25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

OSOBNOST: John Nash a ideální peníze

Dne 23. května se profesor John Nash s manželkou vraceli z norského Osla, kde slavný matematik přebíral Abelovu cenu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 29.5.2015 1:53

Zajímavý článek...

Myslím, že špatné peníze jsou ty, které neobíhají. Vzniknou, když spotřebitelé se bojí utrácet nebo podnikatelé se bojí investovat. Na tom samozřejmě nic nezmění příval státních peněz, protože především podnikatelům je jasné, že ten příval je dočasný a vzniklé státní dluhy situaci ještě více zhorší. A proto se i tyto peníze stanou špatnými (deflačními) penězi.

Nárůst investic by mohla vyvolat pouze důkladná, konkurenceschopnost výrobků objektivně zvyšující reforma sociálního systému!

Nárůst investic uvolní na trh peníze dřív než se na něm objeví nové zboží. Tyto peníze vyvolávají přirozenou inflaci, která urychluje oběh peněz!

S. Stoklásek 28.5.2015 19:27

Inflační peníze

Inflační peníze zapadají do systému správy země vedených lidmi s mentalitou kapesních zlodějů říznutých madame du Barry. Naprostá absence jakýkoliv dlouhodobých cílů včetně etiky a morálky.

Doporučuji k přečtení M. Rothbard - "Peníze v rukou státu", včetně moderních doslovů. Důsledek inflačních peněz je bohatnutí bohatých a chudnutí chudých. Pokud začnu cukrovat ekonomický koláč, první se dostanou k cukru bohatí, tedy ti, kteří mají zdroje, kontakty a informace. Kupují na cenové hladině, která je ještě platná v době uvolnění peněz, až inflační peníze doputují k místnímu instalatérovi může si za ně koupit podstatně méně. V tom nejlepším případě se jeho zisky a ztráty nulují. Vlády vyhlašují válku sociální nerovnosti, ale sami je neskonale vytvářejí. Jeden z pravděpodobných důvodů je, že vládní dluhy, kterými si strany kupují voliče, už u mnohých zemí nejsou splatitelné a inflace je vítaný prostředek je eliminovat. (Nejvyšší cíl demokracie jako prostředek správy země se mění na příčinu její devastace) Dnešní svět nemá logiku. Jediná jistota, že každý systém se musí vrátit do rovnováhy. Je jedno, zda to bude za rok, pět roků nebo dva měsíce. "Omnes sancti beatorum Spirituum ordines orate pro nobis"

M. Pivoda 28.5.2015 17:11

Krátkozrací ekonomové: Špatné projekty nikoliv špatné peníze

Kohout: Spatné peníze: "... V zásadě jde o to, donutit domácnosti, aby se začaly zbavovat špatných peněz – aby vybrakovaly své úspory a začaly utrácet. Podle představ těchto sociálních inženýrů lze pomocí špatných peněz nastartovat hospodářský růst. ..."

Ať už napumpujete čisté či špinavé peníze, nebo dobré či špatné peníze, do špatných projektů, výrobků či služeb, tak z toho nikdy nemůže vzniknout nic dobrého pro společnost.

L. Novák 28.5.2015 18:29

Re: Krátkozrací ekonomové: Špatné projekty

Má to něco společného s inflací měny? 8-O

M. Pivoda 28.5.2015 18:43

Pokus o odpověď

Kohout: "... svět téměř nevěnuje pozornost Nashovým názorům na peníze a inflaci. ..."

L. Novák 28.5.2015 16:45

Díky za přiblížení zesnulého J. Nashe a jeho myšlenek

A Beautiful Mind / Čistá duše (2001) je vynikající film. Vřele doporučuji ke shlédnutí.

V. Vaclavik 28.5.2015 13:20

Doufam

ze ta cena nebyla za ty 'spatne a dobre' penize, tedy za vynalezeni jiz vynalezeneho. Anebo ze ten kosik kovu, na jehoz cene by byla mena zalozena. 

V posledku nejde vubec o zlaty, nebo jakykoli jiny hmotny standard, ale o to, aby penize nebyly legalnim platidlem, ale ciste soukromym. Cili aby penize byly ciste a jen trzni komoditou, aby mohly vzniknout na volnem trhu soutezici meny, a jak si to ten ktery emitent meny zaridi, je uz jeho vec.

Moznost pohybu cen zlata, treba objevenim jeho novych lozisek, je neco, s cim se volny trh pruzne vyrovna a nikdy to nemuze napachat takove ekonomicke skody, jako statem spravovane legalni fiat meny. Ty obavy z pohybu cen komodit a tim pohybu ceny na nich zalozene meny, jsou vskutku usmevne.

K. Janyška 28.5.2015 10:05

Matematika je pouhým jazykem k zápisi obou realit.

Viditelné i neviditelné. Nelze jí však vysvětlit abstrakci. K tomu je nutno ještě vyššího výkonu inteligence. Bez řádného pochopení teorie spontánních řádů, žádnému člověku, včetně  matematiků, se nemůže podařit vysvětlit to, co je podstatou všeho, Tedy spontaneita a  z ní pocházející samotvorba spontánních řádů s jejich vlastnostmi známou a popsanou cestou. Vše popisuje Kompozitivní teorie. Tak hurá za ní... Dzp.

I. Schlägel 28.5.2015 8:17

Rakouská ekonomická škola.

Něco, co socialisté nikdy nebudou akceptovat, natož aby se s tím alespoň seznámili.