16.6.2019 | Svátek má ZbyněkDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


MÉDIA: Což takhle „Vítejte v Osvětimi“?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 32, poslední: 29.5. 2015 1:22, přehled diskusí

Re: ze se nestydite jeste jim davat napady, verte ze se toho:
Autor: I. Procházková Datum: 29.5.2015 1:22

Dobrej fór! Takové nadívané kuřecí kůžičky ... :-)))

Re: Další náměty: :
Autor: I. Procházková Datum: 29.5.2015 1:20

Prima, už se těším! :-))))

Re: A co takhle ...:
Autor: I. Procházková Datum: 29.5.2015 1:16

Grilování v Kostnici začíná v pátek, 29. 5. (a to je vlastně už dneska) na ČT 1 ve 20:00. Dávají totiž historické drama Jan Hus, co nedávno natočil Jiří Svoboda v hlavní roli s M. Hádkem. To opravdové grilování ovšem nastane až ve 3. dílu - v neděli 31. 5. Máme se na co těšit! :-)))

DNEŠNÍ DÍL !:
Autor: P. Remeš Datum: 28.5.2015 21:02

Po dnešním večerním 3. dílu se mně jeví navýsost zřejmé, že paní autorka tohoto článku bohužel jen hystericky a prázdně plácá. Fakt, totálně prázdně. Ať si každý udělá názor. Stačí si to přehrát ze záznamu: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10871520054-dovolena-v-protektoratu/

Re: Vy toho moc nevíte o tom, co se točí jinde a tak pindáte.:
Autor: P. Remeš Datum: 28.5.2015 19:01

Mně ti "zmatenci" nevadili, protože jsem se dokázal s nimi lépe identifikovat. Prostě se účastníci chovali přibližně tak, jak bych se "zmateně" asi choval i já, kdybych se náhle v té době ocitnul. Takže žádná návštěva v archeologickém muzeu, ale možnost prožít si danou dobu ve skanzenu. Onu konfrontaci s mentalitou dnešních lidí považuji za vysoké plus pořadu.

Viasat:
Autor: H. Balzám Datum: 28.5.2015 16:18

vyrobil pořad téměř identický, seriál se jmenuje Farma za války (http://www.csfd.cz/film/331414-farma-za-valky/ ), není to reality show, ale princip je naprosto stejný. Účastníky jsou vědci, historici, kteří se převlečou do dobových kostýmů a předvádějí divákovi naprosto běžné věci té doby. Nikoho by ani ve snu nenapadlo to odsuzovat. Stejně tak nějaký pěkně syrový snímek z koncentráku by možná zapůsobil mnohem účinněji než suché dokumenty na různé popírače, kteří se nám dnes snaží líčit, jak vlastně náckové byli dobráci od kosti. Autorka má pouze potřebu se k něčemu vyjádřit a vlastně ani netuší, k čemu.

Re: není to v pořádku:
Autor: S. Donát Datum: 28.5.2015 15:58

Show jsem neviděl a ani to nemám v plánu. Jakákoliv reality show je pro mě jen ztráta času. Přesto si dovolím poznámku - nesnáším větu "s článkem (názorem, myšlenkou) nelze než souhlasit". Ze své podstaty vnucuje ostatním myšlenku, že jakýkoliv jiný názor je principiálně špatně.

Vy toho moc nevíte o tom, co se točí jinde a tak pindáte.:
Autor: V. Novák Datum: 28.5.2015 15:33

Wartime Farm není reality show, ale pečlivě připravený seriál, kde historička a dva archeologové s pomocí dalších odborníků předvádějí fungování zemědělské farmy ve válečné Británii - není to hození nějaké rodinky neználků do jiné reality a vytloukání emocí. Je to skutečný hraný dokument, kde se člověk hodně doví - často překvapivého - o tom, jak farmáři pod státním tlakem a dohledem zachránili Británii. Kupř. startování traktoru patronou jje stekjně překvapivé jako informace o tvrdém státním dohledu nad produkcí potravin.

Mimo to navazuje na starší projekty BBC - jako Edwardovskou farmu, Viktoriánskou farmu nebo Tudorovskou farmu (v době předreformační). Vše ve stejném duchu, tedy fungování v konkrétní době. Ale ne reality show se zmatenci.

Už jste si nechala ty názvy a nápady zaregistrovat?:
Autor: V. Novák Datum: 28.5.2015 15:18

Pokud ne, udělala jste chybu. Počítám, že v nedaleké budoucnosti se to bude realizovat - a finanční smetánku slízne nějaký neinvenční trouba...

Re: Naopak, pořad je výborný:
Autor: T. Kočí Datum: 28.5.2015 13:36

souhlas

Re: Plný souhlas s autorkou...........:
Autor: O. Horák Datum: 28.5.2015 12:21

Dotaz trefný, ale od "Rozhořčeného občana" jste odpověď nemohl čekat ani za totáče.

Ten tepe úžasně přesně nepravosti doby, ale argumentační aparát mu už jeho vedoucí strana nedodala.

první řada je jen zkušební,:
Autor: A. Novák Datum: 28.5.2015 11:39

doufám že autoři vezmou seznam témat z konce článku jako výzvu :o)

v době kdy se tak aktivně omlouváme Němcům:
Autor: O. Horák Datum: 28.5.2015 11:32

jak jsme zlobili za druhé světové a krátce po ní se ani nedivím, že se najde patolízalka jako vy co jí nejde pod nos možná naivně zpracované, leč hodně hořké a opomíjené období.

Jako rodina jsme to zažili, jak z tatínkovy strany na začátku dokonce od Poláků (Slezko) a pak od říše a z maminčiny z Karlovarska - Přebuz.

Rodina zažila mnohé, od "slaboty" jako totální nasazení až po dědečka v koncentráku, který přežil spíše náhodou díky útěku při chystání pochodu smrti na konci války. Nikdo z nic se odškodnění a ani omluvy nedožil.

Proto je mi na blití, ten zoufalý rektální alpinismus a omluvy bez uvedení kontextu. Němci zde trpěli pár týdnů po válce a o odsunu rozhodli také bez nás vítězné mocnosti, Čechy prodali spojenci za pochybný mír, Poláci si hned urvali také Slezsko a po válce jim zůstalo celé východní Prusko jako reparace, tak na co si stěžují? My přišli o kus republiky (podkarpatská) a ani po rozpadu SSSR slavnou Ukrajinu nenapadlo nám ji vrátit a prý federativní uspořádání je hloost a nikdy nic nikomu neukradli (nejen Češi, ale i Poláci, Maďaři i Rumuni by mohli vyprávět).

Re: ze se nestydite jeste jim davat napady, verte ze se toho:
Autor: I. Dekyský Datum: 28.5.2015 11:31

Takový Láďa Hruška by v té době zcela jistě zabodoval. Centrální správa koncentračních táborů by ušetřila nemalé prostředky a vařilo by se "lacině, chutně a kvalitně" :-)

Re: Už seriál "Vyprávěj" naznačil, kterým směrem se bude:
Autor: P. Remeš Datum: 28.5.2015 9:53

Protektorát a Vyprávěj je ovšem o něčem jiném, o jiném druhu snahy přiblížit se mikrohistorii.

Re: Větší ubohost v TV aby člověk pohledal:
Autor: P. Remeš Datum: 28.5.2015 9:50

A co Vám tam přišlo nejtrapnější a nejhloupější? První dva díly se vlastně jen dotýkají obrazů tehdejšího venkovského života - tvrdá práce s obstaráváním hospodářství, odvody, přídělový systém, potravinové liístky, povinná výuka němčiny, začerńování učebnic pro děti, povinná registrace téměř čehokoliv. A k tomu samozřejmě žádná televize, žádný telefon, žádný počítač ... to BYLA bohužel tehdejší realita, i když její obraz nazveme hloupostí či trapností.

Kdo nebyl v Osvětimi, neví o zločinech tehdejších Němců nic.:
Autor: K. Janyška Datum: 28.5.2015 9:49

Mazejte všichni do Osvětimi a pak přijďte, omlouvační dacani a hlupáci... Dzp.

Už seriál "Vyprávěj" naznačil, kterým směrem se bude:
Autor: J. Chaloupka Datum: 28.5.2015 9:47

ČTV ubírat. Tak prolhaný seriál aby pohledal(soudím po shlédnutí cca 5 prvních dílů). No a teď budou předvádět Protentokrát. Ani jsme nepustili v sobotu TV. Zajímavé, že poslední dobou dost večer čteme. Asi to bude pokračovat. Jestli to nebude tím, že historií se zásadně zabývají mladí, co ji nezažili a jejichž rodiče jim zřejmě nic neřekli. A pořad Historie.cz, který je moderován vousatým panem Kučerou zřejmě brzo zaříznou, protože nemá dostatečnou sledovanost.

Větší ubohost v TV aby člověk pohledal:
Autor: J. Růžička 714 Datum: 28.5.2015 9:39

Zbytečně vynaložené peníze, zbytečná námaha....trapnost, hloupost, rádobyzasvěcenost. Další večer kdy vím, že první program tedy rozhodně ne.

Re: není to v pořádku:
Autor: I. Fencl Datum: 28.5.2015 9:25

"Vždycky to může být horší." Argument, který nezklame, a účel televize je snad taky jasný, jak byl už Bradburymu v 451 stupních Fahrenheita.

Re: A co takhle ...:
Autor: V. Vovák Datum: 28.5.2015 9:22

V Kostnici stál myslím první kosmodrom, ne? Bohužel start se tehdy nezdařil. Povedlo se to až o  562 let později Vladimíru Remkovi.

Nepochybuji, že se někdo - možná ne:
Autor: J. Urban Datum: 28.5.2015 9:11

zrovna některá naše TV stanice - autorčiny invence chytne. Vždyť co jiného se počítá: senzace, s tím spojené atraktivní reklamy a s tím zase těžké love. Morálka? Etika? Obyčejná lidská slušnost a ohleduplnost? Dejte s tím pokoj, naivové!

Autorka toho moc neví o tom, co se točí jinde a tak pindá.:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 28.5.2015 9:10

Připomenu jen Wartime Farm z roku 2012. A je po originalitě, že, paní nakvašená.

A co takhle ...:
Autor: J. Řezák Datum: 28.5.2015 8:46

... Grilování v Kostnici? Teď má být snad nějaké výročí, tak by se to hodilo.

Nápad je to výborný, pořad to bude...:
Autor: K. Luboš Datum: 28.5.2015 8:17

...asi dobrý a komu se to nelíbí, tak ať se dívá třeba na opakování Televarieté! Až teda na ten název, to souhlasím...

pozdrav:
Autor: P. Kersch Datum: 28.5.2015 8:15

Seriály v TV ?  Ať je to jak chce - každopádně autorce článku posílám pozdrav na Plzeňsko - vždycky měla odvahu napsat o svých názorech na pedagogiku a kulturu podle svých velkých zkušeností.

Re: Plný souhlas s autorkou...........:
Autor: P. Remeš Datum: 28.5.2015 8:01

A Vy jste ten pořad viděl, nebo píšete pouze z hlavy? Můžete uvést, co Vás konkrétně nejvíc pobouřilo?

Plný souhlas s autorkou...........:
Autor: Z. Bureš Datum: 28.5.2015 7:50

.....neboť - za peníze daňových poplatníků - natočit takového "praso-psa, resp. takovou sr.čku - tak to je fakt drzost !

Vůči padlým a umučeným.....a nakonec i vůči přeživším - je to pak prasečina I. řádu !!!

Naopak, pořad je výborný:
Autor: P. Remeš Datum: 28.5.2015 7:45

Nevím, jestli autorka pořad vůbec viděla. Problém je pouze v názvu. Totiž ve slově "dovolená", které v souvislosti s Protektorátem apriorně provokuje. To se nepovedlo, ale pořad sám mě vysoce strhnul. Musím přiznat, že jsem k němu také přistupoval s velkou apriorní nedůvěrou, ale čím déle jsem ho sledoval, tím víc jsem byl strháván silou a autentičností výpovědi o tehdejší době, tím víc se mně propojoval se vzpomínkami na mé rodiče, když mi o protektorátní době povídali ...

Ale hlavně: Nejsilněji na mě zapůsobil pořad jako "zrcadlo" dnešní doby.  Vlastně jak si - věčně nespokojeni - žijeme jako prasata v žitě a přitom ještě tak nedávno (v generaci našich prarodičů) byl život úplně o něčem jiném, úplně o jiných hodnotách, úplně o jiném směřování života. A tohle ZRCADLO nastavené dnešnímu člověku 21. století považuji za největší přínos tohoto pořadu. Je to o velké inspiraci k přemýšlení, takže já naopak za myšlenku tohoto dílu České televizi moc děkuji!

není to v pořádku:
Autor: I. Fencl Datum: 28.5.2015 6:42

Ta show je lidově řečeno svinstvo (byť část lidu tleská); s článkem nelze než souhlasit.