25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Evoluce civilizací

Jednotlivé živočišné a rostlinné druhy mají své geny a podléhají evoluci. Mění se, vyvíjejí a případně i zanikají. Jednotlivec je z hlediska druhu nepodstatný, ale jeho život je důležitý z hlediska budoucího přežití tohoto druhu. Tolik biologie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 3.5.2015 12:23

Ony všechny ty

multikulti, práva žen, sexuálních menšin a kdovíco ještě by nevadily, nebýt marxisticko-levičáckého přístupu a umně skrývaného násilí. Nyní se totiž pod oněmi "právy" skrývá hlavně povinnost těch hospodářsky úspěšnějších menšinám jejich "špecifiká" platit. Pokud by se třeba muslimové doslali celé dny modlit, nic proti tomu pokud by nedostali sociální byty, přídavky na děti a nejrůznější "sociální dávky". Prostě ať každá menšina prokáže účelnost svých tradic a zvyků tím, že se o sebe postará. Povinnost rovného přístupu by měll mít jen stát, soudy, policie. Konečně, právě menšinám se preferování "vlastních" toleruje a všemožně omlouvá, jen u největší z menšin / většiny / se takový přístup považuje za zločin. A to celé prosazuje a udržuje v chodu nejmenší z menšin - část politicko-intelektuálních elit převážně humanitního zaměření, které živí žvanění a rozeštvávání zbytku společnosti.

B. Rybák 2.5.2015 13:59

Výborný článek

To, že tradiční kulturní okruhy (memy) mají zcela zásadní význam už pochopili i neomarxisté a celá "nová zelená politicko-korektní levice", která sice existenci Huntingtonových "memů" oficiálně popírá, ale intenzivně se ve svém boji proti národním státům a demokratickému kapitalizmu (viz M. Weber ) snaží ten "židovsko-křesťanský mem" pomocí "Gramsciho pochodu institucemi" (ovládnutím škol, médií, soudů a úřadů) zničit!

Jejich teprve přibližně 20 let trvající ovládnutí "západu", není novým "memem", ale jeho smrtelně nebezpečnou nemocí!

J. Kanioková 1.5.2015 21:01

Díky... přesné...1*

Ještě bych připomněla rozdíl v hodnotách mezi muslimy a námi - ve vztahu k životu. Ke smrti.

J. David 1.5.2015 19:54

Evoluce civilizací

Asi budu považován za blba, ale co mi na mrkvi a karfiólu na mém poli přinese engemét z pouště za obohacení? Trnovou růži? Střílet, potápět, nelovit. To jsme tak blbí, že se necháme ovládnout parazity? Když tak jukám na ty inteligenty na bárkách, něco mne napadá o lidožrouech, či o Lumiérových (kýho ďasa) typech zločinných. Nu, asi bude v EU Planeta opic, tak jak to multikulti plánují. Řeknu to natvrdo, africké engeméty tu nechci a budu je střílet, jako škodnou, tchoře v kurníku také likviduji. Ať se multikulti defekují, ať si běžence z Afriky natáhnou domů, a neotravují jiné.

P. Rada 1.5.2015 20:48

Re: Evoluce civilizací

Tu migraci milionů jsme sami svým způsobem zapříčinili - v tom tkví ta naše "blbost". A I kdyby migrační vlna nepřišla pak se svou měrnou spotřebou o řád převyšující rozvíjející se svět stejně zničíme. Nebo kdo se dnes v Evropě s rozhodností postaví Putinovi - i když je hrozbou vážnější?

Naší blbostí je, dopustit ztráty vlastních přírodních zdrojů a světu se chlubit vysokou životní úrovní ale na konto surovin s té chudé části dovážených.

Řeknu Vám to také natvrdo. Sotva kdo z narostlé několikamiliardové populace světa, či jen stamilionů afričanů, muslimů... (jen Egypt má 100mil převážně mladé bojovné generace) se podobně jak Vy bude ohlížet na zájmy i kdyby tak jen 10milionového národa ve kterém převažují penzisté a který pohodlností závisí na zásobování surovinami ze světa. Jen za ty energetické už my češi vyzbrojujeme okolí platbou 200 miliatrd ročně.

Jedinců kteří lpí na půdě a dalších dříve podstatných v pravdě vlasteneckých hodnotách - v lokalitě českého dolíku už dnes výrazně ubylo. Sotva kdo proto bude s nasazením života bránit naši půdu proti tlaku těch, co už nemají co ztratit. To už jen proto, že je stále víc jak ze 70% naší půdy v nájmu a to až mezinárodně - zbytek rozkulačen úzkou skupinkou dominantních vlastníků.  Místní s českého dolíku tedy z větší části utečou tam, kde za svou kreditní kartu něco ještě dostanou.

Vy - že budete ten, který expanzivitu milionů zoufalců dokáže silou zbrzdit, bránit? Kolik takových asi je? Vždyt jsme vesměs sami vnitřně tak zkorumpovaní a přivyklí pohodlnému životu na dluh, že ani už nevíme jaké hlubší hodnoty ten původní měl - má a proč je i s jeho nasazením nutné je bránit. Zkuste napřed alespon ubránit Karlovy Vary před faktickou ruskou okupací.

J. Kanioková 1.5.2015 21:03

Putin je vážnější hrozbou než Islám ???

Kristovanoho..

P. Rada 2.5.2015 0:29

Re: Putin je vážnější hrozbou než Islám ???

Nejde jen o Vás - Vás třeba bude jadernými zbraněmi chránit "za každou cenu". Zatím s nimi létá blíž a blíž a vymínil si, právo použít je jako prvý... - aby Vás "ochránil" coby vděčnou ovečku svého imperia.

Nakonec jsme to přeci my všichni - spotřebitelé jeho plynu a ropy - kdo mu pomáhá k moci. Nebo vyrostl podle paní Kaniokové s jiné podstaty? On nám sem islám nepustí a tak nás vlastně ochrání.. - tak to vidíte - že?

B. Rybák 2.5.2015 11:03

Re: Putin je vážnější hrozbou než Islám ???

Strašení Putinem, je jenom další hloupý "zelený trik". Vůbec ale nefunguje v západní Evropě (Německu), jehož státy si zajistily na Polsku a Ukrajině nezávislý Nord Stream a jih EU se bezpochyby napojí na South Stream a ochotně sám vybuduje potřebnou infrastrukturu, vůbec nemluvě o teprve se rozjíždějící těžbě z břidličných živic, z hlubin na dně dna moří a oceánů, ne na jehož povrchu na těžbu čeká nevyčíslitelně gigantické množství přinejmenším částečně obnovitelného hydrátu metanu. Spalováním vzniklý CO2 je nejúčinnějším "hnojivem" jehož skleníkový efekt snad odvrátí nástup doby ledové (hrozící, už několikrát nastalou přeměnu Země na "sněhovou kouli".

Problémy nemají státy, které fosilní paliva umí těžit, ale ty, které to neumí. Proti zájmům lidstva zaměřený "enviromentalismus" je jeho největším ohrožením v dosavadních dějinách! Bojíte-li se CO2, tak podporujte rozvoj jaderné energie, která přírodu neokrádá o životodárné sluneční světlo!

Z. Lapil 1.5.2015 18:21

Co děláme jinak, než dřív?

Někdy do poloviny 20.století jsme byli nejrozvinutější a prostorově nejrozšířenější civilizací. Jednou ze skutečností, která stála vzákladech expanze potomků barbarů, kteří rozvrátili Řím, je to, že jsme dokázali zvažovat alternativy. Druhou skutečností pak je, že jsme se, možná skrze tyto alternativy, stali nejlepšími válečníky na této planetě.

Aktuálně ke světu přistupujeme způsobem "EU nemá alternativu", "Násilí je tabu", "Kdo má jiný názor, je zaprodancem". Nedivím se, že společenství, které si zakáže alternativy v minulosti úspěšné, zachází na úbytě. A když samo upozorňování na tuto skutečnost, třeba tvrzení, že masová imigrace přináší problémy, vytěsňuje jako extremismus a nezřídka kriminalizuje...

Inu, stojíme nad propastí. Jedinou diskutovanou alternativou ovšem je otázka, jak dlouhý má být krok vpřed.

P. Rada 1.5.2015 18:34

Re: Co děláme jinak, než dřív?

Spíše bych za zdravě adaptivní nastolil otázku - nikoli jak dlouhý krok  - ale kterým směrem?

Alternativy jsou zhruba dvě - extenzivní a intenzivní.

........................

Už v úvodu naznačujete, že míru rozvinutosti pojímáte s hlediska potenciální možnosti výhry  ve válečném konfliktu - ale takto to přeci obecně neplatí.

Uvedu příklad: Jaké vybavení by jste pro svou skupinu zvolil při cestě s Evropy do tropické džungle aby civilizace kterou tam hodláte založit co možná přežila?

P. Vaňura 1.5.2015 19:33

Válka poroučí i králům - (c) Vladislav Vančura,

Markéta Lazarová.

P. Rada 1.5.2015 20:08

Re: Válka poroučí i králům - (c) Vladislav Vančura?

Válka spíše jak poroučí - "vrtá hlavou králům" - viz Koukolík - "Mocenská posedlost". https://www.youtube.com/watch?v=PpMJkaf117g

O kdekom však fatálně rozhoduje především životaspráva a s ní související stav jeho duševního a imunitního systému. 

Kdo nevěří necht si porovná alespon poměry úmrtí válečných na jedné straně  a těch epidemických či dnes dokonce civilizačních. Jen nadváha stojí lidstvo více jak válečné výdaje.

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/354090-tloustka-stoji-lidstvo-tolik-co-valky-rocne-zaplati-45-bilionu.html

O těchto aspektech V.Vančura ještě asi neměl ponětí.

Z. Lapil 2.5.2015 10:21

Re: Co děláme jinak, než dřív?

Nojo, jenomže zdravě adaptivní otázky jsou v mnoha případech zakázané, ne-li přímo tabu.

Vybavení do džungle? Dobrá otázka.  Původní nápad: "viz Cortéz".

Ve skutečnosti vidím dvě cesty. Oblast od původních obyvatel vyčistit za pomoci hodně kvalitní rojnice a začít "na zelené louce".

Nebo cesta levnější, civilizovanější a v důsledku nejspíš i lepší, protože výsledkem bude spíš hybrid než replika (ne multi!!!): misionáři a kolonizátoři s HODNĚ dobrou ochrankou a spóóóustou literatury. Technologii spíš s rozumem, o džungli toho moc nevím, ale velbloud na poušti může být o dost užitečnější než sebelepší vodou chlazený traktor. Protože - jak píše Terry Pratchett: pomocí sekery a kladiva trpaslík vyrobí jednoduché nástroje, s jejich pomocí pak složité nástroje, a se složitými nástroji vyrobíte cokoliv.

Jinými slovy - přestože jsme "z definice nejlepší" (a kdo se tak necítí, že), neznamená to, že se nemáme co učit. Nakonec i ten generál Custer měl místní stopaře; to že bitvu projel na celé čáře, nebyla jejich vina.

Z. Lapil 2.5.2015 10:24

Re: Co děláme jinak, než dřív?

Jenže problém: právě jsem (na výzvu) obšírně pohovořil o expanzi. Aktuální problémy jsou ale poněkud opačné.

B. Rybák 2.5.2015 11:06

Re: Co děláme jinak, než dřív?

Extenzivní strategie má k dispozici celý vesmír!

J. David 1.5.2015 19:58

Re: Co děláme jinak, než dřív?

Nediskutovat a střílet. Engeméti jedině parforsu rozumí, humanita je pro ně slabost nepřítele.

P. Rada 1.5.2015 20:16

Re: Co děláme jinak, než dřív?

Zrovna toto "střílení bez mudrování" jsou právě smutné důsledky primitivních siláckých ideálů.

Už se zdálo, že po dvou světových válkách s Evropy vzešlých, zde většina začla jít cestou rozumu. Konzumní chtivost ale zřejmě mnohé snadno zatemnila.

J. Jurax 2.5.2015 1:33

Re: Co děláme jinak, než dřív?

Jenže to střílení - jakkoli pro nás nyní eticky nepřijatelné - je účinné. Jiné metody se - zatím - neukázaly jako úspěšné. V tom je ten problém.

V. Vaclavik 1.5.2015 12:16

S evoluci ma lidstvo se zviraty

spolecny jen zivocisny vyvoj, ten civilizacni je plne zavisly na pouzivani rozumu, ktery ostatni zvirata nemaji, a s nejakym darwinismem to tak nema vubec nic spolecneho. A hledat v tom nejake analogie s tim darwinismem je proto pomylene a zavadejici, coz tento clanek plne potvrzuje, coz ovsem neznamena, ze vyvod nemuze byt, jako ze je spravny, ale na ten darwinsticky vyvoj je jen (ne)umele poveseny.

Jestlize je dnes nase Zapadni civilizace na lopatkach, je to selhanim rozumu a s darwinistickou evoluci to nema nic spolecneho ani zbla.

Demokracie jako takova je predstupen lidskeho vyvoje rozumu, presneji predstupen svobodneho usporadani spolecnosti, a v soucasnosti je to maximum na co nase civilizace ma. Dalsim stupnem by byla demokracie omezena, omezena temi pravymi, tedy prirozenymi pravy cloveka. Dnesni demokracie je temer bezbreha, jedine omezeni ktere ma zalezi plne na libovuli demokraticke vetsiny, ktera je s dalsimi a dalsimi generacemi vice a vice pomylena, s tim smutnym vysledkem, ze dnes je nase civilizace na kolenech a kdyz ji nedorazi nejaky divossky napor zvenci, zakratko stejne vyhnije a padne sama.

P. Rada 1.5.2015 11:49

Reflexe fantazie nebo reality?

Např.teze  .... "V jejich rámci ... k

sociálnímu systému chránícímu ty neúspěšné..." 

Takto to ale pane autore v realitě EU přeci nefunguje. Nebo záměrně nechcete vnímat / reflektovat daleko smutnější skutečnost? Proklamovaná "multikulti svoboda a ochrana neúspěšných" - může být spíše jen maskováním nedobrého stavu rozvírajících se socioekonomických nůžek a pokračujícího otroctví ve společnosti která se začíná dostávat do problémů surovinových vazen a žití na celospolečenský dluh. Konkrétně ČR je v tomto směru považována za jednu s nejzaostalejších: http://www.novinky.cz/ekonomika/316720-cesko-patri-mezi-evropske-zeme-nejvice-ohrozene-otroctvim.html

Souhlasím ale se zněním teze "Civilizačně jsme možná zazářili, ale evolučně jsme na vyhynutí." Evolučně jsme totiž opravdu neudělali za poslední století prakticky žádný pokrok a tuto špatnou situaci doposud maskujeme zejména extenzifikací konzumu. Měrné spotřeby na jednotlivce však ukazují na neudržitelnost. Tu limituje uzavřený biologický systém planety Země. Pro Fermiho paradox (http://cs.wikipedia.org/wiki/Fermiho_paradox) tak nalézáme jedno s možných vysvětlení - živočišný druh našeho typu a hlavně hodnotového chování tzv technicky vyspělé ale de facto konzumní civilizace, má kratší existenční prostor než si sami připouštíme a proto ani relikty analogicky se chovající civilizace nikde ve vesmíru nepozorujeme.

P. Vaňura 1.5.2015 19:31

Limity má jen extenzivní rozvoj a na ty lidstvo narazilo

mnohokrát. Intenzivní (kvalitativní) rozvoj žádné limity nemá. Ovšem, bláboly o nemožném nekonečném rozvoji neberou ohled na to, že pro nekonečný rozvoj je třeba nekonečný čas! Ale postupný kvalitativní rozvoj (třeba momentálně s výrobou elektřiny v množivých reaktorech, což by snížilo nutnost energetických úspor) je možný pořád!

J. Ráž 1.5.2015 10:54

Po dlouhé době rozumný článek.

Demokracie nám vyhovuje, ale z hlediska evolučního je to sebezničujicí projekt. Demokracie v tom degenerovaném způsobu vyberu lídrů, opustila evolucni princip, kdy vůdci se stanou jen ti nejschopnejší. A ukazuje se nám to právě v probihajícím globálním civilizačním střetu.

Technologicky by neměl byt problém každý konflikt vyřešit v nás prospěch, ale díky demokracii nemáme za vůdce ty nejschopnější jedince a stejně tak jako sebelépe vyzbrojená armáda s neschopným generálním štábem nemůže vyhrát válku, tak i my nemůžeme obstát v zápase s jinými civilizacemi, které nejsou deformovány demokratickými principy výběru svých lídrů.

J. Kanioková 1.5.2015 21:20

tlesk, tlesk, tlesk :)))

J. Jurax 2.5.2015 1:36

Re: Po dlouhé době rozumný článek.

Souhlas.

K. Janyška 1.5.2015 9:41

Kdo nazývá civiliací skupiny lidí dopouští se velké

metodologické chyby. Civilizace má zůstat jen termínem pro proces individulaizace a subjktivizace jednotlivců z účinků z obchodu. Ten se rozlévá po celém povrchu Země a má samozřejmě všude různou rychlost a kvalitu v závislopsti  na tamních podmínkách... Dzp.

J. Pražák 1.5.2015 9:17

Výborně napsáno. Měli by si to přečíst všichni politici.

A hlavně začít jednat.

J. David 1.5.2015 2:13

Preventivně musulmany eliminovat...

Prevence, pak represe. Musulmana preventivně eliminovat. Co jiného v rámci možností? Poradí někdo?