém světě

Belgie byla až do druhé poloviny 2013 (celkem 535 dní) bez vlády a belgický stát se v té době ani nerozpadl, ani nebyl obsazen nepřáteli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ráž 28.6.2015 19:28

Re: Díky, ale

Zavidim Vám ten bezbřehý optimismus. Za mnoho let, kdy se po listopadu pohybuji v politice, jsem nepoznal žadného,komu by vstupem do politikjy, nešlo především o vlastní zájmy a čím déle jsou jako politici aktivní (je jedno na jaké úrovni), tak lidi, tedy voliče, považují spíše za nepřátele a tak se k ním chovají!

J. Kanioková 28.6.2015 17:35

Rekorytarizace :))))))))))))))))))

chichichi

J. Jurax 28.6.2015 14:17

Re: Díky, ale

Jistě.

Politika vyžaduje lidi inteligentní, vzdělané, moudré a samozřejmě poctivé a slušné. Ale takovým nenabízí nic, pro co by do ní šli.

Politika silného sociálního státu, jež je nyní najmě v EU módní, vyžaduje přerozdělovací stát, jímž protékají velké objemy peněz a který podle své úvahy - úvahy těch, co momentálně třímají moc - těm sebere, těm přidá, tohle dotuje. A kde je moc peněz, skýtá se politikům třímajícím moc víc možností si nějaké odklonit, přerozdělit je ku prospěchu svému nebo zájmových skupin, které to nechtějí zadarmo. Tatáž politika vyžaduje rozbujelou legislativu upravující ono přerozdělování a obecně každý pšouk - a zde se nabízí politikům přivýdělek za ovlivnění legislativy směrem vyhovujícím subjektům, kteří jsou schopni a ochotni si to ovlivnění koupit. A taková moc korumpuje a má sílu zlomit průměrně odolný charakter; jedince, co do politiky jdou právě za těmito průvodními jevy moci ani lámat nemusí. Navíc uspět ve vrcholové politice znamená napřed investovat - do volební kampaně, do vlivných subjektů a tak podobně - a ty prostředky se musí nějak vrátit - a to z pouhého platu poslance, senátora, ministra nejde. Tohle jistě jde především přes stranu politikovu, leč i ta je potřebná a vhodnou kompenzací nepohrdne.

Tohle souvisí s genetickou vadou zastupitelské demokracie s rovným a všeobecným volením právem - umožňuje, ba přímo vyžaduje bezbřehé populisty, nikoliv moudré hospodáře nebo opravdové státníky. Ti prostě nejsou zvoleni, protože ti odpovědně nemohou slibovat pečené holuby přímo do úst voličů, nemluví o právech, nýbrž hovoří o povinnostech a odpovědnosti jednoho každého za sebe. A nejsou ochotni bezhlavě utrácet a zadlužovat stát, aby si za státní peníze koupili voliče. Takže takové nemáme a mít nebudeme.

M. Pechr 28.6.2015 14:04

...

Dobrý článek... pana Robejška rád čtu a posloucham... ....věci formuluje přístupně a výstižně, přitom je znát jeho záběr a nadhled, fundovanost...

J. Jurax 28.6.2015 13:43

Re: Priorita

Státníků typu Adenauera, de Gaulla, lady Thatcherové či Reagana dnes nevidět ...

J. Kyselková 28.6.2015 13:12

Re: Díky, ale

Proboha, tak to jsme v háji !

J. Jurax 28.6.2015 12:28

Re: Díky, ale

V ideálním případě jistě ano; případní de vyskytnuvší takoví jsou ale praxí rychle poučeni, že tudy opravdu ne a buď z politiky odejdou, nebo se přizpůsobí a neruší zavedené kruhy. Platí zejména - ale nikoliv nutně - pro politiku od úrovně kraje výše a pro velká města. O prospěchu ostatním politik pouze obmyslně hovoří, aby získav voličskou přízeň koryto nejprve dobyl a poté si jej nejlépe nafurt udržel.

Já skeptik spíše soudím, že lidi jdou do politiky primárně proto, že si myslí, že vědí, jak prospět sobě. To prospění ostatním je pak vedlejší, víceméně nezamýšlený účinek, jenž občas vzniká při naplňování toho primárního záměru.

Z. Rychlý 28.6.2015 11:55

Re: Perfektní článek

Spoustu názorů a náhledů, které m pomáhají urovnat si názory a náhledy vlastní. Zkuste taky pohledat, teda jen pokud už všechno dávno nevíte..

Z. Rychlý 28.6.2015 11:49

Re: Díky, ale

Možná tak 20%. 80% jde za osobním prospěchem. A 20% z těch 80% odklání ze státního ve velkém - a ještě u toho MLASKÁ ! Na barvě vlajky příliš nezáleží.

V. Vaclavik 28.6.2015 10:43

Re: Perfektní článek

Mohl byste sem napsat, co jstev tom clanku nasel?

P. Schuster 28.6.2015 8:36

Re: Priorita

Máte pravdu, špatně jsem se vyjádřil, neměl jsem napsat politici, ale státníci.

J. Kyselková 28.6.2015 0:41

Re: Díky, ale

Já jsem přesvědčena, že lidi jdou do politiky ne pro osobní prospěch, ale myslí, že vědí, jak prospět ostatním.

J. Jurax 28.6.2015 0:06

Re: Díky, ale

Kdybych věděl, co bude dál, nebudu se vykecávat v diskuzi na Psu, ale někde úplně jinde :-)

Ta koryta arciť zavádějící nejsou a klišé už vůbec. Ten "poctivý" miliardář to vystihl - neobtěžovat voliče ideály a navnadit ho na něco, co pochopí i volič takříkajíc neostré mysli - že je třeba odstavit od koryt ty nepoctivé. A dostal se ke korytu. To je jen úspěšná strategie rekorytarizace v jeho prospěch. Ostatní strany se snaží o totéž - o rekorytarizaci ve svůj prospěch - a to "svůj prospěch" budiž čteno jako ve prospěch lídrů té které strany, co ta koryta obsadí - řadového členstva, pokud je strana vůbec má, se to týká jen nepřímo a indukovaně, případně vůbec.

J. Kyselková 27.6.2015 23:40

Re: Díky, ale

Dobrá, pane Juraxi, ale co bude dál ? Mě vyděsil pan Robejšek prvním odstavcem, že Belgie byla 535 dní bez vlády a jak to šlapalo !

Co se týče těch "koryt" to je zavádějící kliše, hlavně poctivého miliardáře.

J. Jurax 27.6.2015 23:33

Re: Priorita

Politici řeší především priority své - vždyť jsou přece také občané a nikdo to za ně neudělá.

A když jim vybude něco času, řeší to, o čem si myslí, že by mělo být prioritami občanů.

J. Jurax 27.6.2015 23:29

Re: Paretovo pravidlo

Ano. Jak určit, na co mají vynaložit těch 20%?

Jenom ten člověk duchovní, vedený intuicí, jehož vnitřní vedení mu ukazuje věc v její celistvosti bez potřeby lopotného úsilí mi nějak nesedí. Intuicí se řídil i velký führer národa německého. Intuice je dobrá věc, ovšem jednak potkává připravené, co vynaložili lopotné úsilí na získání informací a vědomostí, jednak musí být podložena lopotným úsilím na potvrzení, že ta intuice není hovadina.

J. Jurax 27.6.2015 23:22

Re: Díky, ale

Protože vlády různých stran mají stejně omezený akční prostor a stejný demografický, politický a hospodářský potenciál a hlavně stejný cíl - udržet se u koryt, protože to sype. Kdo není u koryt, přichází o prachy.

Tady není místo na boj idejí, tady je třeba omámit co nejvíc voličů - ergo je nutno se zaměřit na nejpočetnější skupinu voličů a oblbnout ji natolik, aby volila SPRÁVNĚ. Aby volila NÁS!

J. Jurax 27.6.2015 23:16

Dokonalé!

"Politické strany jsou dnes zájmová seskupení, která odlišuje jejich aktuální podíl na moci podstatně více než to, k čemu ji chtějí použít. Přeháním jenom nepatrně, když řeknu, že dnešní politické strany

- chtějí získat moc a udržet ji převážně pro ni samotnou,

- chod společnosti spíše doprovází a převážně ruší,

- nejsou nezbytně potřebné pro to, aby stát fungoval a existoval."

J. Kyselková 27.6.2015 21:05

Díky, ale

v době, kdy "dochází ke krizi současných vládnoucích modelů t.j. směr, hlásající primát svobody (asi pravice) a druhý, prosazující rovnost (levice)", čímž "není možno vytvořit optimální systém řízení - protože vlády rúzných stran mají stejně omezený akční prostor a stejný demografický, politický a hospodářský potenciál" -

není příhodný čas pro vládu oligarchy a řízení státu jako jeho firmy ? Probůh !

J. Kraus 27.6.2015 20:42

Paretovo pravidlo

Paretovo pravidlo, oblíbený nástroj zasvěcených, hlavně intelektuálů, kteří vynakládají 20% úsilí k dosažení 80% efektu. Jak určit, na co mají vynaložit těch 20%? Mnohdy to znamená, že třeba všeobecné politicko-ekonomické informace čerpají z ČT24, Radiožurnálu a MFdnes. To je těch 20% s největší vahou, zde se formuje jejich obraz světa. Případné nedostatky nepozorují a jiné zdroje ignorují - to už by bylo přes 20% a oni nemají čas. Pohlceni masovým myšlením, jsou pro ně jiné názory nepochopitelné, často nesmyslné a nebezpečně zavádějící. Přiřazují se tak do zástupu hlupáků, oportunistů a temných duchů. Proti těmto osobám stojí člověk duchovní, vedený intuicí, jehož vnitřní vedení mu ukazuje věc v její celistvosti bez potřeby lopotného úsilí. Takoví vybudovali náš svět, takoví, zdá se, zcela vymizeli. Buďme ale optimisté. Uplatnění Paretova pravidla v okruhu odborníků na předmět jejich odbornosti, lidmi logickými a se zdravým rozumem, by jistě mohlo značně pomoci. Otázka je, jestli takoví lidé ve vysokých politických a hospodářských funkcích ještě jsou.

Tohle pochopitelně není polemika s panem Robejškem, jedním z autorů, na jejichž články na Psu mám ještě odvahu kliknout, jen pohled odjinud.

Š. Hašek 27.6.2015 13:45

Perfektní.

Z. Rychlý 27.6.2015 11:23

Perfektní článek

pro ty, co hledají. Není to čtení pro blbce, kteří už všechno vědí.

K. Janyška 27.6.2015 11:06

Ale, pane Robejšku, to jste mně, velmi dobře Hayekem

zorientovamého pozemského červa, vůbec, ale vůbec, neuspokojil. Souhlasím sice s vašimi některými názory, ale kotva, ta kotva, ta vám chybí. A není jí nic jiného a menšího, než objasnění toho, že lidský svět pohání k lepšímu civilizace z účinků z obchodu a že on sám je neustále se rozšiřujícím a upřesňujícím spontánním řádem lidské interakce, složeným zejména z civilizovaných lidí a jejich organizací, včetně národních států. Vždyť to má své zásadní, ale zásadní, důsledky a ten, kdo nevychází ve svých úvahách z této podstaty podstat, nemůže ani vědět, co je to politika a čím by správně měla být. A co je to demokracie a čím by správně měla být. A proč všechno funduje v lidském světě samo od sebe, a co je to lidská mysl, a co pravidla chování, a co je to soukromé právo, takto jediné skutečné právo vůbec. A tisíce dalších věcí, které jsou ve skutečnosti jinak, než si lidé myslí a které jsou v těžkém konfliktu s tím, co si, v drtivé většině, blížící se všem, také bohužel, zejména ve veřejných záležitostech, dělají. Je mi z toho smutno, že i vy a bohužel, ani Václav Klaus a jeho IVK, tak daleko nezašli. Nechce se mi věřit, že na to nemáte... Dzp.

J. Chaloupka 27.6.2015 9:45

Přeložte do němčiny a pošlete Merkelové a případně

i Hollandovi, ale tam není jistota, že Vás pochopí. Myslím toho Hollanda. EU by se měla přestat zabývat pomazánkovým máslem, zákazem žárovek nebo spotřebou vysavačů. (Ostatně kdo ví, jestli je budeme potřebovat nebo budeme mít čím svítit. To je asi nejlépe vidět na východní Ukrajině). EU by měla řešit zásadní věci, např. jak zabránit Africe přestěhovat se do Evropy, jak zajistit společné hranice, jak přesměrovat tzv. rozvojovou pomoc zpět do evropských států apod. To by měli dělat skuteční státníci. Ale kde je vzít? Narodil se nějaký třeba de Gaull nebo Thacherová?

P. Schuster 27.6.2015 9:44

Priorita

Skvělý článek. Politici by měli řešit priority občanů a ne zaplevelit nařízeními náš život.

E. Erat 27.6.2015 8:51

Skvěle řečeno-napsáno, jako vždy.Děkuji.

P. Hlosta 27.6.2015 8:06

Re: Dnešní krizi lze vysvětlit mnohem jednodušeji

Robejšek nesděluje jen toto. Rozhodně je to analytik velkého formátu. Pro vás zbytečně velkého. To uznávám. To neznamená, že nemáte ve stručnosti pravdu.

P. Maleček 27.6.2015 7:05

Dnešní krizi lze vysvětlit mnohem jednodušeji

Stačí se pěkně po policajtsku zeptat - v čí prospěch se to děje? Komu to sype? A v tu ránu máte jasno. Celá ta současná krize demokracie má jediný důvod. Z politických stran, z prava do leva se staly nenažrané mafie, jejíchž "králové i králíčci" se krmí rozkrádáním státu přes v jejich prospěch pokřivenou legislativu a uplacenou policii a justici.

To maskováno prý bojem za lidská práva, sociální jistoty, rasovou a pohlavní rovnost. Což v důsledku vede k maximalizaci přerozdělování na kterém jsou přisáty ony nenažrané partajní struktury.

Je známou pravdou, že čím delší jakýkoliv produktovod je a čím má víc odboček, tím víc z něj zmizí. Až na koncové příjemce nezbude skoro nic. A tak aby bylo bouřící se občanstvo nakrmeno, musí si partajemi ovládané vlády, aby zamaskovaly to co ukradnou, půjčovat.

ČR je toho klasickou ukázkou.Odborníci se shodnou, že částka, které je nejrůznějšími fintami státu jeho politicko ekonomickými "elitami" ukradena je ve výši cca 150 - 200 miliard Kč. Jen o něco nižší částku si stát každoročně půjčuje.

Tato situace vede k rozvalu důvěry občanstva ve své elity, k proklínání takto zneužívaného demokratického systému a nezájmu ho bránit. No a jsme tam kde Evropa dnes je. Takže netřeba Robejškových komplikovaných vývodů a vzorečků, stačí sedlácký rozum.

J. Brunner 27.6.2015 0:58

Re: Už první věta je nesmysl a lež.

A Vy jste vůbec nic nepochopil.

J. Urban 27.6.2015 0:13

Už první věta je nesmysl a lež.

Vláda byla, ta v demisi (případně úřednická nebo jiná, nazvěme to jakkoliv), tak to v demokraciích chodí, pane Robejšku.